Въпрос за трудов договор

  • 1 932
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 892
Здравейте! Надявам се,че темата ми е за тук. И се извинявам,ако въпроса е смешен. От февруари съм на трудов договор със срок на изпитване 6 месеца,които изтичат на 1.08. Водя се на минимална заплата по договор,като след увеличението което направиха в България, ми дадоха да подпиша нов договор /1 лист не много разбрано написан/ с дата 1.04 и с новата променена минимална работна заплата. Длъжността ми си остава същата.Най-отдолу е написано “ за другите условия на трудовия договор : и чл.70 от КТ 6 месеца в полза на работодателя” . Това пише само,затова казвам,че е написано не много разбиращо. Главния ми въпрос е дали сега наново започва да тече 6 месечен изпитателен срок и вместо 1.08 той ще свърши на 1.10?  Реално заглавието на документа е “ допълнително споразумение към трудов договор”. Въпроса ми е свързан с бременност, която чакам да съобщя след 1.08 евентуално.Благодаря предварително.

Последна редакция: пт, 27 май 2022, 21:36 от elleonore1

# 1
  • Мнения: 5 273
Срокът тече от датата на първоначалния договор. Няма как да подпишете и работите два пъти със срок за изпитване. Срокът е законово регламентиран и изтича на датата на първоначално подписания договор.

# 2
  • Мнения: 1 994
При ползване на платен годишен отпуск/болничен, не се ли удължава с тези дни срокът на изпитване? Авторката да внимава, ако ползва такива дни с датата 01.08.

Последна редакция: пт, 27 май 2022, 19:31 от jhbd

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 843
Срок на изпитване Wink

# 4
  • Мнения: 1 892
Благодаря за отговорите!

# 5
  • Мнения: 1 994
Редактирах. Как се появи това "изпитание" и аз не знам Simple Smile

# 6
  • Мнения: 5 273
При ползване на платен годишен отпуск/болничен, не се ли удължава с тези дни срокът на изпитване? Авторката да внимава, ако ползва такива дни с датата 01.08.
Да, но тя не пита това.

# 7
  • Мнения: 12 747
Съвсем разбираемо са го написали - допълнително споразумение, тоест срокът е по първоначалния трудов договор.

# 8
  • Мнения: 176
Това е Допълнително споразумение с промяна на минималната работна заплата, т.е. имаш увеличение.
И както са писали преди мен, това не засяга срокът по чл. 70. Няма такова нещо с ДС да се увеличава срокът за изпитване.
И както са писали преди мен, имай предвид, че този срок се увеличава с отпуските и болничните, които титулярът по Трудовия договор е ползвал.

# 9
  • Мнения: 1 892
Здравейте! Имам друг въпрос - изчаквам да кажа на работодател за бременност, докато не ми изтече срока на изпитване - 1.08. Разбрах,че има вариант да ми се удължи срока на изпитване с 3 месеца. Това кога най-късно може да се случи? Преди 1.08 или може и след като изтече първия срок? Тоест след като мине датата на изтичане на  изпитателния срок, и реша да споделя за бременността, може ли тогава да ми го удължат и да имат право да ме уволнят? Също така ако 1.08 мине (или колко време след тази дата трябва да мине) и не са ме извикали да преподписвам нещо, счита ли се че вече съм на постоянна позиция?

# 10
  • София
  • Мнения: 16 021
Изчакай 1 седмица след последния ден от срока за изпитване.
Ако си ходила на работа 5 работни дни след него и не са ти дали нищо друго за подпис - договора става безсрочен. Не, че по време на безсрочен договор шефа не може да ти скрои шапката и да те изхвърли. Не споделяй с доверени колежки за бременността. И най-важното не спирай да пиеш кафе и да пушиш/ако си пушила преди/. По това офисните клюкарки разбират коя е бременна и разпространяват новината.

# 11
  • Мнения: 5 671
Да използвам темата и аз да попитам нещо:
Мой близък започна работа преди една година в една фирма. Март месец негов колега напусна и му предложиха да заеме неговата позиция, която е по-висока, и той се съгласи. Вече 4 месеца си работи на тази позиция. Но сега разбира, че неговия колега иска пак да се върне и да си заеме същата позиция.
Има ли колегата му законно право, като се върне да го назначат на мястото на моя познат?

# 12
  • Мнения: 711
Няма законно право да измести титуляра, единствено защото е размислил и е решил да се върне. Но не е изключено работодателят да е на друго мнение.

# 13
  • Мнения: 5 671
Няма законно право да измести титуляра, единствено защото е размислил и е решил да се върне. Но не е изключено работодателят да е на друго мнение.

Значи работодателят е над закона, т.е. може да го измести?

# 14
  • Мнения: 711
Няма законно право да измести титуляра, единствено защото е размислил и е решил да се върне. Но не е изключено работодателят да е на друго мнение.

Значи работодателят е над закона, т.е. може да го измести?

Не се изразих съвсем точно - имах предвид, че старият служител няма право по закон да се върне на позицията изцяло по своя инициатива.

Ако работодателят обаче е склонен да го приеме обратно, то той би могъл да предприеме съответните стъпки за да освободи мястото - напр. като предложи нещо друго на твоя познат, или пък директно му покаже вратата (особено ако е още в изпитателен срок).

Общи условия

Активация на акаунт