Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Банята - тема 41

• 5 210
  • 146
  •   1
Отговори
Добре дошли в четиридесет и първа тема за нашите бани!

Тук са предишните теми:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37[/size], 38[/size]39[/size], 40

Скрит текст:

Източник: maistorplus.com

# 1
Относно мебелите на Триано дето някой питаше... Щом е от PVC ако ще се моркри е добре. (т.е. няма душ пространство с параван/врата/душ кабина). Аз даже и преграда да има не бих сложила MDF. Но всеки си знае.

# 2
Аз даже и преграда да има не бих сложила MDF. Но всеки си знае.

4 години вече съм с МДФ мебели с естествен фурнир и не са мръднали. И вратите ми са такива, никакви алуминиеви или ПВЦ-та.  Та, ако има отделена изолирана мокра част не е проблем.

# 3
  • ВАРНА
Аз попитах за мебелите.
Планираме да слагаме параван и въпреки това ми се иска да е ПВЦ.
Видяд наскоро при приятелка шкаф-мивка облицован мдф в баня с параван, състоянието му след около 5 години ползване не е никак добро. Не ми се иска да се случи и при мен същото, затова съм се насочила към ПВЦ.

# 4
Аз попитах за мебелите.
Планираме да слагаме параван и въпреки това ми се иска да е ПВЦ.
Видяд наскоро при приятелка шкаф-мивка облицован мдф в баня с параван, състоянието му след около 5 години ползване не е никак добро. Не ми се иска да се случи и при мен същото, затова съм се насочила към ПВЦ.
Много зависи от качеството на обкантване/обработка.
В банята ни частта за къпане е отделена частично чрез параван. При къпане, особено зимата, пара има в цялата баня, нищо, че помещението има отоплителен уред и е много топло вътре.
Шкафът ни за баня, с вградена мивка, е лакиран МДФ. На почти 5 години е и не е мръднал.

# 5
  • Sofia
Много зависи от начина на употреба. ЧС много пъти е казвала, че няма проблем с MDF, но съм вижал в квартира, в кухнята раздути MDF вратички, така, че зависи от това как поддържаш, как се грижиш, както и колко качествено е ламиниран този MDF шкаф. Вероятно ЧС има правилните навици и за това при нея няма проблем или са много качествени. Ако ще се дава, примерно под наем, наемателите ще са в състояние да направят немислими неща и с най-здравото нещо Simple Smile

Аз обаче за друго искам да напомня - това, че даденото нещо е неправено от PVC не гарантира, че няма да имаш проблем. В момента имам пред лицето си един шкаф за баня от PVC със силно ръждясали панти (шкафа е на 5-6 години), а бранда е Викард (друг български производител). Много, много рядко е бил мокрен, но то за да ръждяса не е нужно да го мокриш редовно. Така, че трябва да проверите и дали пантите са от неръждаема стомана. Правило ми е впечатление, че някои от производителите предлагат такава опция - но изглежда, че подразбиране това не е така (не знам как е при Триано).

В момента имам един шкаф, очакващ монтнаж на Триано и един на Арвипро, но нямам представа след  няколко години какво ще стане, но очаквам ако се случва да се намократ, то и да ръждясат. Евентуално ще подменям пантите, ако това стане.

# 6
Според мен повечето не са с неръждавейка панти и механизми. Или поне в ниския ценови клас не са.
MDF-ът на ЧС може да е някакъв хипер качествен, може аспирацията им да е качествена, прецизна, може да подсушават редовно както си трябва. Но като цяло не разчитайте на средна работа mdf че няма да се раздуе. Икейските са пълен боклук, всичко се раздувало. Икеа е чудесен магазин, харесвам си го, но шкафчетата им за баня не стават за нищо освен да ги гледаш на картинка. Освен ако много не ги пазиш. Или са много отдалечени от пара и вода.
Може сега някой да излезе и да обясни как неговото шкафче от икейски mdf не е мръднал 10 години, а пантите на друг пък не са ръждясали. Само че това като цяло са изключения.

Пък аз да се оплача... Мъжът ми избра един светло сив гранитогрес за баните. Подът - тъмно кафяво дървесно. Всичките ни смесители са черни, рамката на огледалото - също. Шкафчетата и мивкиите - бели. Вече се бях изморила да гледам сайтове, клипове в You Tube и оставих избора на него. Обаче сега ме обзема паника, че като го видя никак няма да ми хареса. Карай да върви. Въпросът е да е ново.

# 7
Не, че пазим специално, ама кой има работа да полива шкафовете все пак? Обикновено по тях не пада и капка вода и то без да се стараем особено. По-скоро се искат специални усилия за да се намокрят. Това при условие, че си има изолирано душ пространство, де. И то не с някаква завеса, а със стъклен параван. И освен това съм забелязала, че макар в самата баня да има пара за известно време, тя кондензира при допир със студените плочки по стените, а не с топлите повърхности на мебели и врата. А за такова кратко взаимодействие защитният лак за мебели за баня трябва да е достатъчен. Даже на вратата не е и специален, вратата си е обикновена.

# 8
В ставата ми баня имах горен шкаф от Икеа, дори него съм поливала и никъде не се е раздул. Долният беше някакъв мдф, но нищо особено. Мия мивката, после я минавам с подвижен душ, тоест всичко става във вода. Не е бил раздут или ръждясал абсолютно никъде. Но аз не харесвам пластмаса и усещането за изкуствено, та дори и да трябва да ги подменям по-често, нямам драма.

# 9
Аз също имах горен шкаф от Икея отдавна, поливах го, не съм го пазила. Наложи се да го сменим след около 5 години... Но беше нещо от сорта на 10лв,може би не точно 10 но много евтин. Яд ме е, че го няма вече, бих го сменяла на няколко години Grinning избягвам да купувам "вечни" мебели.

Сега заложихме на долен от Икеа, с ясното съзнание, че няма да издържи десетки години, но като видя цена 1000 лв за шкаф за баня от пвц, който дори не седи стабилен в магазина, нещо ме спира. Та това е един шкаф, с него, без него...

# 10
Аз пък обичам "вечни мебели". Винаги правим по поръчка, точно да пасват на помещението и визията ни и не искам повече да се разправям. А и като цяло предлагането на готови мебели (въпреки някои несъмнени предимства) не ми удовлетворява претенциите. А и не ми се занимава през 3-4 години да проектирам, да поръчвам... Затова - нека са трайни и да не ме занимават със себе си, а да ми служат.

# 11
  • Сред мелниците
В новата баня имаме шкаф под мивката 80 см с две дълбоки чекмеджета. Ще го слагаме тази седмица.
Трябва да решим за огледалото над нея. Аз бих искала да е само огледало, но останалите ползватели Simple Smile смятат, че като и така и така ще виси нещо отпред и ще ни крие хубавите плочки  Simple Smile , поне да било шкаф. Но те са огромни по 110 см. Пък аз съм си харесала кръгло огледало с диаметър 60 см.
Аз проблем не виждам да има аксесоари, които да държат чашки за четки за зъби, сапунерки и т.н. за да не са на мивката, въпреки , че тя си има плот,  доста просторен. Но по навика им от другото ни жилище, където има шкаф над мивката те смятат, че без него няма да се справим.  
Аз също нямам опит без горен шкаф, изхождам само от визия. Но удобството все пак трябва да е на първо място.
Кой е прав според вас? Какво може се прибере в чекмеджетата за да не стои отгоре?

