Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 178
  • 990
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: X
Аз не бих участвала цял живот в състезание за най-евтина работна ръка. Даже напротив. Публикувах примерна статия, защото тук почти всички коментари за конкурентноспособност се базират само и единствено на размера на надника.

# 241
  • Мнения: 40 733
Като цяло нещата в бизнеса са много прости - съвършенството е безсмислен лукс, от идеалния работник със супер квалификация има полза в много малко случаи. И само тогава му се заплаща за тази супер квалификация.
В останалите случаи важи принципът за необходимата достатъчност. Например трябва ти човек, който може да скача 180 см на висок скок. И идва един майстор на спорта и казва "аз скачам 220 см, значи трябва да назначиш мен на двойна надница".  Да де, ама каква ми е на мен ползата? Аз ще събера всички, скачащи поне 180 см и после ще решавам кого да взема според претенциите за парите и по други критерии. Но това, че онзи скача много повече, на мен за тази работа не ми е полезно и няма да плащам за него.  Това важи и за онзи с десетте езика, за когото стана дума малко по-горе.

Това е изобщо основният начин за оценка на оферти, по търгове или не - първо се класират офертите, които минават техническите изисквания, и после на втори тур се гледат цена, условия на плащане и прочее.

Последна редакция: пн, 04 юли 2022, 12:42 от Черна станция

# 242
  • Мнения: X
Така е, но пропусна, че в сметките влизат корпоративен данък, осигуровки, лицензи, валутни курсове и каквото още не се сещам, плюс фактори, които биха увеличили/намалили печалбата независими от фирмата и от цената на труда. Цената на надника е доста малка част от тази сметка Simple Smile

# 243
  • Мнения: 2 881
То затова на запад е прието да се договаряш за брутна годишна заплата, пък вече осигуровките и данъците в твоя частен случай сам си ги пресмяташ. Лицензи техника и прочие се плащат горе-долу еднакво независимо къде по света си, изключение са страни като Русия и Китай, където авторското право е само нещо пожелателно, те отчасти и затова са толкова евтини. А валутните курсове варират много и затова международните разплащания минават през долар или евро.
А за по-големи производства влизат и неща като политическа стабилност, корупция, върховенството на закона и възможности за реакция при форсмажорни обстоятелства, както е войната сега. Затова големите инвестиции заобикалят България и затова Тръмп започна търговска война с Китай - бяха станали твърде зависими и спрямо Китай нямат възможност за санкции като тези срещу Русия. Плюс, че китайците крадат всякакви процеси и дизайни и си ги вкарват в тяхните продукти. Цялата им автомобилна индустрия потръгна като извадиха големи пари да наемат западни експерти с опит.
Обуки и текстил от големите марки като Пума и Найк от доста години се произвеждат основно в Камбоджа и Виетнам, че даже от време на време ги хващат, че ползват детски труд. Не знам още ресурс за колко производства имат. Не са новооткрити пазари.

Последна редакция: пн, 04 юли 2022, 15:24 от bboiko

# 244
  • Мнения: 40 733
Така е, но пропусна, че в сметките влизат корпоративен данък, осигуровки, лицензи, валутни курсове и каквото още не се сещам, плюс фактори, които биха увеличили/намалили печалбата независими от фирмата и от цената на труда. Цената на надника е доста малка част от тази сметка Simple Smile

Аз илюстрирах един принцип, не съм правила анализ, а и анализът ще се отрази на детайлите по някакъв начин, но няма да промени принципа, защото цената на надницата може да е част от разходите, но това не спира да я прави разход. И ако искам да оптимизирам разходите с 3% за крайния ефект няма разлика откъде са дошли тези спестявания. Точно затова никой работодател не плаща ненужни много.

# 245
  • Мнения: 965
Като цяло нещата в бизнеса са много прости - съвършенството е безсмислен лукс, от идеалния работник със супер квалификация има полза в много малко случаи. И само тогава му се заплаща за тази супер квалификация.
В останалите случаи важи принципът за необходимата достатъчност. Например трябва ти човек, който може да скача 180 см на висок скок. И идва един майстор на спорта и казва "аз скачам 220 см, значи трябва да назначиш мен на двойна надница".  Да де, ама каква ми е на мен ползата? Аз ще събера всички, скачащи поне 180 см и после ще решавам кого да взема според претенциите за парите и по други критерии. Но това, че онзи скача много повече, на мен за тази работа не ми е полезно и няма да плащам за него.  Това важи и за онзи с десетте езика, за когото стана дума малко по-горе.

Това е изобщо основният начин за оценка на оферти, по търгове или не - първо се класират офертите, които минават техническите изисквания, и после на втори тур се гледат цена, условия на плащане и прочее.

