Работа, CV-та, HR-и, съвети - 79

  • 32 199
  • 990
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 40 752
Шестцифрени, ама за какво? За месец или за година?
Защото на запад обикновено се говори за годишни брутни заплати. А "шестцифрени суми в долари, като първата не е 1" на година дават всички големи ИТ компании в Калифорния. Примерно Гугъл - https://www.levels.fyi/company/Google/salaries/Software-Engineer/

За година разбира се. И примерът беше, че наемат на 100% таланти изобщо, а не че са най-големите платци, за което нямам информация. А и ставаше дума за начална заплата. Иначе големите фирми, споменати от теб, нямат чак толкова строг подбор само на супер таланти. А като цяло след определен стаж средната заплата в споменатата от мен фирма (изчислена по косвени данни от сорта на средства за заплати и бонуси разделени на брой служители) е над милион. Но кой колко взема точно нямам представа, разбира се.

# 256
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Много ми е смешна думата "талант" когато става въпрос за офисни длъжности.

# 257
  • Мнения: 40 752
Много ми е смешна думата "талант" когато става въпрос за офисни длъжности.

В последните постове тотално избягахме от офисните длъжности. Аз писах именно с оглед на масовите такива, каквито са 90% от назначенията, но ме засякоха с пренасяне на темата на високо ниво при експертите и мениджърите, та се отнесе темата Simple Smile

# 258
  • Мнения: 2 881
За година разбира се. И примерът беше, че наемат на 100% таланти изобщо, а не че са най-големите платци, за което нямам информация.
Двете са вързани. Няма как да наемаш само "топ таланти" и да не даваш топ заплати. Никой няма да търпи 100 часа интервюта и клизми за заплата която му предлагат и на други места. Освен в разни академични институти, където се ходи за кратко за CV и е нещо като инвестиция.
Другото са празни приказки, всички разправят, че техните хора са най-умните и най-красивите, но това никой не му обръща внимание.

# 259
  • Мнения: 40 752
За година разбира се. И примерът беше, че наемат на 100% таланти изобщо, а не че са най-големите платци, за което нямам информация.
Двете са вързани. Няма как да наемаш само "топ таланти" и да не даваш топ заплати.

Да, не съм казвала друго. Оспорих само, че и в други фирми наемат САМО звезди, както е в тази. Най-малкото няма толкова звезди за Гугъл, Майкрософт и прочее. А и знам какви звезди има в Майкрософт България например и на колко време ги сменят.  Та написаното от мен важи именно за неголяма (като известност и брой хора) бутикова фирма. И не знам защо стана такава полемика.

# 260
  • Мнения: 2 881
Полемиката е, че това с "наемат САМО звезди" са празни приказки. Евтин маркетинг за да се рекламират пред бъдещите служители. Много масово го разправят това в разните по-нови фирми. Работил съм във фирми с такава репутация, но никога не е била вярна, но пък като се носи като слух им докарва повече кандидати за отворените позиции. Същото е и за това с 30те заплати при уволнение, такива неща само в МВР дават.

Последна редакция: ср, 06 юли 2022, 14:40 от bboiko

# 261
  • Мнения: 40 752
Полемиката е, пе това с "наемат САМО звезди" са прязни приказки. Евтини маркетинг за да се рекламират пред бъдещите служители. Много масово го разправят това в разните по-нови фирми. Работил съм във фирми с такава репутация, но никога не е била вярна, но пък като се носи като слух им докарва повече кандидати за отворените позиции.

Ох, разбира се, щом казваш. Не, че те самите и правят труда да казват такива неща де, ама ти ги закова, нека да е така Simple Smile

# 262
  • Мнения: 2 881
Добре де, разбрах, познаваш най-умните хора на планетата, с най-високите заплати. И това те прави свръх специална. Ние обикновените плебей се съмняваме, защото не сме достойни дори да чуем името на въпросната фирма. ОК убедих се.

# 263
  • Мнения: 40 752
Добре де, разбрах, познаваш най-умните хора на планетата, с най-високите заплати. И това те прави свръх специална. Ние обикновените плебей се съмняваме, защото не сме достойни дори да чуем името на въпросната фирма. ОК убедих се.

Четене с разбиране му е майката май Wink Я се върни обратно и виж АМА ТОЧНО какво съм написала Simple Smile
- не съм споменавала за познаване, а писах само, че ЗНАМ за само една такава фирма.
- не съм и споменавала, че са им най-високи заплатите, а само от какъв порядък се спекулира (от HR-сайтовем наблюдатели и прочее)
- а за най-умните хора на планетата пък изобщо не е ставало дума, макар че вероятно всички там влизат в еднопроцентния персентил.
- и не искам да я споменавам, защото ще почнат още две страници спам.

