Нисък хемоглобин на бебето ???

  • 10 284
  • 76
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958
Мили майки ,току-що звънях на педиатърката ,за да разбера резултатите от изследванията на Йоан и тя каза ,че му е нисък хемоглобина -109... #Puppy dog  Sad  Embarassed Така се притесних ,че не разбрах в какви граници трябва да се движи и колко е нормално да бъде!/Въпреки ,че тя ми обясняваше нещо/ Embarassed
Моля ви ,ако някоя знае повече по въпроса ,да ме осветли.. Praynig
Лекарката ме посъветва ,в този случай да давам през ден по 1/2 жълтък/а аз въобще не съм давала до момента/ месо,от което 2 пъти седмично рибно пюре и да му готвя коприва...
Ами това е ....
БЛАГОДАРЯ ви предварително!

# 1
  • Мнения: 811
Доколкото си спомням нормата е 120

Давай повечко зелени храни /спанак, коприва/. Лекарката правилно ти е казала да даваш жълтък.

Споко, не е чак толкова нисък, т.е. ще промениш малко хранителния режим, но няма нужда от медикаменти.

# 2
  • Мнения: 3 146
как ще е нисък, бе - нали е над 100?
Ние при 106 нищо не сме взимали и дори не ми е било казано, че е нисък....

# 3
  • Мнения: 4 212
И според мен си му е нормален хемоглобина, но щом допълнителната добавка на желязо е само хранителна, е добре.Според мен за малко дете това си е добър хемоглобин.

# 4
  • Мнения: 811
Цитат на: Teya
И според мен си му е нормален хемоглобина, но щом допълнителната добавка на желязо е само хранителна, е добре.Според мен за малко дете това си е добър хемоглобин.

Всъщност може да са й обърнали внимание, ако бебо е по-тежичък или ако яде малко.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Teya
И според мен си му е нормален хемоглобина, но щом допълнителната добавка на желязо е само хранителна, е добре.Според мен за малко дете това си е добър хемоглобин.

Всъщност може да са й обърнали внимание, ако бебо е по-тежичък или ако яде малко.[/quote

МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ!Успокоихте ме! Щастлива съм ,че ви има Heart Eyes

А иначе ,Йоан на 6 1/2 месеца беше 7200кг и 70 см.Хапва си по 200 гр пюре ,на обяд месно ,следобяд плод и пие по  210-230мл мляко...мисля ,че е добре...До 6 месеца млякото му беше кърма,сега пие Аптамил.

# 6
  • Мнения: 4 212
Много добре ти се храни детето.Прекаленото тъп4ене , също не е хубаво както и малкото коли4ество хтана.Твоето си е съвсем в мярката и като храна и като килограми.
За мен няма нищо обезпокоително.Само мога да изкоментирам, 4е има лекари и лекари.С времето, ще видиш 4е се вдига хемоглобина, защото запо4ва да приема разли4на и по ранзообразна храна богата на желязо.Все пак още имате ограни4ен хранителен режим.На 2, 3 години, когато ве4е яде вси4ко хемоглобина му ще е по висок.
Като го гледам на снимката, има си и розови бузки и добър тонус. Heart Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 2 958
БЛАГОДАРЯ!
Аз така се паникьосах сутринта ,че веднага спретнах едно пюре със спанак Grinning Ще "засилвам" храната Thinking

# 8
  • Мнения: 811
Хи хи
Моето дзвере е едричко, та поне веднъж седмично правя спанак. Добре, че го обича  Laughing  Да са живи и здрави мамите от форума - колко рецепти със спанак напрупах.

Но не е необходимо да се паникьосваш. Лекарката просто ти е обърнала внимание.

Поздрави

# 9
  • Мнения: 3 042
Имаше я подобна ситуация и при нас. На 6 месеца беше с 103, на 7 - вече 93 - пихме Малтофер. После всеки месец го водих на изследвания, последно беше 119, за малко бебе е добре. В нашата листовка с нормите за кърмачета нормалните стойности са от 95 до 131.
Все пак си мисля, че спанакът няма да ви помогне, силно преувеличават за него, най-добре месо, жълтъци.
Хайде успех!

