Сънят на бебето

  • 3 142
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 70
Здравейте,

Синът ми е на 7м, кошарката му е в нашата стая от самото начало. В началото аз държах да си спи винаги в леглото, така и беше, но непрестанните нощни събуждания (за хапване, за смяна на памперс и тн.) доведоха до изтощение за толкова време и започнах да го слагам в леглото между нас, за да ми е по-удобно да извършвам тези действия в полусън. Осъзнавам, че това е моя грешка, защото от месец насам изобщо не иска да си заспива в леглото, дори и през деня за дремките го оставям в нашето легло. Имам и друг казус - не може да заспива сам - винаги на ръце с друскане и то даже ако не е заспал дълбоко и го оставя на леглото - край, събужда се и почва да плаче. Опитвам се да спазвам режимите с будуване и спане, за да не е раздразнителен и понякога има ефект и си спи почти през цялата нощ (сега го дразнят зъбките и се буди 1-2 пъти), но вече съм изтощена и от този начин на приспиване, тъй като губя поне по 30-40мин, а понякога е и неуспешен. Моля ви, кажете ми как научихте вашите бебета да заспиват сами? Как ги научихте да си спят в кошарата? Благодаря предварително!

# 1
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Същата драма имаме и ние.До април малкият си заспиваше сам в кошарката.Тогава отидохме на море и там отказа да спи в другата кошарка и сега спи при мен.Проблемът е , че вече дори не иска да си седи и да си играе в леглото, а се почва един кански рев.А също и че два пъти успя да падне от спалята докато спи, а уж съм го оградила от свободната страна...Та ако някой знае как да го приуча да спи пак в леглото си ще се радвам да помогне...Преди 2 вечери успя да заспи в него с голям рев и въпреки че спеше продължи да плаче докато не го взех при мен...С първото дете нямах такива проблеми,но не съм го и вземала при мен да спи...

# 2
  • Мнения: 2 352
Детето има нужда да усеща близост. Гушкайте се и толкова. Ще дойде момента да заспива само и да не се буди.
Дъщеря ми е на 3г и от почти година спи в нейното легло долепено до нашето. Трябва да съм в стаята, за да заспи, но си заспива сама в нейното легло.
Освен принудително, да го оставяте да реве, друг метод особено ефективен няма, ако детето не иска да спи само.

# 3
  • Мнения: 10 598
Наистина идва един момент, в който детето ще се отдели само. На този етап е загуба на нерви да се мъчите да го отделяте. Гушкайте се. После ще си спомняте как преди се е гушкало, а сега не иска.

# 4
  • Мнения: 15 356
Ели и Кармела,пишете ми ако желаете за еднократна безплатна консултация .Консултант по детски сън съм.

# 5
  • Мнения: 3 206
И аз щях да предлагам да се обърнете към консултант, не е серояно на човек дето казва, че изтощен да му се пише - гушкайте се.
Тук също има безплатни консултации -- https://www.bg-mamma.com/?topic=1389633

# 6
  • Мнения: 2 352
Ами ако детето има нужда  от близост и да усеща майка си? Ще го гушка и ще спят заедно. Така няма да е изморена. Несериозно е само заради единия инат бебето да заспивало само, никой да не се е наспал.
Може и друг да е проблема. Обаче ако работи, защо не?

# 7
  • Мнения: 492
Идва един прекрасен ден, когато дете само решава, че е дошъл моментът да се отдели. Преди това всякакви опити са мъка за всички. Играх го един път със сина ми, сега изчакам и малката да спре да иска да суче нон стоп по цяла нощ. Никнат зъби , ужас е, но търпя и това е. Търпение

# 8
  • Мнения: 15 356
Има меки методи,има преходни асоциации ,има спокоен сън.С постоянство,търпение,правилен режим на сън и бодърстване ,наблюдаване на признаци на умора и преумора се получават нещата.
Децата се будят между циклите на съня ,научат ли се да ги свързват,всички спят спокойно 🙂.

