Помощ - Свекърва

  • 8 345
  • 193
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте! От скоро имам регистрация тук, понеже няма на кой да си споделя, а изпитвам нужда. Пиша ви за съвет, защото вече наистина не се издържа… С мъжа ми имаме бебче на три месеца, живеем в къщата на майка му на отделен етаж. В началото, след като ни изписаха от болницата с бебчо, свекърва ми се качваше посред нощ, когато той се разплачеше. Да не говорим, че постоянно даваше акъл как трябва да се грижим за бебето. Един ден ми се наложи да отида до болницата, след като се прибрах я заварих с гъба за съдове и домашен сапун, беше тръгнала да му мие шишето.. Разтреперих се от нерви, но със спокоен тон и обясних каква е процедурата за почистване на шишетата и с какъв специален препарат се случва. Следващата случка, за която се сещам е, че един ден беше извела бебето на двора в количката, която беше точно под прозореца на нашата кухня.. Както си чистех, в един момент поглеждам през прозореца и я виждам как мете в количката на бебето… Друга случка е , когато изведе бебето на ръце уж за малко на двора, а я видях през прозореца как го беше завела пред съседната къща и един човек го галеше по лицето. След тази случка отново й казах, че не ми е приятно, но тя излъга, че не се е случило… Един ден вкъщи се разрази голям скандал, понеже вече спрях да си мълча. Свекървата ми наговори какви ли не обиди, но аз бях пуснала рекордер на телефона и я записах… Преди няколко дни с мъжа ми пръскахме  цялата къща за паяци, а тя отново направи тъп и неуместен, заядлив коментар..Последната случка е от вчера, докато оправях количката на бебо, тя дойде и ме попита дали снощи съм се стоплила, понеже помолих мъжа ми да напали парното. Допълни също, че който работи му е топло, а който не - му е студено, при което отново ме вбеси, но си замълчах. Лошото е , че спорим редовно с мъжа ми заради нея. Всяка майка знае, че домакинската работа никога не свършва и ще ме разбере защо съм откачила. Обичам да ми е чисто и винаги подредено, за това ми стана много болно. При всеки удобен момент гледа да ме жегне с думи, а после се сърди, когато не вижда бебето. Моля ви за съвет, знам, че има много майки в подобна ситуация!

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 10:28 от Hope707

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 333
Така ще е, докато живеете в нейната къща...

# 2
  • Мнения: 39 248
Най добрият коментар е да се отделите. Нито ще ти се качва посред нощ, нито ще ти гледа парното, нито ще води детето по комшиите.

# 3
  • Мнения: 10
Мъжа ми хвърли много пари в ремонти и не иска и да чуе за идеята да живеем на друго място…

# 4
  • Мнения: 39 248
Тогава стискаш зъби.

# 5
  • Мнения: 6 146
И как мислиш да я карате така? Какъв съвет по-различен очакваш всъщност от да се изнесете оттам? Много чувствителност и нерви влагаш за няма нищо. Тия деца не са от стъкло - може и чужд човек да ги пипне, може и да подиша малко прахоляк, както и да пие от шише измито със сапун, а не с Бочко. Нищо няма да му стане, спокойно. Изпусни парата ... и ревността. А като не искаш намеса - вече се спомена, пътят е един.

# 6
  • Мнения: 703
Въобще не знам как хората заживяват в домовете на свекърви, тъщи, роди. Какво си въобразявате? "О, сега ще си направим ремонтче, много яко ще си живеем."

# 7
  • Мнения: 6 106
Престараването в отглеждането на дете винаги води до проблеми. Днес свекървата, утре някое дете на площадката, някоя лелка в яслите, учителката в градината...
Не са от стъкло, няма да се счупи като го погали друг човек или да се отрови от домашния сапун. Така обаче заради такива глупости и скандали за нищо, особено ако свеки е по проста и крива, ще се отразят лошо на отношенията с мъжа ти. Изнасяне е най добрия вариант като не можеш да я търпиш, но там има други проблеми, и пак стигаме до същото.
Опитай се да се помирите някак, тя да не се меси толкова, ти да не се впрягаш за глупости

# 8
  • Мнения: X
Казали са ти вече да се отделите, там няма какво да се допълни.

На мен ми е интересно от описаните случки как така тя се озовава с бебето някъде си, къде си била ти, че не си разбрала, че го взима? Мъжът ти ли ѝ го е дал, или сте се били разбрали да го вземе, просто не си била наясно как ще се държи?

