Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Обсъждане на имотни обяви-29

• 3 702
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Нека има повече интересни обяви и всеки намери желания имот Simple Smile

Линк към старата тема: https://www.bg-mamma.com/?topic=1410527

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 10:48 от blackcat6

# 1
Мнение от миналата тема: “Купуването на имот на данъчна оценка и плащането на останалите пари по сделката в брой е нарушение на закона. Неслучайно от поне 12 години в нотариалния акт страните декларират, че посочената сума е действително уговорената цена на имота.
Евала на хората, които отказват да участват в подобни схеми с плащане в брой и укриване на данъци!”

Това, че преди години учителите получаваха ниски заплати вероятно не е оправдание, че това семейство реши да спестява от данъци и такси като продаде на данъчна оценка, но аз не ги съдя. Цената беше прилична за идеален център, а и жилището много ми хареса. Бях много доволен от покупката и през ум не ми мина да ги съдя.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 00:23 от Мъфин

# 2
Тоест съзнателно сте участвал в извършването на престъпление, ама понеже това ви устройва всичко е точно... Типично.
Ама защо трябва и да се хвалите с това? А в по-предното мнение става въпрос за фирма, която го налага това, тоест десетки апартаменти минали по тази схема, та още по-грозно е да се защитават.

# 3
Тоест съзнателно сте участвал в извършването на престъпление, ама понеже това ви устройва всичко е точно... Типично.
Ама защо трябва и да се хвалите с това? А в по-предното мнение става въпрос за фирма, която го налага това, тоест десетки апартаменти минали по тази схема, та още по-грозно е да се защитават.
Съзнателно десетки хиляди български семейства са извършвали престъпление като са продали на данъчна оценка и десетки хиляди други са станали съучастници съгласявайки се да купят на такава. Да вземат да ги заключат всичките 😭. Престъпници такива. За твое успокоение ще споделя, че сумата, която плащам годишно на държавата е много, много, много сериозна. Грам не се чувствам виновен, че съм помогнал на семейство учители.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 03:20 от Мъфин

# 4
Да бе за вината ясно, няколко пъти повтори, че ти липсва. Въпроса е защо трябва да се хвалиш с това, че и другите да ги приканяш?

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 12:05 от bboiko

# 5
Повечето потребители, купили на зелено, си мълчат и не коментират. Колко от тях могат да се похвалят, че инвеститорът/строителят не е бил по тази схема? Сещам се за 2-3 пишещи (сега или преди).
И като ти откаже инвеститорът договорът да е 100% по банков път, какво правиш - като на пазара ли, вместо на Женския пазар, отиваш на Ситняково?
Скрит текст:
Понеже не е съвсем по темата, но е аналогия - сещам се за 2-3 свързани магазина на по 1-2 един от друг, баш в центъра, които от повече от 10 години нямат и понятие що е това фискално устройство и фискален бон. А продават китайски евтинджоси. Чудя се как го правят - толкова години? Smirk

# 6
  • София
Всеки сам си ПреценЯ.
Дали да пише във форума, че е участвал в данъчна измама, защото продавачите му са били много мили хора с ниски заплати.
Или да посочи некоректна и незаконна практика на конкретна фирма, която извива ръцете на хора, които искат да си купят жилище.
Нали се сещате, че ако всички купувачи откажат да плащат пари в брой, фирмите няма да има на кой да продават?
Ясно ми е, че това ще се случи в един идеален свят, пардон, държава, в която ние нямаме шанс да се превърнем поради народопсихология.

Пари в брой, без документ, никога не бих дала при покупка на апартамент. Или на каквото и да било над 10 000 лева.

# 7
За какво ние същата 28 тема нали я има вече Grinning Wink :

https://www.bg-mamma.com/?topic=1442338

# 8
  • София
Хайде, сега, нямали пари милите учители и видиш ли за това да ги оправдаем, че извършват данъчна измама. Законът е ясен, дължи се данък и пари на ръка над 10 000 лв. не се дават. На мен да не би да ми се иска да плащам данък, като тези пари бих могла да си ги оползотворя? Аз по-глупава ли съм? Аман от тарикати, после те са първите, които се оплакват колко е зле положението.

# 9
За какво ние същата 28 тема нали я има вече Grinning Wink :

https://www.bg-mamma.com/?topic=1442338

Ще проверя от компа, че от телефона ми е тегаво… Помня преди дни, че старата тема сякаш не беше приключена и явно се е получило объркване. Аз вчера четох от 27 и понеже водях, че е на 50 стр. Пуснах тази. Извинявам се за объркването.