За икейските шкафове за баня,  при  гаранция от 10 години,  не би трябвало да има проблем.
Кои са шкафовете, за които се твърди, че са се раздули?

# 12
Всичко може да се държи в чекмеджето. Само прецени колко неща имате, и дали ще се поберат там. Ние бяхме години наред само с огледало над мивката и не е имало никакви джунджурии по нея, всичко стоеше в шкаф. Не ми е липсвал шкаф над мивката по никакъв повод. Направи го както на теб ти харесва, иначе ще се дразниш после Grinning

# 13
Имаме същата дилема, аз съм решила, че искам само огледало, мъжът ми си е свикнал по шкафа да си вижда пяна за бръснене и т.н. Това е една от причините да не влагам много в долен шкаф с чекмеджета, защото не съм сигурна дали ще ни е удобно всеки път да отваряме, за да вземем съответното нещо.

# 14
В, аз бих избрала компромисно решение. Огледало по размер+ шкаф само от 1 колона, в която да се държат четки, пасти и други дреболии. Но не и шкаф с огледало вместо вратички.

# 15
  • онче бонче бонбонче
Аз също нямам опит без горен шкаф, изхождам само от визия. Но удобството все пак трябва да е на първо място.Кой е прав според вас? Какво може се прибере в чекмеджетата за да не стои отгоре?
Ми зависи дали ще държиш четката си за зъби легнала в кутийка или изправена в чашка и разни такива, преценяваш си как искаш да си държиш нещата, мериш и така. За мен чекмедже в баня е по-непрактично от шкаф, както и неща изискващи навеждане, на мен сутрин като ми се спи предпочитам да правя нещата с колкото може по-малко усилие, у вас може да сте по-спортни типажи. Шкаф може да сложиш и встрани, стига да има място. Но по принцип естетичната страна на нещата омръзва и в един момент се сещаш, че удобството би трябвало да е на първо място😁

# 16
  • Варна
Ако купя тази мивка, има ли вариант да се монтира шкаф под нея и какъв, за да ги купя заедно.

# 17
То не се вижда дъното, но прилича именно на мивка-купа за монтаж върху плот. Тоест върху всеки шкаф с равен плот.  Нещо такова:

# 18
Може да се монтира шкаф, мивката е върху него. Само си помисли как ще чистиш тясното пространство около, под, и най-вече зад мивката. Ако има как виж някъде подобна монтирана мивка върху шкаф, да не останеш неприятно изненадана после.

# 19
  • Варна
О да отказвам се от този вариант, добре, че ви питах. Със сигурност ще оливам плоскостта върху шкафа...
Но тези квадратните ми се виждат плитки:confused:

# 20
Ние сме с мивка положена върху остатъка от кухненския ни плот. Нищо му няма от оливане вече над 10 години.

# 21
Здравейте, нахлувам в темата, без да съм прочела всички предишни, за което моля да ме извините.
Искам да попитам какво е мнението ви да вградените структури и висящатата тоалетна чиния? Насочили сме се към Grohe. Осново търсим такъв тип компект от хигиенна гледна точка и разбира се - визуална.
Основно въпросът ми е - заслужвава ли си тази покупка и какво бихте ме посъветвали по тази тема? Грое знам, че за смесители са едни от най-добрите, а за санитария така ли е?
Благодаря предварително!

# 22
  • София
Ако купя тази мивка, има ли вариант да се монтира шкаф под нея и какъв, за да ги купя заедно.

yasmina, точно такъв тип мивка съм решила да слагам. Снимката, която си показала е на мивка с борд /май така се казваше/ при мен притеснението е, че не може да се чисти между мивката и стената отзад, там, където ще капе вода от смесителя.  Но при теб смесителят е на самата мивка и трябва много да се оливаш, за да се мокри плота.
От кой магазин е мивката?

# 23
  • Варна
Emy в хоум макс е видях тази мивка.
За плочки засега съм се спряла на тези

# 24
Здравейте, нахлувам в темата, без да съм прочела всички предишни, за което моля да ме извините.
Искам да попитам какво е мнението ви да вградените структури и висящатата тоалетна чиния? Насочили сме се към Grohe. Осново търсим такъв тип компект от хигиенна гледна точка и разбира се - визуална.
Основно въпросът ми е - заслужвава ли си тази покупка и какво бихте ме посъветвали по тази тема? Грое знам, че за смесители са едни от най-добрите, а за санитария така ли е?
Благодаря предварително!
Скоро ни обясняваха, че стурктура Grohe с тоалетна чиния без ръб пръска. Ние сме с други марки чинии и структури. Grohe имам с обикновена чиния в друг имот и всичко е наред.

# 25
  • Sofia
Да, така е. Стария модел Rapid SL не е предвиден за работа с rimless тоалетни чинии и съответно, в зависимост от модела чиния може да подлива вода. Единия начин е да се закупи допълнително редуктор на дебита, с който се управлява силата на водата ИЛИ направо да си вземете новия модел структура на Грое Rapid SLX, който има вграден редуктор на дебита, примерно от тук:

# 26
  • Варна
Какво значи пръска? Не мога да преценя за ръба. Мнения за този модел?
https://baniamechta.com/struktura-grohe-i-toaletna-piza-rimless- … pLuz5Agz3JVsx_8pk

# 27
Значи че като се пусне водата, капки или по-големи количества надскачат липсата на ръб и излизат навън😂 просто струята се излива рязко и няма какво да я спре.
Аз лично мисля че готовите комбинации с които пробутват нискокачествени чинии не са ок и бих си взела всичко от един производител, за да се мимимизира този ефект.

# 28
Значи че като се пусне водата, капки или по-големи количества надскачат липсата на ръб и излизат навън😂 просто струята се излива рязко и няма какво да я спре.
Аз лично мисля че готовите комбинации с които пробутват нискокачествени чинии не са ок и бих си взела всичко от един производител, за да се мимимизира този ефект.
Кои са нискокачествените марки чинии?

# 29
Знам кои са висококачествени.
Напр това като цялостна комбинация е много по-добро -
https://www.gaudi-ds.com/promo-paket-geberit-delta-21-kazanche-i … ra-rimless-11926/
Освен това имам подобно ( с друг вилерой) и не пръска, без да се добавят редуктори.

# 30
Ми те готовите комбинации едно време бяха смотани на Практикер и Бриколаж с казанчета от никому неизвестни марки. Комбинациите, които продават големите вериги за стоки за банята в 90% от случаите са безпроблемни. Цената не е показателна, защото и тези за 400 и тези за 600 лв са еднакво добри. Както писах имаше проблеми със структури Grohe в комбинацията с маркови т.читии, което просто означава не, че нещо е некачествено, а че не е съобразено/не се ползва както е предвидено от производителя.

В общи линии трябва най-много да се внимава със структурите за вграждане, те трябва да са на доказани марки и да са съобразени с това каква т.чиния ще се монтира. Много често консултантите са наясно кои марки да се избягват и имат по-често проблеми. Например ние никога не купуваме един модел на Идеал Стандард структура конкретно. Както и боклуците, които правят Интеркерамик.

