Викингите в художествената литература

  • 1 354
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 99
Пускам темата за всички фенове , които обичат да четат  исторически романи , с главни действащи лица викингите. Ще се опитам да публикувам отзиви  и ревюта от книгите , които съм прочел досега .

ВИКИНГ ТИМ СЕВЕРИН
Трилогията се състои от три части . -
Odinn's Child (2004)
Викинг: Синът на Один – Сага за героите на Севера. Сиела, 2005.
Sworn Brother (2005)
Викинг: Брат по съдба.Сага за героите на Севера   Сиела, 2006.
King's Man (2005)
Викинг: Кралска стража. Сага за героите на Севера. Сиела, 2007.

Книгите , са с отдавна изчерпан тираж , но могат да бъдат свалени от читанка , или да се вземат от някоя библиотека . В книжен пазар се продава един комплект , на доста завишена цена от коричната. Сюжета проследява живота  от раждането до смъртта  на Торгилис - незаконният внук на крал Ерик Червения  Торгилис е герой от викингските епоси , и най - вероятно е бил действителна личност. Трилогията “Викинг” е първата художествена творба на изтъкнатия автор. В много класации за исторически книги свързани с викингите , трилогията е на първо място. Затова и тя е първата в списъка за която пиша. Основното предимство на тази трилогия според мнозина е детайлното описание на пътешествията на главния герой описани от Северин . Тим Северин е изследовател и пътешественик и затова всичко описано от него е въздействащо и магнетично. Торгилис обикаля през живота си целия познат свят , като дете  стига до Северна Америка , описани са срещите , с индианците и ескимосите . По непринуден начин , са представени много факти , като това , че в зараждането си човечеството е имало общ език . Торгилис е викинг , който почита старата вяра . Обърнато е внимание на  християнството  по викингските земи и е намекнато за това , че то ще измести вярата във Валхала. Основният скандинавски Бог Один е съпоставен с Тангра , Зевс и други богове , като са обяснени много прилики между тях без това описание да бъде скучно или енциклопедично. Торгилис живее за кратко при йомсвикингите . Представени са техните възгледи за живота нрави , това ,че те са първото военно братство съществувало някога. Освен него се срещат много други герой от викингските саги , някой от които са  споменати по- задълбочено . Торгилис    прекосява  Европа за да стигне до Константинопол и да стане  вече  зрял мъж  охрана  на Императора . Завършва живота си в   похода на Уилям Завоевателя  за превземане на Англия . Торгилис прекарва целият си живот в странстване и израства пред читателя .Той съзрява от смугляв младеж до възрастен войн и герой .   Тим Северин успява само в рамките на  3 книги с джобен формат да сподели информация , която мнозина не могат  в много по мащабни тухларници . Препоръчвам горещо тази трилогия на всеки , който иска да се докосне към света на викингите .

Последна редакция: нд, 01 май 2022, 15:43 от mnooqsno

# 1
  • Мнения: 10 795
Любима тема са ми викингите! Книгите на Северин тепърва ще ги чета.

Чела съм „Последното кралство” на Бърнард Корнуел (1-5 книга)  и „Йомсвикинг” на Бьорн Андреас Бюл Хансен (1-3). И „Скандинавска митология” на Нийл Геймън, разбира се.

За четене ме чакат:
1. Синът на Один, както споменах вече
2. Последният викингски крал, Ян Уве Екеберг
3. Орденът на асасините: Валхала, Матю Кърби


Ще следя темата с интерес Simple Smile

Последна редакция: сб, 30 апр 2022, 23:14 от Ели-Мели

# 2
  • София
  • Мнения: 99
Червения змей - Франс Бенгтсон
Röde Orm, 1941–1945
Червения змей - Франс Бенгтсон Народна култура“, София, 1992

