Рак на белия дроб - тема 10

  • 49 764
  • 859
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 178
Хоуп беше на Карбоплатин/Паклитаксел и Кейтруда.
Когато остават само на ИТ по-големи дози ли им се слага на пациентите? Защото тате не е имал кой знае какви страшни реакции по време на терапия.
Маскаta татко ти преди това как понасяше терапиите?
Незнам какво да направя честно.

# 76
  • Мнения: 149
Като цяло тежко понесе химиотерапията ,лъчетерапията имаше странични ефекти след последното облъчване но поне не го е свалила на легло. Това сега може и да е вирус и да е съвсем случайно съвпадение . Въпреки това за себе си съм сигурна, че избързахме защото организма му отслабна и сега изобщо не може да се пребори с пневмонията. Организма има нужда от време.

# 77
  • Мнения: 4 752
Хоуп беше на Карбоплатин/Паклитаксел и Кейтруда.
Когато остават само на ИТ по-големи дози ли им се слага на пациентите? Защото тате не е имал кой знае какви страшни реакции по време на терапия.
Маскаta татко ти преди това как понасяше терапиите?
Незнам какво да направя честно.

Не, дозата е същата.
Кейтруда има 4 варианта на дозиране:
1) Фиксирана доза от 200мг на 3 седмици;
2) Фиксирана доза от 400мг на 6 седмици;
3) 2мг/кг на 3 седмици;
4) 4мг/кг на 6 седмици.

Баща ми беше на 200мг фиксирана на 3 седмици до десетото вливане (включително първите 4 комбинирани с ХТ). После го смениха на 4мг/кг на 6 седмици в месеца, в който този режим на дозиране беше одобрен. Нямаше никакви разлики (нито видими, нито в параклиника/изследвания) в страничните ефекти между двата режима. Не бих правил никакви паузи, освен ако лекуващият онколог не каже, че трябва.

Когато планираха да му правят радиохирургия, в същата седмица имаше назначена и поредна вливка ИТ. Няма такъв филм да чакате два месеца да се види ефектът от SBRT пък после да се решава какво ще се прави. Лъчетерапията е локално лечение. Имунотерапията е системно такова. Да не говорим, че двете заедно може да имат синергистичен ефект. Почти съм сигурен какво ще направи Щерев - ще продължи лечението без прекъсване. Ако трябваше да решавам за моя баща - щях да го послушам.

# 78
  • Мнения: 178
Много ти благодаря Хоуп 🤍🤗. И за мен това е правилното решение.
Mackata, твоят татко къде точно го облъчваха и колко пъти? С какво му беше химиотерапията?

# 79
  • Мнения: 149
carboplatin pemetrexed pembrolizumab ,така започна лечението и въпреки тежките странични ефекти тумора се сви наполовина . Веднага след това започна лъчетерапия общо 30 облъчвания по 10мин в продължение на месец. 20 дни след нея беше първата вливка имунотерапия. Сега горкия бере душа и незнам как да му помогна . От болницата го изписаха с двустранна пневмония. Лечение вкъщи невъзможно. От антибиотик му става по зле. Не яде,не спи .

# 80
  • Мнения: 514
mackata03, в коя болница беше баща ти?

# 81
  • Мнения: 149
mackata03, в коя болница беше баща ти?
Ние сме от Сливен и беше в окръжна болница. За съжаление София за такива неща ни е далече. Иначе се лекува при Щерев ,а лъчетерапия правим в Панагюрище. Сега се надявам да излекуваме тази пневмония,незнам как . Да пиша жалба срещу болницата незнам дали е добра идея ако се наложи да ходим пак. Направихме изследвания днес на кръвта ,както и скенер. Утре ще е готов резултата от скенера ,кръвната картина е нормална .

# 82
  • Мнения: 514
Пиши като имате скенера.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 2 048
А дали в Сливен могат да различат пневмония от пневмонит ,само по образни изследвания?! Пневмонит предизвикан от ЛТ(може да го има и 3 месеца след ЛТ,а не веднага след) или медикамент (и при двата възпалението е в следствие на имунна реакция- т.е. няма как да се каже "виновна е ЛТ/ИТ" ),  не се лекува с антибиотик. Онколога(Лъчетерапевт-а) е първия ,който трябва да научи и насочи ,за диагностика и лечение,след като е изключен инфекциозен причинител.

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 13:15 от whitefang

# 84
  • Мнения: 178
Ако не е по образно изследване, как по друг начин се разбира че е пневмонит?

# 85
  • Мнения: 149


Незнам дали могат да направят разлика. И двамата бяха уведомени за реакцията която има татко. И онколога и лъчетерапевта бяха на мнение ,че е вирус

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 2 048
Ако не е по образно изследване, как по друг начин се разбира че е пневмонит?
На приципа на изключване ,С БАЛ,изследване на храчка и изключване на инфекциозен причинител,макар ,че е възможно и вторична ,насложена бактериална/гъбична/паразитна инфекция.

Скенер без контраст, без предишен за сравнение( преди ЛТ) , без дори образния диагностик да е информиран за основното заболяване и приложената ЛТ.
Фиброзата стара ли е , или е след ЛТ.Поне в дясно не е описано нищо.

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 14:25 от whitefang

# 87
  • Мнения: 149
Всички са информирани . Скенера е без контраст ,защото татко е в тежко състояние. Едвам го закарах до болницата
Това е епикризата от болницата . Само дето татко не е изписан в добро състояние.
Да добавя само ,че за фиброзата днес лъчетерапевта ми каза ,че е поради лъчетерапията и ще се изчезне с времето.

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 21:03 от mackata03

# 88
  • Мнения: 4 752
Или аз нещо се обърквам, или човекът е с бактериална пневмония поради стрептокок А. Не е невъзможно да е насложена вторична инфекция върху пневмонит/вирусна пневмония. Странното е, че се влошава, въпреки цефтриаксон.

Как се развива вчера и днес? Още ли е на същоя антибиотик? Ако няма подобрение - според мен трябва да се върнете в болницата/да отидете в друга. Има няколко варианта - да е със стрептокок А, резистентен към цефалоспорини; вторичната бактериална инфекция да маскира друг проблем (отминал ковид или пневмонит в следствие на ЛТ/ИТ), който в Сливен не успяват да разпознаят.

# 89
  • Мнения: 149
От антибиотика му стана толкова зле ,че просто няма как да продължа да му го давам. Истината е ,че незнам как да го лекувам. Ощв повече вече незнам дали в болница е добра идея, защото днес поне яде нещо . Ако знаете някоя бабина рецепта за лечение на пневмония ще съм благодарна

Общи условия

Активация на акаунт