# 10
  • Мнения: 18 542
Цитат на: StaM
Мили майки ,току-що звънях на педиатърката ,за да разбера резултатите от изследванията на Йоан и тя каза ,че му е нисък хемоглобина -109... #Puppy dog  Sad  Embarassed Така се притесних ,че не разбрах в какви граници трябва да се движи и колко е нормално да бъде!/Въпреки ,че тя ми обясняваше нещо/ Embarassed
Моля ви ,ако някоя знае повече по въпроса ,да ме осветли.. Praynig
Лекарката ме посъветва ,в този случай да давам през ден по 1/2 жълтък/а аз въобще не съм давала до момента/ месо,от което 2 пъти седмично рибно пюре и да му готвя коприва...
Ами това е ....
БЛАГОДАРЯ ви предварително!

Нормалните стойности са около 120-140.
Давай повече месо.
Аз на Борис почти всеки ден му давам, ако не месо, месен бульон.
За 3 месеца от 120 ХБ му се е вдигнал на 127.
Той риба не яде заради алергиите.

# 11
  • Мнения: 277
Ако малкият хапва каши вземи на Хумана с ябълка, тя е специално обогатена с допълнително с желязо и йод.

# 12
  • Мнения: 277
Grinning повторила съм си мнението

# 13
# 14
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: cheta
Цитат на: StaM
!

Нормалните стойности са около 120-140.
Давай повече месо.
Аз на Борис почти всеки ден му давам, ако не месо, месен бульон.
За 3 месеца от 120 ХБ му се е вдигнал на 127.
Той риба не яде заради алергиите.


Ами аз му давам всеки ден месно пюре на Хип Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 18 542
Цитат на: StaM
Цитат на: cheta
Цитат на: StaM
!

Нормалните стойности са около 120-140.
Давай повече месо.
Аз на Борис почти всеки ден му давам, ако не месо, месен бульон.
За 3 месеца от 120 ХБ му се е вдигнал на 127.
Той риба не яде заради алергиите.


Ами аз му давам всеки ден месно пюре на Хип Rolling Eyes

Когато му давам пюре с месо, слагам по ~40-50г. месо вътре. Това за количество пюре около 220г.
Месото в Хипските пюрета е ~18%, което е горе-долу същото. Говоря за бурканче пак от 220г.
На Борис ХБ на 6 месеца беше 118, а на 1г. 117.
От колко време яде месо?

# 16
  • Мнения: 1 581
Нормата е над 100, ние бяхме със 101 на 6 месеца, после 109 и постепенно се вдигна. Не се тревожи.
И на нас ни препоръчаха повече месо и месни продукти.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 958
cheta написа:
От колко време яде месо?

Ами от началото на 6-я месец.[/b]

# 18
  • Мнения: 18 542
Цитат на: StaM
cheta написа:
От колко време яде месо?

Ами от началото на 6-я месец.[/b]

Значи има време да се вдигне.
Продължавай така. Все пак от скоро яде месо така че не може да очакваш светкавични резултати.
Все пак ХБ не ви е чак толкова нисък. Ще имаш основания за притеснение, ако не се вдига или спада, което ми се струва малко вероятно.

# 19
  • Мнения: 2 452
Цитат на: StaM
БЛАГОДАРЯ!
Аз така се паникьосах сутринта ,че веднага спретнах едно пюре със спанак Grinning Ще "засилвам" храната Thinking


Да не ви разочаровам, но това за спанака и желязото е мит. Едно време по хигиена ни разказваха, че "откривателя" на желязото в спанака сбъркал и пропуснал една нуличка, та се получило десетократно по-високо количество от реално съществуващото и така се родил мита за желязото и спанака.....
То пак си има желязо в спанака, но изобщо не е толкова много, както обикновено се предполага.

# 20
  • Мнения: 18 542
И нещо друго, желязото от месото се усвоява много по-пълно, отколкото от зеленчуците.

# 21
  • Мнения: 4 212
До колкото знам  140 хемоглобин са стойности за възрастен мъж, в смисъл възрастен индивид.
Наистина в спанака няма много желязо.Давай месенце, пиле, телешко, после и риба като дойде времето....слагай и подправки като лук и магданоз, също много помагат, разбира се пасирани.Жълтък ако понася също.
Моята дъщеря беше на изкуствена кърма и я захраних на 3 месеца, а на 4 с месо.Първото и месно ястие беше курбан, колкото и странно да зву4и.

# 22
  • Мнения: 2 489
Нормата за деца е от 110 до 140.

# 23
  • Мнения: 4 212
Цитат на: sunny_zt
Нормата за деца е от 110 до 140.

а за възрастни Confused:

# 24
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Teya
Цитат на: sunny_zt
Нормата за деца е от 110 до 140.

а за възрастни Confused:


мъже- 140 -180
жени 120 -160

# 25
Има готови пюрета със спнак както на ганчев така и на хип и на други фирми,не е нужно да му готвиш

# 26
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: sunny_zt
Цитат на: Teya
Цитат на: sunny_zt
Нормата за деца е от 110 до 140.

а за възрастни Confused:


мъже- 140 -180
жени 120 -160


Уаууу -НОВО ДВАЙСЕТ Embarassed  Embarassed  Embarassed
ОК -ще видим при следващото изследване .... ooooh!  ooooh!  Praynig

# 27
  • Мнения: 1 581
На бележката от изследванията ни пишеше норма за деца 110, обаче питах педиатрите ни и казаха 100. И за хемоглобин 101 не ни изписаха желязо, а само ни препоръчаха месо.
Не мисля, че има за какво да се притесняваш.

# 28
  • Мнения: 2 489
За кърмачета сигурно нормата е 100. За деца означава най-вероятно вече по-големки.

# 29
  • Мнения: 18 542
Цитат на: StaM
мъже- 140 -180
жени 120 -160


Уаууу -НОВО ДВАЙСЕТ [/quote]
Да, това са референтните стойности за мъже и жени.

# 30
# 31
  • Мнения: 684
Цитат на: StaM
Цитат на: cheta
Цитат на: StaM
!

Нормалните стойности са около 120-140.
Давай повече месо.
Аз на Борис почти всеки ден му давам, ако не месо, месен бульон.
За 3 месеца от 120 ХБ му се е вдигнал на 127.
Той риба не яде заради алергиите.


Ами аз му давам всеки ден месно пюре на Хип Rolling Eyes


Защо не пробваш ти да му сготвиш и му слагай повечко месце на човека-няма да му е зле.Аз давам червено цвекло то е страхотно за хемоглобин,повярвай ми.Докато бях бремеенна ядях често от него и никога не съм имала проблем при изследванията.То не е алерген и няма от какво да се прит.Аз го давам и сварено в яденето и на сок сурово,но го смесвам с ябълка ,като 2/3 е ябълка и 1/3 червено цвекло.
Не се притеснявай-хемоглобина не му е толкова нисък-на долната граница е но е в нормата.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 790
За желязото в спанака и другите там растения съм чувала, че било от друга валентност и нямало как да се усвои от организма. Т.е има го, но не върши работа. И аз малко off от темата, понеже Съни спомена за нейния случай. Аз пък съм точно наобратно-хемоглобина ми последно беше 117, а серумното желязо-2.1. Т.е. що годе висок хемоглобин, а пък самото желязо-мноооого ниско. Докторката направо се опули, ама каза да продължавам с хапчетата.

# 33
  • Мнения: 2 489
Твоето желязо наистина е твърде ниско. При мен е 26 при норма до 26. Другата седмица ще видя какво е положението.

# 34
  • Мнения: 684
Мацки яжте черен дроб ако го обичате-много ще ви помогне и за желязото и изобщо за хемоглобина. #Milti

# 35
  • Мнения: 1 080
Ние имахме същия проблем, бяхме под нормата-минимуна е 108,а нашия беше 100, но това беше в периода,когато едвам започвахме да папаме мръвки и яйца,а и аз малко поотложих захранването с тях,че все изринати си ходехме....Та значи +редовното приемане на месо и яйца, педиатърката ни изписа капки Mалтофер(желязо) и за нула време влязохме в норма. 109 е почти при минимума ама не е страшно. Всичко ще е ок. Все пак си спазвай това,което е казал педиатъра ви.

# 36
  • Мнения: 1 080
Извинявам се пак съм аз, щото има какво още да напиша. На тази вашта същата възраст имахме същите проблеми, явно и вие малко сте позакъснели със захранването. Жълтък през ден се дава даже да няма проблеми с хемоглобина. За рибата трябва да внимаваш и моя съвет е да му я купуваш и приготвяш ти, същото е и за месото, мнението ми. А за копривата.........незнам, със сигурност няма да му навреди,ама едва ли е от съществено значение в случая. Наблегни на месото и яйцата.

# 37
  • Мнения: 6 315
Най-добре наистина да наблегнете на месото. В спанака, копривата и т.н. освен, че не е толкова много, желязото е по-трудно усвоимо и в тези листни растения съществуват съединения, които пречат на желязото да се усвои от организма, така че файда няма.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 958
ОК Много ви благодаря ,мили майчета,за съветите !!!
Само че малко се обърках  за това коя е долната  граница.... ooooh!
Ще наблегна на месцето и жълтъка !

# 39
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
здравей!
за да не се притесняваш ще ти кажа, че ние след раждането бяхме с анемия - преливаха му два пъти кръв - май поради ранно срязване на пъпната връв...
сега втория месец му направиха изследвания -6 и десет - по-странни стойности - но казаха, че са гранични и ни изписаха желязо.... Искам да ти кажа, че не е толкова страшно - пък и децакта са с по-нисък хемоглобин, а и при бебетата има някакъв спад 2-3 до 4-ти месец!
просто му давай това което са ти казали!

успех! да ти е жив и здрав малчо

# 40
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: StaM
ОК Много ви благодаря ,мили майчета,за съветите !!!
Само че малко се обърках  за това коя е долната  граница.... ooooh!
Ще наблегна на месцето и жълтъка !

На моя бебок правихме изследвания на 5-тия месец и Hb беше 101. Аз лично малко се притесних (за сравнение какта на тази възратс беше със 105), но педиатърката ми каза, че е на долна граница (т.е. явно има предвид 100) и да не се притеснявам. Препоръча както знаеш месо, жълтък, че и дроб. Но последното още не съм му давала.
Давам си през ден месно пюре и жълтък (вече сме на цял) и изобщо нямам намерение да се притеснявам. Бебо е жизнен с добър тонус и апетит и за мен това е добър признак, че сме здрави.
Каката и досега си е леко анемична, а да не говорим, че аз до 23-та си година винаги съм била на долна граница (после го вдигнах трайно след наложили се след операция кръвопреливания, но това е друга тема). Така че може да има и наследствен момент.

# 41
  • Мнения: 71
Цитат на: StaM
Мили майки ,току-що звънях на педиатърката ,за да разбера резултатите от изследванията на Йоан и тя каза ,че му е нисък хемоглобина -109..

здравей, и ние имахме такъв проблем само4е нашия бе6е 92 даже вие сте в нормата. на моя бебо му исписаха едни ампулки "тот-хема"и за една седмица се оправи.не се притесняваи вси4ка щте е наред

# 42
  • Мнения: 1 080
Аз казах, че долната граница (в 6 месец бяхме със 100) е 108,незнам как се мени с времето, но за тази възраст си е 108-това ми каза педиатърката. Та вие сте на границата, но в норма. Проблемът е, че ако е под нормата може да възникне проблем с развитието на бебчето не толкова физически,колкото свързан с мозъка...нещо такова ми обясняваше педиатърката, та си звучеше страшничко и веднага взехме мерки. Но както казах, вие сте си в норма макар и на долната граница, а и щом не са ви предписали допълнителни неща, значи не са необходими.

# 43
  • Мнения: 3 042
Виж сега, за долната граница си провери на бележката от изследването! Там ги пише референтните стойности, на моята пишеше 93-131. Ако сте извън тях се отбелязва с + или - . Е, това е, просто и ясно!

# 44
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Павлина
...Все пак си мисля, че спанакът няма да ви помогне, силно преувеличават за него, най-добре месо, жълтъци.

Аз пък мисля, че преувеличаването е за месото. Свекър ми е абсолютно месоядно и пие хапчета за вдигане на хемоглобина.
Не знам кога хората ще разберат, че месото не вдига хемоглобина.
А и друго, Цецо на 1 г. имаше Нb 118 при условие, че не е вкусил месо и жълтък.
Правете си сами изводите без това да предизвиква повод за война във форума.

# 45
  • Мнения: 6 315
Цитат на: AFRODDITA

Аз пък мисля, че преувеличаването е за месото. Свекър ми е абсолютно месоядно и пие хапчета за вдигане на хемоглобина.
Не знам кога хората ще разберат, че месото не вдига хемоглобина.
А и друго, Цецо на 1 г. имаше Нb 118 при условие, че не е вкусил месо и жълтък.
Правете си сами изводите без това да предизвиква повод за война във форума.


То си е най-вече до човек. Аз имам приятелка вегетарианка, чийто хемоглобин е 140, но по принцип по дебелите книги пише, че в месото желязото е най-добре усвоимо за чопвешкия организъм, а в спанака и копривата стойностите не са толкова високи.

# 46
  • Мнения: 3 926
Моят баща имаше хемоглобин 47 на 120 кг. живо тегло. Смляха го от изследвания за рак, къде ли не му ровиха... Накрая отидохме на хомеопат и той човекът си каза, че организмът на баща ми не усвоява добре желязото. Така за два месеца на сокове от цвекло и моркови, на спаначени и копривени супи нещата се нормализираха. Е и с едни билки дето ги изписа човека, които помагат на обмяната на веществата. Иначе си има хора, които по принцип са си с по-нисък хемоглобин и така си живеят. Преди година имах един ученик, на когото му отложиха казармата по такава причина. Момчето си има нисък хемоглобин откакто се помни. Жив, здрав и прав 19-годишен мъж. Не се шашкай Simple Smile

# 47
  • Мнения: 18 542
Цитат на: AFRODDITA
Аз пък мисля, че преувеличаването е за месото. Свекър ми е абсолютно месоядно и пие хапчета за вдигане на хемоглобина.
Не знам кога хората ще разберат, че месото не вдига хемоглобина.

Това е и до човек. Майка ми хапва месо, но хемоглобина й е нисък заради обилните месечни кръвотечения, така че стойността на ХБ на един човек не е меродавно.

# 48
  • Мнения: 2 489
Хемоглобинът може да е нисък заради недостиг на фолиева киселина. Защо го свързвате веднага с желязото?

Има много смъртни случаи в САЩ, при които се изписва желязо при нисък хомоглобин, при положение, че желязото е в норма. Претоварва се сърцето и черния дроб.

# 49
  • София
  • Мнения: 797
Здравей! Моето момченце(сега на 11 месеца и половина) още от изписването от родилния дом беше с нисък хемоглобин, затова до 5 месец му давах капки "Малтофер", след като започнахме и местните пюрета, хемоглобина му се нормализира. Много е важно с какво го храниш. Желязото се усвоява много добре от зелето, доматите, морковите, картофите, карфиола, докато от спанака, пшеницата, соята и някой варива по-слабо. Имаше специална статия за този проблем в един от броевете на сп."9 месеца".  Най- важното е, че храната трябва да е богата на белтъчини, главно от  месо, черен дроб, риба, също да е богата на витамин С, понеже той подпомага усвояването на желязото от организма. Храната трябва да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.  От плодовете подходящи са  ябълки, вишни, френско грозде, касис.  Трябва да се ограничи приема на прясно мляко, овесени ядки, пълнозърнест хляб и соя, тъй като те потискат резорбцията на желязото.

# 50
  • Мнения: 3 042
Ето я  статията "Как да му осигурите желязо" от бр98 на списанието "9 месеца"

Как да му осигурите желязо

През първите 5-6 месеца от живота си детето използва железните запаси, придобити от майката през вътреутробното развитие. При нерационално, едностранчиво хранене и чести нарушения на храносмилането(повръщания) през бременността страдат вносът и всмукването на желязо и при бебето.
Дефицитът на желязо се среща и при деца в най-ранна възраст и довежда до нарушения в физическото им развитие. Характерни симптоми са липса на апетит или странни предпочитания (детето ближе ледени висулки, яде пръст..), забавено наддаване на тегло, бледи лигавици и кожа, намален мускулен тонус. Освен че е бледа, кожата е суха и се лющи. Появяват се рагади в ъглите на устните.
Дефицитът на желязо може да е причинен от недостатъчен внос и едностранчиво хранене или от нарушения в усвояването на желязото с увеличени загуби или с повишени потребности.
 Заболяването е последна, късна проява на продължителен скрит дефицит на този минерал в организма. Средните дневни нужди от прием на желязо с храната са 12-14 мг за здрави деца от 1 до 15 год и 15-18 мг за момичетата от 11 до 17 години. Те могат да бъдат задоволени само чрез разнообразно хранене, в което се включват месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и варива.
Усвояването на желязото от различните храни е различно. Затова практическата стойност на хранителните продукти като източник на този минерал зависи не само от съдържанието му в продуктите, но и от това как той се оползотворява от организма. Установено е, че желязото което се съдържа в месотосе усвоява най-пълноценно и всмукването му почти не се влияе от състава на храната.  Обратното, желязото, което се съдържа в растителните храни, се възприема по-слабо и силно се влияе от състава на храната. Аскорбиновата (витамин С), млечната и лимонената киселина подобряват всмукването, а фитинът и фосфатите го потискат. Добавката на месо и риба към растителните храни подобрява значително всмукването на желязо. Затова се препоръчва в детското меню към тестените храни и закуските да добавяте богати на витамин С зеленчуци и плодове, а към супите и ястията - месо. Желязото се усвоява по-добре от зелето, доматите, морковите, карфиола, картофите, докато от спанака, пшеницата, соята и някои варива - по-слабо. Минералът от кърмата се всмуква по-ефективно в сравнение със съдържащия се в кравето мляко и в обогатените с него заместители на майчиното мляко.
За да не се стига до болестно състояние, особено важна е профилактиката.
Рационалното хранене има важно значение при лечението на желязнонедоимъчната анемия. Само с храната обаче не е  възможно в кратък срок да се попълнят изчерпаните запаси и да се натрупат нови. Диетата помага за по-бързото излекуване и възстановяване на детето.
Когато съставяте менюто на дете с желязнонедоимъчна анемия, водещи принципи са следните:
Осигурете разнообразна и добре балансирана храна, която задоволява хранителните нужди на растящия организъм.
Храната да е бедна на мазнини, защото те потискат резорбцията на желязото.
Храната да е богата на белтъчини, главно от месо, черен дроб, риба, на желязо, мед, кобалт, калций, калий, на витамини В6, В12, В2, РР, и А, особено на витамин С.
Храната да е ситно раздробена и лесноусвояема. Подходящи са крем супи, пюрета, ястия от смляно месо, настъргани плодове, сокове и нектари. Желязото се усвоява по-добре от ситно надробените продукти.
При желязнонедоимъчна анемия подходящи храни и хранителни продукти са:
Черен дроб и пастет от него, месо(особено червено) , дивеч, птици и риба
Зеле, домати, моркови, карфиол, картофи, грах, салата, коприва
Ябълки, вишни, френско грозде, касис и др плодове, богати на витамин С, плодови сокове , нектари и компоти
 готовите детски месно-зеленчукови пюрета, фино хомогенизирани и обогатени с витамин С и с желязо. Те са подходяща храна и за по-големите деца с анемия.
Ограничете в менюто на болното дете прясното мляко, овесените ядки, пълнозърнестия хляб, соята. Те потискат резорбцията на желязото. За предпочитане е детето да консумира квасено вместо прясно мляко.
 Няма забранени храни, ако анемията не се придружава от други заболявания.
Д-р Полина Митева
гл асистент към СБАЛДБ - София

Желязна кухня

 крем супа от зеленчуци
Продукти: 20гр картофи,10гр тиквички, 10гр грах, 10гр моркови, 5 гр целина, 3 гр(3/4 ч.л.) лук, 25 мл(1/2 кафена чаша мляко, 1/4 жълтък(разбийте го предварително и след това отделете малка част), 1/4 ч.л. препечено брашно, магданоз
Приготвяне:
Нарежете на ситно картофите, целината, морковите, тиквичките и лука и заедно с граха в закрит съд ги задушете с малко вода до омекване. След това ги пасирайте и прибавете сос бешамел, приготвен от препеченото брашно и част от млякото. Разредете с останалото горещо мляко. Посолете и оставете отново да кипне. Отстранете от огъня и поръсете със ситно нарязания магданоз.


Зеленчуково пюре с черен дроб

Продукти: 50гр черен дроб, 80гр картофи, 10гр моркови, 5 гр(1 ч.л.) лук, 5 гр масло, 50мл(1 кафена чаша) бульон
Приготвяне:
Нарежете на парчета изчистения от ципите телешки черен дроб. В закрит съд за кратко го задушете с малко от маслото. След това смелете дроба. Сварете зеленчуците на пара или в малко вода. Претрийте ги и ги смесете със смления черен дроб. Полученото пюре разредете с малко горещ бульон, посолете, разбийте добре и поставете на огъня, докато започне да отделя пара. Към готовото пюре прибавете останалото масло.

# 51
  • Мнения: 1 080
Явно си е до организъм. Аз по време на бременността бях смъкнала Хб-то и приемах Малтофер до като родя,тъпото е, че май трябваше и след това да продължа да взимам,а аз го спрях,но както и да е. Факт е обаче,че откакто почнах да давам на малкия редовно месо и жълтък нещата се нормализираха. И ние на 1г. сме със 118 Хб-то.

# 52
  • Мнения: 5 500
Павлина, аз не очаквам новите неща да навлязат с магическа пръчица щом като години наред са ни промивани мозъците.
Въпроса ми е обаче, знаеш ли какъв грозен субпродукт е черния дроб, пречиствателната станция на организма и след като всички токсини преминават през него ти ще го дадеш на 6-месечно бебе да го яде, а няма да потърсиш друг начин???????

# 53
  • Мнения: 5 255
Да кажа и аз  Flutter
На Лора изследванията излезнаха и показанията са 111 за хемоглобин.
Според мен е нормално, още не съм говорила с педиатърката.
На кърма е основно, отскоро е захранена, и като чета за меса и жълтъци се чудя  ooooh!
Още не сме на такъв етап от захранването..... Tired

# 54
  • Мнения: 1 080
Margarita и аз като теб имам позната вегетарианка. За съжаление тя пък на два пъти си докарва жестока анемия и сега след 13 години без месо е принудена да прояде отново,колкото и да й е неприятно. Ето това е още едно доказателство,че е до организъм, едни са предразположени към анемиа,други не. Тя в момента иска да забременее, но с този проблем това е невъзможно:(. На всичкото отгоре толкова е отслабнала,че себе си едвам носи,какво остава да износи бебе...Извинявам се за лекото отклонение от баш темата.

# 55
  • Мнения: 3 042
Афродита, не знам що за мен се закачи да ми се караш, ама нейсе. Просто някой каза за тази статия и тъй като вече съм я преписвала - я пейстнах тук да я видят хората. Аз не съм лекар и затова повече на тема Хм няма да говоря!

# 56
  • София
  • Мнения: 2 958
Момичета не се карайте Praynig Нали сме тук ,за да дискутираме и да си помагаме Heart Eyes
Аз, понеже четох тук във форума за захранванията ,та затова  мислех жълтъка да го дам след 8-я месец,но вече   започнахме с него- щом трябва... Thinking
Много от мненията ви са ми от полза,така че СУПЕР СТЕ!   love001 Благодаря  Peace

Цитат на: mam@
Да кажа и аз  Flutter
На Лора изследванията излезнаха и показанията са 111 за хемоглобин.
Според мен е нормално, още не съм говорила с педиатърката.
На кърма е основно, отскоро е захранена, и като чета за меса и жълтъци се чудя  ooooh!
Още не сме на такъв етап от захранването..... Tired

Ами и аз имах различна схема за захранването ,ама.... Thinking  ooooh!

Последна редакция: нд, 26 юни 2011, 02:41 от Boten Mary

# 57
  • София
  • Мнения: 2 958
Толкова съм щастлива #Milti  #Milti  ,че исках да споделя с вас и да благодаря на всички ,които ми дадоха съвети и бяха съпричастни към нашия "проблем Heart Eyes  

Ето  старата ми тема ....за тези ,които не знаят, че  бях притеснена ужасно...
 Embarassed http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14774&highlight=%F5% … E3%EB%EE%E1%E8%ED

Оказа се,че причината е била или в техния апарат и е отчел грешен резултат ,или храната ....Храненето вече му е много разнообразно.Давам 1 път семично риба-хек и му правя чай от коприва....А през седмицата -храната от детската кухня.
Незнам каква е била  причината,но вече всичко е ОК Grinning

# 58
  • Мнения: 4 358
Браво на отличника!  Grinning
Все така да радва мама  Grinning

# 59
  • Мнения: 3 334
Браво много се радвам за вас! #Milti Дано да се все така!

# 60
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Браво! Много се радвам за вас! #Milti  #Milti  #Milti

# 61
  • София
  • Мнения: 2 958
Благодаря ви! Grinning

# 62
  • Мнения: 6 315
Много се радвам за Йоан! Браво на него и на мама!  Heart Eyes

# 63
  • София
  • Мнения: 725
Браво на малкия Йоан и на мама Стам!!!!
Чудеса прави тази детска кухня, ей!!!!
И аз се надявам с Жожи да се похвалим със същото след време...

# 64
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Mama Mishi

Чудеса прави тази детска кухня, ей!!!!
...


Мисля ,че чудесата не са от детската кухня....започнах да му давам телешко месо,риба и чай от коприва/всеки ден чая/....може би това има значение.... Rolling Eyes
Наистина,чакам да се похвалите Simple Smile

 Simple Smile

# 65
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Много се радвам за вас!
Да видим как ще е при нас другата седмица (на 5 месеца бе 101!).. и на мен ми е малко притеснено, но се надявам да мога и аз да се похваля.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: anuschka
Много се радвам за вас!
Да видим как ще е при нас другата седмица (на 5 месеца бе 101!).. и на мен ми е малко притеснено, но се надявам да мога и аз да се похваля.


Какви мерки взимаш за повишаване на хемоглобина?

# 67
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: StaM
Цитат на: anuschka
Много се радвам за вас!
Да видим как ще е при нас другата седмица (на 5 месеца бе 101!).. и на мен ми е малко притеснено, но се надявам да мога и аз да се похваля.


Какви мерки взимаш за повишаване на хемоглобина?

Месо и жълтък основно.

# 68
  • Мнения: 2 596
Само така, браво на вас.
Страхотна снимка Stam, много ми харесва. Simple Smile

# 69
  • София
  • Мнения: 2 958
Bisi благодаря Laughing

anuschka защо не пробваш и коприва.....мисля че наистина ни помогна цялата тази комбинация.

# 70
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Bravo!  Това е чудесно просто. Напразно си изкара акъла.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Liorena
Bravo!  Това е чудесно просто. Напразно си изкара акъла.


Вярно е !Ако знаеш само как си отдъхнах....Ти знаеш де-
на майките какво ли не им минава през главите.... Wink

# 72
  • Мнения: 2 258
Браво на вас ,Стам!Радвам се ,че всичко е наред с малчо!

# 73
# 74
  • София
  • Мнения: 797
Стам, казвай бързо как го приготвяш този чай от коприва, че и малчо е с нисък хемоглобин, да видя дали ще помогне???

# 75
  • София
  • Мнения: 2 958
Маги, просто сварявам малко  коприва и давам да пие отварата.Нищо особено не е приготвянето.Копривата няма кой знае какъв мирис и вкус ,когато е приготвена по този начин/без подправки/ и Йоан го пие без проблем...Така ,че действай Grinning
УСПЕХ!!!!

ПП- В момента има коприва -моята ми я донесе баба му от вилата....Но продават и в аптеки сушена -ронена  специално за отвари.Но  според мен -най-добре си наберете .

# 76
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: StaM
Bisi благодаря Laughing

anuschka защо не пробваш и коприва.....мисля че наистина ни помогна цялата тази комбинация.

Благодаря за съвета, но първо ще изчакам изследванията, които би следвало да направим следващата седмица. Аз все си мисля, че този път Hb ще е добър, просто така го чувствам, дано съм права!

Общи условия

Активация на акаунт