40 дни и още нещо...

  • 2 823
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте! Тук съм с два казуса, за съжаление не по хубав повод. Дядо ми почина преди 40 дни след не много дълго (година и малко) боледуване от тумор на мозъка. Днес му изнесохме 40 дни. Държа да отбележа, че този човек беше и е единственият достоен пример и образец за мъж в моят живот (на 19г. съм). Много силен човек, физически, духом, всякак. Пример за типичен българин - огромен физически, с непоклатими ценности, добрина и тн. Бил е първенец на село, всички там го знаят, уважават и почитат. Връзката ми с него беше специална, тъй като аз съм единствената внучка и той даваше всичко за мен и косъм не даваше да ми падне от главата. С всичко това се опитвам да кажа, че го обичам безрезервно и от момента, в който осъзнах, че ще го загубя на няколко пъти сама преживявах и се настройвах за момента. Ходих да помагам няколко пъти на баба да го гледа и гледката беше ужасяваща, това и ми помогна да понеса на пръв поглед по-леко загубата, която пък стана деня преди кандидат-студентските ми изпити по медицина, за които се готвех от две години. Когато почина бях като камък. Днес му изнасяхме 40 дена и не знам защото си внушавам или наистина е така, но сякаш днес за пръв път усетих липсата му, че нещо си е тръгнало от мен. През 40 дни наистина се случиха много необясними ситуации, които по мое мнение никак не бяха случайни, абе сякаш усещах присъстивето му. Моят въпрос е - нали казват, че до 40тия ден духът е на земята и след това си тръгва, на някого от вас случвало ли му се е дори и след 40 дни да усеща присъствие (напр.: дишане, стъпки, странни шумове като цяло и тн.)?
Другият ми въпрос - след смъртта баба стана направо   невъзможна, тя го гледаше наистина през цялото време и спеше до него докато го чакахме, но вече се заяжда за всичко, все нещо й е на криво и тн.. Моите нерви също имат предел, аз съм имала на гърба си 15 изпита през това време и съм обичала този човек безвъзмездно, не ми е по-малко тежко, но не нагърбвам другите с отношението си. Някой наблюдавал ли е такова поведение у близък?

# 1
  • Мнения: 18 497
Да ,нормално е предвид ситуацията ,ще мине.

# 2
  • Мнения: 6 076
Татко почина преди по-малко от месец. И на мен ми се сручиха неща, които смятам за странни и ми харесваше да си мисля, че е около мен. След 20те дни обаче сякаш вече го няма. Възможно е мъката да е създавала това усещане за присъствие, но каквото и да беше успешно създаваше усещане, че все още е с мен.

# 3
  • Мнения: X
Имаме тема, в която споделяме за липсата на починали близки, ако искаш можеш да пишеш там, за да споделиш и да ти олекне.

Съжалявам за загубата! Да почива в мир!

Нормално е, аз загубих баща си и около опелото бях читава. На 40 дни направо бях съсипана, два дни не можах да ям. Ревах по цял ден.

Баба ти сигурно е съсипана, не й се сърди как реагира. Той е бил нейната половинка за целия й живот, сигурно е много тежко!

# 4
  • Мнения: 1 137
Не съм усещала присъствие и преди и след това. Хората искат да има нещо, не мисля, че това е така.
Малко след като се като случи си лягах. Стоях в леглото и страдах. Чух паркетът точно до моята страна да изкърцва. Човек би си представил как духът на близкия е застанал до леглото. Просто някоя дъска се е наместила няколко минути след като съм стъпила.

# 5
  • Мнения: 19

Нормално е, аз загубих баща си и около опелото бях читава. На 40 дни направо бях съсипана, два дни не можах да ям. Ревах по цял ден.

Баба ти сигурно е съсипана, не й се сърди как реагира. Той е бил нейната половинка за целия й живот, сигурно е много тежко!

Абсолютно това исках и аз да кажа, просто сега на тези 40 сякаш наистина осъзнах какво се случва и ми е много, много мъчно. Но иначе може би си права, но пък и е друго да го гледаш този човек всеки ден с неговите мъки, нещото, което много ме гризе в момента е, че след като днес за пореден път исках да помогна за нещо малко (да държа някаква купа, за да може тя да отключи вратата) и тя ми се изрепчи, просто не си сдържах нервите, хванах си нещата и си тръгнах от село, без да кажа нито дума. Но някак несъобразителността, че на мен ми се наложи да премина през това във време на тежки изпити (нашите се разделиха два дни преди да почине дядо също) също допринесе и за това да ми дотегне толкова.

