Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 71

  • 25 020
  • 727
  •   2
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 901
Много полезно видео за Хашимото от Др. Берг
https://youtu.be/rC4H9U7uTnU

# 316
  • Мнения: 11 822
В една група във ФБ съм за Целиакия и оня ден качиха един пдф файл с разяснения как се диагностицира, изследвания, хр.режим и т.н. Та ми направи впечатление тази таблица с разликата между целиакия, непоносимост и алергия, качвам я тук ако на някой му е полезна.
Скрит текст:

# 317
  • Мнения: 277
Здравейте и от мен
През 2010-та ме диагностицираха с Базедова болест ,бях много зле , много отслабнала, сърцебиене и т.н ,след започване на лечението,за около 3-4 месеца качих 10 кг и след около още 2-3 месеца  преминах в Хипофункция (често ставало така ).
И реално от 2011-та до този момент съм с Хашимото и на Еутирокс 50 мг ,като хормона го държа около 2-2,5
Тъй като ми предстои инвитро,си пуснах изследвания и съм меко казано в шок
И тъй  като не ми се вярваше повторих в друга лаборатория след 2 дена и за съжаление, резултатите се потвърдиха
Как е възможно това?

# 318
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Изследвай трак, има хора и с грейвс и с хашимото наведнъж, което звучи невероятно ама се случва. Simple Smile Също и провери витамин д, и глюкоза, инсулин и гликиран хемоглобин.

# 319
  • Мнения: 277
Изследвай трак, има хора и с грейвс и с хашимото наведнъж, което звучи невероятно ама се случва. Simple Smile Също и провери витамин д, и глюкоза, инсулин и гликиран хемоглобин.
Благодаря ти jerami
Интересното е, че нямам никакви симптоми свързани с Хиперфунция, нямам сърцебиене, умора, слабост , единствено от два три месеца ,доста често ме боли главата (понякога всеки ден)и  също когато прегладнея ми става едно леко разтреперано и като хапна всичко минава ....
Просто се опитвам да си обясня как след толкова години едно и също положение,се случи така Pensive
Спряла съм  Еутирокса от вчера , пък вече ще видя какво ще каже ендокринолога
Ще си пусна и тези изследвания, които ми препоръча

А възможно ли е дозата на Еутирокса в един момент да е станала висока и един вид да се е получило предозиране и като се спре хормона , щитовидната да се нормализира от самосебе си ?

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 13:42 от abrikotinnn

# 320
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Възможно е, но тези случаи са по-сложни и се гледа симптоматично има хора, които пият хем тиреостатици хем тироксин, за да са им щитовидните хормони в норми, но и да не изпитват симптоми, тъй като щитовидната жлеза влияе на всичко в организма, включително и на работата на сърцето, но с това разтреперване и минаване след хапване, нещата които съм изброил са задължителни за изследване, защото е много вероятно и там да лъсне проблем. Simple Smile

# 321
  • Мнения: 11 822
Според мен Еутирокса ти идва в повече, на първите изследвания Т4 е над норма, на вторите е в норма но към горната граница. Намали дозата, примерно редувай 37,5 и 50, или ако искаш временно направо смъкни на 37,5 (половин от 75мг). И след 6 седмици се изследвай пак

# 322
  • Мнения: 27 427
Мислите ли, че приемът на Аку-тирокс може да повлияе на месечния цикъл? В смисъл, да промени датата- закъснява ми с 3 дни, което е доста необичайно за мен (като ми закъсня навремето с 2-3 дни, вече знаех, че съм бременна, но сега няма как да е това🙂). Последните 2, може би 3 месеца, ми идваше с 1-2 дни по-рано (ориентирам се от приложението за МЦ), тогава всъщност имах подозрения, че не усвоявам добре Л-тироксин, а уж бях на по-висока доза... Също съм имала скъсяване на МЦ с един или два дни, когато започнах да пия Глюкофаж преди няколко години и нещата се върнаха към "обичайната дата", след като го спрях. Преди няколко дни, около датата на МЦ, усетих специфична болка в кръста, вчера бодване в единия яйчник, пък още си чакам...🙂 Сега се пада първи цял цикъл, откакто започнах Аку-тирокс, та сякаш съм склонна да мисля, че има връзка с него. Като се замисля, МЦ започна да ми подранява с малко след като започнах да пия Л-тироксин с новите помощни вещества.🤔

# 323
  • Мнения: 11 822
Долче, нямам идея, но ако преди това наистина ти се е скъсил от новите лекарства, може сега просто да се връща към старата си дължина, т.е. не ти закъснява в истинския смисъл.
Иначе и аз винаги бях по часовник до един момент хаха и после вече се почна 2-3дни напред- назад имам в предвид, че понякога може да си е от възраст и хормони.

