Витамин В12 - тема 9

  • 39 474
  • 802
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 356



Възможно ли е от ниските стойности на витамина да се получат иглички по ръцете и краката?

Да, напълно е възможно, при мен това беше един от симптомите за дефицит на Б 12.

# 421
  • Мнения: 25
Здравейте отново дами. По Ваш съвет ще пробвам със Solgar Метилкобаламин (Витамин В12) 1000 μg х30 подезични таблетки. Питането ми е, по една таблетка на ден ли да приемам, по кое време (на гладно ли, че пише по време на хранене, ама как да смучеш докато ядеш Simple Smile) и колко време. Резултатът към момента на В12 ми е 199, при норма 180-914. Да ви е хубав деня и живота. П.П. Тва хапче съм го сложил между венеца и бузата, половин час мина, то си е цяло, как ги смучете вие Simple Smile

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 10:50 от toni7295

# 422
  • Мнения: 11 822
Поне 2-3 месеца прием трябва, след това изчакай 20-30 дни и тогава изследвай.

# 423
  • Мнения: 5 848
Таблетката се слага под езика и чакаш да се разтопи. Може след хранене.

# 424
  • Мнения: 3 608
Нисък хемоглобин,ниско желязо и мнооого нисък фолат... Вит Д е 50, тоест аха на границата на нисък и той.
Б 12 и желязо приемайки поне с разлика 6до8часа.

# 425
  • Мнения: 294
"Сорбифер" ли много го хвалехте за попълване на дефицити на желязо и феритин?

Лично за желязото аз съм много доволна, доста бърза го натрупах!

# 426
  • Мнения: 30
Искам да попитам дали приема на Б12 влияе на TSH. Приемам л-тироксин от доста време и сега след 2-месечен прием на Б12, TSH се е покачил?
Освен това как се разбира дали има мутации и какви форми на Б12 е хубаво да се приема, тъй като моята хематоложка просто ми изписа 1000мг подезични, но дали са подходящата форма за мен?

# 427
  • Мнения: 11 822
Искам да попитам дали приема на Б12 влияе на TSH. Приемам л-тироксин от доста време и сега след 2-месечен прием на Б12, TSH се е покачил?
Освен това как се разбира дали има мутации и какви форми на Б12 е хубаво да се приема, тъй като моята хематоложка просто ми изписа 1000мг подезични, но дали са подходящата форма за мен?

Не влияе на ТСХ. По скоро когато има дефицит, се влошава функцията на ЩЖ.
За мутации си има кръвни изследвания. Относно формите - мисля, че на първа страница има информация .
Но щом са изписани подезични таблетки, то те са метилкобаламин, другата добра форма е хидроксикобаламин (нея я има предимно на капки за нос). Най-неусвояемата форма и тя е за прием през стомах  е  цианкобаламин. Така, че изписана ти е правилната форма Wink

# 428
  • Мнения: 11 309
Здравейте, ще съм благодарна за коментар.
Дъщеря ми е болна от нещо, което не знаем какво е - температура и обилна диария. Днес пуснахме пълни кръвни изследвания и съм изненадана от

Витамин В12 ( VitB12 )   ↑   615.40   pmol/L   141.00 - 489.00
АсАТ (GOT, ASAT)      23.60   U/L   До 40.00
АлАТ (GPT, ALAT)   ↑   36.20   U/L   До 33.00

До сега Б12 и е бил около 300.
Дали някой е наясно възможно ли е да е имунен отговор на боледуването?

# 429
  • Мнения: 11 822
Приемала ли е някакви витамини последно време? За да е обективно изследването не трябва никакви мултивитамини, други витамини от група В също влияят, понякога съм виждала и пробиотик да има витамини.
Но, въпреки това резултата не е висок, не се притеснявай. В другата мерна единица е малко над 800 а там границата е до 900. Принципно за деца се изискват по-високи стойности 700-800.

# 430
  • Мнения: 11 309
Блгодаря за отговора mibobo Heart

Пие разни неща вкл. мултивитамини, но не всеки ден и от скоро. Денят преди изследването и пробиотик съм давала и цинк и кварцетин и черен бъз и ШС и хиидрасек. Сега ще отида да видя дали някъде има Б12.
Дъщеря ми е на 17.
След месец ще напавя контрола вероятно - вижда ми се висока тази стойност, но нека оздравее напълно и да дам време да спаднат стойностите.

Допълвам се: в мултивитамина има Б12 -  2,5 мг. пише, но го дадох вечерта ако се нелъжа.
Четох в една статия, че при вирусна инфекция черният дроб излива Б12, който е там като част от имунния отговор. Та се надявам да е просто някакво временно състояние.

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 18:01 от the Дорис

# 431
  • Мнения: 11 822
Отразил се е приема, дори и малко да е. При изследване се изисква поне 20 дни, а най-добре 30-40 без прием на витамини от група Б.
Иначе щом е на 17 се води вече възрастна, но пак не е висок, не е реален резултата, не се тревожи.

# 432
  • Мнения: 11 309
Благодаря Heart

# 433
  • Мнения: X
Има ли някаква връзка между количеството В12 в кръвта и нуждите на организма, в смисъл например при подрастващ просто да се отделя повече В12? А при друга крайност, например човек с ниска физическа активност, по ниските нива да са от заседналия живот и забавената обмяна?

# 434
  • Мнения: 30
Вече сигурно ставам досадна, но не намерих отговор на въпроса си. Вече разбрах, че приема на Б12 сваля желязото, а приема на желязо сваля ли Б12?

Общи условия

Активация на акаунт