Университети в Германия и други държави с немски език -тема 18 :)

  • 43 374
  • 744
  •   1
Отговори
# 675
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
О, винаги са оправдани такива питания, но основното според мен е защо досега си прави оглушки и не я назначава на повече часове. Дали въпросът е, че нямат нужда от човек, работещ повече, дали пък няма позиция, т.е. финансиране за повече часове или просто не му се занимава с бумащина... Ако е някое от първите 2, тогава няма да стане, дори и двете страни попринцип да биха имали желание...

Тактиката, която знам, че при мнооого колеги в Германия е сработвала, е да каже, че тя не може да поеме вече толкова работа, а може да върши само това, това и онова, а за четвъртото вече няма капа (така се изразяват всички германци). После да развие темата защо има толкова мнго работа, защо теми 1, 2 и 3 заемат толкова време и просто не остава време за 4. След това да каже как тя вече еди-кога си му е споменала, че иска повече часове,  да може максимално да съпортне тийма, защото още тогава е видяла проблем с много количество работа. Въпреки това обаче, той тогава не е реагирал и тя сега иска да знае какво да очаква за в бъдеще, защото за съжаление ако така продължат нещата (с толкова часове), ще трябва някои неща да ги fallen lass-не,а тя не би искала това...

Тази аргументация, така поднесена, в този ред и с тези изразни средства, е донесла на не един и двама души облекчение на задачите или пък отпускане на нова позиция (ако си шеф), съответно намаляване на задълженията като работник. Ако и след тези неща не стане и е изключила причината мързел (дядката го мързи да пише и регистриранови договори), значи най-вероятно има някакви други ограничения, които просто не позволяват назначение на повече часове...

# 676
  • София
  • Мнения: 18 024
Благодаря ти за идеите! Simple Smile Но аз явно не съм се изразила съвсем ясно. Деденцето проблем с повече часове няма, понеже вижда пределно ясно, че няма как  по-малко хора да се справят със същата обемна работа, която преди е вършена от доста повече служители.  Даже със сигурност за това ще натиска..Проблемът му е в парите, затова си е тръгнало момчето. Товарене с нови и нови задачи, увеличаване на часовете и нулева реакция при искането на увеличение.  И понеже сега моментът съвпада с покачването на минималната ставка, дъщеря ми подозира (явно деденцето нещо е казало), че чичо Скрудж ще заяви, че заплатата й е  повишена. Но реално не е така, до момента ще е  работила на ставка, доста по-висока от минималната, а  сега ще е  на минималната, но с  чувствително повече часове..  И тогава идва питането дали си заслужава.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2022, 11:11 от пенсионирана русалка

# 677
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А, извинявай, не съм те разбрала. Тя да преговаря значи новите условия и ако онзи случайно каже нещо за повишаването на мин заплата, отговорът е: "Това няма връзка с моя случай, аз не работя на минимална заплата, сега дискутираме моята заплата". Тов анещо с любезен,но твърд тон. И изобщо повече не дискутира минималната ставка и покачването й.

Тук вече говоря не като човек в Германия от толкова години, а като такъв, който вече буквално ежедневно води преговори за... бе, да кажем за много пари. В случая тя е в силната позиция, щом е ясно, че трябват още хора или още часове на сегашните. Изобщо да не се притеснява да е "нахална" и отстояваща позицията си, така се преговаря в западна Европа (при азиатци е друго). След толкова обучения по преговори, спокойно мога да го кажа.

# 678
  • тук-там
  • Мнения: 5 688
Според мен след като си е тръгнал колега, деденцето е притеснен. Сега е моментът на твоята щерка да преговаря. Не вървам да си позволи да изгуби още един човек.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2022, 11:54 от mtz

# 679
  • Мнения: 134
Има въпрос за самолетните билети около Коледа, понеже в нашето семейство нямаме никакъв опит (миналата година взехме за отиване през септември и връщане на 23.12). Сега реших, че може би е време да погледна цените, защото студентът иска да пътува с Луфтханза, за да ходи на лекции до последно, т.е. до 23.12. Днес останах направо шокирана, че цената е повече от двойна в сравнение с тази, която беше преди два дни. Веднъж вече направих грешка тази година като купих билети и след няколко дни цената беше с 20 евро по-ниска, та се чудя има ли шанс и сега да спадне в някой от следващите дни или направо да се чувствам прецакана, че не купих билетите веднага? Става въпрос за пътуване от Мюнхен.

