Майчинството счетоводно - 4

  • 97 285
  • 2 053
  •   1
Отговори
# 2 010
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
След изтичане на платеното майчинство има ли значение дали първо ще използвам платения отпуск за 2-те години или 6-те месеца неплатен отпуск? Трябва ли да подам молба при работодателя?

Няма значение кой вид отпуск ще пълзвате първо.
Задължително е да подадете молба, независимо от вида на ползвания отпуск

# 2 011
  • Мнения: 48

Здравейте момичета, регистрирана съм отдавна, но за първи път пиша.
Благодарности на всички отговорни за интересния и полезен сайт.

Много моля да ми помогнете за изчисленията за болничните, които трябва да получа и за изтеклите ми болнични, както и какво ще получавам след като изляза за останалите 315 дни от майчиството ми.
ето как стоят нещата при мен:
до 01. март 2007 по договор бях на 500 лв. брутна заплата
от 01. март до 01.юли - 780лв.
от 01.юли - 900 лв.
 
била съм в болнични:
7 дни - 13.03.2007-20.03.2007
30 дни 20.03.2007-19.04.2007
30 дни 19.04.2007-18.05.2007
3 дни 26.07.2007-28.07.2007

Това което мога да добява като доп.инфо е, нетната ми заплата:
до 01 март -387.77лв.
от 01 март до 01юли - 576.14 лв.
след 01 юли 656.01 лв би трябвала да бъде.

освен това са ми изплатили следните болнични от НОИ:
за 7-те дни - 228.67 лв.
за 30-те дни 334.21 лв.
за 30-те дни 228.68 лв.
последния за 3 дни не ми е изплатен о6те.......дали са верно изчислени и колко бих получавала за напред......
Дано тази инфо да е достатъчна Simple Smile))Наистина ми е трудно да се ориентирам в толкова много сметки, а пък счетоводителката ни е в София - 160 служители сме и не ми се ще да я ангажирам допълнително....

Много ще съм благодарна, ако ме ориентирате какво да о4аквам като пари4ки за да знам с какви финанси ще разполагам за беб4о Simple Smile)

# 2 012
  • Мнения: 48
Забравих да добавя, 4е от 07.09.2007 съм в болничен (45 дни преди термина)!!!

# 2 013
  • София
  • Мнения: 1 781
Момичета, имам питане. Родих на 03.04 от тогава ми изплащат болничен, но от 1ви октомври мога да започна работа на друго място, като първите няколко месеца ще съм на граждански договор. Питането ми е, дали е възможно да прехвърля майчинството ми на свекърва ми, която е пенсионирана и не работи. И как стои въпросът като сега още не са ми изтекли 9тте месеца от болничния  newsm78 Уфф, нещо много е оплетено, дано да сте ме разбрали.

# 2 014
  • Мнения: 437
След изтичане на платеното майчинство има ли значение дали първо ще използвам платения отпуск за 2-те години или 6-те месеца неплатен отпуск? Трябва ли да подам молба при работодателя?

Няма значение кой вид отпуск ще пълзвате първо.
Задължително е да подадете молба, независимо от вида на ползвания отпуск

Благодаря за бързия отговор Simple Smile

# 2 015
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Момичета, имам питане. Родих на 03.04 от тогава ми изплащат болничен, но от 1ви октомври мога да започна работа на друго място, като първите няколко месеца ще съм на граждански договор. Питането ми е, дали е възможно да прехвърля майчинството ми на свекърва ми, която е пенсионирана и не работи. И как стои въпросът като сега още не са ми изтекли 9тте месеца от болничния  newsm78 Уфф, нещо много е оплетено, дано да сте ме разбрали.

Можеш да прехвърляш ползването на отпускът за отглеждане на дете, който започва да тече след изтичане на 315 дни отпуск за бременност и раждае, НО на пенсионер  - не може - трябва да е на работещо / осигурено лице.

# 2 016
  • Мнения: 9 095
може ли пак да задам въпроса защото ми казват от 100 места 100 мнения, нали като забременея / живот и здраве/  мога да се самоосигуря на повече от реалната ми заплата и ако до деня на излизане в отпуск за раждане имам 6 месеца стаж на повече доход ми се изплаща по- високо обезщетение Rolling Eyes че една колежка каза не, друга да Crazy

# 2 017
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389

Здравейте момичета, регистрирана съм отдавна, но за първи път пиша.
Благодарности на всички отговорни за интересния и полезен сайт.

Много моля да ми помогнете за изчисленията за болничните, които трябва да получа и за изтеклите ми болнични, както и какво ще получавам след като изляза за останалите 315 дни от майчиството ми.
ето как стоят нещата при мен:
до 01. март 2007 по договор бях на 500 лв. брутна заплата
от 01. март до 01.юли - 780лв.
от 01.юли - 900 лв.
 
била съм в болнични:
7 дни - 13.03.2007-20.03.2007
30 дни 20.03.2007-19.04.2007
30 дни 19.04.2007-18.05.2007
3 дни 26.07.2007-28.07.2007

Това което мога да добява като доп.инфо е, нетната ми заплата:
до 01 март -387.77лв.
от 01 март до 01юли - 576.14 лв.
след 01 юли 656.01 лв би трябвала да бъде.