# 6
  • Мнения: X
Разбирам те, аз бях в сесия също. По-голяма съм от теб, но уча магистър. На един изпит не се явих, на един ме скъсаха, другите пет ги взех. Как? Не знам и аз.

Не реагирай толкова жестоко към баба си. Събрало ти се е, но тя не е виновна за случилото се. На нея й е много тежко, подкрепяй я. Това, че така си тръгнала не е ок. Обади се да й се извиниш. Бъди по-разбираща, трудно ти е и на теб, но на нея лесно ли й е?

# 7
  • Мнения: 19
След 10 дни ще отида пак при нея, стана ми много неприятно, но нервите ми просто не издържаха. А пък и тя не може само да страда, според мен трябва да вземе живота си в ръце, нищо друго не й остава, не може да върне човек.

# 8
  • София
  • Мнения: 35 062
Колко си малка и сладко наивна…..
Като не ти държат нервите не върви.
Ужасно е да се степенува загуба, но твоите 15 изпита са прашица в спомена на тази жена.
Ако не можеш да я приемеш такава - не ходи.

# 9
  • Мнения: 6 076
Шерилин, моля те би ли споделила линк към темата?

# 10
  • Мнения: X
Е, не е толкова лесно да си хване живота и да продължи напред. Не се дръж лошо с нея, само това й трябва в момента.. бъди човек, който подкрепя, а не се оплаква колко му е тежко. Баба ти сигурно е съсипана, не я ядосвай допълнително!

Шерилин, моля те би ли споделила линк към темата?

Рори, мисля, че съм те виждала да пишеш. За тази тема говорех. Heart
https://www.bg-mamma.com/?topic=627889

# 11
  • Мнения: X
Не по-малко съсипана е авторката, но не е тръгнала да се репчи за щяло и нещяло на човек, който с нищо не й е виновен. Ако някой трябва да се извинява, това определено не е тя. Малко като victim blaming става.

ПП: съболезнования за загубата.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 062
Малко, като аз съм повече страдаща.
Млада е, първата смърт е така.

# 13
  • Мнения: 3 114
Аз не съм усещала присъствие, но и с мама и татко имам по един единствен сън, чрез който според мен те се сбогуват с мен. С мама беше близо до 40те дни, с татко по сколо след смърта му.

# 14
  • Мнения: X
Трудно е и за нея, ама какво очаква от баба си? Хората страдат по различен начин. И майка ми не е същата след смъртта на татко. Но трябва да проявяваме разбиране, а не да си мерим мъката. Като се развикаш на баба си няма да я накараш да се почувства по-добре. Нито ще спечелиш нещо.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 781
И как на някой му хрумна да сравнява загубата на бабата и тази на внучката?! Нелепо, да не кажа друго.
На бабата няма скоро да й стане леко, еле да си вземе живота в ръце.
Най-добре не отивай да я виждаш преди да минат тия 10 дни, и най-приятелски - не й давай съвети какво трябва да прави или не.

# 16
  • София
  • Мнения: 35 062
На 19 годишно момиче, срещащо загубата за сефте.

# 17
  • Мнения: X
Кой говори за развикване и откога да злобееш срещу близките си стана форма на скръб? И какво очаква от бабата ли - ами може би да тъгува без да овиква и засяга с нищо невиновната внучка, която също е загубила близък. Никак не съм съгласна, че трябва безропотно и овчедушно да се оставя да я тъпчат под предтекст, че бабата тъгувала. Бабата може да го прави и без да ползва близките си като подлога, която да тъпче. Съжалявам, но тъгуването не е извинение за подобно поведение.

Последна редакция: пн, 08 авг 2022, 23:49 от Анонимен

# 18
  • Мнения: 19
чакайте, нито съм "крещяла" на баба си Grinning , нито съм тръгнала да степенувам изпити със загуба, имах предвид, че наред с тях, аз също нося тази загуба, тук няма как да има сранение, тъй като това е сполетяло и мен, не само нея. абсурдни са такива коментари, нали разбирате, че на мен не ми е по-малко гадно за случилото се, но ми се стоварва с кофи на главата куп други "проблеми",  които държа да отбележа, че изживявам напълно сама, нито рева на приятели, нито други хора. и също така, това е едно напрежение, което се насъбира в мен, наред със загубата, оставянето без никого буквално, тъй като както споменах майка ми си тръгна два дни преди той да почине, нямаше дори на кого да се обадя, тоест аз загубих на практика двама човека.