# 10
Повечето потребители, купили на зелено, си мълчат и не коментират. Колко от тях могат да се похвалят, че инвеститорът/строителят не е бил по тази схема? Сещам се за 2-3 пишещи (сега или преди).
И като ти откаже инвеститорът договорът да е 100% по банков път, какво правиш - като на пазара ли, вместо на Женския пазар, отиваш на Ситняково?
Скрит текст:
Понеже не е съвсем по темата, но е аналогия - сещам се за 2-3 свързани магазина на по 1-2 един от друг, баш в центъра, които от повече от 10 години нямат и понятие що е това фискално устройство и фискален бон. А продават китайски евтинджоси. Чудя се как го правят - толкова години? Smirk

Аз съм от тези - купих на зелено, имам фактура за 100% от сумата и всичко е платено по банка (май освен едни 2000 лева доплащане за изолация от ударен шум). Но и не бих приела друго не заради законността, а заради себе си.

# 11
Знам за теб, ЧС. Ти си от тези 2-3 пишещи, за които споменах.

Въпросът е, че потенциалният купувач на НС, след като намери оферта за: 1) конкретна локация, 2) конкретно жилище (площ, разпределение, етаж, изложение) и 3) конкретна цена (в рамките на възможностите му), ако инвеститорът държи на само частично плащане по банков път, какви са опциите на изрядния купувач? Да търси друго, което да отговаря на тези 3 критерия или да се откаже да купува. При това без никаква гаранция, че следващата оферта няма да е със същото условие. А и все пак жилището не е като доматите на сергия - ако не ти харесат на едната сергия, отиваш на другата сергия или направо на друг пазар/в друг магазин.

Само това казвам - не е лесно, а понякога е дори невъзможно, да си изряден купувач.

# 12
  • София
Аз не разбирам - какъв им е проблема на продавачите - учители, че са действали на данъчна оценка? Нали така те не могат да докажат произхода на парите. Аз доста имоти продадох, на реална цена и  никога не съм плащала данък върху цената + месечния данък към заплатата ми. Но от последното няма как да се избяга в голяма фирма.
За покупките на зелено - ясно ми е. Там "Секи сам си прИценя".

# 13
Редактирах номера на темата на 29. По някаква причина 27 е останала незаключена и е повдигната с писане, аз видях че е на 50 стр. и направих новата. 28-ма тема е на 45 страници, ще помоля да я заключат, че голяма обърквация ще стане.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 23:36 от blackcat6

# 14
Ние не сме предлагали в случая. Консултирали сме се с адвокат, който беше твърдо против. Това е практика на фирмата.  Не искат да минават по банков път или да се презавери предварителния договор пред нотариус. Искат 30 процента кеш. Попитахме ги дали ще намалят от цената или нещо. Те отговориха-не. Казахме им да бъдат заложени като клауза при изповядването на сделката, а те отговориха, че и да стане нещо ще пием студена вода. При въпрос защо го правят, те казаха, че имали разплащания с работници и т.н.
Редактирах номера на темата на 29. По някаква причина 27 е останала незаключена и е повдигната с писане, аз видях че е на 50 стр. и направих новата. 28-ма тема е на 45 страници, ще помоля да я заключат, че голяма обърквация ще стане.

По темата за плащането в кеш. Първо - риск, второ - нарушение на закона.
Ние като харесахме апартамента също ни предложиха 30% кеш. Казахме, че искаме всичко да е по банка. Предложиха по банка, занижена цена и отново пари в кеш. Казахме, че искаме по банка на реална цена. Чакахме потвърждение, че инвеститора е съгласен да продаде/изповяда на пълна цена и след 2 дни ни се обадиха да потвърдят, че е съгласен.
Също не знам има ли значение, но ползвахме адвокат. Не разбирам как хора се наемат да подписват документи за такива суми без да се консултират със специалисти.

И да, Аиша е права - на сто места писахме произхода на парите, ако някой наистина ги чете тия неща лесно може да се провери кой какво е писал и е проследимо.
Тая работа е като осигуряването на минималната заплата, пък да вземат например 5 пъти повече на ръка и то си има последици, но всеки си поема риска като е решил да го прави. Само че не е много редно да бъдат обвинявани като изнудвачи, лъжци и прочее, защото в този процес страните винаги са 2 - тези, които предлагат и тези, които приемат.

