Витамин В12 - тема 9

  • 39 562
  • 802
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 11 832
Аз поне не съм срещала такава информация Simple Smile

# 436
  • Мнения: X
Може ли по-нисък В12 да се дължи на заседнал начин на живот? Самите нужди на организма да са по-малки? Това е по-конкретно въпроса.

# 437
  • Мнения: 11 832
Не, според мен. То така все едно всички витамини и минерали трябва да са ниски.

# 438
  • Мнения: X
Ами по аналогия с други показатели, които например за мъже са с едни граници (повече мускулна маса, по-друг метаболизъм), а за жени са нормални и достатъчни по-ниски.
Просто от три години съм с изключително заседнал живот и се чудех дали това не е фактор...

# 439
  • Мнения: 11 832
Не е фактор това! Тялото ако има достатъчно В12 си ползва колкото му трябва (за един организъм повече, за друг по-малко според нуждите му), а излишното се изхвърля.
А относно различните граници при мъже и жени е съвсем различно, те на са до начин на живот и мускули (защото както има мъже без мускули има и жени с такива), а до физиология на тялото. 

Ако си търсиш причина за дефицита, има достатъчно информация на първата страница на темата, както и в интернет. И книги има дори.

# 440
  • Мнения: 1 730
Да ви попитам поръчах си спрея на бетърю витамин д с к2..днес го взех...правилно ли съм разбрала как се използва...3 впръсквания на ден енднократно...

# 441
  • Мнения: 11 832
Да ви попитам поръчах си спрея на бетърю витамин д с к2..днес го взех...правилно ли съм разбрала как се използва...3 впръсквания на ден енднократно...

От 3000 който е? Да 3 впръсквания, защото 1 е 1000 единици.

# 442
  • Мнения: 1 730
Да ви попитам поръчах си спрея на бетърю витамин д с к2..днес го взех...правилно ли съм разбрала как се използва...3 впръсквания на ден енднократно...

От 3000 който е? Да 3 впръсквания, защото 1 е 1000 единици.
[/quote
Да 3000 пише на него...как е правилно да се впръсква...към бузата или?Не съм използвала до сега и питам да не объркам нещо...Благодаря

# 443
  • Мнения: 11 832
Аз пръскам на бузата, после поне 30 мин не ям и не пия нищо. Може и под езика - трябва да е на лигавицата в устата.

# 444
  • Мнения: X
Скрит текст:
Не е фактор това! Тялото ако има достатъчно В12 си ползва колкото му трябва (за един организъм повече, за друг по-малко според нуждите му), а излишното се изхвърля.
А относно различните граници при мъже и жени е съвсем различно, те на са до начин на живот и мускули (защото както има мъже без мускули има и жени с такива), а до физиология на тялото. 

Ако си търсиш причина за дефицита, има достатъчно информация на първата страница на темата, както и в интернет. И книги има дори.

Благодаря, mibobo, значи това, което излиза като резултат за нивото му в кръвта отразява това с какво "разполага" организма?
Скрит текст:
Да, търся причина, но я съотнасям с индивидуалните фактори при мен, информация чета, но все пак тя е по-обща.

# 445
  • Мнения: 11 832
Принципно да.
Въпреки, че има случаи в които се засичат завишени нива, понякога е от неправилно изследване (тоест не е направена достатъчно пауза преди изследване след вземане на добавка). Но ако не е такъв случая е хубаво да се провери как е нивото на лития в организма.  Литият е ключов за усвояването на В12. И в случаи, когато е нисък,  В12 не се усвоява от тялото и "плува" в кръвта и затова при изследване е завишен, но всъщност е в дефицит.

# 446
  • Мнения: X
Много благодаря, моя въпрос беше само за "фалшиво" понижени нива, не за завишени такива.

# 447
  • Мнения: 11 832
Аз поне не съм чувала/срещала информация за такъв случай. Когато са си ниски, са си ниски.Има и други показатели потвърждаващи дефицит на В12, някои показатели от ПКК, хомоцистеин.

# 448
  • Мнения: 30
Предварително се извинявам, че въпроса ми не е точно за Б12, но видях, че и тук се обсъжда желязото.
Та питането ми е дали е възможно при феритин 11.5 и желязо 18, хемоглобин - 135 (след прием на Тотема, преди 2месеца бяха под долна граница) да имам постоянно некомфортно усещане в стъпалата(почти като изтръпване, мравучкане). Бях на невролог всичко е наред, преди 2месеца бях с 115 Б12, но след прием успях да го вдигна до 500,но ето че това изтръпване не отминава, а го отдаваха на него. ТСХ правих - 3.2 е в момента, наистина се е повишил, въпреки че приемам от доста години л-тироксин. Дали е от ниското желязо или от щитовидната или Б12 просто да му трябва повече време на организма да се възстанови след недостига.

Последна редакция: вт, 31 яну 2023, 14:14 от MilenaPetrova28

# 449
  • Мнения: 3 608
След прием на б12 правихте ли пауза преди да изследване?Фолат пускате ли?По принцип ако е от б 12 при прием симптомите изчезват.Магнезий?

Общи условия

Активация на акаунт