Рак на белия дроб - тема 10

  • 50 096
  • 859
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 528
Bojuri, AnMary..  съболезнования...Светъл път за близките ви

# 391
  • Мнения: 127
Bojuri, AnMary, много съжалявам за загубата Ви! Да е мир на душите им и светлина по пътя им! За Вас и близките Ви сили и кураж! Вярвайте, че вече са на по-добро място, без мъки и страдания! 🙏🙏🙏

# 392
  • Мнения: 813
Bojuri,AnMary,съболезнования....❤️

# 393
  • Мнения: 38
Bojuri, AnMary..  съболезнования и от мен.
Whitefang сега ще копирам мнението на Тимчева:
В случая според мен има два варианта - монотерапия с Carboplatin, тъй като заболяването е чувствително на платина, а той не е получавал такава, или имунотерапия - Atesolizumab (Tecentriq). Последният има регистрация за втора линия терапия след прогресия с таргетно лечение.

Ще повтаряме кръвната биопсия защото се оказа че не е взета правилно, идея нямам дали ще е от полза но съм длъжна да опитаме.  Дано имаме късмет.
Баща ми е не е в добро състояние и не знам как ще понесе химио или имунотерапия и кое е по малкото зло.

# 394
  • Пловдив
  • Мнения: 2 070
Bojuri, AnMary..  съболезнования и от мен.
Whitefang сега ще копирам мнението на Тимчева:
В случая според мен има два варианта - монотерапия с Carboplatin, тъй като заболяването е чувствително на платина, а той не е получавал такава, или имунотерапия - Atesolizumab (Tecentriq). Последният има регистрация за втора линия терапия след прогресия с таргетно лечение.

Ще повтаряме кръвната биопсия защото се оказа че не е взета правилно, идея нямам дали ще е от полза но съм длъжна да опитаме.  Дано имаме късмет.
Баща ми е не е в добро състояние и не знам как ще понесе химио или имунотерапия и кое е по малкото зло.

Основния проблем са метастазите в ЦНС ( мозъка).
Там химиотерапия не работи-не преминава в достатъчна концентрация кръвно-мозъчната бариера. Цистплатин и Пеметрексед преминават малко повече от другите ХТ , но не се задържа дълго концентрацията -изнася се чрез ефлукс от глюкопротеини участващи в MDR-Multiple Drug Resistance механизма за защита на мозъка от токсични вещества.
Едит:Да си допиша , че пътувах.
Единствената полза от ХТ е да ограничи/забави появата на нови мозъчни метастази заради активно екстракраниално( извън черепа) заболяване. В този случай обаче трябваше да отложите цяло-мозъчното облъчване , докато се направят 2 курса ХТ.В противен случай се захранва с нови ту клетки от основното заболяване извън черепа. Един вид комбинирана Лъче-Химио Терапия Облъчването донякъде от хлабава механичната част от кръвно-мозъчната бариера и позволява механично преминаване .
Подобен подход  може и да даде 3-6 месеца .
Цяло-мозъчното облъчване води до сериозен спад в конгнитивните способности. Но при толкова много синхронни мозъчни метастази (появили се едновременно) друг вид ЛТ е неориложима- заради многократно надвишаване на допустимата обаща за мозъка доза и/или на дозата в критични структури- ствол,мост, хипоталамус, очни нерви. Ако бяха 5-6 Можеше да се прави Радио-хирургия-SRS или SBRT , като се оставят  1-2 с по-малки размери и без огнищна симптоматика да се облъчат по-късно, за да не се надвиши общата доза.

