Покупка на Имот в Испания

  • 6 441
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Добър ден, мили мами в Испания! Включвам се със запитване тук, защото напоследък много се тръби за евтини и достъпни имоти в Испания. Чувам истории за цени от 50 000 евро до 100 000 евро и то за имоти, които в София биха били съответно 100 и 200к. Всичко звучи твърде добре, за да е истина и бих искала да се допитам да по-знаещи. Кои са тези региони? Какви са уловките? 
  Някой от вас преминал ли е през това - покупка на имот в Испания и какви са таксите? После какво се плаща на годишна база - данъци, такси за обслужване, застраховка на имота и подобни? Много ще се радвам да разясните!

# 1
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 954
Купуването лесно, после какво ще го правиш? Има много нови вили нацвъкани навсякъде, после проблемите са като в България, особено като не си там.

# 2
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Мой бивш колега като се пенсионира си купи малък апартамент във Валенсия. Двете му деца са там и есента отива, за да изкара зимата на топло. Цената била, колкото на подобен апартамент в средностатистически български областен град. Е... Не е в централната част или на скъпо място. Просто нормален жилищен квартал на Валенсия. А според мен Валенсия е супер приятен за живеене град. Не съм чул да се оплаква за данъци, поддържане или други проблеми.

# 3
  • Мнения: 38
Мой бивш колега като се пенсионира си купи малък апартамент във Валенсия. Двете му деца са там и есента отива, за да изкара зимата на топло. Цената била, колкото на подобен апартамент в средностатистически български областен град. Е... Не е в централната част или на скъпо място. Просто нормален жилищен квартал на Валенсия. А според мен Валенсия е супер приятен за живеене град. Не съм чул да се оплаква за данъци, поддържане или други проблеми.

Това е и нашата цел, с две деца сме, които искат да учат из Европа, после кой знае къде ще живеят.

# 4
  • Мнения: X
Здравейте, може ли да ми кажете кои са по-интересните и сигурни крайбрежни градчета в най-южната част на Андалусия? Как са цените и безопасността? Чувал съм за обири на англиюски пенсионери, отделно Ла Линеа де Консепсион бил град ала Мексико, с нарко картели. Естествено питам за други градове, не за Ла Линеа. Толкова ли е зле?

Защото там климатът е един от най-добрите за мен в континентална Европа - мека, предимно слънчева зима, по-топла от тази в Атина например, а лятото е по-прохладно от атинянското. За всичко на юг от Марбея говоря - като почнете от Сотогранде, минете през Гибралтар, Алгесирас, Тарифа та до Кадис. Знам, че е студена водата, не ми пречи. Не е много по темата, но самият Гибралтар много ми допада с италианската си архитектура и смесена култура с много британски елементи, но цените там са откачени. Друг вариант е Алгарвето в Португалия.

# 5
  • Мнения: 1 613
Здравейте, може ли да ми кажете кои са по-интересните и сигурни крайбрежни градчета в най-южната част на Андалусия? Как са цените и безопасността? Чувал съм за обири на англиюски пенсионери, отделно Ла Линеа де Консепсион бил град ала Мексико, с нарко картели. Естествено питам за други градове, не за Ла Линеа. Толкова ли е зле?

Защото там климатът е един от най-добрите за мен в континентална Европа - мека, предимно слънчева зима, по-топла от тази в Атина например, а лятото е по-прохладно от атинянското. За всичко на юг от Марбея говоря - като почнете от Сотогранде, минете през Гибралтар, Алгесирас, Тарифа та до Кадис. Знам, че е студена водата, не ми пречи. Не е много по темата, но самият Гибралтар много ми допада с италианската си архитектура и смесена култура с много британски елементи, но цените там са откачени. Друг вариант е Алгарвето в Португалия.
Само на 15-20 километра на юг от Марбея има доста чести ветрове през почти цялата година. Ако за през пиковите летни месеци това не е проблем, то през останалото време хич не е приятно. Зимата наистина е супер мека и слънчева. Дневните температури рядко слизат под 15-17 градуса. Слънчевите дни са много и на слънце температурата от 17 става 25-26 градуса. В района на Марбея и Пуерто Банус спокойно се седи навън по къс ръкъв дори и на Нова година. Това май е заради планината Ла Конча, която спира вятъра. Около Естепона и след нея обаче не е така и зимата дори и на слънце, когато е ветровито може да не става за къс ръкав. Кражбите в Испания не са рядкост. Направо е задължително да се дават 40 евро месечно за СОТ. Без СОТ може ако се живее в затворен комплекс с охрана. Бонус е и поддържаното озеленяване, но месечните такси обикновено не са ниски.

# 6
  • Мнения: X
Благодаря, много е хубаво човек да получи информация от първа ръка, защото според брокерите естествено всичко е топ!
На мен вятърът не ми е проблем, а напротив, защото става за сърф. Simple Smile Surfer В Тарифа били най-хубавите вълни, но и за Алгарвето съм чувал, че има места със супер вълни, по-специално в западната част около град Лагош.

И нещо малко, но важно за мен е цвета на пясъка. Свикнал съм на родния златен пясък от Албена, Златните, Синеморец и т.н. На снимки и сателит този в Испания почти до границата с Португалия ми изглежда сивкаво бял, докато в Алгарвето оранжавее и на мен ми е по-приятен. Наистина ли е сивкав пясъка в Испания или това е някакъв проблем с Гугъл мапса?
Ето един плаж някъде между Кадис и Уелва

И от плаж около Фару, Португалия, където доста по-оранжавее:


И ако не е прекалено имам още един въпрос - интересно ми е кой точно краде в Испания? Това мароканци ли са или са си местни банди? Не, че има някакво значение, но ако са мароканци може човек да се ориентира в градче с по-малко такива например. Ако са си местни вече е тегаво....

