Мандела ефект

  • 2 785
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 267
На мен точно вчера ми се случи момент на Мандела ефект. Бяхме на вечеря голяма група от хора и всички заедно бяхме убедени, че американските щати са 51. Говорехме нещо на тази тема и нямаше никакви възражения, докато в един момент една полуамериканка казва "Вашингтон" не е отделен щат, 50 са. Всички на масата Flushed

Скрит текст:
Пуснахме Гугъл, дори хора, които са живели в САЩ бяха на мнение, че е отделен щат. После по този повод четохме статии, че в Стар Трек знамето на САЩ е изобразено с 52 звезди, което кара много хора автоматично да приемат, че са 52. Ако сложим Пуерто Рико и Вашингтон към другите, стават толкова Grinning

В нашия случай, когато сме чели или чули нещо за "51-вия щат", просто е ставало дума за евентуален кандидат за щат, а не, че вече е приет отделен щат. Така се получава тази колективна заблуда, да кажем.

# 16
  • Мнения: 3 360
Странно. Да, щатите са 50, но Вашингтон си е щат. 42-ят щат.
https://en.wikipedia.org/wiki/Washington_(state)

# 17
  • Мнения: 2 980
Тя има предвид федералната столица Вашингтон, окръг Колумбия (Washington, DC). Не щата Вашингтон. Понеже столицата Вашингтон е отделен административен район и се отбелязва като такъв на картите, често погрешно се смята, че тя е щат.

# 18
  • Мнения: 3 360
Тя има предвид федералната столица Вашингтон, окръг Колумбия (Washington, DC). Не щата Вашингтон.
Аха, ясно. Окръг Колумбия не е щат, да.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 072
Чак масов ефекте не, но в нашето семейство (аз, съпруга ми, сестра ми и родителите ми) установихме, че всички имаме заместен спомен за третата ми бременност.
Всички имаме спомен, че сме у дома и как ми прилошава, докато със сестра ми и майка ми гледаме латино сериал. В действителност по време на третата ми бременност не бяхме в България, а въпросният сериал го даваха няколко години по-рано. Въпросното сериозно прилошаване ми се случи, докато вечеряхме със съпруга ми на няколкохиляди километра от дома ни.

# 20
  • Мнения: 10 372
Преди време с мъжа ми обядвахме в малко крайпътно ресторантче и на съседната маса се настани популярна телевизионна водеща със семейството си. Разказах това на майка ми. След време, докато гледахме нейно предаване по телевизията, майка ми ме попита помня ли как сме я срещнали в ресторантчето. Не можах да я убедя, че тя не е била с нас тогава.

# 21
  • Мнения: 5 443
А покрай мен, когато се заразих за втори път с ковид, всички имаха  спомен, че ми е за трети път. Всички! Дори тези, които бяха карантинирани с мен! В един момент чак започнах да се съмнявам в собствените си спомени.

# 22
  • Мнения: 353
Аз съм учител по музика и вече три пъти ми се случва неприятна ситуация с една и съща песен "We are the champions" на Куин:
Първата неприятна ситуация беше преди няколко години, когато започнах да преподавам песента. Аз винаги я пускам от едно и също видео. Винаги. Първия път като пуснах на децата да я пеят, краят беше само с репликата: We are the champions, както е представена сега. Само да вметна, че въпросното клипче на песента е запис, не на живо. Защото на живо Фреди винаги вмъква допълнителната реплика: of the world". Та... докато преподавах песента, неприятната изненада за мен беше, че в това клипче няма "of the world", както си го спомням от дете, че го пееше Фреди. Хубаво де, научихме си ние песента в този вариант, като казвам аз на децата, че си спомням как Фреди пее прословутата фраза на края. Пусках им и клип на живо, за да видят, че я има. Да вмъкна също, че пеем често песента и децата знаят, че във въпросното клипче, е премахната тази фраза. И съответно винаги завършваме песента без нея. Но през лятото естествено няма как да я пеем, защото сме почивка. Да, но... Така става втората неприятна ситуация:
   Връщаме се от ваканция, пускаме си пак същото клипче и о, каква беше изненадата на всички ни, че има вмъкнат края. Пяхме си ние известно време така песента - с вмъкнатия край. После бяхме позабравили за нея и не я бяхме пяли няколко месеца...
Третият път вече почнахме да си мислим, че сме луди: Пускаме пак песента, тя без края...
Децата много се ядосваха, аз също.
Чета аз после за Ефекта на Мандела, защото не знаех, че има такъв и смятам, че периодично се променят умишлено неща, за да имат едни хора едни спомени, други други.
С каква цел и защо, не ме интересува и всеки сам за себе си да си го мисли, но...
Убедена съм, че когато бях дете - логото на Фолксваген беше без прекъснато "дабъл ю" и "в", двете бяха слети. Да ама не, твърди се че винаги са били прекъснати.
Емблемата на Кока кола винаги ми е била в спомена - с вълнообразно тире по средата, ама... не. Тирето е отгоре и е право.
Оная маймунка - не знам как й беше името, ясно я помня с опашка, а тя била винаги без.
И последно, според мен има и умишлено фейк неща за този ефект и затова човек трябва да внимава какво чете. Пример за това е песента Only you, която повечето от нас могат да се закълнат, че са я чували в изпълнение на Елвис. Да но в тези фалшиви новини се твърди, че никога не е намиран такъв вариант в изпълнение на Елвис, и че песента се изпълнява само от The platters. Ако сега веднага проверите, ще видите, че я има и в тяхно, и в изпълнение на Елвис. Така че, не вярвайте на всичко, каквото се пише и за този ефект.

