Вентолин и пулмикорт - кога?

  • 15 968
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 598
Надявам се Бърди да прочете поста ми...

Как да разбера дали детето е за вентолин и пулмикорт? Педиатърката ни е в отпуска и се наложи да отидем на друг педиатър, който още като чу влажно спорадично изкашляне постави диагноза "остър бронхит". Преслуша го и каза, че имало хрипове. Искаше да праща детето в болница, но нямаше как, заради моето родителско здраве. Измисли да ни даде инхалатор под наем и 3 страници рецепти: вентолин, пулмикорт, ердомед, панцеф (ако след ден 4 вдигне температура), тобрадекс...

До сега детето не е боледувало сериозно. Пило е само веднъж за 7 години антибиотик. Не боледува често. Кашлицата му е била винаги от заден секрет, минавала е с промивки на носа и сиропчета за кашлица. Сега от раз - вентолин и пулмикорт!Вентолин и пулмикорт не са ли тежка артилерия? Не трябва ли да се изписват от пулмолог? Не трябва ли след снимка? Мисля да направим консултация с още един педиатър, да го преслуша и да си каже мнението... Какво може да стане ако се лекува с вентолин и пулмикорт без да има нужда?

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Веднъж е имал бронхит моят син, няма нужда от снимка и т.н., опитните педиатри веднага го разпознават. Кашляше нон- стоп и се чуваше като хриптене. Не е имал температура. Изписаха му инхалации с кортикостероид и имаше почти моментално подобрение.

# 2
  • Мнения: 10 598
Моят син кашля спорадично, чува се секрет - влажна кашлица, преглъща. Като зареве почва да се дави от секрет.
3 дни вдига температура 37,2-39,1. Днес вече се събуди с 36.0, след две вечери обилно потене. Имаше и диария, която овладяхме. Носа - запушен. Два отрицателни ковид теста за сега.
Не познавам педиатъра, не знам колко е опитен. Утре ще платя частен преглед при още един, да видим дали и той ще го разпознае този "бронхит". Rolling Eyes

Имам чувството, че като се почне веднъж с вентолин и пулмикорт, при всяко боледуване ще трябва да прибягваме до това. Поне от форума, останах с такова впечатление... Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 8 585
Моят син кашля спорадично, чува се секрет - влажна кашлица, преглъща. Като зареве почва да се дави от секрет.
3 дни вдига температура 37,2-39,1. Днес вече се събуди с 36.0, след две вечери обилно потене. Имаше и диария, която овладяхме. Носа - запушен. Два отрицателни ковид теста за сега.
Не познавам педиатъра, не знам колко е опитен. Утре ще платя частен преглед при още един, да видим дали и той ще го разпознае този "бронхит". Rolling Eyes

Имам чувството, че като се почне веднъж с вентолин и пулмикорт, при всяко боледуване ще трябва да прибягваме до това. Поне от форума, останах с такова впечатление... Rolling Eyes
Всичко е въпрос на диагноза. Тоест, откъде кашля детето.
Цитат
Моят син кашля спорадично, чува се секрет - влажна кашлица, преглъща.
Ако това трае месеци, това говори:
* или за дълга, неизлекувана, инфекция, белодробна,
* или за нелекуван, дълъг бронхоспазъм... или като следствие на вирусно заболяване, или като следствие от "тлееща, актуална" белодробна инфекция ( дава застой на секрети= инфекция= още по-силен бронхоспазъм=още по-силна задръжка на секрети= още по-силна инфекция= влажна, постоянна кашлица).

Вентолин е медикамент за бързо действие, "бързо облекчаване на симптомите" - тоест, дава се за 1-2 дни. Обикновено. НЕ се дава за дълготрайно лечение, тоест, като схема за постоянно приложение (освн ако не давате като LABA-тоест, "вентолин с пролонгирано действие"). Не е за това Вентолин.
Основният медикамент тук е инхалаторен кортикостероид. Прилага се като СУХИ ИНХАЛАЦИИ, с бейбихейлер. Не течни инхалатори. Течните са за болница, и за кратък период от време.

Вероятно, и както го описвате, детето има нелекувана хронична инфекция (белодробна? синуси?). Първо нея трябва да овладеете. Също, имайте пред вид, че вирусни заболявания, могат да обострят лошо контролирано белодробно състояние.

Цитат
Какво може да стане ако се лекува с вентолин и пулмикорт без да има нужда?
Ако има инфекция? инхалаторният кортикостероид я влошава. Освен че, ако има инфекция? ...няма да имате ефект от тези двете. Или? ще е краткотраен.

Цитат
Вентолинът и пулмикорта са ни дадени за смесване с натриев хлорид, за небулизация. Само че на въпрос за колко дни, отговорът беше - докато почне да отхрачва по 3 пъти за 24ч и идвате на контролен преглед, да му намаля дозата. Може да е след 5 дни, може и след 20... Rolling Eyes
Значи, ако кашлицата е от задръстени белите дробове, да ги почваме инхалациите? Ако не - да пускаме микробиология ли?
НЕ се дава натриев хлорид. Не се правят рутинно течни инхалации!
Щом досега детето е нямало проблеми? Нещата отиват в плоскостта на остро състояние. Инфекция? вирусно? оценката е на място. При тези неща, кашлицата може да е влажна за няколко дена- оправя се това с нужното лечение- първо, и ако кашлицата САМА, НЕ мине за 4-5 дена, се мисли за нужда от антибиотик <<< Първо!!  После за друго ( сухи инхалации С ЕДИН ПРЕПАРАТ). Ако няма данни за инфекция? даваме ацц-кидс ... и чакаме 2-3-4 дена "природната динамика"- без други илачи и "фокуси". Само следим за поява на температура, влошаване на кашлицата, и/или, белези на инфекция (белодробна, отит, фарингит...).