Последна редакция: вт, 21 юни 2022, 15:33 от drago_2008

# 31
Ние измерихме банята , -28,8 квадрата.
Баща ми казва да сложим гранитогрес на пода,вие какво мислите?

# 32
Другите варианти какви са ви?
При нас е гранитогрес.

# 33
Общо взето сме отворени за всякакви варианти.
Още се лутаме какво да изберем.

# 34
  • Сред мелниците
Трябва ни параван за душово пространство , но размерът е нестандартен.  Не знам дали и как да се отваря. прав е няма ъгли и чупки. Просто прегражда помещението в тясната му част около 150 см. Явно ще се поръчва.
Имате ли препоръки за производител, бързо, качествено и по-възможност, цената да не е космическа.
В някои от веригите предлагат, но ми се струва че е по-провилно да си го правиш директно, не знам.

drago_2008 ти беше писала някъде назад , но не успях да го открия в старата тема. Моля те, сподели пак.

# 35
Трябва ни параван за душово пространство , но размерът е нестандартен.  Не знам дали и как да се отваря. прав е няма ъгли и чупки. Просто прегражда помещението в тясната му част около 150 см. Явно ще се поръчва.
Имате ли препоръки за производител, бързо, качествено и по-възможност, цената да не е космическа.
В някои от веригите предлагат, но ми се струва че е по-провилно да си го правиш директно, не знам.

drago_2008 ти беше писала някъде назад , но не успях да го открия в старата тема. Моля те, сподели пак.
От Дием в Люлин купувате обкова и го носите в Кристиан Нейко, за да изработят паравана. Ако е прав параван, то той трябва да е статик от едната страна 85 см да речем, с разпънка и врата хваната с панти на отсрещната стена ако правилно разбирам идеята. Препоръчвам да направите тази душ зона един см надолу от основната, за да нямате проблем с излизаща вода в другата суха зона и да избегнете монтирането на праг, който да прескачате.
За параваните стъклата са 8 мм, закалени и кантирани (това намялява риска от счупване)!

Не съм купувала от Роси, но и те предлагат обков.
Пантата на врата може да еднопосочна или двупосочна ако позволява ширината на кабината и няма препятствия за вратата в двете посоки.
https://rosi.bg/panta-rosi-90-dvuposochna-stena---staklo-5002.html

Ето един параван, който сме слагали преди години.

# 36
  • София
Аз писах, че съм недоволна от Икейските мебели за баня, но вече не намирам модела, беше преди десетина години.

При всички положения долен ПДЧ шкаф не е добра идея. Разбира се, ако така или иначе сменяте често мебелите, ще Ви е все едно.

Ако Икеа са почнали да предлагат ПВЦ е друго.

Последна редакция: вт, 21 юни 2022, 19:41 от Илит

# 37
  • Варна
При монтирана структура, ако тоалетната чиния без ръб излива вода от вън, може ли да смени самата т. чиния с някоя с ръб например?

# 38
Стига да пасва на структурата, вероятно да.

# 39
При монтирана структура, ако тоалетната чиния без ръб излива вода от вън, може ли да смени самата т. чиния с някоя с ръб например?
Ползвайте такава подложка при монтаж на т. чиния БЕЗ силикон, не само, защото може да пръска и да искате да я подмените, а по принцип. Случва се да се спука или удари с нещо, а когато е силиконирана демонтажът и почистването на остатъчен силикон е трудна работа. Подложката се изрязва според формата на т.чиния, води се универсална. Някои магазини ги дават в комплект със структурите и чиниите.
https://bauhaus.bg/shumoizolirashta-podlozhka-za-konzolna-toalet … alca-plast/p/2858

# 40
  • София
Момичета, да препоръчате хубав, безшумен и ефективен вентилатор за баня? 😂

# 41
  • Sofia
Момичета, да препоръчате хубав, безшумен и ефективен вентилатор за баня? 😂
С няколко думи - няма такова животно. Ако е ефективен то той е шумен, ако е безшумен, то не обменя достатъчно въздух.
Ако имате направена баня и просто искате да смените сегашния вентилатор с нов, то няма кой знае колко много варианти. Може да прегледате тези две серии на S&P:
https://ventilator.bg/category/257/ventilatori-silent-design.html
https://ventilator.bg/category/254/ventilatori-silent.html

Вижте какъв е диаметъра на отвора на вентилационната ви тръба (колкото е по-голям, ще е по-тих), както и изберете модел, който има обратна клапа против миризми. Като екстри можете да харесата модел с таймер или с датчик за влажност.

Ако сега правите банята от нулата и искате да стане изключително тихо, то ви препоръчвам това което съм направил аз:
Скрит текст:
От входа на вентилационната тръба (ф100) съм поставил вътре в гъвкав, шумоизолираш въздуховод клапа против миризми, след което тръбата влиза в канален вентилатор TD-160/100 N SILENCE
От другата страна на вентилатора се свързва с шумозаглушител, примерно LDC 100-300, след което си извеждате с гъвкав въздуховод до мястото където искате да се дърпа влажния въздух. Както се вижда на снимката, цялото това нещо стои в структура, зад гипсокартон и е напълнено плътно с топло и шумоизолираща вата, за оптимален ефект. Причината да е свален вентилатора ниско е за да бъде достъпен през (скрита) ревизионна вратичка, в случай, че има нужда от замяна.
Ако искате още едно ниво нагоре - шумоизолирайте и тръбите (канализация и аспирация), които минават през вашия апартамент за да не научавате, кой кога от вашите комшии ходи до тоалетна.

Последна редакция: ср, 22 юни 2022, 18:54 от julian

# 42
# 43
  • София
И ние слагаме такива навсякъде (Фреш).
Със сензор за влага, който има степени. Шумът е минимален, изобщо не прави впечатление.
Сложихме такъв в едно влажно мазе през 2019. От тогава не е спирал да работи, тъй като влагата е постоянна.

# 44
  • София
Благодаря, тези фреш ги гледах, ма малко цената ми е стряскаща, също и пакс...
https://baniastil.com/%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0 … -10-th-14825.html
Този на теория също изглежда добре, с ниско ниво на шум и приличен дебит.
Иначе в момента строим къща, така, че съвсем от 0-та правим и съседи няма Simple Smile баните са мънички, имат и прозорци. Та ми се ще нещо, което няма нон стоп да работи, та не знам с тези сензори за влага...

# 45
Според мен си струва всяко левче. Не е задължително да е пуснат на сензор. Моя е с ключ изнесен съседно на  този за лампата, просто ако не желая да работи си го цъквам и точка. Мисля че има опция да се включва ръчно също, има едно шнурче за дръпване също.

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 18:26 от second

# 46
Ние сме взели Пакс, но още не са монтирани и не мога да дам мнение от личен опит.

# 47
  • Варна
Здравейте на мен ми трябва вентилатор който да не се пуска с ключа за осветлението, а просто след ползване на банята да го включа в контакта. Има ли такова нещо?

# 48
Здравейте на мен ми трябва вентилатор който да не се пуска с ключа за осветлението, а просто след ползване на банята да го включа в контакта. Има ли такова нещо?
Има, но може да се включи чрез ключ, не смятам, че ще е красиво да виси шнур с щепсел.
https://mr-bricolage.bg/ventilator-sanitaren-xmart-matic/p/829891

# 49
  • Sofia
Този на теория също изглежда добре, с ниско ниво на шум и приличен дебит.
Този, който показвате е 26 dB, а Фреш 21dB, т.е. разлика от 20%, но мога да ви уверя, че това не са безшумни и едновременно ефективни вентилатори, заради самия им принцип на работа. Т.е. да наречеш вентилатор безшумен буквално означава да не го чувате при напълно затворена стая, без външни шумове.
При този тип вентилатори (които се монтират на изхода/входа) на тръбата винаги се чуват, като се чуват толкова по-силно, колкото по-добре дърпат (създават налягане). Вентилаторите които са с висок дебит и са сравнително тихи НЕ създават налягане. Това е физика и няма нищо общо с марка или реклама. Като цяло искате баланс между дебит и налягане, защото в реалния живот нямате широко отворени врати или прозорци за безпроблемно движение на въздуха.
Обаче ако 300лв са ви много за тиха вентилация, то каузата ви е загубена. Просто отидете в някой магазин и помолете да вземете няколко модела за проба, като върнете тези които не ви харесват (в рамките на ден-два) - току-виж сте си харесали нещо, което не ви дразни много.