Никоя самоуважаваща се фирма няма да рекламира продукта си с лузъри, скачащи 180 см.
Резултата от инженерите в Индия за по 9 долара на калпак се видя 2 пъти с Бойнг 737 Max.

"Рабин, бившият софтуерен инженер, си спомни как един мениджър каза на обща среща, че Boeing няма нужда от старши инженери, защото продуктите му са зрели. „Бях шокиран, че в стая, пълна с няколкостотин предимно старши инженери, ни беше казано, че не сме необходими“, каза Рабин, който беше съкратен през 2015 г."

Както има една приказка "новата метла чисто мете, но старата знае и ъглите".
Или с други думи, ако ми се наложи операция бих предпочел идеалния работник не от съображения за лукс.
Правейки компромиси трябва да знаеш, че винаги получаваш това, за което плащаш..

https://theprint-in.translate.goog/world/boeing-engineers-blame- … g&_x_tr_hl=en

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accidents_and_incidents_in … 00/9/10)_aircraft

# 246
  • Мнения: 4 577
Пух, не съм Черна станция, но мисля, че тя имаше предвид нещо съвсем друго. Например, ако ти трябва рецепционистка с английски, няма нужда да търсиш и да платиш заплата като за професионален преводач. Както и ако ти трябва личен лекар за болничен за грип, не търсиш вместо това топ неврохирург.

# 247
  • Мнения: 40 733
Никоя самоуважаваща се фирма няма да рекламира продукта си с лузъри, скачащи 180 см.
Резултата от инженерите в Индия за по 9 долара на калпак се видя 2 пъти с Бойнг 737 Max.

Извинявай, ама това няма нищо общо с написаното от мен. Аз изобщо не съм дискутирала грешен избор на необходимата квалификация, а какво се прави след като е избрано каква квалификация се търси. Изобщо как реши, че скачащите 180 см са лузъри???  Та тази цифра беше съвсем фиктивно избрана заради примера.

И накрая - почти никоя фирма в момента не назначава масово супер таланти, защото са голям риск и непредсказуемост. Разбира се, че има И такива, но далеч не всички са така. Масово се наемат взаимозаменяеми пчелички, така наречения "офисен планктон"  да не би аз да съм го измислила?  Ако ти трябва селски фелдшер или Джи Пи, най-кадърния сърдечен хирург ли ще наемеш???

# 248
  • Мнения: X
Да попитам по-опитните членове на форума, чисто от любопитство. В зората на аутсорсинга било имало американска компания за ипотечни кредити, които били се възползвали от часовата разлика и отворили тука офис за обработка на документите и един вид овърнайт получаване на отговор на заявки за кредит. После след около година като затворили филиала и ги съкратили накуп, им били изплатили 30 (!) заплати накуп. Забравих да попитам за име на фирмата. Знаете ли за подобен случай? Първо много странно ми се стори аутсорсването на такива важни контролни функции и финансови решения към хора, чиято единствена компетенция е говорене на английски език, второ доста невероятно ми прозвуча преди 20 и кусур години тук да е имало чужда частна фирма, която при съкращение да предобря закона и да раздава заплати като за пенсиониране на ветерани с десетилетия стаж в компанията… ама знам ли. Чак сега превъртам лентата и се зачудих да не са ме направили на шаран 😂

# 249
  • Мнения: 965
С трици маймуни не се ловят и т.нар. офисен плактон неможе да създава продукти с добавена стойност, които да движат фирмите напред по време на криза и като цяло да се създава конкурентна, стабилна и ефективна икономика. За кризата в нашата медицина не искам да повдигам въпрос - неможеш да намериш ни селски фелдшер ни кадърен сърдечен хирург.. Относно взаимозаменяемите бурмички - нещата вървят към автоматизация и скоро някои професии като професионален преводач и селски фелдшер ще са на изчезване. Съвършенството не е лукс, но струва пари и време, та всеки собственик на бизнес си решава дали си струва и има смисъл. Смисъла на аутсорсинга е, че не дължиш стандартните обезщетения, като в страната си - знам за случай преди време в България, когато едни американци събраха няколко стотин служители и ги уволниха преди Коледа по телеконферентна връзка.. ( уж намалял обема работа, а по-късно загубиха ключови клиенти и след няколко месеца пак започнаха да наемат :-х ). Това с 30-те заплати обезщетение изглежда като мит :-х

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 22:36 от Пух

# 250
  • Мнения: 40 733
Май нарочно продължаваш да се правиш, че не разбираш за какво става дума. Работила съм в пет световни мултинационални концерни и какъв процент от служителите им според теб измислят иновациите, движат фирмите напред и управляват процесите? Просто няма начин да има работа все за гении.