# 324
  • Мнения: 27 427
Ако съм разбрала правилно, през втората половина на МЦ трябва да преобладава прогестеронът, а през първата- естрогенът? На много места чета, че ЩЖ има общо с половите хормони, т.е. влияе им (вероятно е така, но пък може и обратното да е🤔). И аз си помислих, че може би просто се връщам към нормалните за мен периоди отпреди няколко месеца- дано да е така. Просто проучвам и други възможности.🙂
Мибобо, а ти успя ли да изследваш прогестерон?

# 325
  • Мнения: 11 822
Ами изследвах се аз ама вероятно не съм улучила точно деня с О, защото една идея беше по-нисък от за О . Но и не беше много нисък и естрогена пък не беше много висок. Тоест не можа да се направи извод за естрогенова доминатност. Но аз 2 месеца преди това бях пила Вечерна иглика и един месец Геритамин, та вероятно са повлияли положително на нещата си мисля.

# 326
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Мислите ли, че приемът на Аку-тирокс може да повлияе на месечния цикъл? В смисъл, да промени датата- закъснява ми с 3 дни, което е доста необичайно за мен (като ми закъсня навремето с 2-3 дни, вече знаех, че съм бременна, но сега няма как да е това🙂). Последните 2, може би 3 месеца, ми идваше с 1-2 дни по-рано (ориентирам се от приложението за МЦ), тогава всъщност имах подозрения, че не усвоявам добре Л-тироксин, а уж бях на по-висока доза... Също съм имала скъсяване на МЦ с един или два дни, когато започнах да пия Глюкофаж преди няколко години и нещата се върнаха към "обичайната дата", след като го спрях. Преди няколко дни, около датата на МЦ, усетих специфична болка в кръста, вчера бодване в единия яйчник, пък още си чакам...🙂 Сега се пада първи цял цикъл, откакто започнах Аку-тирокс, та сякаш съм склонна да мисля, че има връзка с него. Като се замисля, МЦ започна да ми подранява с малко след като започнах да пия Л-тироксин с новите помощни вещества.🤔
Да. Simple Smile

# 327
  • Мнения: 107
Здравейте отново. Пиша, за да кажа развитието по моя случай. След като се свързах с АГ той ме накара да направя изследване в друга лаборатория, където правят на място пробите( а в лабораторията в която пусках първия път изследванията ги карат от провинцията  в Сафия). Та днес направих изследванията в Пролабор в София и резултатите са ТСХ 0,865. ( 0.27-4.2), фт4 13,29 ( 12.00-22.00), фт3 4,58 ( 2.8-7.10), ТАТ 11 ( 0-115) и МАТ 10 ( 0-34). Още не съм ги изпратила на АГ, но мисля че са добре. И се чудя на какво може да се дължи резултата от  миналата седмица.

# 328
  • Мнения: 80
Здравейте!
Бихте ли ме посъветвали дали, според вас, имам нужда от корекция на хормона, предвид нивата на fT4? От м.Май насам пия Еутирокс 2 дни по 75мкг и 5 дни по 50мкг.
Иначе явно ще трябва да попия и вит.Д и вит.Б12...

Последна редакция: пн, 26 сеп 2022, 16:02 от FuSTuKa

# 329
  • Мнения: 1 514
FuStuka, да, за вдигане на дозата сте. В момента е средно 57 мкг дневно. Вдигнете я на 69 мкг. Това е 1 табл от 50 мкг + 1/2 табл от 25 мкг + 1/4 табл от 25 мкг. Моят съвет е всеки ден дозата да е една и съща, а не такива големи вариации 75/50 макар и само два пъти седмично.

Valia86, резултатите на щитовидните и сега са ниски. Но спри да се притесняваш и да го мислиш. Пред края на бременността си. Мибобо вече писа, че бебето отдавна има своя собствена жлеза, която си е вляза във функциите. Природата си знае работата и, ако е имало проблем с бременността, вероятно е щяла да прекъсне. Вярвай, че всичко ще бъде наред с бебето. Тук повечето от нас сме родили здрави деца, без дори да знаем, че сме с хаши. Иначе тр да вземеш мерки за себе си с тези резултати, защото като се роди бебето, умората от ниските щитовидни ще ти дойде в повече.

Общи условия

Активация на акаунт