Съответно, ако искате И ефективен вентилатор, то без съмнение ще е шумен. Алтернативата ви е, ако решите да ползвате тих и неефективен вентилатор е да го комбнирате с датчик за влага и да го ползвате 24/7 ИЛИ толкова колкото прецени устройството само. Т.е. няма да можете да издърпате влагата за 10-15мин и да изключите вентилатора ръчно, а заради много бавната обмяна (ниско налягане) трябва да работи с часове и е по-добре да е на база ниво на влажност. Както се вижда от спецификацията, този вентилатор (фреш) има изключително ниска консумация, което е и показателно за това, че издърпва малко въздух, но пък като работи с часове и ще се изключи сам, като така ще компенсира. Няма и никакъв смисъл да си играете на ръка и да го изключвате, особено ако сте свиканли да го правите след 10-15 мин след къпане защото няма да е направил почти нищо.

Последна редакция: пт, 24 юни 2022, 02:35 от julian

# 50
Аз току що приключих ремонта на банята, мебелите от Гърция ги взимах. Плочките от София.

# 51
Много кармазъ,съгражданино.
Но със здраве да се ползва.

# 52
  • далече в провинцията
Здравейте Blush преди около две години си правихме ремонт в банята и избрахме тоалетна чиния на Идеал Стандарт Акваблейд с вградени казанче. Идеална откъм измиване и почистване но снощи бутона за водата заяде, вероятно от варовик.... По какъв начин и с какви препарати почиствате частите и дали трябва да се изваждат всички механизми както дават по клиповете. Благодаря предварително
При нас водата е много варовита...

# 53
Много кармазъ,съгражданино.
Но със здраве да се ползва.
Понеже у нас много се тачи комбинацията червено с черно и отделно за спалнята тюркоаз с Манхатън.

# 54
Здравейте. Бихте ли ми препоръчали производител на ПВЦ шкафчета за баня. Днес върнах доставка производство Триано заради мивката, която е на Фаянс и е с лошо качество.  Другите им модели са с други мивки, но не всички ги има в шоурумите, да ги видя на живо и пак няма гаранция, че няма да има дефекти. Според мен не е редно да се монтира в шкаф една видимо дефектна мивка. Цените са вдигнати, а качеството е кофти.

# 55
Здравейте. Бихте ли ми препоръчали производител на ПВЦ шкафчета за баня. Днес върнах доставка производство Триано заради мивката, която е на Фаянс и е с лошо качество.  Другите им модели са с други мивки, но не всички ги има в шоурумите, да ги видя на живо и пак няма гаранция, че няма да има дефекти. Според мен не е редно да се монтира в шкаф една видимо дефектна мивка. Цените са вдигнати, а качеството е кофти.

https://vicard.bg/
Повече от веднъж сме ги ползвали. За мен в банята шкафчетата са само и единствено от ПВЦ. МДФ и ПДЧ са евтин вариант за шкафове в баня. Имат мивки и от вид технически камък/полимермрамор.

# 56
За мен в банята шкафчетата са само и единствено от ПВЦ. МДФ и ПДЧ са евтин вариант за шкафове в баня. Имат мивки и от вид технически камък/полимермрамор.
С това твърдение никак не мога да се съглася, или визирате качеството което предлага посочената от вас фирма?
На мивките от полимермрамор качеството и визията отново не са завидни - създават видимо усещане за пластмасова мивка, лесно могат да се наранят при неволно изпускане на по-тежък или остър предмет, различни вещества могат да предизвикат оцветяване - отнася се за светли и тъмни мивки.

# 57
За мен в банята шкафчетата са само и единствено от ПВЦ. МДФ и ПДЧ са евтин вариант за шкафове в баня. Имат мивки и от вид технически камък/полимермрамор.

МДФ било евтин вариант? Не бях забелязала. Е, може и да има и евтини МДФ.

# 58
С това твърдение никак не мога да се съглася, или визирате качеството което предлага посочената от вас фирма?
На мивките от полимермрамор качеството и визията отново не са завидни - създават видимо усещане за пластмасова мивка, лесно могат да се наранят при неволно изпускане на по-тежък или остър предмет, различни вещества могат да предизвикат оцветяване - отнася се за светли и тъмни мивки.

Абсолютна глупост. Използвам полимермрамор както на мивка, така и на под в душ-кабина от поне 12 години. Кристално бели. Преди това в друг апартамент още толкова. Нито има усещане за палстамаса, нито се наранява и оцветява(особено пък лесно). Мият се и двете с агресивни препарати за баня ежеседмично. Усещането е за естествен камък. Всъщност керамичните мивки се чупят далеч по-лесно от полимермармора. А ПДЧ, МДФ, и дърво рано или късно се раздуват, деформират, белят дори да не са подложени на директна водна струя. Достатъчна им е регулярната влага. Това пак от личен опит го казвам. След един такъв МДФ шкаф в баня(скъп и уж качествен) изобщо не искам и да помислям за тези материали в това помещение.

МДФ мебелите за баня са доста по-евтини от качествените ПВЦ мебели. Не говорим за МДФ-и с естествени фурнири и подобни, които дори не са подходящи за мокри помещения.
Има ПВЦ мебели, които до такава степен се доближават до дърво на вид, че не можеш избщо да ги разпознаеш, ако не се приближиш на 10 см.

# 59

Абсолютна глупост. Използвам полимермрамор както на мивка, така и на под в душ-кабина от поне 12 години. Кристално бели. Преди това в друг апартамент още толкова. Нито има усещане за палстамаса, нито се наранява и оцветява(особено пък лесно). Мият се и двете с агресивни препарати за баня ежеседмично. Усещането е за естествен камък. Всъщност керамичните мивки се чупят далеч по-лесно от полимермармора. А ПДЧ, МДФ, и дърво рано или късно се раздуват, деформират, белят дори да не са подложени на директна водна струя. Достатъчна им е регулярната влага. Това пак от личен опит го казвам. След един такъв МДФ шкаф в баня(скъп и уж качествен) изобщо не искам и да помислям за тези материали в това помещение.

МДФ мебелите за баня са доста по-евтини от качествените ПВЦ мебели. Не говорим за МДФ-и с естествени фурнири и подобни, които дори не са подходящи за мокри помещения.
Има ПВЦ мебели, които до такава степен се доближават до дърво на вид, че не можеш избщо да ги разпознаеш, ако не се приближиш на 10 см.
Полимермрамор е абсолютна пластмасария, разбирам да не съм виждала… Да, може лесно да се нарани и оцвети - има немалко информация, дори производителите го признават. И аз се бях засилила за такъв материал, но след като видях и поговорих, тотално се отказах.
Всички скъпи марки предлагат само МДФ мебели. За пример - вкъщи мебелите за баня (МДФ) са на Villeroy&Boch, предполагам си чувала марката.  ПВЦ са ширпотреба.
Приключвам дебата по тази несъстоятелна тема.