# 9
  • Мнения: 6 554
Моето дете е на три години и не заспива самО - четем приказка, пие мляко, гушкаме се и така заспива. И спи в нашето легло. Така си е било винаги. Само методите на приспиване се променят. Аз не виждам да имаш проблем. Защо ТРЯБВА да заспива самО?!
Един жокер - бебетата и малките деца имат потребност да НЕ заспиват сами. Когато узреят, сами ще пожелаят да са отделно, че и в тяхна си стая. А пък тинейджърите даже ще си заключват вратата. Така, че радвай се, гушкай и приспивай.

# 10
  • Мнения: 15 356
Всъщност,всички семейства,деца и майки са различни.Съвместният сън пречи на някои,изтощава ги ,не могат да се наспят .И всяко семейство решава как да организира съня.Има деца до 10 г спят с родителите,други от 5 месечни спят сами.И това прави и едните и другите наспани.Просто трябва да уважаваме различията и потребностите си.

# 11
  • Мнения: 302
Аз оставих моята беба да плаче. Плака 2-3-4 пъти и си започна да спинка в кошарката и сама даже. Ходила съм при нея само като чуя, че много се дере. Гушках я да се успокой и пак си я оставях (не, че ме разбираше, но ѝ говорих, че трябва да спинка самичка, защото мама си има работа и т.н.)и така. Бързо си свикна. Сега ѝ казвам, взимай си зайчето и бибата и отивай към кошарата и тя стой и ме чака да я сложа вътре, завия си я и тя се обръща и...не знам кога заспива, защото си говори някой път, друг път ляга и е заспала за секунда.

# 12
  • Мнения: 70
Благодаря на всички за отговорите. Казусът не е толкова, че спи само на спалнята, а по-скоро, че дори и да го преместя се буди и започва да плаче, спалнята ни е голяма и към момента няма проблем, но при пътуване и тн. не знам на колко големи спални ще попаднем, а все пак има опасност когато бебчето спи между родителите, но като цяло по-големият ми казус е приспиването - друскането понякога отнема много време и понякога се налага да изразходваме 30-40мин приспиване за около час сън. Въпросът ми е по-скоро, ако има дама, която успешно е приложила методът от отучване на приспиването на ръце да сподели как е станало, а това със спането в кошарката ще е следващ етап.

# 13
  • Мнения: 6 554
Аз използвах шезлонг. И да, понякога приспиването отнема половин-един час. То и сега толкова ми отнема вечер /ние заспиваме даже преди малкото/. Само на обед заспива за десетина минути.

# 14
  • Мнения: 15 356
Кармела,асоциациите са проблем.Детето се буди между циклите и търси условията в които е заспало .Все едно ти да заспиш в спалнята,да се събудиш в кухнята.
По критериите за безопастност на съвместния сън,детето трябва да спи до майката и да има преграда или табла от другата му страна и още доста други.
При оптимален режим и вечерна рутина,приспиванията стават бързо .Детето явно не е отпуснато,и не е уцелен прозореца за сън за толкова дълги приспивания.
Примерно,моето е на 2 и е на следния режим
Ставане в 7.30-7.45
Обеден сън 12.30-14.00
Вечерен в 20.30-20.45
Заспива за десетина минути ,имаме мостче към съня и ритуалче и буквално само остава да затвори очи и да заспи.Не се буди вечер.

# 15
  • София
  • Мнения: 850
Темата е отпреди 2-3 седмици, виждам, но ще я посъживя с един съвет към авторката и с молба за съвет и помощ от другите.

Към авторката - аз приспивах на ръце доста дълго време, докато бебето беше на 2-5 месеца. Не харесвах методът да я оставя да се наплаче и да заспи така, просто не мога да стоя безразлично при рев. Затова си я носех на ръце, подрусквах я, пеех и танцувах с нея на ръце. Гърбът ми и кръста ми почнаха да дават фира! Confused Тя с всяка следваща седмица ставаше по-тежка.
Започнах с плавна промяна на ритуала за сън. Като се поунесе, но още не е заспала я смъквах в поза люлка. Продължавах да я подрусквам и да пея и танцувам. Повечето пъти тя пак ревваше, аз я вдигах отново на рамо във вертикална поза и като се унесе пак я смъквах. Приспиванията ни бяха дълги точно заради това разбуждане при промяна на позата. Аз обаче не се отказах. Продължих да правя това докато не започна да се унася лесно в поза люлка. След това започнах да подрусквам все по-малко, като свикна и с това започнах и само да тананикам, а накрая спрях и да пея. Накрая само я носех в поза люлка и я оставях полубудна в кошарата.