# 19
  • Мнения: 6 146
Ние чакаме, ама ти продължаваш да блуждаеш, че загубите ви са еднакви по тежест. Ми не, твоята е нищожна в сравнение с баба ти. Поведението ти е оскърбително. По-добре наистина, остави жената в скръбта си. Не досаждай.
И майка си не си загубила щом е още жива.

# 20
  • Мнения: 526
Всеки по различен начин схваща и асимилира такова нещо. Едно е сигурно:бабата и внучката са на два различни полюса.Остави авторке баба ти. Вечер със сигурност не спи дори, трябва мноого време да измине, спомена за него в качеството си на нейния си човек, спомена за това точно как се грижи за него, как той е изстрадал.. Бих предположила от личен опит, че сега всичко около нея и се явява като дразнение. Тя трябва да мине през това. Ако нещо те дразни сега у нея-знай всичко е израз на мъката и умората и. Да хване живота си в ръце, това ще да е последното нещо, което ще иска сега да направи, по начина по който го схващаш ти. Имам и аз преживелици след смърт. Аз вярвам, смъртта е естествен преход от едно състояние в друго. Сетивата ни не са толкова развити обаче, за да видим промяната отвъд. Получила съм, без истерично да съм очаквала, потвърждения че близките са си с нас.

# 21
  • Мнения: 72
има причина, хората да остават тук и след 40-я ден, все едно чакат на гарата да дойде автобуса...бащами усетих, кога си тръгна, някъде на 40 -я ден, а дядо ми си тръгна след около 20 години, през което време се явяваше, като кошмар в сънищата....беше войник и е участвал в бойни битки, кой знае колко грехове е имал...и така. Този въпрос съм го мислил много време, кошмарите, защо дядо не съм го сънувал, защо сънищата са такива, иии после, след като почина татко, всичко си дойде на мястото...

# 22
  • Мнения: 5 205
Слушай, дете, ти си само на 19. Изгубила си дядо си, да, но баба ти е изгубила съпруг. Може и 50 години да са прекарали заедно. Ти можеш ли да си представиш колко са 50 години? Опитай и прояви уважение. Баба ти сигурно е гневна от загубата, затова реагира така на всичко. И как очакваш да се върне към живота, след като една огромна част от живота й, такъв, какъвто го познава, вече го няма? А ти какви проблеми имаш чак толкова? Изпитите? Не омаловажавам образованието, но в живота има и по-значими неща. Има различни приоритети според различните ситуации и човек трябва да се научи правилно да ги степенува. Това е част от порастването. Да помислиш какво е важно не само за теб, но и за другите около теб и да се съобразиш. Не знам дали фактът, че си единствена внучка, не те е превърнал в разглезена и очакваща да бъде център на света, но е време да пораснеш и истински да подкрепиш близките си е тежък момент. Понякога това означава просто да се отдръпнеш, да ги оставиш да си изживеят мъката без да ги притискаш.

Последна редакция: вт, 09 авг 2022, 06:56 от bell_87

# 23
  • Мнения: 5 428
Не авторката, а вие сравнявате кой колко мъка изпитвал. И да, авторката също е преживяла загуба и тя изобщо не е по-малка от бабината. Като за 19-годишна, в момента преживява много - загуба на близък, раздяла на родителите, допълнителен стрес покрай изпити. Много правилно си е тръгнала от село, когато бабата се е развикала. Мило момиче, моите искрени съболезнования за милия ти дядо! Остави баба ти да изживее мъката си сама, щом я избива да нервничи, обикаляй я от време на време да видиш как е, но не навлизай в конфликти. С времето ще се успокоят нещата.