Според мен коментарите как на бебето нищо нямало да му стане са излишни. Да, сигурно е така, но бабата трябва да прояви уважение към правилата на майката. Освен ако не звучи сякаш майката ще си затрие бебето, а не ми звучи така.

# 9
  • Мнения: 14 802
Няма правила на майката в чужда къща. Ако щете.
Има  един чалъм, но трябва мъжът да е по-прост и податлив. Започваш да му пилиш колко ти е зле, изнервена си, искаш да правиш Х, У и Й, искаш да ходиш по долни гащи вкъщи, топло ти е, студено ти е, на бебето му е топло или студено, нови дрешки/терлички/шишета за бебето... И нито веднъж не споменаваш майка му. Всичко завърташ около теб и бебчето ни, мило, това искам, онова искам, и бавно и методично почваш да прокарваш намеци за къщата, че е студена, топла, много стъпала, детето тежи, количката тежи, комшиите ви гледат в прозорците, вдига се прахоляк от кюнците и ах, какво хубаво апартаментче с три спални са купили Иванови, можем още 2-3 деца да имаме в такъв апартамент... Мъжът или ще ти угоди след някакъв период, или ще ти покаже вратата. Междувременно в този период свекървата ще ти стопи нервите.
Ти си решаваш дали ти струва риска, все пак са двама срещу един и са си вкъщи, а ти си някаква приходяща.

# 10
  • Мнения: X
Грешката е била да наливате пари в къща, която не е ваша.

Ако бяхте на квартира/ваш апартамент нямаше да има такива скандали и вмешателства.

Не знам с кой акъл си се съгласила да живееш у свекърва си.

# 11
  • Мнения: 39 248
Или изгонете свекървата.

# 12
  • Мнения: 594
За мен е редно да седнете и да говорите всички заедно.
Ние имахме такъв проблем и стигнахме до решението да продадем имота и да купим два нови. От тогава не сме имали проблеми и всички сме си мили.

# 13
  • Мнения: X
Няма правила на майката в чужда къща. Ако щете.

Що се отнася до отглеждането на детето, въобще не съм съгласна. И смятам, че едни средно възпитани хора би следвало точно така да се държат дори без някакви особени дискусии - ако майката каже, че не иска непознати да ѝ пипат бебето, да, трябва това да се уважава.

# 14
  • Мнения: 6 171
Поредната с проблеми, идващи от съвместното съжителство с родител/родители. Не се научихте, че дори да спестите пари така, ще си строшите нервите и нищо чудно да си разбиете брака...
Щом живеете заедно ще трябва или с мил тон да се разберете със свекървата, или да стиснеш зъби и да търпиш. Дадените примери не показват кой знае какво - голям праз, че свекървата измила съдовете не със специален препарат, сякаш всички винаги са използвали препарати за бебе. Или че някой помилвал бебето. Прекалено много се филмираш.

# 15
  • София
  • Мнения: 12 602
Това се случва почти винаги, когато се окажете под един покрив с роднини. Видно не сте изключение, и няма какво да се промени, понеже изградени характери не се променят, особено на тези години.

# 16
  • Мнения: 499
Сами се вкарвате в такива селски истории и после ама то не се издържа. Ами не се, то е ясно.
Как ли пък ще ремонтирам чужди къщи и ще се бутам с майка ми или свека. Работата е там, че ти си си избрала мъж, за който това е окей и сега нямаш полезен ход.

# 17
  • Мнения: 14 802
Няма правила на майката в чужда къща. Ако щете.
Що се отнася до отглеждането на детето, въобще не съм съгласна. И смятам, че едни средно възпитани хора би следвало точно така да се държат дори без някакви особени дискусии - ако майката каже, че не иска непознати да ѝ пипат бебето, да, трябва това да се уважава.
Да, де, ама в нито един от тези случаи, дето реват тука, не са възпитани. Мен какво че ме стопли, че някъде има възпитани хора, щом не са около мен?
И тези теми, даже и пързалки, не са ми много ясни каква им е целта. Завряна снаха от Сусурлево пита жени с по 1-2 собствени апартамента в областен град, столица или къща в чужбина какво да прави. Какви съвети очаква? Ако пък и не е работила нещо с добри и реални доходи...