Сега, ако бях продължила с тоя метод щеше да е супер, и сигурно нямаше да искам съвет тук, но аз реших, че искам да се "улесня" и да забързам процеса. (Това нещо ми отне около месец да го постигна - да спра подрусването, танците и песните) Улеснението се изразяваше в това да я науча да приема биба. Понеже тя директно я плюеше, аз приложих изключително тъп метод - давах ѝ да засуче палеца ми, а като се унесе го сменях с биба. Съответно даването на палеца и бибата стана неизменна част от ритуала. И понеже ми беше трудно да стоя над кошарата и да си държа пръста в устата ѝ, за да дам биба накрая, аз я приспивах на спалнята. Накрая бях елиминирала носенето изцяло и започвах приспиванията директно на спалнята.

Към днешна дата обаче тя не заспива, ако не суче (гърда или пръст, но не и биба). Бибата служи само да сменя нещото в устата ѝ, за да мога да се измъкна, докато тя спи. Та как мога поетапно да променя този ритуал? Това е моята драма. Не искам да я оставя да се нареве. Тя е на 9 месеца в момента и още не мога да ѝ говоря как е голяма и няма нужда от сукането за приспиване. Просто няма да има ефект.

# 16
  • Мнения: 15 356
Премахване на гърдата като асоциация става като се наслоят други,преходни но по-слаби асоциации.Като начало изнесете вечерното кърмене от спалнята ,кърмете във вечерната рутина без разсейващи фактори и на приглушена светлина .След това в спалнята давайте отново гърда,но като започне да се унася галете по крчето,шъткайте,повтаряйте дума мантра.Постепенно намалявайте времето с гърда в спалнята ,и при нощни събуждания след седмица примерно първо пробвайте с преходните асоциации,след това ако видите намек за протест дайте гърда .След няколко дни когато детето е започнало да приема преходните асоциации пробвайте да приспивате във вертикална поза .Всичко това работи много добре ако са спазени всички условия за достатъчност на съня, и отпускаща рутина,преумореното дете има нужда от много успокояване и няма да сработи или ще стане с много протест.

# 17
  • София
  • Мнения: 850
Бобчита, благодаря за отговора. Тя като цяло рядко заспива на гърда. Работила съм с консултант по сън за режим, така че не мисля, че е преуморена. Става в 7:00, първа дрямка от 10:00 за окол час и 10-20 минути, ако е под 45-50 минути я доприспивам.
Втора дрямка от 15:00 до към 16:20-30. Нощен сън към 20:00, но реално заспива към 20:30-21:00.

Вертикалната поза на приспиване не е ли крачка назад, това не означава ли носене?

# 18
  • Мнения: 15 356
Аз за режима не съм отваряла дума,просто споменах да имате предвид.
Вертикалната поза помага защото гърдата не е пред погледа на детето .Щом сте работили с консултант,явно детето може да заспива самостоятелно.Пак оставяйте полубудното дете в кошарата .
По кой метод работехте понеже споменавате плач?Бейбислийп ли?

# 19
  • София
  • Мнения: 850
Работехме само върху режима, не върху самостоятелното заспиване. Самостоятелното заспиване го отложихме във времето, защото не ми беше комфортно да предлагам АМ вечер, за да елиминирам нощните будения от глад, какъвто беше съветът на консултанта.

# 20
  • Мнения: 15 356
Бебето може да заспива самостоятелно и да се буди самичко,когато е гладно.И има много такива случай,бебето заспива самостоятелно,буди се за кърма,суче и заспива отново.И има методи за самостоятелно заспиваме,които не са с "да се нареве" ,а меки.
Пропуснах да кажа,че има и още един начин за отказване на гърда като асоциация и той е отнемане и връщане на гърдата за секунди буквално,но аз не го предпочитам.Това,което описах се нарича фейдинг и резултата е точно постепенно "изчезване",не отнемане .Просто постепенно се измества едното успокояващо нещо с друго.

# 21
  • София
  • Мнения: 850
Разбирам Simple Smile Просто на мен по-голямата ми драма е че по-честото заспиване е с моят пръст в нейната уста. Това с кърменето е по-скоро изключение. Не знам как да махна пръста си без да я науча да суче своя за успокоение. Не искам да създам този навик.