# 24
  • Мнения: 8 226
Татко почина! Даже все още не мога да го према като реалност.
Моята мъка и тази на мама е различна. Аз съм възрастен човек и знам, че един ден родителите ни ще ни напуснат. От 17 годишна не живея с тях. Много сме близки но си имам мое семейство с което спиделям ежедневно живота си.
Мама вече е сама, въпреки че всеки от нас се опитва да е по-често с нея. На нея тепърва и предстой най-жестокият изпит в живота. Да се научи да живее по съвсем различен начин и най-вече без най-любимият човек. Човека с който са били едно цяло повече от 50 години. Понякога и тя не владее емоциите си и е сърдита на целият свят. Ще и е нужно време. И ми е много мъчно за бабата на авторката която изобщо не получава тази емоционална подкрепа. Надявам се 19 годишното дете да разбере, че вече е голямо и не е център на семейството и че вече никой не е длъжен да спестява емоциите си пред него.

И един непоискан съвет. Седни и поговори с бабата , кажа и какво те напряга и как искаш да й помогнеш. Много време ще мине докато тя свикне със случилото се.

Аз вярвам в прераждането на душата.
Вчера сутринта бях варила царевица. Трнджерата сложена на най-задният котлон и затворена за да не изстива. Капака й излетя до средата на кухнята.

# 25
  • Мнения: 1 793
Момичето е много младо.За пръв път се сблъсква със смърт.Реагира съвсем по детски.
Моят съвет е да оставите баба си на мира.Смърт на съпруг не се изживява лесно.Гледайте си вашия живот и изпитите.не мерете скръбта,тя няма мяра.

# 26
  • Мнения: 8 937
Cindrella, намери книгата "Следите на душите" на д-р Майкъл Нютон. Също и "Животът на душата" от  Лиса Уилямс.
Тези книги ми помогнаха много, когато почина баща ми.

# 27
  • Мнения: 5 428
Много сте нетактични, много. Момичето е почти дете още, нито за момент не видях да сравнява мъката си с бабината, как не ви е срам вие да го правите? Защо омаловажавате болката ѝ? И да, в моменти като този е нормално да получава подкрепа от родители и баби, вие изкарахте, че трябва да е като камък и едва ли не тя да успокоява баба си. Не стига, че е оставена съвсем сама да се справя с мъката си, ами и се мислела за център на внимание. Всяко второ мнение как сравнявала... ами не, само коментиращите сравняват и то много неуместно. И аз мога да кажа, че нов съпруг се намира, но нов дядо - не. И новият съпруг може да (се) обича много, много, повече от първия даже. А както дядо обича внучето, няма да има друг, като ще сравняваме. Изключително грубо и нетактично отношение към дете, изгубило любимия си дядо.

# 28
  • Мнения: 5 205
Вече не е чак толкова малка. Докога да я галят с перце, още 19 години ли? А и нейното отношение към баба й в случая може да се нарече нетактично.

# 29
  • Мнения: 12 725
Миличка, съчувствам ти за загубата. Щом не си в състояние да приемеш скръбта на баба ти, просто се отдръпни. Няма смисъл да се опитваш да я разбереш, вие живеете на различни планети, както личи от написаното.

# 30
  • Мнения: 18 480
Децата не дават наклон на бабите си в кратки срокове да преодоляват мъката от загубата на съпруг. Нито е дете, нито 40 дни са 40 години, да речеш, че е станало чудо невиждано и бабата не може да преодолее скръбта си.

# 31
  • София
  • Мнения: 35 062
Така се пораства - с шут в гъза.
Така и аз спрях да съм дете и станах възрастен.

Не искаш, никой не те пита, но живота се случва, това е.

# 32
  • Мнения: 5 428
А за авторката няма скръб, така ли? С нищо не е обидила или нагрубила баба си, не ѝ е казала да си преодолее мъката, просто ѝ е натежало и споделя тук. И то съвсем с право ѝ е натежало. И тя има право на емоции, представете си, дори както е на великите 19 години. Много ми е емоционална темата, защото аз изгубих баба и дядо съвсем наскоро, а съвсем не съм на 19. Може да ви шокирам, но загубата си е загуба и много боли. Ама авторката е на 19 все пак, ама-ха, какво се е разциврила.

# 33
  • София
  • Мнения: 35 062
Спирит, ако прочетеш авторката пак, после нас, ще разбереш какво говорим.

Разбира се, че ще тъжи и ще тъжи крайно, сърцераздирателно и с истинска човешка мъка. Като за първи път.
После ще научи да приема скръбта и на другите.