# 18
  • Мнения: 1 946
Мъжа ми хвърли много пари в ремонти и не иска и да чуе за идеята да живеем на друго място…
Мъжа ти е егоист.
Поне като е направил ремонт и се подразбира, че ще живеете вие на този етаж, вратата ключалка няма ли. Заключвате етажа и няма да ви влиза посред нощ и когато тя си желае.

# 19
  • София
  • Мнения: 28 474
Не е трябвало да се съгласяваш да живееш там. След това не е трябвало да се съгласяваш да забременяваш при такива условия. Нея няма да я промениш. Сега имаш три варианта:
1. Изнасяш се с мъжа ти. Може да продадете етажа, да го дадете под наем или да го оставите така;
2. Изнасяш се с детето;
3. Стискаш зъби и търпиш.

# 20
  • Мнения: 10 761
Ох, аз с майка си не мога да живея под един покрив, а сме в добри отношения. Как тръгвате да се бутате в свекърви и тъщи, не мога да го проумея... на такъв мъж, директно се показва вратата в зародиш или стискаш зъби завинаги и си правите бебенце. И понеже вече си имате бебенце, единствения вариант е да се изнесете, тримата или ти с детето.

Принципно не е въпроса дали е мито шишето с Бочко или сапун, ами отношението на свеки, това незачитане на желанията на снахата. Една позната свкърва с такава гордост наскоро ми разказваше как е натъпкала двегодишния си внук със зрънчо, въпреки изричната забрана на майката. И ми вика "искаше ми се да й видя физиономията". Супер селско изпълнение.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 031
Когато човек живее в чужда къща, играе по чужда свирка и си мълчи.
Друг коментар ще се въздържа да направя.

# 22
  • Мнения: 6 146
Една позната свкърва с такава гордост наскоро ми разказваше как е натъпкала двегодишния си внук със зрънчо, въпреки изричната забрана на майката. И ми вика "искаше ми се да й видя физиономията". Супер селско изпълнение.
Екстра си е изпълнението. Ако ѝ беше казала да купи зрънчо със сигурност нямаше, ама на категоричните забрани направо те яде отвътре - как да не го направиш ...

# 23
  • Мнения: X
Не знам дали съвет за продажба на етажа е възможен. Ако къщата си е на свекърите - нищо не могат да продадат. Също така дори етажът да е собственост на сина (без тежести), тогава ще е кръвна обида за свека и не вярвам синчето да рискува отношенията си с мама. Много хора са привързани към дома си и не биха го продали. Дори моят мъж е така, не гледа на апартамента си като на инвестиция, а на роден дом, с който не иска да се разделя, въпреки че може да се купи по-хубаво жилище с парите от това.

# 24
  • Мнения: 14 802
Като се знам каква съм, тази баба със зрънчото какво щяха да ù чуят ушите - никак нямаше да ù хареса.
Автокоректът оправи баба на жаба Trollface

# 25
  • Мнения: 10 761
Ами то тази баба си е направо крастава жаба Grinning

# 26
  • София
  • Мнения: 28 474
Една позната свкърва с такава гордост наскоро ми разказваше как е натъпкала двегодишния си внук със зрънчо, въпреки изричната забрана на майката. И ми вика "искаше ми се да й видя физиономията". Супер селско изпълнение.
Екстра си е изпълнението. Ако ѝ беше казала да купи зрънчо със сигурност нямаше, ама на категоричните забрани направо те яде отвътре - как да не го направиш ...
Особено ако си с акъла на 5-годишно...

# 27
  • Мнения: 261
Няма правила на майката в чужда къща. Ако щете.
Има  един чалъм, но трябва мъжът да е по-прост и податлив. Започваш да му пилиш колко ти е зле, изнервена си, искаш да правиш Х, У и Й, искаш да ходиш по долни гащи вкъщи, топло ти е, студено ти е, на бебето му е топло или студено, нови дрешки/терлички/шишета за бебето... И нито веднъж не споменаваш майка му. Всичко завърташ около теб и бебчето ни, мило, това искам, онова искам, и бавно и методично почваш да прокарваш намеци за къщата, че е студена, топла, много стъпала, детето тежи, количката тежи, комшиите ви гледат в прозорците, вдига се прахоляк от кюнците и ах, какво хубаво апартаментче с три спални са купили Иванови, можем още 2-3 деца да имаме в такъв апартамент... Мъжът или ще ти угоди след някакъв период, или ще ти покаже вратата. Междувременно в този период свекървата ще ти стопи нервите.
Ти си решаваш дали ти струва риска, все пак са двама срещу един и са си вкъщи, а ти си някаква приходяща.