# 15
Въпросът е, че потенциалният купувач на НС, след като намери оферта за: 1) конкретна локация, 2) конкретно жилище (площ, разпределение, етаж, изложение) и 3) конкретна цена (в рамките на възможностите му), ако инвеститорът държи на само частично плащане по банков път, какви са опциите на изрядния купувач? Да търси друго, което да отговаря на тези 3 критерия или да се откаже да купува. При това без никаква гаранция, че следващата оферта няма да е със същото условие. А и все пак жилището не е като доматите на сергия - ако не ти харесат на едната сергия, отиваш на другата сергия или направо на друг пазар/в друг магазин.
Аз познавам 4 човека, които са купили на зелено в последните 5 години и още 2ма, които купиха готови. Никой не е плащал и стотинка на ръка и всичко е вписано в договора. Всичките ползваха адвокати за сделката, които им договаряха разни промени по договора за да са им равно защитени правата и на двете страни и също така ползваха ипотеки. На единия даже половината договор промениха под натиск на адвокатката, неща за които той дори не се беше сетил сам. Та явно има начин и инвеститорите се съгласяват. Ама все да сме прави, а вселената да ни е крива.

Аз не мога да си представя като теглиш ипотека как ще убедиш банката 50K-100K евро да ги изтеглиш кеш, защото нямало избор. Ама сигурно все някой е успял. Ако инвеститорите тотално отказваха без пари на ръка нямаше да могат да си продадат имотите на никой с ипотека.
И накрая както винаги излиза, че "нямам избор" всъщност означава "о, ужас ще трябва да си платя данъците"...

И като дойде следващата криза, дето се задава вече и почнат строители да въртят номера и да не довършват сградите, платилите на ръка яко ще се опарят, ама пак държавата ще им е виновна.

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 12:05 от bboiko

# 16
Не те обвинявам в никакъв случай. Аз затова написах, че всеки има своята причина и право на избор. Те си имат тяхното основание, вие вашето. Лошото е, че те имат преднина - имат нещо, което вие харесвате и искате да купите.
Аз мисля, че е доста опасно, визирам рисково това. Може и нищо да не се случи, но ако пък нещо се случи, може да изгорите с тия 30 процента. Как ще докажеш, че си ги дала? По-скоро търсете друго жилище и спете спокойно.

п.с. Моля те махни цитата към мнението ми. Благодаря!

# 17

Аз не мога да си представя като теглиш ипотека как ще убедиш банката 50K-100K евро да ги изтеглиш кеш, защото нямало избор. ...Ако инвеститорите тотално отказваха без пари на ръка нямаше да могат да си продадат имотите на никой с ипотека.
И накрая както винаги излиза, че "нямам избор" всъщност означава "о, ужас ще трябва да си платя данъците"...

И какви точно данъци спестяват купувачите в този случай - едни 2-3-5-6 хил. лв. от местните данъци, което са жълти стотинки (не че са малко пари, разбира се), на фона на цената на цялото жилище.

Инвеститорите предлагат жилища с кредит и ипотека, как правят "врътката" - не знам. Но питат при първа среща - с кредит или кеш, имаме варианти и за двете. Но е с "врътка" купуването с кредит, не че са се отказали от парите на ръка. Не съм веща в тези неща, но си представям, примерно, потребителски кредит за кешовите плащания, а остатъка, който ще минава по банков път - с ипотека, след А14 или А15. Само фантазирам, нямам представа иначе.

Иначе за кешовите плащания съм чувала, че дават нещо тип "фърчаща бележка", определено с нея няма как да си докажеш плащане, ако нещо се прецака със строежа и се стигне до съд.

# 18
За 2 страници нито 1 пост по темата, типични бг мама локуми.

Не ми е познат районът , ремонтът е среден клас без изхвърляния, мебели нищо особено и като бюджет, но за тази цена предпочитам необзаведена или за ремонт къща(винаги предпочитам ние да правим ремонт и мебели)
https://m.imot.bg/details/1b166211466462935

https://www.alo.bg/7946611
Плюс на Сарафово е за работещи с полети от тук
https://www.alo.bg/6264680

# 19
Тия скритите зад перваз лампи и тавана с орнаменти са много гадна комбинация. Снимките са пипнати и не им личи, но реално светлината е крайно недостатъчна за каквото и да било, освен гледане на телевизия.

# 20
Който се съгласи да участва в порочни практики, става мълчалив съучастник в цялата корупционна схема завладяла България!  Не може да очакваме някой да ни оправи държавата, докато ни е такова самосъзнанието. Клише, ама е вярно: промяната трябва да дойде от всеки нас.
И нека да звучи като лозунг,  аз съм чиста пред съвестта си. Имотите, които съм купувала, изрично съм настоявала да минат по законен път както си му е редът: плащане по банков път, изповядване на цялата сума. Единият имот е закупен на зелено. Ако инвеститор ът не се беше съгласил, нямаше да сключа изобщо сделката.