# 34
  • Мнения: 19
В абсолютен потрес съм какви са тези индивиди, оставящи коментари тук. Водите се като овце, с това да "вземе живота си в ръце" нямах предвид мигновено да забрави и да се изправи, разбира се, че няма как да стане. Колко мозъчни клетки трябва да има всеки един, който е написл, че съм се мислила за център на света около тях както и че сравнявам два полюса? Акъл ли нямате, не знам. Очевидно. И очевидно никой не е изпитвал любовта, която дядо на мен ми е давал. Освен това боледуването му направи леталния изход може би по-добрия вариант. Това не беше живот, а мъка, не знаеше кои сме, не можеше да говори, беше прикован на леглото, а баба не сега, а тогава не спеше, той денонощно си искаше своята грижа, беше картинка, която не пожелавам на никого да види. Все повтаряше, че й тежи, сега вече тя започна да си възвръща режима, започна да се храни по-често и всичко. И най-важното - аз обичам баба точно толкова, колкото обичам и него , нито я упреквам, нито притискам, нищо. Не съм си позволила да й викна, да й кресна или нещо такова, като я видя, че в момента не й се говори, просто се отдръпвам някъде настрана. Но ми става неприятно, когато за 50-ти път се опитам да й помогна с нещо и тя ми се сопне. Разбирам тъгата и всичко, но мен това отношение също ме засяга малко или много.

# 35
  • Мнения: 6 764
Ти губиш дядо, а баба ти губи съпруг, баща на децата си, любим, приятел, душа, с която са делили какво ли не. За скромните си 19 години няма как да разбереш тази болка. Не разбирай погрешно, че умаловажавам твоята. В крайна сметка съвсем лесно можеш да се дистанцираш от баба си, за да не се "товариш" излишно.
Всичко, за което говориш през тези 40 дни се нарича скръб. Няма как за ден да изтриеш любим човек, трябва време да се приеме загубата.
Много си малка и след някоя и друга година дядо ще е просто хубав спомен наред с живота, който градиш и новите хора, които ще срещаш.
Не забравяй, че и баба ти не е вечна, макар и трудно, опитай се просто да я подкрепяш, без да приемаш лично и навътре поведението й в момента

# 36
  • Мнения: 18 480
А за авторката няма скръб, така ли?

Да скърби, но да остави бабата да изживее своята скръб. За поставянето да дати колко може да скърби бабата и кога трябва да се вземе в ръце няма да повтарям.


Лирическата героиня, я по-спокойно.

# 37
  • Мнения: 5 428
Ами преди да пиша, се върнах и прочетох отново. Момичето осъзнава и признава мъката на баба си и след нагрубяването, си е тръгнала мълчешком, без да опонира на баба си. Тази баба вероятно също е била любяща и мила доскоро и изведнъж се преобръща в заядлива и нервничеща. Ами нормално е да дотежи. Каза, че с никого не е споделяла и не си е изливала емоциите. Толкова ли нямате търпимост поне тук анонимно да го направи?

# 38
  • Мнения: 12 725
...
Другият ми въпрос - след смъртта баба стана направо   невъзможна, тя го гледаше наистина през цялото време и спеше до него докато го чакахме, но вече се заяжда за всичко, все нещо й е на криво и тн.. Моите нерви също имат предел, аз съм имала на гърба си 15 изпита през това време и съм обичала този човек безвъзмездно, не ми е по-малко тежко, но не нагърбвам другите с отношението си. Някой наблюдавал ли е такова поведение у близък?
Ето за това става въпрос. Не може да понесе как баба й реагира на загубата - не е длъжна, да се отдръпне. Идеята, че именно бабата има нужда от подкрепа в този момент, може да ни хрумне на нас, не на човека на 19 години с 15 изпита на главата.
Броенето кой колко мозъчни клетки има, е все същия белег на едно детинско възприемане. Да отричаш това, което не разбираш, сигурно е даже здравословно.

Което не омаловажава по никакъв начин скръбта и потреса от загубата на любимия дядо.

П.П. Миличка, запазването на добрия тон е добро пожелание.

# 39
  • Мнения: 6 764
Начинът, по който пишеш показва точно колко си незряла. Баба ти също поставя някакви граници, но ти се буташ да помагаш и се нервиш, че не си приета. Да оставиш някой да изживее мъката си не значи да го ИЗОставиш. Не бъди така крайна и лоша в укора си, някои от нас са губили повече любими хора от теб и знаят какво и защо казват. Мантрата вие не сте обичали така и никой не ви е обичал, затова не разбирате, е погрешна. Научи се да не се цупиш и връткаш обидена, света не се върти около теб и другите имат чувста и емоции.