Монокланилните тела са с големи размери и относително тегло и дори механично не преминават кръвно-мозъчната бариера.
При имутотерапията с моноклонални антитела чекпоинт инхибитори ,пак теоретично има и втори проблем.Мозъка е имунно -прелигирован и там при нормални обстоятелства няма цитотоксични( а и паметови и регулаторни) T- лимфоцити . Това теоретично. Клиничната практика показва , че има отговори- частични, стабилно заболяване , че дори и малък брои пълни отговори в ЦНС при анти -PD-1 или комбинация от анти-PD-1KEYTRUDA, OPDIVO и анти-CTLA -4 ( YEVROY) .Дали заради нарушаването на кръвно мозъчната бариера локално от метастази те и формират на кръвно-туморна бари ера , дали заради активацията на микроглията от ИТ ( микроглията са вид глиални клетки изпълняващи ролята на макрофаги в мозъка)
При вас има обаче 3-ти проблем :
За 3-4 път сигурно пиша- EGFR мутирали те недребноклетъчни белодробни Ка( а и всички от ERBB фамилията- EGFR=ERBB1, HER2-ERBB2, HER4-ERBB4  ) не отговарят на лечение  с Anti-PD-1/PD-L1 чекпоинт инхибитори, дори и при висока експресия на PD-L1 в Ту клетките. Това показва клиничната практика. Има и два случая тук от темата - на Фани майка и с HER2 мутирал аденокарцином с PD-L1 》1《50 прогресия след спирането на ХТ и оставане само на Кейтруда-при първоначален частичен отговор към ХТ+ИТ. Една потребителка , която не съм сигурен дали е писала в темата ( Освен че е на Осимертиниб като 1-ва линия -и може би първата в БГ след добавянето му за реимбурсация в АЛС)- Ivetant  , която освен EGFR мутация от честите е и с PD-L1》50%. След прогресия при лечението с Osimertinib - почти хиперпрогресия в отговор на КЕЙТРУДА Последваща радио-хирургия на 1 или 2 мозъчни метастази (не помня колко точно )и опит за ричалиндж на имунотерапията в комбинация с Цисплатин и Пеметресед. Последно като писа беше да ме пита какви са симптомите на страничните ефети от това лечение и по-специално за имуномедирания пневмонит. Но се оказа , че всъщност е Ковид и влиза в болница за лечението му. От тогава не е писала.

Някой ако има информация за нея , моля да сподели!

Често прилагането на ИТ с чекпоинт инхибитори като 2-ра линия води до хиперпрогресия при EFGR мутиралите тумори -това показва клиничната практика. Макар да не е доказано , че хиперпрогресията не се дължи и на естествения ход на прогресиращото вече заболяване.
Или накратко ИТ при вас няма да има отговор.
И двете предложения на проф. Тимчева не ви вършат работа.
Единственото което може да проработи в ЦНС е малка молекула таргетна терапия с добра пенетрация на кръвно-мозъчната бариера постигаща високо съотношение на концентрацията в ликвор и в плазма , към което се очаква екстракраниалното заболяване с наличните в момента мутации да отговори.
Ако няма други мутации мисля , че само Осимертиниб изпълнява тези условия.
Ако има и Т790М няма проблем да го назначат във всяка клиника , която го имат и касата да им го плаша.Иначе търсите такава клиника , която с разни гимнастики да си пуска не съвсем легално протоколите за плащане към НЗОК .Включително и да го водят с Т790Ю без да я има.

Извинявам се , че стана толкова дълго.

Щом ще повтаряте изследването, питайте дали могат да изследват и за MET  fusion.
Макар , че май няма самостоятелен MET TKI , които касата да реимбурсира. Има някои комбинирани ALK/ ROS1  мисля , които инхибират и MET . Но и там ще е с гимнастики.
Хоуп спомена и един EGFR TKI които е одобрен за Ту без сенсибилизиращи  EGFR мутации при невъзможност за друго лечение, в поста си към Божури .
Нямам идея дали има ефект върху конкретните мутации при баща ви , нито дали има Добър отговор в ЦНС.

Извинявам се и за многото фонетични грешки , направени от псевдо помощника -редактор.

Последна редакция: пт, 12 авг 2022, 19:55 от whitefang

# 395
  • Мнения: 38
Уайт, много благодаря за времето което отделяш и изчерпателния отговор. През времето което имам свободно само чета и чета как мога да помогна на баща си.
В понеделник ще попитам дали може и за MET. В Бургас според мен въобще не са се сблъсквали с такъв случай като нашия но иначе са любезни и искат да помогнат. Каквото им кажа звънят да питат в София. Ще ги накарам да ми попълнят и молба за дарение към Астра Зеника за Тагрисо.  /малък шанс да отпуснат но съм длъжна да опитам/ .
Хоуп може ли да ми напишете за кой инхибитор става въпрос който е одобрен за Ту  без сенсибилизиращи  EGFR мутации ? /в краен случай да търся вариант да опитаме него/ .