# 21
  • София
Ние също купихме на зелено и всичко ни е по банка. Въобще не е било на дневен ред плащане кеш. Ако инвеститорът беше поискал пари на ръка, нямаше да купим от него.

# 22
Нищо не укривам. Камо ли 10 или 20 хиляди. И двата имота НС ги купувам по всички законови правила. Това, което ще спестя го разрешава закона.  Човек трябва да знае както задълженията така и правата си.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 21:27 от Мъфин

# 23
.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 23:05 от Мъфин

# 24
  • София
Когато говорим за имоти, да ти опре ножа до кокала, за мен значи да съм принудена да продам имот заради дългове или лечение.
А не да спестя едни пари, заобикаляйки закона.

# 25
По темата с обявите. Това е 5-стаен така като броя ....
https://bazar.bg/obiava-33561794/tristaen-panelen-apartament-v-kv-zheleznik

Попаднах  на тази обява, разбира се не търся имот в Стара Загора, макар градът да се разраства, да става предпочитано място в региона, което е чудесно. Омръзнало ми е от обяви на "двустайни" гарсониери и "тристайни" двустайки. Кой както иска да ги нарича, но това са под 60 кв.м.Аз все казвам, че когато спрем да се примиряваме и да купуваме на такива условия...
За сравнение с течение на годините бяхме взели няколко реални двустайни(65+кв м чиста площ) имоти в столичен квартал с цел под наем. За под 100 000 лв аз му казвам инвестиция, а не сега едвам 200 000 лв има нещо в София и наемите са същите, хич не са скочили за 3-4 г.

# 26
Не схващам обявата от последния пост каква хипотеза защитава. Апартаментът си е обявен като тристаен, както и аз бих преброила стаите. Защо да се брои за 5-стаен? Ради-фит, ако е иронично мнение то, както и предполам, че е, колко стаен би трябвало да е според теб?

# 27
Двустаен е. Това си е чиста двустайна панелка. Кухнята никога и никъде не се е брояла за стая.

# 28
  • София
А новото строителство, в което има спалня -10-12 кв  и дневна 17  кв., т.е. с размери близки на панелна кухня, едностайно жилище ли е?

# 29
Аааа, обожемой Joy Разбрах...Безсмислена дискусия, кой как брои стаите, която аз лично смятам да не продължавам. Дали ще се нарече врат или шия има ли значение.... Апартамент не се купува по обява, но щом за някои хора е важно какви думи са използвани, нека да е така.

# 30
А новото строителство, в което има спалня -10-12 кв  и дневна 17  кв., т.е. с размери близки на панелна кухня, едностайно жилище ли е?
Независимо дали един апартамент НС (старо също) е например с хол, спалня и кухня или холокухня плюс спалня все си е двустаен според българските стандарти и с една спалня според испанските и американските такива.

# 31
  • Sofia
Здравейте, бих искала да попитам дали има фирми, които строят в София сгради с геотермална енергия?

# 32
Няма. Аз поне не съм чувала и в България да има. Единствено за Детския санаториум в Момин проход съм чела, че се отоплява с минералната вода.
Има, мисля, нормативен проблем с използването на минерална вода за отопление на сгради. Има и технически проблем - минералната вода, понеже е силно минерализирана, разяжда тръбите (металните).
Ако питаш за използването на термопомпи земя-вода, за еднофамилни постройки мисля, че се използват. За многофамилни - не съм чувала.

# 33
Във Варна има затворен комплекс изцяло с топла минерална вода, в София май не

https://varnacitypark.bg/

# 34

егати кефа!
Аз от 100+ години се чудя защо района около Банята не с захранен с мин.водата

# 35

егати кефа!
Аз от 100+ години се чудя защо района около Банята не с захранен с мин.водата

Отговарям-няма достатъчен дебит. Оказа се, че няма достатъчен дебит за чешмите И за санаториален (СПА) комплекс в самата баня (което мислеха и още мислят как да отдадат на концесия).

Иначе се сетих - във Велинград има много хотели и хотелчета с минерална вода, но там изворите са много.

В рекламата на варненския комплекс има доста подвеждащи твърдения

Скрит текст:
Липсата на живи организми и последващото обеззаразяване с озон, прави водата на «Варна сити парк ЮГ» кристално чиста и от здравословна гледна точка. Водата е без допир с химикали (дезинфекция).
Озонът не е ли "химикал" (химично съединение) и не се ли озонира именно с цел дезинфекция?