# 60
А знаете ли с какво може да се почисти черно точковидно оцветяване на бежов полимермрамор? Пълна мистерия е как се е получило. С белина не става.

# 61

Полимермрамор е абсолютна пластмасария, разбирам да не съм виждала… Да, може лесно да се нарани и оцвети - има немалко информация, дори производителите го признават. И аз се бях засилила за такъв материал, но след като видях и поговорих, тотално се отказах.
Всички скъпи марки предлагат само МДФ мебели. За пример - вкъщи мебелите за баня (МДФ) са на Villeroy&Boch, предполагам си чувала марката.  ПВЦ са ширпотреба.
Приключвам дебата по тази несъстоятелна тема.

Пълни глупости. Едно е да проучваш, друго е да ползваш. Wink Моят дългогодишен опит от лично ползване напълно опровергава твоите четения и проучвания. Simple Smile Както за влагоустойчив МДФ, така и за ПВЦ.

Дай я тази информация. Явно не си прочела за него достатъчно. Смесват се естествени натрошени материали, като мрамор, кварц и т.н. с различни смоли. Ако си гледала някой евтин полимермарамор с неизвестен азиатски произход Wink , може и да ти се е видял пластмасов. Всъщност техническият камък и полимермраморът са си напълно адекватни и устойчиви материали. По-устойчиви на петна, чупене, надраскване от естествени камъни, порцелан и т.н.

Аз марката съм я чувала, дори им знам цените. Че и представи си съм ги гледала наживо, когато обзавеждахме. Моите шкафове изглеждат много по-добре от техните модели. И въпросът не беше в цената, същата е. Wink ПВЦ са ширпотреба само за хора, които държат повече на марката, която им пише на шкафа на банята, отколкото на качествата и визията. Wink Аз не държа да показвам марковост. Друго ми е важното. Каквото и покритие да има за влагустойчивост МДФ-а, след известен период време в банята си показва качествата на дървесината в него. И жалко за етикетчето тогава. Няма с какво да се хвалиш.

П.С. Между другото не е лошо да се проверява в официалните сайтове на производителите, дали случайно шкафовете не са ПДЧ. Че БГ вносителите са доста изобретателни в името на печалбата и марката.
https://pro.villeroy-boch.com/en/gb/bw/p/Avento-Vanity-unit-Angular-A89200PN.html

А знаете ли с какво може да се почисти черно точковидно оцветяване на бежов полимермрамор? Пълна мистерия е как се е получило. С белина не става.

Аз използвам вода и меламинова гъба. Съседи изчистиха доста старо винено петно от технически камък(от предишни собственици) с гъбата и обикновен Cif.

Последна редакция: пт, 24 юни 2022, 22:05 от Fancy

# 62
При полимермрамора всичко зависи от смолите и лепилата, които се използват. Принципно ако трябва да избирам, бих взел гранит пред полимера. Не за друго, а смолите никога не могат да са еднакви при изпълнението.

# 63

Имам такива и първо, съвсем не са по-евтини. И да с естествен фурнир са и не са мръднали вече 4 години.
И по някаква странна причина именно до мебелите в банята човек се доближава изключително близко и много добре вижда, че гледа дърво.

# 64
Здравейте, имам молба към момичетата във Варна -  от кои магазини или складове пазарувате основните фаянс, гранитогрес, сифони, лепила, и т.н., да са налични.  Имам 2 бани за завършване Simple Smile

# 65
Моят въпрос е подобен, но за София.
Голям проблем имам с избор на санитарията. Особено мивките. Аз ли нещо не съм ок с изискванията, но съвременните мивки са изключително плитки и в голяма част от случаите - нефукнционални.
Например не бих могла да измия бебето си на чешмата, както правя в момента.
Къде да отида, за да има достатъчно голям избор?
Предварително благодаря!

# 66
Моят въпрос е подобен, но за София.
Голям проблем имам с избор на санитарията. Особено мивките. Аз ли нещо не съм ок с изискванията, но съвременните мивки са изключително плитки и в голяма част от случаите - нефукнционални.
Например не бих могла да измия бебето си на чешмата, както правя в момента.
Къде да отида, за да има достатъчно голям избор?
Предварително благодаря!
Сико?

# 67
Сико е добър избор за евтини плочки, санитария, шкафове и т.н.
Иначе наистина съвременните мивки са плитки и неудобни за подмиване на бебета. А на мивката е най-лесно при малките бебета.
Без да ги подреждам като качество, виж Идеал Стандарт, Рока, Видима, има и по-скъпи (Рока не са евтини), предлагат ги в различни магазини.

# 68
Ами аз май само в Сико не бях ходила. Благодаря ви!

# 69
Сико е добър избор за евтини плочки, санитария, шкафове и т.н.
Иначе наистина съвременните мивки са плитки и неудобни за подмиване на бебета. А на мивката е най-лесно при малките бебета.
Без да ги подреждам като качество, виж Идеал Стандарт, Рока, Видима, има и по-скъпи (Рока не са евтини), предлагат ги в различни магазини.
Сико незнам дали е за евтини или скъпи, ама квото им поръчаш, се доставя. Евтино-скъпо няма, изпълняват каквото поискаш. Вчера един приятел от там взима за банята плочки по 65 лв/квадрат. Незнам дали е скъпо , или евтино в момента.

# 70
И ние взехме плочки от Сико, Керос - около 40 лв. кв, не знам дали е евтино, но имаше избор. Надявам се да излязат качествени..

# 71
И ние взехме плочки от Сико, Керос - около 40 лв. кв, не знам дали е евтино, но имаше избор. Надявам се да излязат качествени..
И аз взех Керос, но испанските. Имах вариант от Русе в техния завод да взема на почти без пари, обаче нещо не ми се ангажираше с услуги към приятели после Simple Smile

# 72
  • Сред мелниците
За стенна мивка 82 см под нея  шкаф имаме два варианта: плътно до стената вдясно, следва тоалетна чиния. Или десетина см разстояние от стената вдясно до началото на мивката.
Кои са плюсовете и минусите да е плътно до стената или да не е? Имате ли опит, с който да ме посъветвате?

# 73
  • Sofia
Ако e до стената, задължително силикон по ръба. Ако самия ръб на мивката е заоблен, то и фугата ще е огромна и грозна. Т.е. ако мивката е без заоблен ръб - плътно до стената е опция, ако не, то 10см ще е ок за почистване.

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 00:12 от julian

# 74
За силикона съм ОК. Иначе 10 см. не е достатъчно да си пъхнеш ръката (дори женска ръка) с гъба или нещо друго за забърсване/търкане. За да стигнеш до края.

# 75
Ако е плътно до стената и е 82 см това ще рече, че от центъра на мивката (където застава човек) до стената ще има 41 см. Ми за мен е малко и има риск по-голям човек да си удря лактите като се наведе да си измие лицето или друго. Десет см отстъп ще са много ценни в този смисъл.

# 76
  • София
Нашата мивка (съответно шкафа) ги планирах на 10 см от стената… сега май или за, че това разстояние не е ок, така ли?! Трябва да преосмисля?..

# 77
  • Варна
Разгледах комбинации за вградени мивки в шкафчета, но не мога да харесам. Малки, плитки, скъпи. Гледам долни шкафчета отделно с отвор за тръбата на мивката, но всяка мивка ли става, стандарт ли са и как да избера отделно?

