Черпите ли в лечебни заведения

  • 7 364
  • 82
  •   1
Отговори

Анкета

Черпите ли?

Опции:

# 45
  • Мнения: 773
Четейки коментарите се сетих за един случай от преди години.  Тогава синът ми бе малък , но се наложи да лекуваме зъби под пълна анестезия . Посетихме клиниката и останахме доста очаровани от отношението . Беше около Коледа и съвсем импулсивно реших да им пратя картичка с най-добри пожелания. Разбира се написах и името на синът ми. Не очаквах нищо , но след няколко дни ми се обади стоматоложката която го лекува за да ми благодари за жеста. Каза , че за първи път някой прави нещо такова за тях.Не бях направила нищо особено,но успях да ги зарадвам. Получих и картичка от тях за Коледа. Иначе и ние сме купували неща макар и дребни на лекари. Особено когато се е налагало лечение на сина.

# 46
  • Мнения: 45
Когато съм доволна от отношението  черпя, ако не съм не.

# 47
  • Мнения: 19 356
Не харесвам този обичай, не защото не заслужавата, а защото повечето го очакват, като че ли си длъжен. Иначе бих почерпила в отделението с банички или други закуски, защото често не им остава време и цял ден карат на една закуска.
И аз не го харесвам това, най-малкото не е регламентирано. Имах случай на операция на майка ми, лекарката ми беше позната и й занесох доста прилична сума кеш плюс цветя и бонбони. Но това не й попречи да ме попита дали съм занесла и на персонала в болницата (понеже тя не беше на изписването). Успокоих я, че да. Стана ми неприятно обаче, чакат си питката и тортата и направо го изискват. Друг случай аз лежах в болница, нула отношение, нула резултат от лечението, разболяха ме от вирусна инфекция, сама си купувах лекарства от аптеката, щото нали, пътеката е друга. След това доплатих към 600 лв или повече за непокрито от касата лечение и разни уж екстри в болницата. Ами какво да им оставя в такъв случай.
За сравнение там където работя е забранено да взимаме дори един ключодържател като подарък.
И напоследък здравеопазването е на такова дередже, че по-добре да не ги свикваме на нашите баници и пици, а да получават достойни пари когато ни лекуват.

# 48
  • Мнения: 2 862
За мен не е нормално на лекар да се оставят пари , така свикват и те гледат като портфейл.
Почерпка- ако човек има желание , никой не е длъжен , хората нямат пари .

# 49
  • Мнения: 5 819
Черпя, когато съм доволна от лечението и отношението на лекуващия ми лекар и от отношението на персонала. Иначе ако не съм доволна, изобщо не черпя.

    И аз съм против оставянето на пари на лекар. Наистина така те свикват да получават парична сума, а не почерпка в материални неща - като бонбони, алколох и т.н. А после те отказват тези материални неща и направо искат определена сума пари.

# 50
  • Мнения: 6 213
Не. Достатъчно пари смъкват от пациента за избор на екип, за престой, за каквото се сетят ( дори такса битови отпадъци Close ) , че да се прави и друг разход от болния/близките му. Да не говорим че отношението почти навсякъде е като към добитък. Има някои изключения, които те карат да си мислиш едва ли не че те са нещо невероятно, въпреки че би трябвало да са всеобща норма.

# 51
  • софия
  • Мнения: 829
Пари предварително и почерпка при изписване. С мои близки така сме процедирали, за да гарантираме добро обслужване и отношение.

# 52
  • Мнения: 2 862
Щом давате пари предварително , защо и почерпка . Сега не са толкова ниски заплатите , докторите също не могат да се оплачат от заплатите си . То навсякъде има разни дето не се държат добре , не само в болниците за съжаление .

# 53
  • софия
  • Мнения: 829
Парите са за главния доктор (професор, специалист и т.н. - те сами си казваха колко искат, за да ти обърнат внимание) Почерпката при изписване за сестрите.

# 54
  • Мнения: 19 356
Парите са за главния доктор (професор, специалист и т.н. - те сами си казваха колко искат, за да ти обърнат внимание) Почерпката при изписване за сестрите.

А те не получават ли заплати точно за да обръщат внимание? Някои лекари взимат петцифрени месечни заплати. Не ги ли е срам пенсионерката баба Пенка с месечен доход 300 лв да му плаща, за да получи внимание? Пък за излекуване не смеем и дума да отворим.....

# 55
  • софия
  • Мнения: 829
Проблемът със здравеопазването е голям. Веднъж плащаш здравни осигуровки, втори път плащаш, за да ти обърнат внимание, нещо, за което по принцип взимат и заплати. И пак търсиш връзки и контакти, иначе може и жив да не излезеш.

# 56
  • Мнения: 2 862
Така са научени , а другаде ще се обидят , ако се опиташ да им дадеш пари .

# 57
  • Мнения: 2 749
Черпила съм, когато съм била доволна. Но е жалко другото - че вече се радваме, ако ни обърнат нужното внимание, което всъщност си е задължение. А ми се е случвало и директно да си искат точно такива, които най не заслужават. Като цяло имам доста добро мнение за българските лекари. Не смятам почерпката за подкуп, а за благодарност. Не го правя по задължение, а защото така ми е било приятно да направя. Но пари под масата не съм давала и не бих. Макар, че никога не казвай никога.

# 58
  • Мнения: 5 511
Пари никога не са ми искали под масата и никога не съм оставяла, но почерпка - винаги, когато аз или мои близки сме лежали по болниците. Не защото ми е задължение, а за здраве и от благодарност. Хубави бонбони, вино или среден клас уиски, цветя, банички, пици или торта, според случая. Пари - против кеша съм, защото би ми било неудобно, но другото лично за мен показва уважение. Става дума за здравето и живота ни все пак. Да, това им е работата, но това не е работа като всяка друга. Да те оперират и да ти спасят живота или да доведат детето ти на бял свят например не е като да ти направят маникюр или фризура, с цялото ми уважение и към тези професии, а дори и там често оставяме по 5 лв отгоре бакшиш. Затова най-много за себе си го правя, за да се чувствам аз комфортно, че съм ги почерпила за здраве и да кажа едно скромно "благодаря за грижите, оценявам усилията ви". Simple Smile Мое мнение.

Последна редакция: ср, 05 окт 2022, 03:01 от АлисаВСтранатаНаЧудесата

# 59
  • Мнения: 19 356
Не съм запозната, но има ли някой с впечатление в чужбина така ли носят баници и пици на лекарите след като са им ползвали услугите? За кеша под масата ясно, не е регламентирано, но уиски и кебапчета, аз поне не съм видяла и чула да се дава. Вярно че там сигурно застрахователят ти реже главата като ти покрива разходите, но в натура? Пък и там услугите са същите, че и често по-добри. Ще ми е интересно някой да сподели.

Общи условия

Активация на акаунт