Мислите ли понякога, че купувате твърде много козметика?

  • 7 573
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 246
Грижата за външния ни вид дава самочувствие, а новите козметични глезотийки са и начин да си доставим малка доза радост и да се разтоварим от стреса.

Но какъв е ефектът от това, когато накрая се окажем затрупани с продукти, голяма част от които не са ни нужни?

На нощното шкафче, в банята, в шкафове и несесери - флакончетата в един момент сякаш са навсякъде. Похарчените за тях пари понякога уж не се усещат, но на месец може да се събере солидна сума. И това не е въображаем сценарий, а реалност - никога в цялата история на човечеството до момента не е била използвана толкова много козметика. А прогнозата е, че до три години печалбата на козметичната индустрия ще набъбне от 530 до над 800 милиарда долара на година.


По темата пишем тази седмица в блога на BG-Mamma, споделяме любопитна статистика, анализираме тенденциите в областта и се опитваме да разберем дали наистина "красотата ще спаси света":


Как стоят при вас нещата с пазаруването на козметика? Ако сте съвсем обективни и честни, смятате ли, че често купувате ненужни неща?

Влияят ли ви социалните мрежи и съгласни ли сте с твърдението, че те ни подтикват да пазаруваме много повече от преди?

Нека да обсъдим!





Последна редакция: чт, 28 юли 2022, 08:03 от Пeтя

# 1
  • Мнения: 10 351
Мисля! Понякога чак се плаша, отвсякъде ми изскачат флакони и кутийки, няма къде да ги прибирам и няма шанс някога да ги оползотворя.

# 2
  • Мнения: 6 261
Не, ползвам минимално и като вид и като брой. Като свърши-заменям.
Единственото ми “разхищение” са само парфюми-поддържам няколко различни едновременно.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 419
Да, правя го. Понякога минавам през дрогерия или аптека ей така, защото нямам друго занимание и си взимам нещичко, колкото да си взема нещо.
Когато сме на вилата си живея прекрасно с наличната козметика, без да купувам още.

# 4
  • Мнения: 2 502
И аз съм като Пони, само с тази разлика, че ги оползотворявам.
Тийнът вкъщи наскоро ми казва, че съм имала около 36 бр кутийки, флакончета, кремчета, мазилца. Ама аз си се мажа като за световно, така че хич не ме стресира бройката.
Скъпите мазила нямат чак толкова често намаления, така че купувам като ги намалят.

# 5
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Да.

# 6
  • Мнения: 3 172
Не, аз съм неподдържана жена.

# 7
  • Мнения: 792
Имах такъв период, после осъзнах колко излишен разход е всъщност. Просто до тогавашната ми работа имах ДМ и от време на време се разхождах до там. Купувах неща, които просто са ми се сторили интересни/с хубав аромат и т.н.
Сега като цяло ползвам по-малко грим, разчитам на козметика, която да редуцира несъвършенствата, вместо да ги прикривам. Инвестирам в хубав шампоан, балсам за коса, грижа за тялото и лицето и 4-5 продукта за грим, отново с по-хубаво качество, вместо да пълня шкафове с неща, чиято годност накрая ще изтече без да са ползвани.

# 8
  • Мнения: X
Не просто мисля, че купувам много, а съм сигурна, че е така.
Имам един скрин с козметика. Ползвам я, наистина винаги съм обичала всякакви мазила за лице, тяло, декоративна козметика, парфюми.

Парфюми имам поне 6-7 и те все маркови. Не понасям разни имитации, с нос на хрътка съм, от кофти миризми кихам.

Декоративна козметика също имам много, доста са ми и подарявали, преди се гримирах всеки ден. И то стабилно, база, фдт, сенки, спирала, очна линия, гел за вежди, пудра за лице, контур, червило/гланц. Не съм ходила с пет кила грим, но като сложиш малко изглежда добре. От доста време въобще не ходя до офиса и сега ползвам по-малко гримове. Затова и съм спряла да купувам декоративни, докато не изхабя настоящите или не им изтече срокът на годност.

От бялата козметика и козметиката за тяло винаги имам и в резерв. Ако видя нещо на промоция, купувам. В момента имам 2 неотваряни пилинга за тяло, но знам, че ще се изхабят. Общо взето вечно купувам, но и нищо не хвърлям. Наскоро си намерих нова любима марка козметика за лице, единственото нещо, от което съм видяла истински резултати след употреба. Скъпички са, но вчера дойде поръчката ми и много се зарадвах.

Веднъж месечно минавам през голяма аптека от веригите. Имам една любима, която посещавам, а сайта им е много зле и не мога да изтърпя онлайн пазаруване там. Отивам на живо и умирам от кеф да разглеждам. Поне 1 час мога да откарам вътре. Излизам с пазар за 150-200 лв, като предимно купувам продукти на промоция или такива, които знам, че там са на добра цена.

Лакове за нокти имам една кутия. Маникюра си го правя сама с обикновени лакове. Доставя ми удоволствие.

# 9
  • Мнения: 4 808
Не купувам нищо излишно, когато нещо свърши, заменям. Ако нямам какво да правя и ми се разхожда по магазини, по-скоро бих влязла в магазин за обувки, там наистина трябва да си слагам спирачка.

# 10
  • Мнения: 8 855
Не, не купувам. Ползвам висок клас бяла и декоративна козметика, но в ограничени количества. Не се презапасявам и не купувам всичко, което някой бранд извади на пазара. Не виждам никакъв смисл от поставянето на 15 продукта един върху друг.

Следя няколко инфлуенсъра, за да съм в час с новите неща, но не купувам продуктите, които предлагат всеки ден, спонсорирани от дадена компания. Отделно смятам, че повечето жени имат проблем с кожата на лицето си включително сухота, чувствителност и т.н. заради свръхизползване на продукти.

Относно декоративната козметика - гримирам се всеки ден, фул фейс, както се казва. И въпреки това пак ползвам няколко фдт, палитри, спирали, червила. Наскоро спрях да ползвам хайлайтър - страшно ми досади този продукт.

# 11
  • Мнения: 13 527
Не, не прекалявам с покупките. Като привършва нещо, тогава подновявам. Така е и с битовата химия.

# 12
  • Мнения: 1 792
Вече се старая да не купувам много,но понякога се изкушавам.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Купувах доста.
Имам повече декоративна козметика, отколкото се нуждая.
И не мога да я използвам цялата, защото от много избор не можеш да избереш накрая.
Спрях да купувам от началото на тази година, трудно е но се опитвам да се сдържам.

Навсякъде ти казват "Нуждаеш се от това, не можеш да живееш без онова, ще "умра" бе това"

# 14
  • Бостън
  • Мнения: 13 468
Да. Обичам да опитвам нови (за мен) продукти.

Общи условия

Активация на акаунт