# 78
  • Sofia
Нашата мивка (съответно шкафа) ги планирах на 10 см от стената… сега май или за, че това разстояние не е ок, така ли?! Трябва да преосмисля?..
При мен е 5 см от двете страни и предпочетох да е центрирана мивката, отколкото да е в единия край плътно, а от другия да е 10 см. Мивка 80 см с долен шкаф. Ясно е, че миенето ще е както се чистят стъкла.

Алтернативата беше така да се изгради структурата от гипсокартон, че мястото да е точно 80 см и да се силиконизира отвсякъде, но мивката ми е със заоблени ъгли (а не с 4 прави) и щеше да изглежда грозно.

# 79
  • Сред мелниците
Благодаря за съветите. Мивката е със заоблен борд,отзад и частично отстрани.
За удобството при миене на по голям човек накланя везните, май. Ще направим проба с 1.85 , струва ми се, че е съразмерен, а не късорък, да видим.
Иначе много ми се искаше да спестя тези см за да е по-голямо разстоянието до на паравана.

# 80
  • София
Здравейте! Simple Smile
Имам един въпрос - какво се поставяше върху фугата след полагането й, за да се запази цвета?
Следя темата, прочетох тук за това, но не го намирам назад в постовете

И още един въпрос - вентилатора може ли да се монтира по-ниско към пода от естетическа гледна точка?
Банята е мн малка и не ми се иска да стои горе по стените

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 13:04 от Lady-B

# 81
  • Sofia
Предполагам си мислите за CERESIT CT 10.

Вашия строител вероятно е изкарал коляно на определена височина. Принципно може да се среже общата тръба, да се сложи ремонтна муфа, да се премести коляното на друга височина.

От гледна точка на безопасност е хубаво вентилатора да не е близко до вода или да се мокри. Какво си представяте като корекция?

# 82
Здравейте! Simple Smile
Имам един въпрос - какво се поставяше върху фугата след полагането й, за да се запази цвета?
Следя темата, прочетох тук за това, но не го намирам назад в постовете

Предполагам имаш предвид С-200, маже се с четчица. Черна станция го даде като вариант за импрегниране.

# 83
  • София
Предполагам си мислите за CERESIT CT 10.

Вашия строител вероятно е изкарал коляно на определена височина. Принципно може да се среже общата тръба, да се сложи ремонтна муфа, да се премести коляното на друга височина.

От гледна точка на безопасност е хубаво вентилатора да не е близко до вода или да се мокри. Какво си представяте като корекция?

Банята все още не е изкъртена. Въпросът ми е може ли принципно вентилатора вместо горе високо, да се монтира до долния шкаф-мивка, напр. Същият ще се включва ръчно при необходимост

# 84
Тя парата отива нагоре и там се наслоява. Нисък вентилатор ще смуче чист въздух в ниското, а парата ще се трупа и ще си кондензира горе при тавана. Малко е все едно да си сложиш канала на по-високо място.

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 14:29 от Черна станция

# 85
Дойде време и аз да се похваля с новата баня и тоалетната

Така изглеждаха преди ремонта

# 86
  • София

Поздравления за успешно приключилия ремонт! Със здраве да ползвате!  Gift Heart

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 14:48 от Lady-B

# 87
  • sofia
Здравейте,

На стената, където ще е огледалото, оставихме един кабел с оглед да се ползва за лед подсветка на огледалото. Въпросът е може ли такава да се сложи на обикновено огледало с рамка или трябва огледалото да е специално за лед?

# 88
Не схващам въпроса, какви са тези огледала специално за ЛЕД? На всяко огледало може да се сложат всякакви осветители от всякакъв тип. Някои огледала са си заводски интегрирани с подсветката, други не са и им се монтира каквото си купиш. Моите и двете са от втория тип, не че аз съм избирала осветлението, ама то няма значение.

# 89
  • sofia
Благодаря!
Да, това беше и питането - как се интегрира лед на обикновено огледало - залепя ли се отзад? Ако е овално като форма? Просто не си го представям. Но щом е възможно, значи супер - ще мога да купя огледалото, което съм харесала. Simple Smile
Не схващам въпроса, какви са тези огледала специално за ЛЕД? На всяко огледало може да се сложат всякакви осветители от всякакъв тип. Някои огледала са си заводски интегрирани с подсветката, други не са и им се монтира каквото си купиш. Моите и двете са от втория тип, не че аз съм избирала осветлението, ама то няма значение.

# 90
Благодаря!
Да, това беше и питането - как се интегрира лед на обикновено огледало - залепя ли се отзад? Ако е овално като форма? Просто не си го представям. Но щом е възможно, значи супер - ще мога да купя огледалото, което съм харесала. Simple Smile
От писаното от теб все още ми се струва, че не говорим за едно и също. Да залепиш нещо отзад или отгоре на рамката може. Но трябва да се приспособява евентуално някакъв профил, във фабриките си го правят по поръчка, а после ще е лед лента.  Ако имаш предвид нещо друго не знам.

# 91

Така изглеждаха преди ремонта

Да попитам някакви други мебели или етажерки сложихте ли в банята?

# 92
  • sofia
Черна станция, този ефект гоня:

# 93
Разбрах. Принципно може, но трябва да си намериш някакви огъваеми профили за лед лентите и да видиш как ще се фиксират. Ако беше правоъгълно огледало нямаше да е проблем. Но с обло огледало ще искаш лентата да върви по контура, може би има такива, просто аз не знам. Има онлайн магазини продават всичко - и профили, и лед ленти, и захранвания... Може да светят в различни цветове и какво ли не. Може и от някаква метална или пластмасова шина да се направи нещо, после да се измисли как ще се фиксира...
Абе, за моженето - може. Дали ще е лесно - не знам. Зависи какво се продава по магазините.

# 94
  • София
Един такъв профил отзад по контура на огледалото, и работата заспива Simple Smile

# 95
  • sofia
ЧС, Майбах, супер сила сте! Благодаря! 💜

# 96
Е то такива огледала има, водят се с амбиентно осветление - опция или с него. Бях ги гледал в един магазин в Хасково дори. Беше с RGB LED.

# 97
И аз не разбрах .. при положение че е заринато с какви ли не..
Дори като показания пример- само с минута търсене
http://abgroup.bg/елипсочвидно-огледало-за-баня-с-led-осветление-по-поръчка-orbit

# 98
Именно, трябва да се монтира, някои лепила после личат отпред на огледалото, трябва да се мисли къде да се сложи захранването... Става, ама за мен нямаше много смисъл.
А иначе първоначално се чудех дали нямат предвид нещо друго, което вече не става:

http://abgroup.bg/%D0%BA%D1%80%D1%8A%D0%B3%D0%BB%D0%BE-%D0%BE%D0 … D0%BA%D0%B0-paris

# 99
  • sofia
Супер е това, но ни е над бюджета 600 лв.Иначе повечето на пазара са с лед на самото лице на огледлото, което не ми харесва.
И аз не разбрах .. при положение че е заринато с какви ли не..
Дори като показания пример- само с минута търсене
http://abgroup.bg/елипсочвидно-огледало-за-баня-с-led-осветление-по-поръчка-orbit

# 100
Окей, с три минути търсене, по-бюджетно-
https://www.amazon.de/Bathroom-Lighting-Individually-Measure-Ill … 2C108&sr=8-10

# 101
Да се включа и аз в питането за лед зад огледалото - знаете ли дали има такива лед ленти, които директно на 220 и нямат нужда от допълнително захранване, защото иначе и аз не се сещам как да се направи

# 102
Да се включа и аз в питането за лед зад огледалото - знаете ли дали има такива лед ленти, които директно на 220 и нямат нужда от допълнително захранване, защото иначе и аз не се сещам как да се направи

Има, ама огледалото е в мократа зона и там 220 волта на мен не ми харесват много.