# 396
  • Мнения: 4 770
Извинявам се за късния отговор - не бях зацепил, че последният въпрос е към мен. Ерлотиниб (Тарцева) се използва във втора линия дори при хора без таргетируеми EGFR мутации, тоест с див тип EGFR.

Въпреки всичко изписано, ако имах избор между карбоплатина или чекпойнт инхибитор или ерлотиниб във втора линия, може би бих избрал чекпойнт инхибитор. Whitefang е прав, че при хора с EGFR мутирали тумори, ИТ не работи особено добре, но измежду платината и ерлотиниб, тя дава някакъв малко по-добър шанс за отговор. Все пак CPI нямаше да бъдат одобрени в тази линия (след таргетно лечение), ако хептен при никого не работеха.

За cMET инхибиторите - този, който whitefang има предвид (който се използва за ALK и ROS1 мутирали тумори, но инхибира и cMet), е Xalkori (кризотиниб). Има и селективни cMet инхибитори вече, които са по-добри - именно, Tepmetko (тепотиниб) и Tabrecta (капматиниб).

Апропо, може ли да погледнете при течната биопсия изследвани ли са STK11, tp53 и KRAS? Ако да - какви са? Питам, защото при комутация в STK11 и KRAS имунотерапията е твърдо не и това може да наклони везните в една или друга посока.

ПС: Сега си припомних случая - именно, че човекът е с рефрактерна (резистентна) болест към афатиниб. В този случай не знам дали ерлотиниб изобщо е подходящ. Бих подредил вариантите така: осимертиниб>>>имунотерапия>карбоплатин.

ПС2: Сега си припомних и че ескейпинг мутацията е в S768I. Това е EGFR exxon 20. За този екзон има две нови лекарства. Едното се нарича Рибревант (амивантамаб) на Янсен и е биспецифично антитяло с много добри резултати (ORR над 40%); второто се нарича Екскивити (мобосертиниб) на Такеда и е таргетно лечение с ORR около 28%. Не мога да изровя в момента дали са точно за S768I, но евентуално да питате онколог за тях и да видите дали не се изпитват някъде/да пишете на производителите?

Последна редакция: пн, 15 авг 2022, 02:12 от Hope4C

# 397
  • Мнения: 63
Нашата битка приключи. Болката е голяма! Благодаря на всички, които ми даваха съвети и помагаха с каквото могат. 😭😭😭

# 398
  • Мнения: 10 568
Съболезнования, Preslava88. Hug
Tи направи всичко по силите си!

# 399
  • Мнения: 43
Съболезнования Preslava. Вече е на по-добро място. Бъдете силни! 🤍

# 400
  • Пловдив
  • Мнения: 2 070
Preslava88,
Съболезнования!
Светло да е на душата му!

# 401
  • Мнения: 354
Съболезнования Preslava88 дано е на по-добро място без болка.

# 402
  • Мнения: 38
Preslava88 моите най искрени съболезнования!
Hope4C много благодаря за отговора. Дано имам време да намеря лекарство за татко.
Мутациите T790M и нашата S768I не са ли и двете в exxon 20 и да трябва да се повлия от Тагрисо?
РАзбира се ще попитам и за рибревант и екскивити.
За ерлотиниб бях споменала на Тимчева въобще не го коментира явно за нея няма смисъл.
Нейното първо становище беше това :
От генетично изследване се доказва наличие на S768I мутация, която би обяснила настъпилата резистентност към Afatinib, респ. би се очаквала чувствителност към Osimertinib.
да опитаме за 3 месеца и да направим скенер. За съжаление не мога да се преборя със здравната каса.

# 403
  • Мнения: 520
Preslava88, искрени съболезнования! Мир на душата му!

# 404
  • София
  • Мнения: 39 745
Preslava88, да е светло на душата на вуйчо ти.
Моите съболезнования.

Общи условия

Активация на акаунт