Тук пишете:
Цитат
Моят син кашля спорадично, чува се секрет - влажна кашлица, преглъща.

а тук, пишете:
 
Цитат
Последно беше с подобна кашлица през март месец. Беше със зачервено гърло и хрема. Тогава лекувахме за първи път с антибиотик и след седмица оздравя. От март до сега не е боледувал.

Моля сърдечно да уточните, за остро или за хронично състояние (кашлица) се касае?
Интерпретацията зависи точно от това.

Последна редакция: нд, 21 авг 2022, 16:00 от Birdie

# 4
  • Мнения: 10 598
Хронично, нелекувано ли? Последно беше с подобна кашлица през март месец. Беше със зачервено гърло и хрема. Тогава лекувахме за първи път с антибиотик и след седмица оздравя. От март до сега не е боледувал. Въпросната симптоматика започна преди 4 дни с температура 37,9.
Вентолинът и пулмикорта са ни дадени за смесване с натриев хлорид, за небулизация. Само че на въпрос за колко дни, отговорът беше - докато почне да отхрачва по 3 пъти за 24ч и идвате на контролен преглед, да му намаля дозата. Може да е след 5 дни, може и след 20... Rolling Eyes
Значи, ако кашлицата е от задръстени белите дробове, да ги почваме инхалациите? Ако не - да пускаме микробиология ли?

# 5
  • Мнения: 1 858
От веднъж лечение с вентолин и пулмикорт нищо няма да му стане. Бих ги започнала щом има хрипове.
До миналото лято дъщеря ми (на 6 год. тогава) не беше боледувала сериозно, нямахме инахалатор и никога не бяхме изпозлвали въпросните медикаменти. Изведнъж един следобед започна кашлица, вдигна много висока температура и след снимка се оказа с тежка пневмония и в болница. След като ни изписаха ни препоръчаха инхалатор и пулмокрот за още седмица. И аз така се притеснявах, че вече едва ли на всяко боледуване ще изпозлваме инхалатора, но не стана така. След болница още два пъти се наложи в следващите 3 месеца заради сериозни кашлици. Правеше направо пристъпи и без вентолин не спираше и за 20 секунди да кашля. След това всичко отшумя, но и сега да се налага определено бих предпочела да извадя инхалатора отколото да се стане по-зле и да стигнем до болница. Не са толкова страшни лекарствата.

# 6
  • Мнения: 10 598
Благодаря! Така както го описвате, вашите деца са били със силни кашлици. Моето почти не кашля... Засичам го за час най-много 5-6 пъти да се изкашля. За това ме озадачават предписаните лекарства... Rolling Eyes Ако беше нещо, което аз самата да виждам, че е много зле и има нужда, въобще няма да се чудя и аз сигурно...
Не знам, за сега давам Флудитек само и промивки... Нослето се поотпуши, почна да духа сополи вече, до вчера беше задръстено там...

# 7
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Защо не си направиш консултация и с друг педиатър? Да го прегледа и да видиш той какво ще каже.

# 8
  • Мнения: 1 858
Благодаря! Така както го описвате, вашите деца са били със силни кашлици. Моето почти не кашля... Засичам го за час най-много 5-6 пъти да се изкашля. За това ме озадачават предписаните лекарства... Rolling Eyes Ако беше нещо, което аз самата да виждам, че е много зле и има нужда, въобще няма да се чудя и аз сигурно...
Не знам, за сега давам Флудитек само и промивки... Нослето се поотпуши, почна да духа сополи вече, до вчера беше задръстено там...

Да, инхалациите съм ги правила при много сериозни кашлици. За това, което описвате вероятно бих изчакала с тях. Има лекари, които ги изписват за щяло и нещяло, особено по спешните кабинети. Същото и с АБ.

# 9
  • Мнения: 1
Здравейте! Дъщеря ми е на 3г. Почти не кашла, но имаше сополи които се стичаха навътре в гърлото. След 1 седмица ни накараха да направим снимка на дробовете, излезе, че има пери бронхит. Изписаха й инхалациите с Вентолин и полминор, АЦЦ сироп. Не знам какъв бронхит е, но детето не кашля, само сутрин по малко, вече няма сополи, не е вдигала изобщо температура.

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Е защо са ви накарали да правите снимка?

# 11
  • Мнения: 12
Здравейте,

Току-що ни изписаха на 9-месечното бебе за пръв път инхалации с вентолин, пулмикорт и натриев хлорид. Интересно ми е да чуя от тия, които твърдят, че не са имали повече проблеми след гореспоменатите препарати, дали са получили по-късно други по-тежки, на пръв поглед несвързани заболявания при децата, на които са давали медикаментите?

# 12
  • Мнения: 4 759
Синът ми от шестмесечен до шест години беше непрекъснато (буквално) на инхалации - бъркахме вентолин, пулмикорт и атровент в различни пропорции според това колко е зле: дали има бронхит, бронхиолит или просто ларингит. Вече е на 11 години, нищо му няма - почти метър и 60 е, здрав, активен, спортува редовно. Няколко години изобщо не се налагаше да вадим инхалатора. От миналата година пак започна с историите, но само веднъж годишно за около седмица се е налагало.

Много внимавайте да не предозирате вентолина. Ще се окажете с едно перпетум мобиле у дома. От опит ви го казвам.

# 13
  • Мнения: 10 598
Понеже аз съм автор на темата, искам да подчертая моята поука:

Винаги второ мнение! Ако двама лекари не са на едно мнение, и ако след два дни не е станало по-зле не почвай тези препарати.

Общи условия

Активация на акаунт