# 264
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Ама кажете ги кои са тези звездни фирми и как всъщност се разбира кой е талант и звезда.

# 265
  • Мнения: 40 752
Ама кажете ги кои са тези звездни фирми и как всъщност се разбира кой е талант и звезда.

Не е по темата, не са в България и затова тук не им е мястото.  Споменах нещо мимоходом, а то стана егати историята, жалко че не мога да изтрия всичко.
А иначе просто там не наемат офисен планктон, а с само хора, които докарват на фирмата много пари. Сферата е финанси и ИТ (комбинирано). И стига толкова.

# 266
  • Мнения: X
Това за 30те заплати и на мен доста невероятно ми се стори за работили 1 година там абсолвенти, в американска офшорка, в България - преди 20 години това, не сега. Усетих аз, че нещо не поднасяха, ама от цял ден приказки и от моментни реплики на очевидни булшити ми трябваха няколко часа да смеля цялата информация 😁

# 267
  • София
  • Мнения: 815
Забравен профил, недей толкова вярва на градски легенди.

Има една категория хора, много обичат да се правят на много важни и все много добре информирани. Така беше и с ваксините за ковид - все чули от много високоставени от министерстовото, че еди си какво, в незнамсикоя си фирма - давали петцифрени месечни заплати и било масово (сигртно, ама само за двамата директори)...

При положение, че по кодекс заплатите за съкращаване на щата са 4 (или повече по усмотрение на работодателя, ама рядко има фирми, даващи повече от 4, ако и легенди да се носят). Моля, да ме извините ако нещо бъркам, но при такова освобождаване на мен ми дадоха 4.

Аз разбирам за какво говори черна станция - да действително има фирми, които са склонни да плащат много пари за доказани таланти, но обикновено тези таланти не кандидатсват, а ги хед-хънтват. Не мога да кажа нива на заплати какви биха били, никога не съм се интересувала. Но пък и смятам, че е добре да правим разлика между наистина таланти и хора, които просто ходят на работа.

На една конференция се запознах с такъв човек, работеше като форма на творчески директор за Пиксар. Показа снимки от кабинета си - пиратски кораб като обзавеждане, за да може да се вдъхновява. Наистина, много интересен човек и наистина талант.

# 268
  • Мнения: 2 881
4 заплати (минимум) + за срока на предизвестието, ако не е спазен, са при уволнение по инициатива на работодателя. При съкращаване на щата е само за срока на предизвестието + още една, ако не си намериш работа в рамките на един месец. Но за да е легално това изисква или да са съкратени всички на тази позиция, или да е проведен обективен подбор и да са съкратени най-малко квалифицираните. Масово го прескачат това, особено ИТ аутсорските и се надяват, че хората не си знаят правата.

П.П. преди няколко години, когато Телерик бяха купени от Прогрес, съкратиха около 100 човека (много бяха раздули щата преди продажбата), като отгоре на 4те заплати им бяха давали по още 1 за всяка година стаж във фирмата (май до максимум 10 общо). Но те все пак си запазиха дейността и имаха интерес да не им излиза лошо име заради това масово съкращение, а и стартовите заплати там мисля, че не бяха от най-високите.

Последна редакция: ср, 06 юли 2022, 18:28 от bboiko

# 269
  • Мнения: 40 752
При положение, че по кодекс заплатите за съкращаване на щата са 4 (или повече по усмотрение на работодателя, ама рядко има фирми, даващи повече от 4, ако и легенди да се носят). Моля, да ме извините ако нещо бъркам, но при такова освобождаване на мен ми дадоха 4.

Законът си е закон, той дава задължителния минимум, но не слага таван. Нещо като отпуската - по КТ е минимум 20 дни, но може да е и 25, и 30, и повече. Фирмата си решава. Или с гаранционния срок - по закон е две години, но фирмата може да ги направи 3, 5, 10...
Същото е и с обезщетенията. Много от международните концерни имат (имаха, де, вече не съм в час) специална компенсационна схема за мениджърите си според прослужените години. Първият ми шеф (кънтри мениджър с десетки години стаж и личен договор с чужбинската централа) при пенсиониране получи десетки заплати бонус, а и година или две го държаха на синекурна длъжност докато навърши годините (защото искаха смяна на нещата и си сложиха друг реален мениджър). Но това беше някога, когато светът беше по-малко динамичен и по-коректен, а фирмите наистина се опитваха да се държат като семейство, пък и даже тогава съвсем не е било за всички служители, а само за топмениджъри (евентуално).

Общи условия

Активация на акаунт