Банята - тема 41

  • 33 983
  • 737
  •   1
Отговори
# 495
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Мандаринка, купих възможно най-изчистените  плафони за баня  с крушки ,защото не искам да сменям лед лента  или да хвърлям лампата после .Имаше ги във вариант с 1,2 или 3 крушки .Големите ни бани с с по две крушки ,а аз обичам да ми е много светло .За стандартна баня ,плафон с една  крушка е напълно достатъчен .

# 496
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, споделям инфо за осветление в баня без да гарантирам, че е по най-добри практики, но аз с моето лутане до тук го докарах съмаризирано: за около 6-7 квадрата баня с един плафон в средата той би следвало да е минимум 12 вата и 4000 келвина, с опция между 3 и 4К келвина, ако светлината трябва да е по-мека/жълта, луничката, която искам да си слагам в нишата с цел леко осветяване през нощта - стандартно луничките са по 6 вата, което е по-силно (изхождайки от целта), та евентуално трябва да си потърся под 6 вата и тук вече 3К келвина за по-мелка светлина.
Като цяло нямало никакъв смисъл от луни на разстояние под 1 метър една от друга, чисто за осветеността на помещението - аз исках във ВЦ 120/180 да сложа 4 луни в ъглите - посъветваха ме 2 или 3 по централната ос на помещението с 4К келвина и минимум 120 градуса разпръскване на светлината. Дано да съм полезна, още нищо не съм купувала, ако някой има препоръка за магазин за лампи в София - приемам предложения Simple Smile

Иначе благодаря на julian, че ми насочи вниманието към лампата при мивката, имам кабел, който мислех просто да бутна в горния шкаф, ако някой някога сменя шкафа с нещо, което има вградена лампа, защото сегашния няма. Но всъщност, мога да взема такава/подобна лампа за над шкаф: https://www.ikea.bg/products/bathroom/bathroom-lighting/vathult- … ogledalo/40467548

# 497
  • Мнения: 9 776
За мен осветлението при огледалото (вградено, не вградено, отстрани или отгоре) е задължително. Там най-много се нуждаем от насочена светлина - като се гримираме, бръснем и т.н.

# 498
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
А за малка баня около 1,80х1,60 само централен плафон и осветление отстрани/отгоре на огледалото дали ще е достатъчно, според вас? Не харесвам лунички, окачени/свалени тавани. По принцип не харесвам...
Смисъла от много лунички, всяка от която да има 120-150 градуса е да направи свелината максимално разсеяна и да не се получват тежки сенки. Обаче колкото и лунички да се сложат си трябва и източници от различни ъгли. Като минимум е отгоре и отстрани. Някои хора слагат и трети вид източник.
Та, един единствен плафон е ОК, ако има още видове източници, иначе осветеността не добра. Не става дума за общ брой лумени, а от това да се създаде атмосфера.

# 499
  • Мнения: 14
Той мопът върви и даже изглежда чисто, ама после, ако минеш с дом. хартия виждаш истината.
Ми, как да се чистят - на коленца с твърда четка и препарат и така до следващия път.
Отврат са, имах такива и съм ги сложила на първо място в списъка "никогаШ поИчи"!

В баня или в друго помещение? Предстои ми ремонт на баня и много съм харесала мат, грапави, но ме притеснява чистенето. Сега е моментът да сменя тактиката с вида плочки и търся мнение

# 500
  • София
  • Мнения: 30 139
Скрит текст:
А за малка баня около 1,80х1,60 само централен плафон и осветление отстрани/отгоре на огледалото дали ще е достатъчно, според вас? Не харесвам лунички, окачени/свалени тавани. По принцип не харесвам...
Смисъла от много лунички, всяка от която да има 120-150 градуса е да направи свелината максимално разсеяна и да не се получват тежки сенки. Обаче колкото и лунички да се сложат си трябва и източници от различни ъгли. Като минимум е отгоре и отстрани. Някои хора слагат и трети вид източник.
Та, един единствен плафон е ОК, ако има още видове източници, иначе осветеността не добра. Не става дума за общ брой лумени, а от това да се създаде атмосфера.
Какви лунички бихте препоръчали за бани - 4кв и 3 кв? Ще има осветление и над огледалото, но по принцип искам да е светло.

