Връщане към писане с лявата ръка

  • 2 375
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 370
Привет, едновременно търся мнение и предлагам една, малко необичайна тема за дискусия, породена от собственото ми любопитство и от обсъждане с познати.

По рождение, за дейности като държане на вилица, писане/рисуване, отваряне и затваряне на капачки, съм левичар. Това пояснение го включвам, защото никога не съм била пълен "левичар". Ножица, нож, клечки за хранене, винаги съм ползвала естествено с дясната ръка.

В осми клас, отново по собствена инициатива, водена от желанието "да бъда като другите", се научих да пиша с дясната ръка и вече девет години за писане използвам нея. (Така и не се научих да рисувам с нея, между другото, което намирам за забавно Grinning)

Та сега, въпросът, който нищим от дълго време и от който се зароди дискусията, е следният: има ли смисъл да се върна обратно към лявата ръка. (Пиша еднакво четливо и с двете ръце, въпреки, че вече ми е" по-неестествено" с лявата ръка и леко ми се замайва главата при по-дълги опити).
Едната страна в спора е "за": "Природата си знае работата", "И без това така си родена". Другата е "против": "Вече ти е по-естествено с дясната, няма смисъл, пък и може да си направиш нещо на мозъка. Възрастните са по-малко адаптивни от децата".

Ще бъда благодарна, ако се включат всякакви левичари, десничари, по собствена воля и насила, невролози дори, и въобще всеки, който има мнение по въпроса. Знам, че е странна тема, но наистина ми стана любопитно.

# 1
  • Мнения: 4 007
Аз съм родена левичарка, пренаучена в първи клас в десничарка. Правя почти всичко с дясната, но съответно лявото ми око е "водещо", както и левият крак. Няма да тръгна да се уча наново да пиша с лявата ръка (сега не мога въобще) но определено има дейности, които по-лесно правя с лява ръка - шофиране, каране на колело, държане на чаша/вилица и др. Всички нови дейности, които научавам сама, без чужда помощ и указания, автоматично ми се получават с лявата ръка. Не ми пречи нито едното, нито другото - радвам се, че съм научена от малка с дясната - светът е пригоден за десничари и на левичари не им е толкова комфортно.
Не бих се връщала изцяло към лява ръка, не и за писането/рисуването. Ако съм на достатъчно добро ниво - бих си го поддържала, но няма да прехвърлям всички функции на едно място. Радвай се, че можеш да ползваш различни ръце за различни неща, това е по-добре, от колкото да ограничаваш нещата в една страна.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 553
Нещо налага ли такова връщане?

# 3
  • Мнения: 1 370
Нещо налага ли такова връщане?
Не. Но от дете умея да рисувам, често се занимавам, и като че ли забелязвам влошаване през последните години. Страната "против" казва, че това няма общо със сменената пишеща ръка, а с факта, че просто не рисувам толкова усилено колкото преди. Страната "за" обаче твърди, че може и да има нещо общо, тъй като писането и рисуването са сходни дейности и мозъкът не включва напълно, объркан от информацията, която му подавам...с други думи ми вкараха муха в главата, че мога да си направя нещо, ако не пиша и рисувам със същата ръка. Sweat Smile

# 4
  • Мнения: 3 488
Правя всичко с лявата ръка, Вие сте амбидекстер.
Дясната е почти като саката при мен и е абсурд да пиша, режа или рисувам с нея.

# 5
  • Мнения: 12 752
Аз съм чела, че мозъкът не се обърква, а напротив - развива се, когато се сменя ръката. Доказано било при стари хора, които принудително сменят водещата си ръка, например заради осакатяване или изгубване на ръката. Водело до неочаквани последици, като проясняване на мисленето и подобряване на зрението.

# 6
  • Мнения: 14 488
И аз мисля, че се развива мозъкът и нищо няма да ти стане.

Левичар съм, пиша с дясната ръка и тъй като работата ми е изключително на компютър вече и дясната е много развита (заради мишката). При мен преобладаващите дейности с дясната ръка определено са довели до развитие на логична и прагматична страна, така че е хубаво ако може да се намери баланс след като може да се ползват и двете ръце. Аз не мога да пиша с лявата, нито пък да режа, да рисувам или каквото и да било друго с дясната.

# 7
  • Мнения: 40 860
Светът е направен за десняци - ютии, ножици, други неща. Щом не ви е проблем и сте свикнали с дясна не виждам смисъл за идеята да се връщате на лява ръка.

# 8
  • Мнения: X
Правете това, което Ви е по-удобно. Виждам доста хора около мен, които някога са ги карали насила да се учат да пишат с дясната ръка. Не знам защо учителите са били такива, но имам приятел, който пише и с двете. Казаха го и преди мен, че е по-лесно да си десничар, защото така се произвеждат повечето стоки.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 373
Аз също съм левичар по рождение,но в училище това се оказа голям проблем за другите-когато от лявата ми страна имаше дете,което ползва дясната си ръка.След много забележки(от учители и родителите ми) започнах да си "включвам в употреба" и дясната ръка,получи ми се,но си останах и левичар(заложено ми е в ДНК-то,понякога се шегувам,че съм "двупосочна").Абсолютно всичко мога да правя и с лява,и с дясна ръка/крак,не ми пречи неудобството,че животът е направен за десняци,но лявата ми страна си остава предпочитана-с ножа,с комп.мишка...аз съм си левичар.

# 10
  • Мнения: X
А като децата в училище седят левичар и десничар едно до друго, не може ли просто да си сменят местата едно с друго и да не си блъскат лактите? 😂

# 11
  • Мнения: 40 860
А като децата в училище седят левичар и десничар едно до друго, не може ли просто да си сменят местата едно с друго и да не си блъскат лактите? 😂

Точно, при нас така се правеше и нямаше проблем.

# 12
  • Мнения: 1 387
Аз съм си левичар цял живот, в началните класове случих на учителка, за която това не беше проблем и въобще през цялото ми учене никога никъде не са ми правили забележки за това. Еднствено се съобразявах аз сама да седя от ляво, за да не преча на който седи с мен. Има дейности, които не са много удобни за лява ръка, но човек се научава. Дясната ми е не точно като саката, но определено имам повече сила и прецизност в лявата. Лятната ваканция между 7-ми и 8-ми клас я бях счупила в лакътя и ми беше ужасно трудно да се справям само с дясната. С дясната пиша като първокласник, но когато решава, кръстословици обичам да пиша с нея. Според мен нищо лошо не може да стане, ако си ползваш и двете ръце, така се развиват и двете половини от мозъка.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 373
А като децата в училище седят левичар и десничар едно до друго, не може ли просто да си сменят местата едно с друго и да не си блъскат лактите? 😂

Да,точно това направи учителката-смени ни местата,забрани ми да пиша с лявата ръка(това беше по времето на социализма),но всъщност ми направи услуга-бавно и доста трудно си развих и дясната ръка.

# 14
  • Мнения: 1 387
А като децата в училище седят левичар и десничар едно до друго, не може ли просто да си сменят местата едно с друго и да не си блъскат лактите? 😂

Точно, при нас така се правеше и нямаше проблем.

На мен единствено ми беше проблем когато ни караха да седим по номера и бяхме по трима на чин - все се падах посредата.

Общи условия

Активация на акаунт