освен това са ми изплатили следните болнични от НОИ:
за 7-те дни - 228.67 лв.
за 30-те дни 334.21 лв.
за 30-те дни 228.68 лв.
последния за 3 дни не ми е изплатен о6те.......дали са верно изчислени и колко бих получавала за напред......
Дано тази инфо да е достатъчна Simple Smile))Наистина ми е трудно да се ориентирам в толкова много сметки, а пък счетоводителката ни е в София - 160 служители сме и не ми се ще да я ангажирам допълнително....

Много ще съм благодарна, ако ме ориентирате какво да о4аквам като пари4ки за да знам с какви финанси ще разполагам за беб4о Simple Smile)


За болничните от 13.03 до 18.05. - предполагам, че са без прекъсване, т.е. с продължение от първия, започващ на 13.03. Средно дневното обезщетение, което ти се получава е 18.47 лева и е на база периода  м. 09.2006 - м. 02.2007. Мисля, че изплатените болнични не са за периода, който си посочила. Предполагам, че първото обезщетение е за целия март месец. Ако наистина за посочения период по-горе като база си получавала нетно 387.77 лева, то си получила общо по-малко обезщетение за болничните 13.03 - 18.05. по мои изчисления с 76.53 лева. Аз получавам 868.09 лева за целия период, а ти си получила 791.56. Провери си първо точните размери на нетното възнаграждение.

За болничния от 07.2007 имаш само един ден за получавне, защото първия ден е за сметка на работодателя, а 28.07. е събота. ориентировъчната сума, която получавам е 21.50 лева.
Колко ще е обезщетението за бременност и раждане не мога да кажа, защото не знам от кога излизаш в такъв болничен.

# 2 018
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
може ли пак да задам въпроса защото ми казват от 100 места 100 мнения, нали като забременея / живот и здраве/  мога да се самоосигуря на повече от реалната ми заплата и ако до деня на излизане в отпуск за раждане имам 6 месеца стаж на повече доход ми се изплаща по- високо обезщетение Rolling Eyes че една колежка каза не, друга да Crazy

Да се "самоосигуряваш" трябва някакво основание. Има възможност да се доосигуриш при настоящ работодател, т.е. да си внасяш за твоя сметка, ако работодателя се съгласи. Това принципно не е много законосъобразно, но на практика се получава  Wink

# 2 019
  • Мнения: 9 095
може ли пак да задам въпроса защото ми казват от 100 места 100 мнения, нали като забременея / живот и здраве/  мога да се самоосигуря на повече от реалната ми заплата и ако до деня на излизане в отпуск за раждане имам 6 месеца стаж на повече доход ми се изплаща по- високо обезщетение Rolling Eyes че една колежка каза не, друга да Crazy

Да се "самоосигуряваш" трябва някакво основание. Има възможност да се доосигуриш при настоящ работодател, т.е. да си внасяш за твоя сметка, ако работодателя се съгласи. Това принципно не е много законосъобразно, но на практика се получава  Wink

благодаря за бързия отговор идеята ми е че се получава да одобрят по- високия доход и да да получавам по- високо обезщетение?

# 2 020
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
може ли пак да задам въпроса защото ми казват от 100 места 100 мнения, нали като забременея / живот и здраве/  мога да се самоосигуря на повече от реалната ми заплата и ако до деня на излизане в отпуск за раждане имам 6 месеца стаж на повече доход ми се изплаща по- високо обезщетение Rolling Eyes че една колежка каза не, друга да Crazy

Да се "самоосигуряваш" трябва някакво основание. Има възможност да се доосигуриш при настоящ работодател, т.е. да си внасяш за твоя сметка, ако работодателя се съгласи. Това принципно не е много законосъобразно, но на практика се получава  Wink

благодаря за бързия отговор идеята ми е че се получава да одобрят по- високия доход и да да получавам по- високо обезщетение?
.

Ако 6 месеца преди този, в който излезеш в болничен си осигурена на по-висок доход ще получаваш по-високо обезщетение  Peace

# 2 021
  • Мнения: 199
Привет,
да попитам и аз. Вярно ли е, че ако си самоосигуряващ собственик на ЕТ, ти изплащат болничните в края на годината, след като подадеш ГДД, и формираш печалба от дейността! newsm78

# 2 022
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Привет,
да попитам и аз. Вярно ли е, че ако си самоосигуряващ собственик на ЕТ, ти изплащат болничните в края на годината, след като подадеш ГДД, и формираш печалба от дейността! newsm78

Не е вярно.

# 2 023
  • Мнения: 199
Благодарско за бързия отговор   bouquet, изплащат се месец за месец, нали, след представяне на болничния в НОИ, до 30 дни, след това?

# 2 024
  • Мнения: 14
много моля за отговор  Praynig за съжаление на подобен на многото зададени досега въпроси, но всеки случай е единичин, а аз нямам много време за действие...

бременна, с определен термин 15.05.08, осигурявана на минимална р.з - какво трябва да направя, за да получавам по-високо обезщетение през 9те месеца след раждане?
не мога да се самоосигурявам, няма основание, не мога да доплащам на работодателя и най-лошото, че  периода от задължителните 6 месеца започва да тече след 2 седмици!!!!!!!!- Октомври - Март /преди да започнат 45 те дни/. Моля за съвет - да уредя бързо фиктивен граждански договор ли някъде и да си внасям поне още една минимална ??
И ако се наложи през тези 6 месеца да ползвам болнични - какво става с тези допълнителни вноски  - има ли смисъл изобщо ?
Много благодаря предварително ако няко е наясно и отговори! Hug

Общи условия

Активация на акаунт