# 501
  • Мнения: 348
Привет,  препоръчайте ревизионен отвор/ вратичка моля, гледах някакви с плочка отпред които са някой има ли опит с такъв?

# 502
  • Мнения: 1 982
В баня или в друго помещение? Предстои ми ремонт на баня и много съм харесала мат, грапави, но ме притеснява чистенето. Сега е моментът да сменя тактиката с вида плочки и търся мнение
В една баня и на две остъклени тераси. Едните италиански, другите испански, съвсем различни като дизайн и време на поставяне и много еднакви по отношение на трудното чистене.
И аз много харесвах тези в банята, даже и сумати пари се набутах, но след известно време ми станаха най-отвратителното нещо в жилището.

# 503
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
Какви лунички бихте препоръчали за бани - 4кв и 3 кв? Ще има осветление и над огледалото, но по принцип искам да е светло.
Има много видове лунички, според вашия вкус, с различен финиш, диаметър и т.н.. Трудно е да препоръчам нещо конкретно. При мен, баня 4кв.м и 3.5кв.м са със съответно 5 и 4 броя инокс лунички. Лед лампите са на 12v, с траф на 12v - скрит в окачен таван. Избрал съм натурално бяло 4000к. Всяка крушка е 7w. Допълнително имам и лед ленти над декоративната стена, огледалото и нишата. Тези ленти също са на 4000к, като по-специфичното при тях е, че са с CRI>90 (индекс за цветопредаване).

В общи линии луничките са най-малкия проблем и са по-скоро декоративната част. Бих казал, че по-важната е трафа, който трябва да покрива с поне 10% отгоре мощността на лед лампите, да се включва бързо (при мен има лаг около секунда) и да е качествен, в контекста да не трепти осветлението.

Също така силно препоръчвам вентилацията да е независима от осветлението. На всички места, където преди съм живеел под наем осветлението беше свързано към вентилацията и така цяла нощ оставям да светят лампите, за да работи вентилацията, което е абсурдно в момента (5*7W + още 40W led ленти).

# 504
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Здравейте!
Може ли да ми препоръчате някоя не много сложна програма за 3-D проекти за баня?

# 505
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Привет,  препоръчайте ревизионен отвор/ вратичка моля, гледах някакви с плочка отпред които са някой има ли опит с такъв?

# 506
  • Мнения: 348
Привет,  препоръчайте ревизионен отвор/ вратичка моля, гледах някакви с плочка отпред които са някой има ли опит с такъв?


Благодаря,  от къде е купувана вратичка та?  При мен ревизията се пада на бели плочки и се чудя какво да купя.

# 507
  • София
  • Мнения: 1 742
Може да се поръчате от Емаг

# 508
  • Мнения: 3 841
Ревизионният отвор за тази баня го взехме оттук:

https://www.suhstroi.com/banya/drugi-264/vratichka-revizionna-skrit-montazh-euroformat-r.html


Скрит текст:

Правихме ремонта дистанционно в началото на пандемията, защото живеехме в чужбина. Контактувахме с майстора по вайбър. Той ни предлагаше някакви други, по-евтини. Поръчахме му го по интернет, никой не го беше виждал и пипал на живо, но после като го монтира каза, че бил много добър. В сегашния ни апартамент се доверихме на майстора за някакви италиански (пак от дистанция) и не са толкова стабилни, като този. Хем в тях има гипсокартон, а не плочки.

# 509
  • Мнения: 400
Здравейте!
Може ли да ми препоръчате някоя не много сложна програма за 3-D проекти за баня?
HomeByMe - целия апартамент си направих на нея.

Общи условия

Активация на акаунт