То си е написано даже, но четенето с разбиране (наличие поне на базови познания по химия от гимназиалния курс) отдавна е "бутиково" умение.

Водата след станцията е с неутрално pH, отрицателен редоксипотенциал, без химически активни компоненти, напълно деконтаминирана, със стабилен физикохимичен състав.

На практика с тази станция я озонират (дезинфекцират), след това премахват част от минералите, за да постигнат по-ниско Ph.

Написаното ми напомня за 2 "реклами" - сладолед без глутен и олио без холестерол.

За ползването на водата за къпане и за отопление нямам драма.

# 36
  • Sofia
За комплекса във Варна доколкото зная от собственици са доволни. В София защо не се строи с геотермална вода, доколкото зная не е необходимо да е минерална, а да има сондаж на голяма дълбочина.

# 37
А нали трябва нещо да я подгрява тая вода за да стане геотермална... Не навсякъде има такива условия. Не става да пробиеш 20 километра шахта до мантията.
Друг е въпросът, че подземните природни ресурси са държавна собственост и ако водата действително е минерална ми е странно кака се дава разрешение да се ползва за парно в частна сграда. Ама при управлението на ГЕРБ всичко се легитимираше с пари.

Вариата за такова отопление където няма минерална вода е с термопомпа, но пак иска сондаж и е скъпо, та едва ли им излиза сметката на инвеститорите да го правят за цял блок. Виждал съм при "луксозното" строителство да слагат термопомпа вода-въздух на балкона на всеки апартамент и напрактика работи като климатик, само че вътре е с радиатори или подово, а не с духалка.

# 38
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1d16636850962738 … k=8hakxh&f1=2

какво мислите тук? Дали има потенциал..

# 39
На мен ми изглежда много съмнително - небрежно строено, сякаш престояло дълго, тухли форати. И май е под покрив, а при такова качество си представям рискът от течове какъв е. Май някой иска да се отърве от проблем.

# 40
Само на мен ли ми се струва, че външните стени са зидани с тухли за вътрешни, но завъртяни. Банята е цялата с итонг.. не знам защо. Търси се строител за дострояването. Някаква идея колко още ще струва това на апартамент?  Като цяло качеството на строителство ми  изглежда много, много зле.

# 41
  • София
Има потенциал - един да се отърве, другия да се набута и да търчи още години да довършва.
Не бих се занимавала.

# 42
При сегашните цени на имотите за да е изоставено така най-вероятно има някакъв документален проблем и няма да се завърши въобще.
А за "нескриваемата гледка към Александър Невски" ще ти трябва голям далекоглед.

# 43
Не се набутвай с изоставен строеж! Търси се "инвеститор" след А14 - това е за цялата сграда, не само за този апартамент. Сигурно има ипотеки, възбрани може би, не е ясно колко е стояло така ...
Споделям мнението на ЧС - кофти строителство, виж тухлите, на мен ми изглежда като трегерите (или щурцове ли се казват) над прозорците да са леко провиснали (може и да е от снимката, разбира се)...Нямам представа какъв % в общата сметка са работите след А14, но едва ли са под 30-40%. Това дограми, всички инсталации - ВиК, електро, отдушници, асансьори, и т.н., шпакловки и замазки, настилки в общите части, парапети, ... много, много, много... И дълго-ако веднага започнат и не спират, поне година ще отиде за това...И следват връзки и връзване към Софийска вода, Енерго-то, Топлофикация - кога ли?

# 44
  • София
Ние имаме такъв имот, върху наследствена земя на дядо.
Твърдо и категорично Не !
Не се занимавай с това, дори сградата да вземе Акт 16 някой ден, дори да стане , ще си скъсате нервите и ще минат години, + още много пари. Няма закон , който да урежда какво става с такива сгради, може да стои така вече 10 + години от предната криза или кой знае... Thinking
-трябва всички "собственици" в сградата да сте на един акъл и готови да дават пари ( обикновенно се карат и всеки е на различен акъл) ?
-Да се намери строител да довърши?
-Да няма никакви отклонения от архитектурен план?
-Старият строител трябва да се "откаже" от строежа, без да има претенции
-може да има запори върху земя или други имоти в сградата...
100 хипотези... много е дълго и сложно.. я стане, я не...
Ако сградата стои много години така, е калпава... може и да не става да се довърши... Зарежи !

Общи условия

Активация на акаунт