# 40
  • Мнения: X
Авторке, успокой се малко. Тук ти пишем хора, загубили близки. Всички ни е боляло и ни боли. Обидите нямат място.

# 41
  • Мнения: 5 205
Съжалявам, но с последните си постове съвсем става ясно, че поведението на хората трябва да се случва  по твое усмотрение.
Та и баба ти така.


Именно, незряла е и свикнала да става нейното, както и предположих. Тепърва много неща няма да стават както й се иска, често животът не се случва според нашите очаквания.

# 42
  • Мнения: 12 725
След като не се заключва темата, ще се опитам да отговоря на въпроса от първия пост.

Виждала съм как мъката променя човека. Виждала съм как физическата болка го променя. А от първо лице съм се убедила как страданието и страхът от смъртта те прави тотално друг човек, понякога недекватен, понякога натоварващ и измъчващ близките си.

"Това, което не ни убива, ни прави по-силни" - за мен най-голямата глупост, която изобщо може да хрумне на някого. Има лоши неща, които се случват и които ни нараняват и ни осакатяват, не винаги физически, но душевно - със сигурност. Това са такива неща, които разместват гледната ти точка и никога нищо вече не е същото.

# 43
  • Мнения: 6 076
А за авторката няма скръб, така ли? С нищо не е обидила или нагрубила баба си, не ѝ е казала да си преодолее мъката, просто ѝ е натежало и споделя тук. И то съвсем с право ѝ е натежало. И тя има право на емоции, представете си, дори както е на великите 19 години. Много ми е емоционална темата, защото аз изгубих баба и дядо съвсем наскоро, а съвсем не съм на 19. Може да ви шокирам, но загубата си е загуба и много боли. Ама авторката е на 19 все пак, ама-ха, какво се е разциврила.
Всъщност загубата на баба и дядо е много различно от загубата на партньор с който си преживял десетилетия, любов, създаване на деца и отглеждането им, житейски трудности, лишения и радости, посрещнали са внучката, борили са се тежката болест на дядото, а вероятно бабата си има нейни болести, които е неглежирала заради грижите за дядото. Загубих баща си съвсем наскоро и твърдя че е съвсем различна загуба и болка в сравнение със загубата и болката от смъртта на бабите и дядовците. А и майка ми изживява загубата и болката си различно от мен.
Но щом моето 15г дете, което е много уязвимо от състоянието си и което много обичаше дядо си може да ме разбере, щади и подкрепя въпреки че съществуването му зависи от мен, значи и 19г момиче може да прояви повече разбиране и търпимост към баба си. За нея живота наистина продължава, но за баба й остава огромна празнота във всеки един аспект на живота.

# 44
  • Мнения: 5 428
А за бабата животът свършва, така ли? Много грозно сравняване на мъките. Освен да ходи на село и да я подкрепя, което авторката прави, какво друго се очаква? Да не ѝ тежи от всичко, което ѝ се се струпало и дори анонимно да не се оплаква? Брей, корав народ в този форум, бе! Това, животът, блъска, брули, реже, обаче съфорумците и децата им са като непоклатими скали и не мигват даже. Излизам от тази тема, която превърнахте в гнусна.

# 45
  • Мнения: 6 146
А за бабата животът свършва, така ли?
Горе-долу така се получава. Чести са случаите след единия, да си отиде и другия. Загубата е непрежалима понякога.

# 46
  • Мнения: 18 497
Моите баба и дядо си отидоха с две седмици разлика, но си бяха възрастни.
 Аз ще налея още гнусно за някого сигурно, но съм загубила доста близки, знам какво  е, как стават нещата. Имам един брат, с когото малко общувам, по ред причини, едната , че вече не пътувам и не мога да му помагам.И децата си ,никой друг не остана.
 Но да не е  фразата на авторката " да се вземе в ръце, да си гледа живота " баба и, да означава да ги посреща ,да се грижи за тях и техните болки като преди? Защото първите дни получих и  от децата си много съчувствие, но нататък се очаква от мен да съм майка им. С всичкото съдържание. Оставям настрани ,че те ми додават средства, нямам достатъчно , а  и съм дала всичко що имам.
  Но очакването си стои.
 Та да не е това ?
Няма как да е същото, извинете. Ставаш пречупен човек, не си на 30-40  да създаваш отново, щом имаш и  внучка на почти 20 си възрастен ,закостенял, пък и  това не е до годините, до манталитет на човек ,изживял цикъла. Някои се събират да преживеят старините, други - остават сами.
 Пред теб не стоят въпроси да пораснеш, изучиш, отгледаш деца, осигуриш бъдещето им, това е в миналото ,сам си. Няма много отпред.


