Апартамент на изплащане към строителната фирма

  • 857
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 291
Здравейте,
харесах си апартамент ,който все още е "на копка" Имам цялата сума за него,но нещо съм притеснена да я вложа.Варианта ми е да го изплащам на 5 пъти до завършването му.
Предполагам,има и други,които са минали през това.Ще се радвам да получа съвети какво да гледам,за какво да внимавам...всичко.Flowers Blossom

# 1
  • Мнения: 29
Ще израдя -  моето мнение по въпроса, въпреки че не ангажирам с него. Много зависи каква е строителната фирма, от колко време е на пазара. Това да мен не е без значение, особено в момента, както се вдигат цените. Ако го платите на 100% предполам, че ще Ви дадат нотариален акт, макар и за нещо незавършено, което пак си е голям риск. Ако е на части и се променят цените, могат да Ви увеличат и на по-късен етап цената, въпреки договореното. Най-добре, ако намерите нещо в по-напреднал етап или завършено, знам че е трудно. Решението не е лесно, успех!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Днес си говорих с един колега в университета, има счетоводна кантора и работи със строителни фирми. Споделя, че с качването на цените в момента сметките на някои не се връзват никак, продали са на ранен етап и оказват се без финансов резултат заради високите цени на материалите. Искам да кажа, че на такъв ранен етап нямаш никаква сигурност дали в един момент няма да вдигнат цената или да закъсняват защото няма желязо или е скъпо.
Не бих те посъветвала да се хващаш нито на пет плащания, нито на едно за имот на зелено.
Ако искаш покажи да видим какво ти привлече вниманието, дано няма спалня 9 + кв.м.

# 3
  • Мнения: 4 291
Благодаря,дами,за отговора!
Аз четох какво казват адвокати за евентуални подводни камъни,но идеята ли беше да получа съвет от хора,реално имащи опит с това.Не хипотетични.
В предварителния договор не се  ли посочва крайната цена?
Мира,въпросът ми е конкретен,не търся одобрение на това,което съм харесала,но щом се интересуваш-апартамент с двор е😊🌸

# 4
  • Мнения: 18 477
Погледнете и в общата тема за НИ, там пишат няколко човека, които скоро са сключили сделки на зелено и имат поглед върху новите моменти в договорите. Напр. се сещам за Сапиен, но има и други.

Успех с покупката Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 13 031
Обичайно при такива договори се посочва крайната цена + възможен процент надценка, заради инфлация или други обстоятелства. Така накрая може да ти поискат още пари, които няма как да не платиш.
При подобни начинание не бих платила цялата сума в началото, а бих плащала за всеки готов етап. Тогава също има процент оскъпяване, което не може да се предвиди.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Red, не ми беше намерението да одобрявам, интерес беше.

# 7
  • Мнения: 362
Здравей,авторке! Моят съвет към теб е да не бързаш, можеш да провериш другите имоти - в построени вече кооперации (нови) и актуална цена на даден апартамент в нея, или да си вземеш апартамент тип 'старо строителство', хем даваш пари Х, хем купуваш реални квадрати+маза, евентуално таванска стая, тъй като в някои блокчета има освен маза към апартамента и таванска стая. Преди много години (почти30) баба ми и дядо ми, лека им пръст така бяха харесали апартамент,двустаен, 75кв.м с мазе от 3кв.м.в новострояща се сграда, както казваш и ти "на копка", като тогава заплатиха направо цялата сума от 1 млн лв.стари пари (тогава това бяха много пари, сега са около 10 000лв мисля) директно на строителя. Всичко беше точно, дори нот.акт получиха, докато не дойде хиперинфлацията, и деноминацията на парите -  забави се строежа, накрая строителя фалира и си стоя така жилищната сграда - излят бетон и построени 2 етажа на половина, и дотам. Баба и дядо водеха дори дела , за да им върнат парите, но уви, съдът не се изказа в тяхна полза, тъй като строителя е фалирал, фирмата е замразена и няма как да им се върнат парите, т.е.пиха студена вода...Години наред (10-11) си стоя така изоставена сградата (баш в центъра на града), докато друг инвеститор не купи мястото, събори  каквото беше започнало да се строи и започна той да си излива бетона и да строи. Макар и нот.акт да имахме, че се полага апартамент на това място,че баба и дядо притежаваха тогава и част от земята на самото място, се каза, че тъй като са минали много години и предния инвеститор е фалирал , а новия няма нищо общо, останахме 'с пръст в устата', както се казва. И тогава изгоряха освен баба и дядо като собственици на апартамент, още 5 семейства като тях заплатили предварително цялата сума.

Затова моят съвет е да търсиш някой апартамент във вече построена сграда, с всичките актове (14, 15,16) и крайна цена на апартамента (дали ще е на тапа, дали ще е до ключ или обзаведен) за пари Х или апартамент чрез брокер или директно от собственик за крайна цена пари Х от старо строителство.

# 8
  • Мнения: 181
Срещу нас има една сграда, почната от 1994 година с 8 входа. Строителят фалира през 1998, като успя да завърши на груб строеж 4 входа. който собствениците довършиха със свои средства. Останалите са на етап кота 0 и първи етаж и никога няма да се довършат. Не рискувай, времената сега са трудни.

Общи условия

Активация на акаунт