Постоянен/настоящ адрес на непознати в моя дом

  • 960
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Тази тема и скоро беше дискутирана, но... Предисторията е следната. Притежавам жилище в многоетажен блок с много апартаменти. Получавам писма на моя адрес от различни колекторски фирми на имената на пет лица. Проверявала съм в общината и се оказа, че три от тях се водят по постоянен адрес у дома. Нищо не мога да направя по въпроса, защото има правен вакуум и само те могат да се отпишат. Тези с настоящия адрес ги отписах. До тук добре... Обаждала съм се в колекторските фирми - смисъл 0. Продължавам да си получавам тези писма. Примирих се. Но от скоро започнах да получавам някакви писма от прокуратурата, всички адресирани до моя апартамент на иманата на чуждестранно звучащи лица. Първите две ги върнах. После започна да ми става странно какво получавам и отворих няколко - оказаха се Постановления за отказ от образуване на досъдебно производство от прокуратурата във връзка с изгубени международни паспорти на украински граждани. Всичките постановления са за млади мъже на възраст между 18 и 30 години... Адресът ми не е примерно бл. 1, ет. 1, ап. 1, а доста специфичен. Приятел полицай ми каза, че реално нищо не може да се направи, защото реално няма някакво престъпление/нарушение. Честно казано ме притеснява това което се случва. Някакви съвети?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 4 065
Ами  след като няма процедура ти да ги отпишеш  - не виждам какво можеш да направиш, все пак това е само адресна регистрация, те не живеят в имота, и да ги търсят -търсят тях, а не теб, игнорираш писмата и толкова
По принцип вече за регистрация се изисква съгласие писмено от собственика

# 2
  • Мнения: 513
Ами  след като няма процедура ти да ги отпишеш  - не виждам какво можеш да направиш, все пак това е само адресна регистрация, те не живеят в имота, и да ги търсят -търсят тях, а не теб, игнорираш писмата и толкова
По принцип вече за регистрация се изисква съгласие писмено от собственика
Да така е. Но това е заварено положение. Получавам си ги от 7/8 години за длъжниците. По-скоро  ме притесняват тези писма, които почнах да получавам сега... Просто не ми е ясно защо и как моя адрес?

# 3
  • Мнения: 46 508
Нищо не мога да направя по въпроса, защото има правен вакуум и само те могат да се отпишат.
Това не е вярно. Отдавна промениха закона. Няма проблем да ги отпишеш без тяхно присъствие.
https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2134673409
Чл. 99б.

Относно писмата, нямаш повод за притеснение. Като видиш, че не са с вашите имена, просто ги изхвърляй. Под пощенските кутии имаме място за боклук и е пълно с такива. Ние също получаваме адресирани до непознати лица няколко пъти всяка година.

Последна редакция: пт, 24 юни 2022, 14:18 от Не се сърди, човече

# 4
  • Мнения: 12 752
По-скоро ги оставяй така, че пощенският служител да види, че не са доставени и да ги върне на изпращача, стига това да е възможно. Така изпращачът ще знае, че не са доставени - едно добро дело.
А иначе, наистина, щом не са за теб, подай сигнала по член 99б и нататък да се оправят.

# 5
  • Мнения: 5 271
Само да "вметна" че да отваряш чужда киреспондеция е противозаконно и наказуемо.

# 6
  • Мнения: 123
Тази тема и скоро беше дискутирана, но... Предисторията е следната. Притежавам жилище в многоетажен блок с много апартаменти. Получавам писма на моя адрес от различни колекторски фирми на имената на пет лица. Проверявала съм в общината и се оказа, че три от тях се водят по постоянен адрес у дома.
Тези с настоящия адрес ги отписах. До тук добре..

Физически или юридически лица?

P.S.  Ще съм много благодарна, ако споделите как отписахте тези с настоящ адрес.

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 01:38 от Mollica

Общи условия

Активация на акаунт