Любители на рози 3

  • 47 102
  • 733
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 476
Gradina Roza,  до колкото знам има минимален стандарт за качество на розите гол корен, него описах.
Този стандарт се прилага само и единствено за двугодишни корени със зрели, вдървени стебла. За корени правени по трудово с 1-2 месечни стебла и една присадка няма стандарти. Нито един уважаващ себе си разсадник няма да предложи такива корени на пазара в ЕС. Изключвам БГ, защото тук са балкански страсти и кражби.

Friesinger Morgenrote / Kordes , стара роза, но много красива с пеперудени , едри цветове. На един клон има 20-30 цвята. Става висока 180-200 см. и е за втори план в розариума.

# 136
  • Мнения: 526
Една много любима роза, но такива бодли има...

# 137
  • Мнения: 275
Тези тъмни участъци по стъблото ме притесняват, болест ли е това? Розата е от тази пролет- Zaide. Какво да направя- да отрежа ли под болното място според вас?


И ако режа, да пръскам ли после с нещо, с какво?

# 138
  • Мнения: 476
Първата вълна определено си отива. Може би от дъждовете и по-хладните нощи , много бързо започнаха да вадят нови цъфтежни клони.



# 139
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
И при мен премина първата вълна на обилен цъфтеж. Много рязах и хвърлях. Сега изкарват нови клонки с пъпки. Имам 3 рози които се маносват по листата, вчера ги пръсках с препарат, поливах че е жега.
Любимата мистър Линкълн цъфна, последна. Поне разни мушици и въшки нямат вече.

Снимката не може да предаде истинският тъмно карминен цвят, плюшените листенца и прекрасен аромат. Прекрасна роза!
и тази прекрасни а в действителност е повече сива, отколкото розова. Много интересен цвят, но никакъв аромат.

# 140
  • Мнения: 8 948
severnosianie, най-добре попитай в аграрната аптека с тези снимки!
Не съм забелязвала при моите рози такива участъци като на първата снимка. Може би е някакъв вредител в самото стебло...
На втората ми изглежда като някакво нараняване.

# 141
  • Мнения: 3
Здравейте! От съвсем скоро съм много запалена да си гледам рози и нямам търпение да си накупя нови храстчета, но понеже нямам опит се обръщям към вас. Бихте ли ми препоръчали разсадници?

# 142
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
Strah_i_paranoq, години наред си купувах по една - две рози на гол корен, които се продават по големите магазини есента. Нямам нито една, която да отговаря на написаното и нарисуваното на опаковката ! Корените са хилави и понякога едва кретат по две - три години, а други изобщо не се хващат. Тази пролет реших, че ще си взема английска роза от бритрозако в контейнер. Направо съм впечатлена как розата веднага започна да расте, цъфнаха два цвята, извади два нови клона и сега е цялата в нови клончета които имат пъпки! Повече няма да си губя времето с рози от български производители, не зависимо, че са много по евтини! Освен гореспоменатата фирма, знам че хората са доволни от оакплантс и градина роза.

# 143
  • Мнения: 476
Здравейте! От съвсем скоро съм много запалена да си гледам рози и нямам търпение да си накупя нови храстчета, но понеже нямам опит се обръщям към вас. Бихте ли ми препоръчали разсадници?
Къде ще отглеждате тези рози - тераса, двор? Какви познания имате за розите? Знаете ли какви грижи изискват? Знаете ли какви видове рози има?
Когато правим розариум трябва да знаем ...
Първо се съобразяваме къде се намира градината - поле, планина.  Това е най-важната предпоставка за хубава розова градина. По мои наблюдения тъмните рози след като влязат в пълна сила / 3-4 годишни / не изгарят в полето. В планината бързо горят.
Почвата може да ви изиграе лоша шега - при мен някои ароматни рози нямат аромат и мисля, че се дължи на почвата. Иначе каквато и да е почвата не е проблем да се насипе и облагороди , особено при камениста.
Подходете с желание при избора на сортове. Не бързайте да вземате роза, която ви е харесала на снимка. Потърсете информация в интернет, питайте по групи, като се съобразите къде е градината на далия мнение за розата.
Избирайте рози ADR, рози с плътни венчелистчета и по възможност силно гланцови листа на сорта. Такива рози не се влияят от дъжд, не изгарят на слънце, гланцовите листа са по защитени от болести.
Всички рози са красиви, но няма как да имаме всички в градината. Не садете розите близо една до друга само да има място за още една. Ще имате възможност да се насладите на прекрасен цъфтеж, ако имат място за развитие. След 8-10 години винаги може да промените облика на розариума с нови рози, ако старите са ви омръзнали.
И последно, което непрекъсното повтарям - растенията искат много грижи!!! Направете си сметка дали искате да сте роб на градината или искате да се наслаждавате на красотата й. Садете толкова растения, колкото да имате възможност да полагате грижи без това да ви заема голяма част от времето.

# 144
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382

Роза Куин Елизабет. Имам два храста, заварени. Цъфтят без почивка от май до първи сняг. Един клон прецъфтява, друг започва. Тези които са на гроздове цвят, сега образуват нови клонки и пъпки след първият бум.
Елизабет има огромен и много ароматен цвят.

# 145
  • Къде ли не
  • Мнения: 684

Ето това е една от розите - изненада. Трябваха ѝ четири години да покаже точно каква ѝ е природата, но все още е слаба. Тази година чак разбрах, че прави по няколко цвята на едно клонче. Иначе е страшно ароматна и красива и изобщо не съжалявам за грешката на разсадника.

# 146
  • Мнения: 476
Две рози със знак ADR - Ruby Ice / тя е и Marie Rottrová, Schöne Koblenzerin / и Xenia. Венчелистчетата на двете са много плътни, дори стоят като пластмасови. Първата запазва сребристия цвят на обратната страна и наситения вишнев цвят до прецъфтяване. Xenia при прецъфтяване има няколко нюанса в цвета - светло розов, бял и зелен. Двете рози не губят формата на цвета до края. Цъфтежът им е около 14-18 дни. Храстите се отрупват с цвят, който не се влияе от дъжд , не гори на слънце. Листата са силно гланцови с много висока устойчивост на заболявания. Много бързо правят нови цъфтежни пъпки за следващата вълна.
Двете рози спокойно може да се отглеждат от съвсем начинаещи розари и няма да им създадат проблеми.
Ruby Ice

# 147
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Момичета имам проблем с розите. Садени са зимата, всички тръгнаха с различна сила, но тръгнаха и цъфтяха. Обаче от известно време им клюмват пъпките, все едно е изтъняла дръжката, покафенява дръжката и умира пъпката. Така беше и като беше 35 градуса на сянка и като валя като лудо с 20 градуса максимална. Не го свързвам по-скоро с времето. Слагам две нескопосани снимки.
С какво да ги пръскам?
както се вижда до клюмналата пъпка има и здрава

# 148
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Тая буболечки на пъпката, няма работа там! Миризливки, хуботници, кръвопийци!
Мистър Линкълн, най красивата и ароматна червена роза, която съм виждала.

# 149
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Гадинката беше унищожена след фотографията. Живеем до поляна и бъка от полезни и вредни гадинки. Не пръскам с химия, защото има много пчели и калинки.

Общи условия

Активация на акаунт