За тази книга научих случайно , от публикации в нета. Интересното за нея беше , че не намерих нито един отрицателен коментар . Книгата излиза в началото на деветдесетте , и е може би втората книга на викингска тематика  след Роби на халифата , която е преведена на български. Произведението  е с отдавна изчерпан тираж , но може да се намери , както в читанка , така и в библиотеките. В книжен пазар има отделни бройки , които се продават на достъпни цени , близки до пазарните за нова книга в момента. Червения змей е единственият роман на шведския историк, поет и есеист Франс Бенгтсон (1894-1954), но именно тази книга му донася световна слава. Книгата е филмирана през 1964 https://www.imdb.com/title/tt0057259/
Действието на романа „Червения змей“ обхваща приблизително периода между 980–1010 г.Първото, което ми направи впечатление, беше приказният изказ на автора – и като казвам “приказен”, говоря в най-буквален смисъл – а именно, че напомня на приказка. Пряката реч се оказа по-малко, отколкото очаквах, и често вместо нея има преразказ на диалозите. Второто важно впечатление идва от усещането за автентичност, което струи буквално от всяка дума. Не съм експерт по скандинавска история, затова няма да изпадам в подробности. Очевидно е, че авторът е хвърлил огромни усилия за изпипването на книгата по отношение на историческата достоверност – навлязъл е в страхотни детайли за… Ами, за всичко – религия, битки, политика, схващания, обикновен живот… Рядко човек може да попадне на художествено произведение на историческа тематика, което да го вкарва до такава степен в атмосферата на описваната епоха. Една бърза справка в Уикипедия ще ви покаже за какво става дума – в романа са описани страшно много реални, документирани събития, и са включени немалко действителни личности. Времето, в което се развива действието, не е просто фон за екшъна, а важна част от сюжета – просто не виждам как би било възможно тази история да бъде поставена в друг период.
Естествено, нищо от споменатото по-горе нямаше да има никаква стойност без добра история. А това, всъщност, е най-голямата сила на “Червеният змей”. Сюжетът е изпълнен с достатъчно екшън, приключения и екзотика и в диалога има достатъчно хумор, за да ви забавляват на едно напълно безмозъчно ниво – по същия начин, по който се радвате на някое особено диво метъл парче. Само че елементарността е само на пръв поглед. Главният герой е готин пич с грамаден меч в ръка, но е и много повече от това. Дава ни се възможност не просто да видим двайсетина години от живота му, а да ги изживеем, да попием мъдростта, която той придобива в хода на приключенията си… В един момент осъзнаваме, че дивият млад викинг от началото на книгата е израснал пред очите ни и някак неусетно се е превърнал в мъдър и силен воин, напълно заслужил уважението, с което всички се отнасят към него. Ей така, без изсмукани от пръстите душевни терзания, без драма, авторът просто ни показва как животът на Орм го променя – и как въпреки всичко това си остава все същият човек, когото следваме от самото начало .

Последна редакция: нд, 01 май 2022, 15:28 от mnooqsno

# 3
  • София
  • Мнения: 99
Вледенен  Рой Якобсен
Вледенен  Рой Якобсен Персей 2008

Това е една изключителна книга , за която малцина знаят.  . Тя е от тези четива които изглеждат невзрачно , и застояват с години по прашасялите рафтове на книжарниците . Но  ако и дадете шанс ще ви впечатли и дълго няма да  намерите подобно нещо . Книгата все още се намира в много книжарници и е на приемлива цена , поради годината и на издаване , стойността и  не би оскъпила бюджета сравнен с книга издадена последните години. Може да се намери в библиотеките , както и да се свали от читанка .  Купих я  преди години от един щанд с намалени книги на цената на една кутия цигари. Да тук много хора могат да ме разпънат на кръст , но аз съм старомоден , и все още съм фен на книжните  издания , въпреки , че книгоиздаването не се радва на голям интерес напоследък . Вледенен  е исторически роман  написан от норвежкия автор Рой Якобсен, който между другото е един от сценаристите на Valhalla Rising (2009). Още от началото историята започва с така познатата на всички фенове драма.Главния герой   Гест , съкратено от Торгест , убива Вига-Стир, един от най-великите вождове в Исландия за да отмъсти за смъртта на баща си . В последствие въпреки , че е невинен , той избягва в Норвегия при свой приятели ,но дори и там го грози отмъщение от роднините на убития .Гест е нисък и дребен човек, но с много хитрост  убива няколко от преследвачите си. Тук идва и един ключов момент за по нататъчното развитие  на историта . Въпреки , че си създава много врагове Гест се сприятелява с  Ейрик Хаконсон легендарен викингски хладаяр и в последствие крал на Норвегия .След поражението на Олав Тригвасон в битката при Сволдер, Ейрик става владетел на Норвегия. Като един от най-приближените хора на краля , Гест участва в похода му с датския крал Кнут , който води до завладяването на Англия . Това, което ме поразява, в сагата , е уникалната способност на  Якобсен да създаде истинско викингско усещане в историята. Поразрових се малко и открих , че авторът е използвал древен жаргон на норвешкия език , и в оригинала на книгата , много от думите са архаични. Подобно на други герои , Гест съзрява пред читаля и израства . Но той притежава и една черта , която му помага през целия живот борбеност  и коравост да оцелява. Тук викинга не е представен , като прост войн трупащ слава и богатство  , а като коравото копеле , което притежава  ума и духа на роден водач и лидер .  Препоръвам книгата горещо на всеки който иска да се докосне до историйте за древните викинги .