# 23
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 235
Убедена съм, че когато бях дете - логото на Фолксваген беше без прекъснато "дабъл ю" и "в", двете бяха слети. Да ама не, твърди се че винаги са били прекъснати.
Емблемата на Кока кола винаги ми е била в спомена - с вълнообразно тире по средата, ама... не. Тирето е отгоре и е право.
Точно така беше, помня много ясно това. Дори ми беше странно, че тирето е вълнообразно, а не право.

# 24
  • Мнения: 1 122
Скрит текст:
Аз съм учител по музика и вече три пъти ми се случва неприятна ситуация с една и съща песен "We are the champions" на Куин:
Първата неприятна ситуация беше преди няколко години, когато започнах да преподавам песента. Аз винаги я пускам от едно и също видео. Винаги. Първия път като пуснах на децата да я пеят, краят беше само с репликата: We are the champions, както е представена сега. Само да вметна, че въпросното клипче на песента е запис, не на живо. Защото на живо Фреди винаги вмъква допълнителната реплика: of the world". Та... докато преподавах песента, неприятната изненада за мен беше, че в това клипче няма "of the world", както си го спомням от дете, че го пееше Фреди. Хубаво де, научихме си ние песента в този вариант, като казвам аз на децата, че си спомням как Фреди пее прословутата фраза на края. Пусках им и клип на живо, за да видят, че я има. Да вмъкна също, че пеем често песента и децата знаят, че във въпросното клипче, е премахната тази фраза. И съответно винаги завършваме песента без нея. Но през лятото естествено няма как да я пеем, защото сме почивка. Да, но... Така става втората неприятна ситуация:
   Връщаме се от ваканция, пускаме си пак същото клипче и о, каква беше изненадата на всички ни, че има вмъкнат края. Пяхме си ние известно време така песента - с вмъкнатия край. После бяхме позабравили за нея и не я бяхме пяли няколко месеца...
Третият път вече почнахме да си мислим, че сме луди: Пускаме пак песента, тя без края...
Децата много се ядосваха, аз също.
Чета аз после за Ефекта на Мандела, защото не знаех, че има такъв и смятам, че периодично се променят умишлено неща, за да имат едни хора едни спомени, други други.
С каква цел и защо, не ме интересува и всеки сам за себе си да си го мисли, но...
Убедена съм, че когато бях дете - логото на Фолксваген беше без прекъснато "дабъл ю" и "в", двете бяха слети. Да ама не, твърди се че винаги са били прекъснати.
Емблемата на Кока кола винаги ми е била в спомена - с вълнообразно тире по средата, ама... не. Тирето е отгоре и е право.
Оная маймунка - не знам как й беше името, ясно я помня с опашка, а тя била винаги без.
И последно, според мен има и умишлено фейк неща за този ефект и затова човек трябва да внимава какво чете.
Пример за това е песента Only you, която повечето от нас могат да се закълнат, че са я чували в изпълнение на Елвис. Да но в тези фалшиви новини се твърди, че никога не е намиран такъв вариант в изпълнение на Елвис, и че песента се изпълнява само от The platters. Ако сега веднага проверите, ще видите, че я има и в тяхно, и в изпълнение на Елвис. Така че, не вярвайте на всичко, каквото се пише и за този ефект.
Може ли линк към Only You в изпълнение на Елвис Пресли? Какъвто и да е.

# 25
  • Мнения: 13 793
Няма такова видео, където Елвис да пее. Което допълнително поддържа заблудата. Снимки на Елвис на фона на песента има много. Предполагам  че той би я изпълнил феноменално, но певецът на Онли Ю не е той.

# 26
  • Мнения: 31 648
Има на Елвис такава песен.
Даже имах и аудиокасета.
Мисля, че всичките му албуми имах. Ако има нещо ще е в мазето.
Но съм му ги въртяла до втръсване.

# 27
  • Мнения: 1 122
Според сайта https://www.elvisconcerts.com Елвис е пял песента на живо на 12 концерта през 1955 и 1956 г., официално записана версия няма, а доста порових.

Скрит текст:

Иначе всички изпълнения в YouTube, озаглавени Elvis Presley - Only You, са на The Platters.

# 28
  • Мнения: 6 547
VW винаги са били прекъснати, но в по-ранните лога (променяно е над 10 пъти) разделението е по-слабо видимо.
В Кока Кола в ранните лога има и тиренце в средата, не съвсем право, може това да Ви се е набило визуално.

Общи условия

Активация на акаунт