Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 4

  • 72 872
  • 819
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 300
И аз мисля, че лифтът ще работи, пълно е с планеристи.

# 16
  • Мнения: 594
Здравейте,
планувам четири-дневен престой в Карлово последната седмица на юли. Харесала съм един нов апарт-хотел в града като отправна точка за Сопот, Калофер, Клисура, Казанлък и с.Баня. Имам печати от 100-НТО с изключение на Тракийската гробница в Казанлък и Исторически музей в Клисура. По тази причина мисля да пообикаляме еко -пътеки и водопади и да помоля за препоръки в този район. Няма да ходим на Райското пръскало. За по-леки маршути питам в рамките на час-два. Набелязала съм следните:
1.Сопот Лифт - Междинна станция - х.Добрила 1ч. и 30мин./1 час пеш и 30мин. с лифт в едната посока/
В интернет пише , че работи само събота и неделя, а аз мислех да ходя през седмицата. Има и някакво заведение с басейн - работещо ли е ?
2.Водопад Сучурум Карлово и ВЕЦ.
3. Калофер, еко-пътека Бяла река 1ч.
4. Сопотски водопад - 30 мин.
5. С.Баня - има ли работещ открит басейна ?
6. Водопад Сувчарско пръскало, с.Христо Даново.
7. Еко-комлекс Клисура.
8. С.Скобелево Роза Дамасцена.
Ще се радвам на препоръки и предложения !
Благодаря !

А може ли да споделите кой е хотелът. Може и на л.с.

# 17
  • Мнения: 948
И аз мисля, че лифтът ще работи, пълно е с планеристи.
Лифтът(и не само) през седмицата не работи и ходихме само на водопада.Писах в края на предишната тема.
Екопътеката ни отне час и половина с почивките и снимките.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 945
Да разкажа за неделната ни екскурзия до Лакатнишките скали и пещерата Темната дупка. Много приятен маршрут. Пътеката тръгва от карстов извор Житолюб. Много е пълноводен в момента.

До него има много приятен ресторант - "Пещерата". Супата от диви челядинки със спанак е страхотна. Въобще всичко е много вкусно.
10 минути след началото на пътеката има отбивка за пещерата. Но никъде няма табела. Даже ние я изпуснахме на отиване. Разгледахме я навръщане.
Гледките от пътеката към Искърското дефиле и ЖП линията са впечатляващи.



Пътеката стига до паметника на Септемврийци на върха на скалите. Ние не стигнахме до там, защото бързахме да се връщаме. Иначе пътеката не е тежка.
Долу до ресторанта има езеро.

Може да се разходите и по въжения мост над р. Искър.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 034
Здравейте, интересува ме място покрай река близо до София, където да няма хора и да можем да си направим пикник. Идеята ни е да можем спокойно да пуснем кучетата и да си почиваме. Представям си нещо като местата около реката на екопътека Бели Искър, но без хората.. Grinning

# 20
  • Мнения: 2 313
Здравейте, интересува ме място покрай река близо до София, където да няма хора и да можем да си направим пикник. Идеята ни е да можем спокойно да пуснем кучетата и да си почиваме. Представям си нещо като местата около реката на екопътека Бели Искър, но без хората.. Grinning

По принцип няма такова място около София, но може са пробвате да стигнете до Мала Църква и да тръгнете по пътеката нагоре покрай водната централа.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 451
Търся идеи за разходка в централна северна БЪлгария и района на Никопол.Имам път в района и ми се ще да се разходим и видим  нещо интересно в района.Приемам препоръки

# 22
  • Мнения: 217
1. За лифта не знам.
2.Водопад Сучурум Карлово и ВЕЦ.  е приятна лека разходка.
3. Калофер, еко-пътека Бяла река няма да ви стигне един час. Пътят са там жалко взехме с лека кола до манастира,  но е доста лош. Уникална екопътека е. Заслужава си.
4. Сопотски водопад - 30 мин. Лека пътека и уникален водопад, на бих отделела  поне час.
5. С.Баня - има ли работещ открит басейна ? Не  мога да отговоря.
6. Водопад Сувчарско пръскало, с.Христо Даново.
7. Еко-комлекс Клисура. Тук искам да добавя, че сме изключително впечатление също и от Историческия музей. Препоръчвам да го посетете и да си вземете печата.
8. С.Скобелево Роза Дамасцена. ' Не сме посещавали това място.
Над ВЕЦ  е и меттност Кръстта с много красива гледка.
Отидете и до Троянския манастир, ако не сте ходили.

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 14:33 от slanceto922

# 23
  • София
  • Мнения: 1 945
Здравейте, интересува ме място покрай река близо до София, където да няма хора и да можем да си направим пикник. Идеята ни е да можем спокойно да пуснем кучетата и да си почиваме. Представям си нещо като местата около реката на екопътека Бели Искър, но без хората.. Grinning
Може около с. Чуйпетлово. Там е началото на р. Струма. Хора може би има малко по празници и през уикенда, но значително по-малко отколкото на екопътека Бели Искър.

# 24
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 174
sssani, в тази тема скоро се обсъждаше Никопол, а аз писах лични впечатления за Белене, което е много близо, може да прочетеш.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1337744.60
 Погледни лагера Улпия Ескус до с. Гиген ако би ви представлявал интерес, сравнително близо е до Никопол. Иначе Никопол за мен не е точно Централна Северна България, така че ако ще сте в района на други градове, пиши, може да има други препоръки

# 25
  • София
  • Мнения: 3 451
Ще бъдем в Плевен,но ще отскочим до едно село в.посока Никопол.Затова оглеждам района.Същи така се чудя за ден дали да не хванем хладна зелена планинска пътека  към централен Балкан.Върти ми се в главата идея за хижа Плевен или видимското пръскало(дали ще има вода).Искам нещо приятно за ходене с хубави гледки и не много уморително,което да реализираме в рамките на полуден.Важмо уточнение-ще сме с куче.Сетих се за коментари че в някои планински маршрути и пътеки се срещат кучета (тип овчарски със стада).Бих искала да отворя скоба с молба за съвети по тая тема.Че сме отскоро с куче,нямаме опит и ми е притеснено.От друга страна ни се иска да е наш спътник в разходките.

# 26
  • Мнения: 948
До хПлевен и Видимско пръскало не сме срещали кучета и стада.Те реално преходите са през гори в по-голямата си част.На пръскалото сме ходили края на септември и водата беше малко,но след дъждове може да е добре.

# 27
  • 1st floor
  • Мнения: 9 098
Ако не сте свикнали да ходите по стръмно, хижа Плевен няма да е не много уморителна разходка. Ходихиме зимата  - качихме се по най-стръмната първа пътека и слязохме по втората (малко по-нестръмна). Хората с  нас браха душа нагоре...Има и трета пътека, по-заобиколна - там вече не знам как е. Гледките са горе на хижата, прехода е през гора и лично аз не видях нищо, но имаше и мъгла, де. Stuck Out Tongue

# 28
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 174
Моето мнение е, че и хижа Плевен и Видимското пръскало не са полудневен преход, какъвто казваш, че търсите, но вече всеки си знае възможностите Simple Smile

# 29
  • София
  • Мнения: 3 451
Навсякъде чета че до хижа Плевен е час-час и половина в посока .Един час горе да разпуснем и хапнем и ги смятам към 5 часа... Поправете ме ако греша

Общи условия

Активация на акаунт