# 103
# 104
  • Sofia
Здравейте,

На стената, където ще е огледалото, оставихме един кабел с оглед да се ползва за лед подсветка на огледалото. Въпросът е може ли такава да се сложи на обикновено огледало с рамка или трябва огледалото да е специално за лед?

Би могло да се направи, да. Въпроса е дали ще ви се занимава. Ако го прави някой електричар не е  ясно колко пари ще ви вземе и дали няма да е по-евтино да си купите готово.

Иначе би могло да стане с един XPS лист, с дебелина 30мм, да си изрежете елипса с отстъп навътре от няколко см и да залепите с подходящ силикон (за огледала) както XPS за огледалото, така и лед лентата към XPS листа (от тези ленти, които са водоизолирани /IP65/). От вътрешната страна на изрязаната елипса, изрязвате колкото е нужно за да поставите някакъв нископрофилен трансформатор за LED осветлението. Принципно можете да закачите и още неща, като WIFI управляем димър, ако искате.

Накрая лепите огледалото към плочките с някакъв вид монтажно лепило MS хибридно, което е много здраво и водоустойчиво.

П.С. Ето това лепило Bostik MirrorFix можете да ползвате и за двете цели - хем е MS лепило, здраво, хем е подходящо за огледала.
Аз лично съм ползвал Mapeflex MS 45, който е малко по-лесен за нанасяне - т.е. работи се по-лесно и до колкото виждам се ползва за лепене и на стъкло и огледала и не е посочено като противопоказание.

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 23:24 от julian

# 105
Иначе би могло да стане с един XPS лист, с дебелина 30мм, да си изрежете елипса с отстъп навътре от няколко см и да залепите с подходящ силикон (за огледала) както XPS за огледалото, така и лед лентата към XPS листа (от тези ленти, които са водоизолирани /IP65/). От вътрешната страна на изрязаната елипса, изрязвате колкото е нужно за да поставите някакъв нископрофилен трансформатор за LED осветлението. Принципно можете да закачите и още неща, като WIFI управляем димър, ако искате.

Много свежа идея - лесна и практична, има всякакви дебелини XPS и освен лесното изрязване на овал в него също така лесно ще се вкопаят трансформатор и управление.л

# 106
  • Sofia
Ето и два конкретни продукта, които могат да свършат работа:
LED ЗАХРАНВАНЕ ULTRALUX ZWJ1220 20W, 220V/12VDC, ВОДОУСТОЙЧИВO IP67 което е с дебелина само 20мм и може да се вмъкне в XPS плоскост 20мм.

LED ЛЕНТА LED LABS JL-T300-2835-NW-IP65, 4.8W/M, 480LM/M, 4200K, … /M, РОЛКА 5 МЕТРА, която е със силиконова облицовка (IP65) и ще може лесно да се залепи по изрязания профил на XPS, като трябва да съобразите, че за горното захранване (20W) и тази лента консумира 4.8W/m е нужно да ползвате не повече от 4м. Би трябвало да стигне във вашия случай. Примерно, за окръжност, а не елипса, с диаметър 80см ще ви трябват около 2.5м.

# 107
В баня 220 волта според всички правила на електротехниката е забранено. Изключение прави единствено при монтаж на бойлери с щепсел, тогава се слага IP68 външен контакт, и то ако няма други опции!

# 108
  • sofia
julian, супер е идеята, благодаря! Simple Smile

# 109
В баня 220 волта според всички правила на електротехниката е забранено. Изключение прави единствено при монтаж на бойлери с щепсел, тогава се слага IP68 външен контакт, и то ако няма други опции!

Е, а досега как са се монтирали и използвали "обикновени" лампи в банята (на тавана, на стената)? Те са на 220 волта, нали? А как монтират сешоари в банята и на колко волта са?

# 110

Най-накрая имам визия в главата си , само цветово , това си представям.

# 111

Е, а досега как са се монтирали и използвали "обикновени" лампи в банята (на тавана, на стената)? Те са на 220 волта, нали? А как монтират сешоари в банята и на колко волта са?

В банята си има зони - 0, 1, 2, 3.  В първата не се слага нищо, или има много специални слаботокови гъделчета (душ с осветление например). В зона 1 се слага само силно влагозащитени неща - над IP 65, а зона 2 е за IP 44. От там нататък се слагат обикновени контакти и лампи. Старите лампи по тавана и стените са все в тази зона, а и те май често бяха IP 44.

# 112

Ами потребителят е написал ясно - 220 волта в баня е забранено.Изключение само за бойлер с IP68 външен контакт.
Не говори за зони в банята, а за цялата баня. Това изключва сешоар, нагревател (за кърпи, духалка за баня), бойлер, пералня и сушилня, стандартни лампи.
И защо точно бойлер с IP68 външен контакт? А не може ли кабелът на бойлера да минава през стената и да се включва в контакт в коридора? И трябва ли пак този контакт в коридора да е IP68?

Ето например има контакти IP44  за номинален ток 16 A при 250 V AC.

# 113
Аз не защитавам някого, а давам своя принос в дискусията. Бойлери просто не се слагат в зони 0, 1 и 2. Може би в 2, ако са с повишена защита. Това важи и за останалото изброено.
Впрочем на мен строителят отказа да ми сложи контакт отстрани на мивката в банята, защото нямало да вземе А16. След като го взеха сами си го направихме. Но е IP 44 и не е в зона 1.

# 114
  • Sofia
Не бих казал, че е забранено. В банята вървят какви ли не кабели за осветление и вентилация и никой не ги прави на 12V и да вкарва в банята само слаботокови уреди.

За сметка на това има изисквания как се изпълняват свързванията и какви защити са нужни.

Аз също слагам контакти до мивката, но ползвам такива с IP65 и задължително с дефектнотокова защита.

За зони 0, 1 не бих сложил никакви адаптъри/трансформатори, които очевидно от другата си страна трябва да се свържат към 230V.

Обикновено тези неща се поставят в сухата зона и се прекарва само кабел до душзоната. Самите връзки трябва да се изпълнят перфектно със съответната хидроизолация, а не само малко изолирбанд.

Иначе хората редовно правят глупости и си рискуват живота.

# 115
EAD други мебели не сме слагали в банята, защото е много малка, само сложихме закачалки за кърпи и халати от двете страни на огледалото.

# 116
Значи всеки е свободен да слага каквото иска в банята и т.н. , но след електричаря и на своя глава. В новите монтажи бойлерите са извън баните, душ кабини където слагат още хидромасажни е с външен 220-12 и тогава влиза в банята, а осветлението е с трафове, които са влагозащитени и капсуловани и далеч от водата. Говорим за стандарти. И както беше показано със зони, но явно това е по ново деление. Аз не си налагам мнението, ако искате и фаза на крана си вържете.

# 117
E, при мен едни бачкатори, надзиравани от майстор, са вързали фазата към 0 или към земя, не помня точно, на контакта за бойлера. Аз там си топлех вода в метална кофа (нямаше парно и топла вода) с онези нагреватели като макара (не отворените, а капсулованите) и ме хващаше ток дори от парата над кофата.
Та електричарите са всякакви, има пари за всички.
Имам си електроинженер в къщи, между другото, който далеч по-сложни неща от инсталация в баня е проектирал и изпълнявал, така че мен не ме мисли.

