(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 27 676
  • 783
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6 616
Аз пък доматите не съм копала и един път. Плевих ги, вързах (вчера пак връзвах, че пораснали), колтучих, но само веднъж (махнах това, което е близо до почвата до десетина сантиметра нагоре). Имам завръзи. Разгледах внимателно растенията и явно наистина е сортова особеност свитите листа (само на розовия сорт са, свежи са, но свити, кичести изглеждат).
Пиперът също има завръзи.
Едната тиквичка май се развали, листата се свиха, единия плод беше омекнал, откъснах го, има още една, засега се държи.
Сложихме два уреда за гонене на подземни гризачи, дано помогнат, че картофите вече прецъфтяха и се надявам да има картофи.
Поливам с маркуч, мнооого е трудно. За догодина ще предвидим капково, ще купим и от онези огромни бидони, за да събираме в него вода от кладенеца, капковото ще свържем към бидона.

# 166
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Аз също поливам с маркуч с дълга метална приставка която може да променя струята от напояване, душ, няколко вида струи и до ръката ми има приставка за включване и изключване на водната струя. Много удобно нещо.

# 167
  • Мнения: 10 195
Тази година не съм копала, след като засадих, нямаме кога от строежа..
Поливането е на капково, наклонен терен, абсурд с маркуч.
Скубя тревата ръчно или с косачката минавам..

# 168
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
И ние сме с лек наклон, но там от където е водата е в ниската част. Мислех да сложа 1 кубик цистерна за дъждовна вода. Но и тя ще е на ниско.
Намерих 2 буболечки за които имам съмнение че са някакъв хубостник, или миризлива в патладжана и една черно бяла млада миризливка на едната краставица, кацнала на върха. Бях много бърза в унищожаването. Ще оглеждам зорко и ще трепя, няма как. Трудна реколта ще е.

# 169
  • Русе
  • Мнения: 385
Днес убих около 20 миризливки. Навсякъде са…

# 170
  • Мнения: 6 616
Слава Богу миризливки не сме имали или  поне не в промишлени количества, не са правили проблеми.
Снощи видяхме две светулки. 😊

# 171
  • Мнения: 7 856
Слава Богу миризливки не сме имали или  поне не в промишлени количества, не са правили проблеми.
Снощи видяхме две светулки. 😊
Аз почти бях забравила светулките от детските ми години (преди мнооого години). Но в края на миналата седмица на село беше пълно със светулки. Върнаха ме в детството и много им се радвам.
Миризливки за сега нямам, да се надявам, че не им понася субполярния климат. И кой ни докара тези гадини? Преди години изобщо ги нямаше, сега през есента се появяват в къщи в центъра на София. Естествено ги избивам без скрупули.

# 172
  • Мнения: 1 184
Светулките излизат по жътва. Това знам от по-възрастни хора. В наше село имаше още преди двайсетина дни.

# 173
  • Русе
  • Мнения: 385
Тази вечер убих 35 големи зелени миризливки в 10-те корена люти чушки. Брутално свърталище. Една по една ги откривах в листата и грабвам, удрям в земята да ги зашеметя, че иначе веднага литват и убивам. Имаше 8 чифтосващи се двойки. Направо не е истина…всеки ден убивам и откъде днес толкова много. Буквално нашествие.
Освен това явно където пръснах с калциев листен тор снощи и днес пиперът заринат с онези черни въшки. Не се виждат връхчетата от черно. Така ги оставих днес, не искам да дъня химия веднага. Отделно пълно с мухи, комари. Тези въшки летят навсякъде и щипят по кожата. Направо ми се вдигат нервите като изляза навън. Кой ги напуска тези насекоми в такива огромни количества не знам…
Особено миризливките не ми е ясно защо са толкова много. И си нямат естествен враг. Химия не ги убива. Нямам думи!!!

# 174
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Аз тук за пръв път чух кукувици, видях диви елени и сърни, лисици, сови, нощем чувам чакали. И светулки тук видях за първи път.
Да, тая година е годината на насекомите...

# 175
  • Мнения: 6 616
Преди години и в нашето градче имаше светулки. После изчезнаха. Имахме куче, което разхождах вечер и видях светулки (бяха минали години, в които не бях). Кучето, милото, хем възрастно беше като ги видя, се изненада. От две години нямаме куче и не знам дали има в града светулки. Но снощи видях на село и се зарадвах. Споделих, защото някой в темата сподели, че отдавна не е виждал.
Миризливки едно време почти нямаше, сега наесен, особено, има много в града,трупат се по прането, ужас. Хващам ги с тоалетна хартия (тези, които съм внесла с прането) и го правя водолази (пускам в тоалетната и пускам водата).

# 176
  • Мнения: 10 195
И ние имаме много светулки. Мирилзливки не, ама е пълно със скакалци Sad Опасали са и лешниците, храстите, вчера гледах по пипера скачат. Отврат са и нямат изтрепване. Даже не знам с какво да пръскам (имам доста храсталак, поне него мога) - може би на пролет, че сега възрастните си хвърчат и скачат навсякъде Sad

# 177
  • Мнения: 1 772
Ние скакалци нямаме, но четох, че са голяма напаст и спасение няма Sad Последните години много са се навъдили…

# 178
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Скакалци има, не са чак плашещо много, но има. Има и черен щурец, той също обича да гризе, особено млад разсад. И скача много име труден за хващане. Още ме в яд, че оградата на кокошките няма вратата към тази част на двора. Иначе есента след оран ще ги пусна там и нищо няма да остане.

# 179
  • Мнения: 1 772
Скакалци има, не са чак плашещо много, но има. Има и черен щурец, той също обича да гризе, особено млад разсад. И скача много име труден за хващане. Още ме в яд, че оградата на кокошките няма вратата към тази част на двора. Иначе есента след оран ще ги пусна там и нищо няма да остане.
Прехвърляй ги една по една през оградата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт