Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Още имам кърма

• 315
  • 8
  •   1
Отговори
Здравейте! След раждането пих по лекарско предписание хапчета Достинекс, х1 на ден, хапчетата бяха две. След това обаче гърдите ми се подуха ужасно много и бяха болезнени. Започнах с компреси и цедене по малко. Всеки ден изцеждах все по-малко и по-малко, нямах напрежение в гърдите, дори в един момент при цеденето нищо не излизаше. 3 месеца по-късно обаче стиснах гърдите си и от тях излезе кърма. Нямам напрежение, не усещам болка. Трябва ли да се притеснявам? Какво да направя в такъв случай? Ще спре ли кърмата сама, абсорбира ли се от организма или може да се получи запушване на каналите? След колко време може да спре и да изчезне сама, без намеса на медикаменти? Не ми се иска да пия лекарства, от тях страшно много ми се гадеше и ми се виеше свят...

# 1
Най-добре се консултирайте с лекар.
И при мен след прием на същите медикаменти за спиране на кърма имах известно време по малко , но не цедих въпреки това , защото нямах напрежение или болка в гърдите , след това не съм проверявала , не съм стискала гърдите . Ако е наистина малко , не мисля ,че е някакъв проблем. И все пак за всеки случай и за ваше спокойствие се обадете на доктор.

# 2
Аз съм кърмила над 1г, обаче след спирането година по- късно ако стиснех зърното пак излизаха капки. Четох, че било нормално. Понякога дори и след много години пак може да има. Мислих все пак да посетя мамолог, обаче забремях и съответно отложих ходенето.

# 3
  • Terra incognita
Нормално е да има капки при стискане, питала съм ендокринолог за това 2г след като бях спряла да кърмя ( 4 месеца).

# 4
Спрях да кърмя преди 5 години, но още като стисна, излизат капчици.
Мамологът ми е казвал, че е е нормално и просто да не стискам.
Това не изключва редовните профилактични прегледи всяка година на мамолог, когато отидеш, сподели за това, за да обърне внимание.

# 5
Въпросът не е за мамолог, а за ендокринолог. Отделянето на кърпата е под действието на хормона Пролактин. Изследва се и се преценява според стойността му. Да не изскочат други работи. Не е нормално 2 години или 5 години  след раждане без да има кърмене да има кърма дори 1-2 капки. Ако се случват такива неща е редно да се направят изследвания за аденом на хипофизната жлеза - ЯМР с контраст.

# 6
Lanarte, благодаря за съветите, но съм питала многократно при всеки преглед дали трябва да изследвам пролактин, но отговорът винаги е не и просто да не стискам.
Иначе - имам правени 2 ЯМР на глава по друг повод през последните години, определено нямам нищо на хипофизата.

# 7
Lanarte, благодаря за съветите, но съм питала многократно при всеки преглед дали трябва да изследвам пролактин, но отговорът винаги е не и просто да не стискам.
Иначе - имам правени 2 ЯМР на глава по друг повод през последните години, определено нямам нищо на хипофизата.

Мисля, че зависи, колко време от раждането и спирането на кърменето е минало. Споделям, защото аз съм минала по този път. И аз питах 1000 пъти, защо не ми спира кърмата дори с хапчета. От "няма страшно" най-много да го е страх човек.
След години на тежки ПМС и цикъл, който на време е редовен, на време нередовен, промени в зрението, най-накрая попаднах на свестен ендокринолог, който откри аденом след изследване за пролактин -  3 пъти изследван за по-сигурно и след това ЯМР на хипофиза.
ЯМР на глава и ЯМР на хипофиза са различни неща и ако е без контраст нищо не се вижда, трябва да е на хипофиза и задължително с контраст, за да стане ясно.
Като за начало изследвайте си един пролактин, има подробни описания в интернет за подготовката за изследването - взема се кръв сутрин до 9 часа и то след 12 часова гладна пауза и трябва да сте спали добре, да не сте изнервени или уморени, ако сте ходили пеша се сяда пред кабинета и се стои в покой поне 15-20 мин, мисля, че струва около 15 лв, ако не ви дадат направление.
Вероятно е да няма нищо такова, а да е необходимо да приемете втора доза Достинекс, за да спре напълно кърмата.

# 8
  • Terra incognita
Точно ендокринолог ми е казвал, че е нормално, но минимално количество, 1-2 капки. Ако има струйки, това вече не е нормално.
Пролактинът си ми е наред.
Чак пък съвет за  ЯМР през бг мама... представям си физиономята на някой лекар.

Общи условия

Активация на акаунт