# 118
Съжалявам, че провокирах такъв спор, дори не съм толкова наясно с волове и защити. Просто гледам, че много хора си правят лед осветления в банята зад огледалото и на други места и се чудя как става. Благодаря за мнението на всички.

# 119
Съжалявам, че провокирах такъв спор, дори не съм толкова наясно с волове и защити. Просто гледам, че много хора си правят лед осветления в банята зад огледалото и на други места и се чудя как става. Благодаря за мнението на всички.

Купуват си фабрични огледала, където всички връзки са херметизирани и изолирани, има трансформатори, а и огледалото най-често е в сухата зона.

# 120
  • София
Може ли препоръка за термостатичен смесител? Харесах си ей това- https://www.ikea.bg/products/bathroom/showers/vallamosse-termost … -za-dush/10349655. Интересува ме дълъг експлоатационен живот?...3-4 и повече години въпреки, че пише 10г гаранция, но дали е така?

# 121
Купете тогава grohe, hansgrohe, kludi на Икеа колко са читави няма как да кажем, защото са от скоро.

# 122
Зачетох се в коментарите ви за огледалата. И аз минах миналата седмица през тези чуденки. Па да свети ли, па да не свети ли, как да свети. От дългото зяпане установих няколко неща.  Този тип, които имат подсветка напред, сякаш повече осветяват към лицето. В същото време не се се очертават диодчетата на Led-а. Свети меко без да заслепява в очите. Огледалото, както е видно, има лека дебелина на рамката. Както каза някой - капсуловано, изолирано един вид, замислено си е за баня.
Този тип пък светят, според мен поне, повече настрани, дето се казва за ефект. Често на разни такива модели гледано отстрани съвсем ясно се очертават диодите на Led-а.

Аз се чудих и маях и се отказах от огледало с подсветка. Противозамъгляването пък съвсем бързо отпадна. И ми е скъпо, и ми е някак плашещо баня с тоци в огледалото. Нашите са мънички помещения. В едното даже няма как да има душ зона със параван или врата. Хайде на другото помещение има, но и за там се отказах от посветки.
Да, хубаво е, но започнах вече максимално да опростявам нещата. Или може би се изморих да мисля кое, какво, как.
Сега като ви чета за бойлера ми стана страшно. В помещението ни, планирано да има душ зона, отделена със стъклен параван, така или иначе бойлерът е далеч. Майсторите са сложили обикновен контакт. Но в другото... там бойлерът си е до душа близо. Не че досега винаги не е било така. Ама мен ме е страх. Даже тайничко обмислям да сложим нещо като сгъваем стъклен параван за да спира пръските.

# 123
Може ли препоръка за термостатичен смесител? Харесах си ей това- https://www.ikea.bg/products/bathroom/showers/vallamosse-termost … -za-dush/10349655. Интересува ме дълъг експлоатационен живот?...3-4 и повече години въпреки, че пише 10г гаранция, но дали е така?
Аз купих на Лидл един преди 7 години, все още си е перфектен, и наскоро пак го имаше, още един взех. Идеята ми беше със старата баня да го ползвам за малко, той взе че надживя всичките останали.

# 124
Може ли някой да помогне на каква височина е препоръчително да се слага шкаф с мивка в банята? Даденото в началото на темата 81-91 ми е твърде широк диапазон.

# 125
Може ли някой да помогне на каква височина е препоръчително да се слага шкаф с мивка в банята?

За мен това е доста...неуместен въпрос. Какво те греят някакви си препоръчани цифри, ако не ти е удобно?
Събирате се с мъжа ти и решавате каква височина ви устройва - да не ти е високо на теб, да не го боли кръстът от навеждане него и я заковавате желаната височина. Няма никаква полза за теб да ме питаш моята мивка колко е високо.

# 126
Черна Станция, ти направо ми се скара бе човек!
Ами аз съм висока 1,58, мъжо - 1,85. Доста сме разногабаритни. И затова търсех нещо като стандарт.
Но пък и не питам конкретно теб. Просто ако някой е наблюдавал различни височини. Ако нещо ще ида в някой магазин и ще видя визуално поне кои ми изглеждат по-приемливи.

# 127
85 см го водят за някакъв вид “стандарт” , но наистина всичко е индивидуално. Ние не сме се съобразявали с него, колкото и да настояваше водопроводчика и вдигнахме на 92.

# 128
Защо ме търсиш, не зная и аз колко ще съм ти полезна с информация. Имам  готов шкаф, а не поръчков, с мивка. Височината му общо е 88,5 см. Аз съм висока 1.60. Добре ми е, не зная за 1,85 как ще е.

# 129
По-ниският човек застава прав и мери колко е от земята до мъничко до под лакътя му. Мивката не трябва да е по-високо от това. Аз съм 163 см, по-високи от стандарта мивки са ми по-удобни, защото не трябва да се навеждам, стига да са ми до под лактите и да мога да ги размахам над тях без да се удрям.

# 130
  • София
По принцип се гласи височината спрямо стопанина.

# 131
Ние сложихме горния ръб на мивка-купа на 90. Взехме мивката, отидохме двамата в банята и така го измислихме. Идея си нямам какви са стандартите.

# 132
  • Sofia
Отивате в магазините за мебели за баня и търсите такъв изложен модел при който ще ви е удобно да я ползвате - да си измиете ръцете и лицето. Взимате метър и замервате височината. Вероятно ще изберете нещо между 85 и 95 см. Аз лично съм избрал 90 см, като среден вариант, който ми се струва достатъчно удобен и не е крайно неудобен за по-нисък човек.

# 133
Здравейте. Имаме тези плочки наредени на пода на банята.

Моля за съвет за цвета на фугина, дали да бъде по светъл или по-тъмен от плочката. Стените на банята са в светъл нюанс с бял фугин.

# 134
Въпрос на вкус, аз предпочитам фугите да са с цвета на плочката. Бяла фуга не бих сложила никъде, особено ако ще се мокри. Не остава дълго бяла, и това не се оправя с нормално почистване.

# 135
Същия цвят и ако не намерите съвсем същия, тогава най-близкия по-светъл нюанс. Тъмното прави една решетка, която не ми се харесва толкова.

# 136
Ако може да намерите същия цвят е най-подходящо

# 137
Здравейте, имам нужда от съвет относно колко лунички да сложа в баните. Открих онлайн калкулатор, но ми се струва некоректен и затова предпочитам да попитам. Става думи за 2 бани - едната е с размери 1,96/1,94, а другата 2,80/1,45. Стените и на двете бани ще са светли, а подовете тъмни. Искам нормално светла баня - нито приглушена, нито много оветена.
Колебая се между тези две - дали да сложим по 3 от 14см или 3 от 17см.
https://www.lampite.bg/led-lampa-za-okachen-tavan-atuel-led-12w- … 00k-14-5-cm-ip54/
https://www.lampite.bg/led-lampa-za-okachen-tavan-atuel-led-18w- … 4000k-17-cm-ip54/

Добавям, че според открития калкулатор ми трябва около 900лумени за баня, само едната луничка е 1020лумени, другата  1520 лумени и излиза, че една луничка ще ми свърши работа, но ми се струва абсурдно. Grinning Ще се радвам на всякакви съвети, трябва до четвъртък да са при мен.