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 14:23 от mnooqsno

# 4
  • София
  • Мнения: 99
Роби за Халифата Артур Лундквист
 Роби за Халифата  Книгоиздателство „Георги Бакалов“ 1980

Роби за халифата е първия досег на българския читател със света на викингите.Важно уточнение е , че това е новела ,  а не роман . Отпечатана е през далечната 1980 като номер 21 от библиотека океан .Може да се намери в библиотеките , но не е качена в читанка. В книжен пазар и други сайтове се продава и  , на цена по малка от цената на един хляб. В най - общи линии историята проследява  един викингски набег. Главният герой яко и здраво копеле заедно със свой верни другари   , нападат малко беззащитно селище , и поробват много пичета и деца . . После  решават да направят едни бързи пари като ги продадът на робския пазар . До тук историята е толкова , ама толова банална , че аз поне не съм чел роман за викинги , в който те да не се отправят на някъде с цел грабеж от който да припечелят . Нашето момче  обаче някъде по средата на пътуването  се влюбва , или си мисли че е влюбен , и се отказва от всякакви материални облаги , ако бандата му остави яката пичка и не ги закача . Разбира се те склоняват , понеже , ще има повече мангизи за тях и нашият си оставя с момичето . По пътя на връщане , обаче те са нападнати и въпреки , че се бият здраво губят всичко . Нашият обаче си остава с мацката и накрая той се облажва единствено от всички. Приятно и леко четиво , което може да се изчете за няколко часа .
И накрая вместо послепис . Разказано е по директен начин, без опит да се съдят викингите морално.

Последна редакция: ср, 04 май 2022, 20:22 от mnooqsno

# 5
  • София
  • Мнения: 99
Викингите: Земя на дървени богове. Народът на зората. Жертвен дим

Викингите: Земя на дървени богове. Народът на зората. Жертвен дим-  Ян Фридегорд 2015     Делакорт

Седем години толкова отминаха от както вече тази трилогия  беше издадена на българския пазар и  ни запозна с един по различен свят на викингите . Доста се порових в интернет , но за съжеление книгата не може да се намери никъде , нито да се купи било и на старо , няма и от къде  да се свали в електронен вариант. Това е различно четиво , за разлика от предишните романи за които писах , тук викингите не са представени като герой и приключенци , трупащи слава и пари . Тук се разказва за другите викинги , тези които преживят не от грабежи , а от къртовски труд обработвайки майката Земя. Книгата проследява живота на Холм - роб , който се бори за своето място под слънцето . От обикновен роб , той израства до свободен човек . Описани са много религиозни обреди , и ритуали свързаи с вярата на викингите . Застъпена е и темата за християнтво , което бавно завладява това уникално общество и променя техните устой .