 Та не упреквам младостта, изяснявам, обич си има бабата, но не е същото ,дори на легло ,силаат и е била при нея, дори изтощена  е имала стимул, вяра.
 Аз съм разказвала много пъти за себе си.
 Изживяно, та най-доброто е момичето да се оправя, да изчака  баба  и да изживее болката и мъката ,да не я занимава със себе си , има си родители , нищо че са разделени ,те са нейната опора .  Явно дядото е бил стожер, загубила е повече от дядо ,нещо като родител при нея,  но няма връщане назад.

 Може да мрънка старата жена ,че  се изисква от нея ,това няма да признае  никой.
Поне една година и трябва да изживее всяка емоция ,страх,  да се съвземе. Оставете я на мира.Стигат и нейните.

# 47
  • Мнения: 19
Кой е казал, че не я разбирам или пък че не съпреживявам тази мъка,  но самата тя трябва да е силна дотолкова, че да знае, че я очакват още много причини, поради които си струва макар и трудно да прогледнеш отново. Загубата е нещо неизменно, да, трудно се свиква, изисква своето време, но в крайна сметка ти се бориш срещу живота и това той да те вземе, затова трябва да търсиш утеха в ежедневни неща дори, дали гледане на телевизия, баба примерно има градина, въобще избавянето е дълъг процес, но ще има още дечица, на които да се радва и да придават смисъл. Идеята не е да я оставям да се отдаде на мъката, а да й помогна колкото се може повече да няма време дори да мисли за това, доколкото е възможно.И затова, че много от пишещите тук не осъзнават какво се опитвам да кажа, ще си позволя да бъда деликатно вулгарна и да ги помоля просто да изчезнат Simple Smile
ПП, баба е достатъчно млада, здрава и движеща се , да чукна на дърво, че да има други неприятни следствия.

# 48
  • Мнения: 1 137
А за авторката няма скръб, така ли? С нищо не е обидила или нагрубила баба си, не ѝ е казала да си преодолее мъката, просто ѝ е натежало и споделя тук. И то съвсем с право ѝ е натежало. И тя има право на емоции, представете си, дори както е на великите 19 години. Много ми е емоционална темата, защото аз изгубих баба и дядо съвсем наскоро, а съвсем не съм на 19. Може да ви шокирам, но загубата си е загуба и много боли. Ама авторката е на 19 все пак, ама-ха, какво се е разциврила.

Да те шокирам аз теб - последната си баба загубих на 14, а преди няколко месеца, година след като се роди моето дете, загубих мама! Това, че си загубила баба и дядо в зряла възраст, е дар. Моето дете няма да помни баба си, а аз няма да имам повече обичта и подкрепата на майка си от млада възраст! Хайде да си помислиш какво имаш и после да коментираш.
Не зная кой го каза - да загубиш партньора и любовта на живота си било по-малко от колкото дядо.... Да, на стари години, когато и най-малката промяна може да те убие, върви си търси мъж. Когато мама почина, всички се притесняваха най-много за баща ми. Аз, колкото и да страдам, ще се оправя, но възрастният човек, делил легло десетки години с починалия, е много по-уязвим.

# 49
  • Мнения: X
Няколко пъти репортвам темата, дано вече я заключат.

Баба ти сигурно е губила и друг път близки, но мъжа си губи веднъж. Обясниха ти вече какво е за нея тая загуба. Ти не вдяваш, защото си имала изпити, баба ти се е сопнала с нещо и ти си си тръгнала.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Темата бе разчиствана многократно.
Дадохме шанс, но явно няма да се получи.
Обиди и квалификации към потребителите не са допустими, а подобен стил не се толерира:
И затова, че много от пишещите тук не осъзнават какво се опитвам да кажа, ще си позволя да бъда деликатно вулгарна и да ги помоля просто да изчезнат
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт