Богдана, Божана или Богдалина да дам име на дете

  • 5 720
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Помогнете ми да избера име на момиче от тези трите: Богдана, Божана или Богдалина 🙃

# 1
  • Мнения: 39 296
Божана.
Богдалина не е име, а нечия измишльотина.

# 2
  • Мнения: 1 797
От трите Божана,иначе по приятно ми е Божидара.

# 3
  • Мнения: 12 760
Богдалина и на мен ми е странно.
Гласувах за Богдана, но и Божана ми харесва. Предимството на Богдана е, че по-лесно ще се изписва и чете на латиница.

# 4
  • Мнения: 40 892
Божана.
Богдалина не е име, а нечия измишльотина.

Мдам, можеше да е нещо по-засукано все пак. Мисля си за Богдалинея например Wink
И Богданазия става всъщност Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 545
Божана или Божидара.

# 6
  • Мнения: 6 241
Божана.
Богдана не ми харесва, Богдалина не го приемам за реално име. Божидара също не харесвам.
С Б всъщност най-много харесвам Боряна, но тук не седи като опция.

# 7
  • Мнения: 3 597
От изброените - Божана .
Аз бих избрала Божидара .

# 8
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Богдалина е интересно име, мисля че ще се впише добре в бъдещи компании когато повечето деца ще са с интересни имена. Божана си е традиционно име, не че е лошо, но ми звучи вече старомодно. Зависи вие с какви разбирания сте в семейството.

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Едно от любимите ми имена е Божана.
Не ми е старомодно, напротив, мисля, че в последните години се преоткрива.

# 10
  • Мнения: 5 545
Познавам две Божани - на 35 и на 45 и са много красиви дами. Simple Smile Харесвам името и като героиня от един български роман. Simple Smile Звучи ми нежно, Богдана ми е грубо, а Богдалина е някаква измислица. А и малката ще си има цяла поредица книжки за приключенията на малката Божана. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 2
Благодаря на всички! Всъщност искам да дам име на дъщеря си което да е близко на името на майка ми, която се казва Йорданка. Не ми харесва на мен-Йорданка и реших да е име което да празнува имен ден  на Богоявление. Затова с ММ се спряхме на тези трите варианта.

# 12
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Богдалина,разбира се.

# 13
  • SF
  • Мнения: 21 167
Само не Богдалина.

# 14
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 197
Божана ми е много любимо. Гласувах за него. Богдана също е хубаво.

# 15
  • Мнения: 2 701
Гласувах за Божана. Дана също е подходящо, като производно на Йорданка.

# 16
  • Мнения: 3 922
Ако бабата е Йорданка, помислете за Йоана.
Иначе от предложените - Божана. Две познавам с това име, и на двете им казват Жани.

# 17
  • Мнения: 25 737
Божана е хубаво, но никой няма да се досети че е кръстена на баба си Данче.
На Йорданка бих кръстила Йоанна.

# 18
  • Мнения: 553
Гласувах за Божана, но с галено Жани, а не Божка.
Предлагам още Божена /Жени/.
Богдана винаги го свързвам с една стара народна приказка за мързеливата Богданка, но едва ли някой вече я помни. Обаче винаги ми е нарицателно за мързелива жена.
Имаше цяла тема преди време за имена за момиче, кръстено на баба Йорданка, ако търсите други предложения може да я прочетете.

# 19
  • Мнения: 25 737

Богдана винаги го свързвам с една стара народна приказка за мързеливата Богданка, но едва ли някой вече я помни. Обаче винаги ми е нарицателно за мързелива жена.


Има си нарицателно- Галена Богданка.

# 20
  • Мнения: 553
Бояна също празнува на Богоявление, аз него бих предпочела.
Даная или Даниела с галено Дани на баба Данче.

# 21
  • Мнения: 1 391
Богдана и Божана са чудесни имена, Богдалина си е измишльотина. От двете Божана ми звучи една идея по-нежно.

# 22
  • Мнения: 8 578
Гласувах за Божана. Харесвам го като име. Богдана не ми допада като звучене - грубо ми е, а Богдалина ми е излишно дълго.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Богдалина не знам, но Богалин(-а) се среща в Пазарджик сред хора от по-възрастните поколения.
Богдана или Божана. И двете са хубави.

# 24
  • Мнения: 3 120
Хм, на мода ли са пак тези имена? Преди години бяха старомодни. Даже една съседка Божана си смени името официално в съда на Жана, че я беше срам. Като се абстрахирам от факта, че ми звучат старомодно, харесвам и Богдана и Божана. И Бояна. Богдалина въобще не ми харесва.

# 25
  • Мнения: 7 261
Божана ми харесва. Ако бабата е Йорданка предлагам Йоана или Даниела.

# 26
  • Мнения: 39 296
Къде Йорданка, къде Божана? По тази логика Бояна.

# 27
  • Мнения: 886
Богдалина звучи много нежно, от трите най-много ми харесва, другите малко грубо ми звучат. Иначе Божидара.

# 28
  • Мнения: 24 331
+1
Богомила предлагам, защото Божидара вече е много разпостранено

# 29
  • София
  • Мнения: 13 105
Божана ми харесва единствено от трите, но няма общо с името Йорданка.
Йорданка идва от река Йордан. Защо тогава поне не е Яна, което на славянски значи река?
От Йорданка аз бих избрала Дана или Йоана.

# 30
  • SF
  • Мнения: 21 167
Хм, на мода ли са пак тези имена? Преди години бяха старомодни.

Все още са си така.
Ще се модернизират с някакво Бо като кратка форма.

Дали ще е Богдана, Божана или Йордана, е все тая. По-добре да се зарадва баба Йорданка, ако това е целта и условието, отколкото да се чуди тази Божана на кого я кръстиха.

# 31
  • Мнения: 8 802
Авторке, на кое държите повече:
да е кръстенно на баба Йорданка;
да има имен ден на Богоявление?

Богдана, Божана или Богдалина - за нито едно от трите нямаше да се сетя, че е кръстено на Йорданка, по-скоро се възприема като някое от производните на дар от Бога, то това се отнася за всички деца.
Когато искаме да кръщаваме на човек, се използва цялото му име, или плюс/минус една буква, но да се запази корена на името. Даже кръщаване по първа буква ми се струва недостатъчно, но пак някой може да си помисли, че е кръстено на бабата. На една дата за имен ден има най-различни имена (поне за България е така) по произход и значение, и по звучене. Дори Дана да кръстите детето, пак може да мине, че е кръстно на баба си.

Чета в интернет:
      Йордановден - Свето Богоявление - 06 Януари
      Имен ден имат:
      Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара,
      Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден,
      Теодосий
Допълвам горните с: Богиня, Богомила, Богослава, Богоявлена, Божена, Божика, Божина

Конкретно за трите имена гласувам  за Богдана. Божана ме натоварва с това "ж". Богдалина е едно словообразувание, хората си мислят, че всичко е име. Едно име въздейства с вибрацията на всички, които са го носили това име. Аз гледам на Богдалина като на нововъзникващо име.


Боголюба е интересно име от списъка горе, съдържа  и  "бог" и  'люб' от любов, въобще имена, които съдържат такива красиви думи са силно въздействащи (според мен), както любов, радост, доброта, веселие, здраве -  имам предвид енергията на словото, ежедневното повтаряне на тези думи въздейства.

Авторке, в анкетата пише Богдна. Поправете го.

# 32
# 33
  • UK
  • Мнения: 2 836
Това Богдалина, как го измислихте? Въобще не звучи като име.

# 34
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 197
Богдалина си е съществуващо име, но по-малко познато в България. Срещала съм го из няколко руски сайта, така че предполагам че е руско.
https://www.imenata.com/ime-6144-bogdalina.html

На мен ми звучи много по-добре от модерните Никол, Алис, Клое и компания.

# 35
  • Мнения: 1 367
Бончо, Борислав, Боян и Теодосий  имат други именни дни. Бончо - 19 декември (св. Бонифаций); Борислав - 2 май (св. цар Борис); Теодосий - 11 януари или 27 ноември (св. Теодосий Велики или св. Теодосий Търновски); Боян - 28 март (св. Боян-Енравота).

На Йорданка бих кръстила Дана или Даника. Теофана означава "явена от Бога" и също празнува на Богоявление.

Последна редакция: пн, 05 сеп 2022, 13:54 от Radilena

# 36
  • Мнения: 1 802
И трите имена нямат нищо общо с Йорданка.Защо ни  Йоланта?

# 37
  • София
  • Мнения: 1 977
От трите Божана.
Иначе и аз на баба Данче бих крустила Дана, хем е хубаво, хем е много близко до галеното на бабата, хем празнуват на един празник.

# 38
  • Мнения: 444
На баба Йорданка - Йоана. Simple Smile
Ако търсим с “Бо”- Бояна и Божидара.

# 39
  • Мнения: 312
От твоите имена бих се спряла на Божана. Богдана и Богдалина не ми допадат.
Аз бих избрала Бояна, щом искаш да празнува на Богоявление с бабата. От всички празнуващи имена на датата, това ми харесва най-много.
Други: Даная,  Даниела

Това предложенито също ми харесва:

Йорданка идва от река Йордан. Защо тогава поне не е Яна, което на славянски значи река?

# 40
  • Мнения: 12 003
Богдана от мен щом е на баба Йорданка.
И двете ще са на галено Дани - баба Дани и малката Дани. Иначе и Божана ми харесва, Богдалина - не.

# 41
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Божана от трите.
Богдана и Бояна също ми харесват.
На Йорданка бих кръстила Даниела.

# 42
  • Мнения: 410
Божана,Жана и Йоана ми харесват. И не мисля,че са старомодни,предпочитам ги пред Ая,Аглая и други подобни.

# 43
  • Мнения: 12 760
Йорданка => Дана
Ето това предлагам. Много хубаво име. Близко е до името на бабата,  а и празнува на Богоявление.
Йоана е Иванка, тя празнува на Ивановден, не на Йордановден.

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 167
То пък Дана сигурно е много модерно.
Едно И за омекотяване и осъвременяване като Диана например?
Не, не е модерно Диана, знам, но не е като баба Дана от Красна поляна.

# 45
  • Мнения: 12 003
Само Дана ми е ужасно грубо и селско - само там съм чувала Дана, Мара, Рума и т.н., затова и възроптах, когато в града и в днешно време учителка казваше на дъщеря ми Лъча. Ми не ми е ок на мен лично.
Идеята обаче е поне част от името на бабата да присъства в името на внучката и да имат общ имен ден. На това условие отговоря само Богдана. Иначе бих предпочела Божана. Даниела също го ползват заради Дани- , но там си има май друг имен ден.

# 46
  • Мнения: 2 807
Нито едно от трите.
На галено да и казват Божке ... Ужас.

# 47
  • Мнения: 12 760
На мен не ми се струва нито грубо, нито селско. Не познавам никоя баба, на която да й казват Дана. Освен това е и интернационално име, ползва се и за мъже, и за жени.
Всеки сам си решава.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 977
Аз познавам няколко прекрасни млади жени с името Дана и едно детенце, а нито една баба дори не съм чувала и може би затова за мен името е ок и звучи добре за мен е като Рада,с което също познавам млада жена и няколко дечица. Лъча като обръщение ми е ужасно, но Дана и Рада са си отделни цели имена. Не знам въпрос на усещане е явно и асоциации.
А на Божана гашеното е Божи, не Боже, на мен не ми е странно макар да не ми е топ. Божана някак ми е по-мелодично от Богдана, която ми е малко груба....

# 49
  • Мнения: 12 003
Имах съседки през годините Йорданка, възрастни жени и те бяха баба Дана. Едната беше и ужасна клюкарка. Въобще за мен е нарицателно, така съм го чувала като дете за клюкарка - баба Дана, може би и затова не го харесвам. Лично усещане е, но пък коментираме и кой как възприема дадено име.

# 50
  • Мнения: 8 802
в чужбина Дана си е нормално име, не го възприемат като грубо хората, в БГ защо тази представа с бабата от село доминира, не ми е ясно.
Аз познавам и една Данка от София, сигурно на баба си Йорданка е кръстена, но никога не се е срамувала от името, напротив, успешна е именно с това име.
На мен Дана ми харесва повече от Данка. Дана ми е като Нора, Нона, Нина, Мила и от тоя сорт имена, че дори Дона не е име за баба.

# 51
  • Мнения: 1 367
Покрай написаното от авторката име Богдалина, се сетих, че познавам Данелина - над 50-годишна. Чувала съм и Данислава - прочетох, че името е славянско и означава "на която е дадена слава".

Моя позната пък е кръстила сина си Денислав - на дядовците му Йордан и Слави. Така че Денислава също е вариант. В един именник пишеше, че означава "родена при изгрев". Подобно на Деница.

# 52
  • SF
  • Мнения: 21 167
Мисля, че тези имена се получават от смесването на 2-3 имена.
Владилена - популярно име за момиче, кръстено на Владимир Илич Ленин.

Данилина е кръстена на дядо Линко и баба Дана примерно.
Имах колежка Михайлина - точно същата работа! Кръстена на дядо Михал и баба си Малина. Мариела -на баба Мара и на баба Елена и т.н.

# 53
  • Мнения: 40 892
Мисля, че тези имена се получават от смесването на 2-3 имена.
Владилена - популярно име за момиче, кръстено на Владимир Илич Ленин.

Данилина е кръстена на дядо Линко и баба Дана примерно.
Имах колежка Михайлина - точно същата работа! Кръстена на дядо Михал и баба си Малина. Мариела -на баба Мара и на баба Елена и т.н.

Маратонка на двете баби, а също и Марадона Wink

# 54
  • Мнения: 25 737
Мисля, че тези имена се получават от смесването на 2-3 имена.
Владилена - популярно име за момиче, кръстено на Владимир Илич Ленин.

Данилина е кръстена на дядо Линко и баба Дана примерно.
Имах колежка Михайлина - точно същата работа! Кръстена на дядо Михал и баба си Малина. Мариела -на баба Мара и на баба Елена и т.н.
Забрави Маринела. Joy

# 55
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Богдалина, друг варинат би бил Богдалена.
Ще бъде "уникална" ако това е целта на майката.

ПП И аз имам спомени за приказката, в която мома Богданка беше главна героиня.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 132
От тези имена Божана ми се струва най-приемливо, макар че и трите варианта не ми харесват. Не съм и сигурна, че баба Йорданка би се почувствала поласкана и въобще би осмислила такова "кръщаване" на нея, което няма нищо общо с името ѝ. Ако името на бабата не го усещате като подходящо за вашето дете, ако имената, започващи с "Й" също не са вашите, по-добре измислете име, което наистина ви харесва и на двамата, без значение че детето няма да е кръстено на някого, отколкото да обмисляте  Богдана, Божана или Богдалина, с които уж смятате, че ще зарадвате бабата, но може изобщо да не се окаже така.

# 57
  • Мнения: 1 391
Да де, ама Михайлина си е напълно нормално име. Ако не се лъжа се среща в Сърбия и на мен лично ми харесва повече от нашето Михаела.
И аз знам за Владилена, но кръстена на дядо си Владимир и баба си Елена.

# 58
  • SF
  • Мнения: 21 167
И Мариела си е нормално име. Николина също може да е комбинация от Никола и Ина. Мануела от Манол и Елисавета (примерно). Стига родителите да имат фантазия, винаги може с едно име да го извъртят така, че да "обхванат" двама-трима от семейството.
Но Богданела, Йордалина, Кукулина... няма такива имена.
Добре е ако баба Йорданка си дава сметка, че няма как, а и не е нужно, името й да бъде точно копирано.
Ясно е, че ако се казва Пенка, Йорданка, Спаска..., децата й ще трябва да търсят варианти, ако искат да кръстят детето си на бабата и Спаска да се задоволи с някоя Станислава, Йорданка с Йоана, Пенка с Паола или Полина... Бабите с кофти имена, вероятно сами не са били щастливи да ги носят и значи трябва да омекнат при избора на име за внуче. Или те да измислят нещо красиво и да кажат "аз така пожелах и така го кръстих!" или да предложат да го кръстят на някой с по-човешко име (на вуйчо им Валентин например, на дядо Ангел, на леля си Мариана...)

Сред лични примери: имам познати, които кръстиха момичето си Анастасия на баба си Атанаска. На Анастасия за кратко я наричат Стаси, Стейс, Стас, както сега е модерно.
Другата внучка от другия син също е на баба си Атанаска - Ани. Самата Атанаска се представя като Ани и всички я наричат така. Вероятно малко хора знаят как всъщност се казва. Тоест жената няма какво да настоява за пълно копиране на името, което вероятно тя самата не харесва. И си има 2 именички. Simple Smile

Последна редакция: вт, 06 сеп 2022, 12:53 от Esmee

# 59
  • Мнения: 1 391
Моята баба едно време категорично е заявила на майка ми, че не иска да ме кръщават на нея, за което съм е благодарна.

# 60
  • Мнения: 339
Не съм и сигурна, че баба Йорданка би се почувствала поласкана и въобще би осмислила такова "кръщаване" на нея, което няма нищо общо с името ѝ. Ако името на бабата не го усещате като подходящо за вашето дете, ако имената, започващи с "Й" също не са вашите, по-добре измислете име, което наистина ви харесва и на двамата, без значение че детето няма да е кръстено на някого, отколкото да обмисляте  Богдана, Божана или Богдалина, с които уж смятате, че ще зарадвате бабата, но може изобщо да не се окаже така.
То пък защото има нещо общо между Йоана и Йорданка...
Защо да не се почувства поласкана бабата, че ще имат общ празник с внучето? Хората явно така са си решили, не знам защо ги разубеждавате, Божана и Богдана не са лоши имена. Не видях авторката да е написала, че не й харесват и търси други предложения, но както и други са писали - Бояна и Божидара също имат имен ден на Богоявление. Между Божана и Богдана бих избрала първото, Богдана ми звучи по-тежко. Богдалина не ми харесва.

# 61
  • Мнения: 2 470
Ще излезе, че сме кръстили две деца на свекървата, защото и тримата имат имен ден на Цветница. 😁

Аз съм за Божана от тия трите, иначе Радина ми звучи добре, съдържащо "р", "д" и "н", но знам, че е твърде далече от целта.
Срещала съм в някоя тема Йордана, което е малко грубо, но бабата ще е доволна, а и се появява тук-там при днешните деца.

# 62
  • Мнения: 8 802
имали ли сме други теми, където се търси име според конкретен имения ден

# 63
  • Мнения: 3 207
+1 за Божана

# 64
  • Мнения: 1 459
Божана. Богдалина звучи като Яворина.

# 65
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
Богдана или Божана.

# 66
  • Русе
  • Мнения: 408
Божана
Цитат на: mel38 link=topic=1479132.msg45253954#mБsg45253954 date=1662235941
Помогнете ми да избера име на момиче от тези трите: Богдана, Божана или Богдалина 🙃

Общи условия

Активация на акаунт