# 6
  • София
  • Мнения: 99
Йомсвикинг  Бьорн Андреас Бюл-Хансен 
Йомсвикинг Бьорн Андреас Бюл-Хансен Унискорп 2018
Йомсвикинг. Винланд Бьорн Андреас Бюл-Хансе   Унискорп 2020
Йомсвикинг. Датското войнство Бьорн Андреас Бюл-Хансен    Унискорп 2021

За съжеление , кризата  не подмина  и книжния пазар , и все по малко издателства рискуват с превода и издаването  на нова книга , а много поредици така и не биват завършени и преведени докрай . Като най - голяма такава загуба отчитам  отказа на сиела да продължи издаването на  последното кралство на Б. К. , но на това ще се спра в друга тема. Едно приятно отклонение от общоприетото е трилогията на Бьорн Андреас Бюл-Хансен  и риска който Унискорп прие като ни запозна с този неизвестен на българския читател автор. Трябва да го призная , не знам кой им е графичния дизайнер , но кориците са страхотни , още щом човек ги види  веднага го привлича , да разгърне изданието зачитайки го . За разлика от повечето книги , които съм чел за викинги , главния герой е от второстепенните , неговите подвизи почти не се споменават в аналите.  Не знам как Ви звучи това , но това е и големия плюс на историята. Хансен е взел един никому неизвестен Викинг и е сътворил целият му живот  в три книги , без да се съобразява с някаква известна история от сагите . Иначе всичко каквото може да се очаква от един викингски роман  присъства в тази сага. От сирака жадуващ за отмъщение , през срещата с единственото и невероятно момиче , до свирепия викинг тръгнал на поход за слава и злато и християнството изместващо старата вяра . Няма да издавам повече от сюжета , само ще добава , че в  една от частите се разказва и за откриването на Америка , а освен Тим Северин друг автор , не е подхващал това. Много от геройте , които присъстват , са били действителни личности , от крале до хладаярдове , ярдове , вождове и прочути войни , а всички са  видяни през очите на нашето момче ,  със свойте силни и слаби страни . Черешката на тортата е обществото на йомсвикингите . Принципно те се сращат в много саги , но никой автор не се е захващал преди Бьорн Андреас Бюл-Хансен с тяхното детайлно описание. Ако сте фенове на историйте за викинги то непременно трябва да се обогатите четейки тази сага

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 21:46 от mnooqsno

# 7
  • София
  • Мнения: 99
Ян Уве Екеберг  Времето на меча  2017  Кралеубийците 2017 Светият Олтар 2017  Издател  Персей
 

Бях позанемарил темата напоследък , но със следващите си ревюта ще се реванширам на всичи фенове на четивата за  викинги .  Днес ще представя трилогията на Ян Уве Екеберг -  Времето на меча   . Много се чудих дали да пиша за тази поредица , но като премислих ,   реших да я добавя като четиво което всички фенове на историйте за тези страховити мъже  ще харесат.   Издателство персей шумно рекламира норвежкия писател , като  имаше честта  да го доведе в България и да го срещне със свойте фенове. Много хора определят поредицата като норвежката игра на тронове,  но  това описание не ми харесва и в следващите редове ще разясня защо. Първата част започва много обещаващо , както повечето подобни романи , тя ни запознава  със сирачето което е отгледано в двора на краля и което  накрая на книгата се оказва с кралска кръв . Разбира се имаме любовна нишка , предателство и изявени злодей , всичко каквото се очаква от едно такова четиво . Няма да издавам повече , понеже от опит знам , че това убива от радостта при прочитане на книгата . Главните герои , а и повечето второстепенни , са реални исторически личности , но ,  казвам но авторът си е позволил въображение и не се оповавал на историческата нишка , а ни е запознал с неговата  си гледна точка по въпроса.  Избягвам да пиша отрицателни коментари , знам че всеки читател си има свойте любими книги и такива които не му допадад , както аз чета четива за викинги така и те са безинтересни за друг. Тук пояснявам , защо не смятах да пиша за тази книга . Думата викинг не се среща никъде ама никъде .  Тук историята се върти около кралския двор и всички интриги , които претендентите за него  си погаждат . Единственото бегло споменаване на нещо общо с викингите , е старата вяра която все още не е изкоренена напълно от тези сурови земи.  За повечето фенове на историйте за викинги , това е историчеси роман , но ако искате да прочетете не само за набези и  велики битки , а за  викингските кралства и това как се оформят като отделна държава при това фактор в историята на скандинавията прочетете този роман .

# 8
  • Мнения: 459
Приятели, търся  книгата Кралеубийците на Ян Уве Екеберг. Бих искала да я купя или поне да я взема временно, за да я прочета. Ако някой я има, пишете ми.

Общи условия

Активация на акаунт