# 22
  • Мнения: 15 356
Пръста пак постепенно.Слагате го и го вадите ,първо вадете за секунди,после връщайте като в момента на пълно заспиване пръста не трябва да е в устата.Може да пробвате да го държите около устичката.Имате ли стабилна рутина,мостче?

# 23
  • София
  • Мнения: 850
Не знам какво е мостче, рутината не е стабилна, защото последния месец често се случва да пътуваме и обикновено това влияе на целият режим.

# 24
  • Мнения: 15 356
Мостче,рутина,все едно.Успокояване и отпускане на детето.Добре отпуснатото дете има по-малка нужда от помощ за заспиване

# 25
  • Мнения: 232
Мента,глог и валериана. 😄 Два пъти направих тази грешка - за да се наспя,взех малката при нас. Една седмица и повече,всяка вечер,рев… сядах на спалнята и я слушах как плаче,мъчно,не мъчно я оставих. Плачеше 15минути,вижда че номера не минава и бум - заспиваше. Оплюйте ме,но си искам уединението.✌🏻 А пък и вече тези деца се раждат в образование,помнят от ден 1.

# 26
  • Мнения: 3 206
При нас бибата спря да работи, че взе да си играе с нея, сега си смуче за заспиване края на една кърпичка. Искам да кажа не е речено да е биба, ако не я иска.

# 27
  • Мнения: 70
Аз имам напредък със спането - вече не е необходимо да спи на спалнята с нас, но друскането на ръце продължава... мъчително и дълго приспиване, дори навън вече трудно заспива в количката, трябва да го поносим и подрускаме преди това. Опитваме се да премине на две дремки, явно сам го иска, но пак заспива късно (21:00-21:30) и е супер кисел. Биба и той не е искал, плюеше я и като цяло не мисля да му я превръщам в ритуал за сънят. Ще тествам някакъв вид самостоятелно заспиване, ако някой знае къде мога да прочета повече за методите ще съм благодарна.

# 28
  • Мнения: 15 356
Кармела,има доста методи но всеки автор си ги е описал в своя си книга.Вземи-остави на Трейси Хог може да си промениш малко в по-мек вариант,фейдинг е супер мек метод,но се допускат много грешки в стъпките.Самостоятелно заспиване се получава само при спокойно бебе ,отличен режим и премахване на основните асоциации с преходни.Поне по меките методи.

# 29
  • Мнения: 240
Здравейте, какви са тези преходни асоциации? Дъщеря ми също свикна да заспива на гърда и при преминаване на всеки цикъл на съня си я търси на 40 минути. На три месеца и половина сме и май в регресия. Много ми се иска да я науча да заспива сама.



Кармела,има доста методи но всеки автор си ги е описал в своя си книга.Вземи-остави на Трейси Хог може да си промениш малко в по-мек вариант,фейдинг е супер мек метод,но се допускат много грешки в стъпките.Самостоятелно заспиване се получава само при спокойно бебе ,отличен режим и премахване на основните асоциации с преходни.Поне по меките методи.

# 30
  • Мнения: 15 356
Преходните асоциации се ползват да заместят основната. Добре е да са една звукова и една тактилна, постепенно и с постоянство се премахва основната и се ползват преходните, те са слаби и в процеса за приучаване към самостоятелно заспиване отпадат постепенно.

# 31
  • Мнения: 240
Значи да “атакувам” с гърда, шъшкане и потупване по гръбче наведнъж?

# 32
  • Мнения: 15 356
Да, но не се правят накуп и едновременно винаги. Гърда, шъткане, потупване, после периодично спираш шъткането и потупването , пак го правиш и постепенно оставяш тях, а гърдата я изместваш в рутината преди сън. И това не става за един ден, зависи колко си постоянна , дали има много добър режим, дали има недостиг на сън, дали си уцелила времето за започване на приспиването. При всички спазени условия може да се получи и за три дни без никакъв протест. Преумореното бебе не дава да се правят каквито и да е промени, напротив, изнервя се много и никак не съдейства. Първо се наваксва сънят ако е нужно. И едва тогава се действа с асоциацията.

Общи условия

Активация на акаунт