Всъщност знам само една фирма, която почти на 100% рекрутва само таланти и началните заплати са шестцифрени суми в долари, като първата не е 1.  В нея да си завършил Оксбридж или Айвито изобщо не са гаранция даже, че ще те извикат на интервю. Казват, че само да си били селектиран за интервю е голяма чест заслужава място в CV-то. Но те са неголяма бутикова фирма, в останалите е различно - има администрация, има рутинни дейности има дейности, където служителите просто не могат да заработят големите пари. От какъв зор за тези длъжности да се търсят гении???
Абе, май не ме разбра в началото, а сега спориш само заради спора Wink

# 251
  • Мнения: 14 790
Мнооооооооого вода има да изтече, докато професионалният преводач бъде изместен от машина. Казвам го като човек, който ползва редовно транслатора за по-бързо и после уж само оправя пълен и кратък член. Не се получава и иска доста редакторска работа. Ползвам и гугъл асистент, андроидското Сири. Ако се опитам да го ползвам за друго, освен плийз сет таймер и да ми потърси снимка на антилопа, просто не се получава.
И за отношението към офисния планктон имам забележки, колкото и аз самата да не съм фен на бързането с папки и умислен вид.

# 252
  • Мнения: 1 671
Здравейте, на 10 юни кандидатствах по една обява за работа в един сайт, днес са я пусвали в др. Сайт дали е удочно пак да пращам CV
Или просто не са харесали хората от първия път, вкл . Me 🤷‍♀️

# 253
  • Мнения: 709
Нищо не губиш, ако пробваш, но е добре да не се зареждаш с прекомерни очаквания.

# 254
  • Мнения: 2 881
Да попитам по-опитните членове на форума, чисто от любопитство. В зората на аутсорсинга било имало американска компания за ипотечни кредити, които били се възползвали от часовата разлика и отворили тука офис за обработка на документите и един вид овърнайт получаване на отговор на заявки за кредит. После след около година като затворили филиала и ги съкратили накуп, им били изплатили 30 (!) заплати накуп.
Аз знам за хора получили около 30 заплати на куп при съкращение, но става въпрос за много ключови служители, които са имали в договора много дълъг срок на предизветието и много голяма неустойка ако не го спазят, та 30те заплати са всъщност еквивалента на въпросната неустойка, защото фирмата е нарушила предизветието поради извънредни обстоятелства. Условията в договорите винаги трябва да са симетрични.
Та за ниско ниво административни позиции да се налага такива неустойки звучи невероятно. По-скоро са им дали една-две заплати над задължителното за да оставят добро впечатление. Макар че преди 20 години разликата в заплатите за подобни ниски позиции между България и САЩ е била толкова голяма, че не е невъзможно. Ама и цялото нещо с овърнайт обработката е съмнително - ако срока за отговор е 24 часа, то часовата разлика не е от голямо значение, пък и ние тук сме по-напред като часово време, съответно заявка изпратена в петък по обяд тяхно време, при нас вече ще е в събота. По-скоро разликата в заплатите е била водещото. Те тия тук финансови решения не са взимали, те само са обработвали документите, решенията ги е взимал софтуера. Знам колцентрове в София, които обработват щети по авто-каско за Германия.

Смисъла на аутсорсинга е, че не дължиш стандартните обезщетения, като в страната си - знам за случай преди време в България, когато едни американци събраха няколко стотин служители и ги уволниха преди Коледа по телеконферентна връзка.. ( уж намалял обема работа, а по-късно загубиха ключови клиенти и след няколко месеца пак започнаха да наемат :-х ).
Аутсорсинга и обезщетенията нямат общо. Обезщетенията не се дължат когато е бизнес ту бизнес договор, а не трудов. А в САЩ обезщетенията са почти никакви и без това. Обезщетения е дължала тукашната аутсорс фирма, ама обикновено ги избягват със закриване на фирмата, което не е само на аутсорките номер.

Всъщност знам само една фирма, която почти на 100% рекрутва само таланти и началните заплати са шестцифрени суми в долари, като първата не е 1.
Шестцифрени, ама за какво? За месец или за година?
Защото на запад обикновено се говори за годишни брутни заплати. А "шестцифрени суми в долари, като първата не е 1" на година дават всички големи ИТ компании в Калифорния. Примерно Гугъл - https://www.levels.fyi/company/Google/salaries/Software-Engineer/

Последна редакция: ср, 06 юли 2022, 12:52 от bboiko

Общи условия

Активация на акаунт