# 7
  • Мнения: 4 730
Обикаляхме Испания с цел купуване на имот, така и вие мисля е най-добре да направите преди да вложите пари където и да е. Всеки има различни цели на закупуване на имот, различни изисквания и т.н. Пясъчни плажове има, но не навсякъде и понякога не е точно пясък, а нещо като пръст (нищо че на гугъл изглежда като хубав пясък). Понякога са тесни ивици, каменисто е морето или пък прекалено плитко достa навътре във водата. На юг от Малага е красиво, но препълнено с чужденци, които живеят там и цените са много високи. Не само на имотите, но и в заведенията и даже в магазините. Например на плажа на Марбея кафе и безалкохолана бира струва 10 евро, докато кафето над Алмерия например е 1 евро. Та ако искате да живеете в по-скъп район, добре сте се ориентирал... Laughing  За кражби и банди не знам, но навсякъде всичко на долните етажи е с решетки по прозорци и врати. Цените на имотите варират, най-евтино естествено е в по-неизвестните за туристи райони и малки селища. Там даже нов имот може да се купи за 50000 евро. По морето е скъпо, има евтини, но те са за торален ремонт или са на кофти място. По моя преценка имотите в Испания са по-евтини от подобни в някои страни в Европа, но въпреки това хубавите имоти си държат висока цена, в смисъл не се продават ей така на безценица. Особено ако има подобрения, климатици, комунален басейн, луксозни мебели и подобни, цените не подлежат и много на намаляне. Прехвърлянето го изчисляват приблизително като 13% от стойността на имота. Банките искат 30 % лично участие, за да отпуснат кредит..

П.С. Рядко има плажове с пясък като нашия българския, в смисъл жълт, мек и фин.

# 8
  • Мнения: 14
Да, така е. И все пак ще се радвам да се включат още хора и да разкажат от опит.

# 9
  • Мнения: 105
Обикаляхме Испания с цел купуване на имот, така и вие мисля е най-добре да направите преди да вложите пари където и да е. Всеки има различни цели на закупуване на имот, различни изисквания и т.н. Пясъчни плажове има, но не навсякъде и понякога не е точно пясък, а нещо като пръст (нищо че на гугъл изглежда като хубав пясък). Понякога са тесни ивици, каменисто е морето или пък прекалено плитко достa навътре във водата. На юг от Малага е красиво, но препълнено с чужденци, които живеят там и цените са много високи. Не само на имотите, но и в заведенията и даже в магазините. Например на плажа на Марбея кафе и безалкохолана бира струва 10 евро, докато кафето над Алмерия например е 1 евро. Та ако искате да живеете в по-скъп район, добре сте се ориентирал... Laughing  За кражби и банди не знам, но навсякъде всичко на долните етажи е с решетки по прозорци и врати. Цените на имотите варират, най-евтино естествено е в по-неизвестните за туристи райони и малки селища. Там даже нов имот може да се купи за 50000 евро. По морето е скъпо, има евтини, но те са за торален ремонт или са на кофти място. По моя преценка имотите в Испания са по-евтини от подобни в някои страни в Европа, но въпреки това хубавите имоти си държат висока цена, в смисъл не се продават ей така на безценица. Особено ако има подобрения, климатици, комунален басейн, луксозни мебели и подобни, цените не подлежат и много на намаляне. Прехвърлянето го изчисляват приблизително като 13% от стойността на имота. Банките искат 30 % лично участие, за да отпуснат кредит..

П.С. Рядко има плажове с пясък като нашия българския, в смисъл жълт, мек и фин.

От личен опит мога да споделя. Някой ако има още въпроси може да ми пише. Работя в агенция за имоти в Испания. В района от Малага и на запад до Дукеса имотите в момента са доста скъпи, защото има много чужденци, които се пренасят. Извън главния град Малага трудно да чуете испанска реч - основно английски. Много скандинавци също се местят тук заради топлия климат. Цените в сравнение с миналата година на апартамент са с по 20-30 хиляди отгоре. За сравнение студията започват от 70 хиляди евро. Едностаен 150 хиляди евро и нагоре. И става въпрос за старо строителство. Новото е започва от 3-4 хиляди евро на кв.м
За разлика от района Коста Бланка и Коста Калида - от Мурсия до Аликанте и Бенидорм може да намерите и вила с 4 спални за 200 000 евро. Причината е, че няма работа и е основно туристически район. Преди е бил много беден район и от 4-5 години започват да го развиват отново. Доста инвеститори започнаха да строят нови вили и апартаменти на добри цени. Спокойно може да намерите ново строителство апартамент от 150 000 евро. 

Само за пример колко са евтини вилите в онзи район - https://www.realestate-space.com/en/property-detail/alicante-property/411994

Разбира се има плюсове на това, че ако си вземете такъв имот може да се преместите там и е идеален за online работа, но ако го искате с цел инвестиция трудно би се отдавал както в Коста дел Сол - района от Малага до Гибралтар.  Ако някой се нуждае от още информация може да ми пише, тъй като всеки регион е доста субективен.

Общи условия

Активация на акаунт