# 680
  • Germany
  • Мнения: 7 934
Има въпрос за самолетните билети около Коледа, понеже в нашето семейство нямаме никакъв опит (миналата година взехме за отиване през септември и връщане на 23.12). Сега реших, че може би е време да погледна цените, защото студентът иска да пътува с Луфтханза, за да ходи на лекции до последно, т.е. до 23.12. Днес останах направо шокирана, че цената е повече от двойна в сравнение с тази, която беше преди два дни. Веднъж вече направих грешка тази година като купих билети и след няколко дни цената беше с 20 евро по-ниска, та се чудя има ли шанс и сега да спадне в някой от следващите дни или направо да се чувствам прецакана, че не купих билетите веднага? Става въпрос за пътуване от Мюнхен.

Специално за Коледа, според мен, цените само ще се качват оттук нататък. И аз гледам от известно време за моя приятелка и връщането вече скочи с около 20евро /за Франкфурт става въпрос/. Не ми се е случвало, с Луфтханза, да падат цените, като наближи датата, а точно обратното.

# 681
  • София
  • Мнения: 18 024
За дата като  23.12  точно преди Коледа със сигурност няма да спаднат цените.. Вариантите за по-евтин билет за насам са   винаги компромисни - или идване малко по-рано преди празниците и пропускането на лекции/упражнения, или идване  след Коледа. Оглеждайте се и за друго летище, не непременно най-близкото. Дори и с придвижването с влак/Фликсбус до такова може да излязат по-евтини билетите.

# 682
  • Мнения: 5 338
Ако мога да съм ти от полза, в началото на септември взех билети с Луфтханза 23.12- 03.01. сто и петдесет евра двупосочен, без чекиран багаж. Сега не зная как са, но съм сигурна, че  няма да е под тази цена. За Луфтханза двупосочен за тия пари е съвсем приемлива цена .

# 683
  • София
  • Мнения: 3 610
Миналата Коледа ни излезе доста солено прибирането на студента-около 300Е двупосочно, та решихме тази по-отрано да се огледаме. Купихме за 15.12, те го отмениха и предложиха 17ти, приехме , сега и него отмениха и остана 18ти. За Райън става дума. Дано накрая да има с какво да си дойде, че да не се окаже напразна радостта от евтините билети.

# 684
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Рудалче, как мина разговорът с дядото? 😃

# 685
  • София
  • Мнения: 18 024
Рудалче, как мина разговорът с дядото? 😃
Бясна беше момата от поредното отлагане  Joy (била си репетирала какво да каже), в пощенската си кутия в офиса получила това (малко смахнато, всеки си има postbox в коридора, независимо от наличието на служебен мейл, от личен акаунт в платформата и сие, на майтап й казах - следващия път известието за излизане в отпуска го пускаш небрежно в пощенската кутия на дедушката, казала ли си му, казала си му.) Wink


И каквo, да му се не види, е Prolöt? Нещо на бaден-вюртембергски диалект или пък  на uralte Opasprache ? Забравих да я питам и сега няма да заспя.. Joy

Последна редакция: чт, 29 сеп 2022, 00:49 от пенсионирана русалка

# 686
  • Мнения: 10
Здравейте, има ли друга причина да имаш paysera карта, когато имаш немска банкова сметка, освен бързото виждане на парите по paysera?

# 687
  • Мнения: 287
Здравейте, има ли друга причина да имаш paysera карта, когато имаш немска банкова сметка, освен бързото виждане на парите по paysera?
Аз не се сещам, освен ако и вие нямате там сметка и преводите между двете сметки се водят за междубанкови. Иначе превод от българска сметка към немска отнема 1 работен банков ден и струва толкова колкото ви струва превода към българска сметка през виртуално банкиране.

# 688
  • София
  • Мнения: 18 024
Може би не разбрах въпроса, но получателят с немската сметка разбира, че пари са постъпили от Пейсера с известие по мейла веднага. Предимството на Пейсера е, че при отметка "Спешно" стигат парите на мига... в 99% от случаите.  Този един процент ме хвана някъде преди месец за първи път от толкова време. След разговор със служител разбрах, че системата, явно на произволен принцип, прави проверка/проследяване на преводи... Голяма бюрокрация последва - попълване на формуляр какво  ми се пада лицето, на което искам да преведа, при това символична на фона на  предходни преводи сума от 100 Евро, причина за превода, кога и къде е родено лицето, гражданство, местоживеене, даже поискаха акт за раждане да се качи. Адски ме изнервиха...

# 689
  • Мнения: 5 338
Откакто вместо в сметката в дойчебанк превеждам в револют, преводът през пейсера отнема около минута .  Родих се просто. Аз и без това превеждам рядко, но пък винаги е - ей сега веднага .  В момента в който излизат от моята сметка, той ги вижда в неговия револют
И една простотия от днес. Сутринта превеждам, още спя, превалутирам от лева в евро , търся сумата в евро - няма я. Купила съм долари... Обърнах ги в евро, загубих малка сума, ама тва е....да съм гледала като купувам.

Общи условия

Активация на акаунт