ЕЕЕЕЕЕ толкова ли са елементарни мъжете според вас ???? . Ами те живеят в къщата на свекито , сигурно първоначално си е правила сметка как ще има една безплатна слугиня да гледа бебето и чака само да и се подсвирне , шанса да и покаже вратата е по голям и един ден ще стане

# 28
  • Мнения: 14 802
Жената писа, че чисти повече и по-добре, каква безплатна слугиня, какви пет лева.
И да, някои мъже са толкова елементарни. По-конкретно, провинциален ерген с етаж под/над маминка се басирам, че не е от най-сложните личности.

# 29
  • София
  • Мнения: 35 062
На верев няма да стане.
Ако искаш свои черги се изнасяш, ако не можеш да си го позволиш - се нагаждаш.

Тази жена не ти е враг, а може да ти бъде голям съюзник. Не я разглеждан като голямото зло, а като голяма помощ.

Ако сега не съумееш да я дръпнеш на своя страна, бъдещето ти не изглежда розово.

# 30
  • Мнения: 6 146
Тази жена не ти е враг, а може да ти бъде голям съюзник. Не я разглеждан като голямото зло, а като голяма помощ.

Ако сега не съумееш да я дръпнеш на своя страна, бъдещето ти не изглежда розово.
А пфф, думай ми снахо ... Тя с дребнавости се занимава, дали мислиш че може да осмисли толкова информация в противовес с нейната нагласа на перфектната майка и домакиня?

# 31
  • София
  • Мнения: 35 062
Може нещо да отбере, Евенце, знаеш ли….

# 32
  • Мнения: 5 257
Мен пък ми е интересно бебето само ли скочи в количката, викна баба си и хукнаха заедно към комши? Сега, разбирам, че имаш нужда от помощ, защото си с бебе вкъщи, домакинската работа е за теб и за да свършиш нещо, е по-лесно някой да ти помага. Само че да те "светна", че можеш да си вършиш домакинската работа и докато бебето е с теб, след като не ти е приятно бебето да ходи по комшийски с баба си насам натам. То не става само да имаш претенции, а да се "зъбиш", забраняваш и налагаш правила. Свеки не е мъжа ти и ти не си женена за нея, а за него. Вземи малко си наведи носа, може и да се разберете.
И да, тез бебета като излязат от корема, вече не са в стерилна среда. И колкото по-рано го осъзнаеш, толкова по - бързо ще си улесниш живота. А като проходи и пропълзи и почне да лапа всичко от земята, включително навън? Ще ходиш с дезинфектанта ли? Честно да ти кажа, от моя гледа точка предпочитам детето ми да лапне нещо от пода, отколкото нещо дезинфекцирано с препарат.
А да, идеалите с чистата и подредена къща мисля че също трябва да ги позагърбиш. Няма такава с малки деца, растящи в нея, освен ако нямат банда домашни помошници, склонни да скачат след всяка хвърлена играчка.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Няма значение кой прав, кой крив, единственото решение е да живеете отделно. Иначе обстановката винаги ще е обтегната за всички замесени.
Аз си признавам, че не бих могла да изтърпя да живея в класиката "собствен етаж от къща".

# 34
  • Мнения: 583
Разбрам, че няма да се изнасяте. Така че ще трябва кротко и благо, но твърдо.
Нали сте на отделен етаж? Врътни го тоя ключ. Като пита - бебето спи сега.
Когато решиш да гостувате на бабата ти си там и не ходиш да си чистиш, а си седиш до бебето. Така ако търгне към комшията, ще може деликатно и мило да кажеш, че предпочиташ да си седите в двора. Или време е да го накърмиш, взимаш го и се прибирате.
Какво изобщо прави бабата при вашите шишета? Дръж си ги в твоята кухня и заключвай, се едно си в апартамент, при влизане и излизане врътваш ключа и в джоба.
Всички се оправяме с бебета и домакинстване, къде е подредено къде не, но поне бебето ще ти е под око.

Дребни неща са това, не е далеч времето, когато ще имаш нужда тук там от помощ, като тръгнеш на работа.
Ако няма да се изнасяте, моят единствен съвет е - имай хубави отношения с майката на съпруга си.
А и още един дребен - гледайте си децата сами с татко им, на бабата на гости, така е по-лесно.

# 35
  • София
  • Мнения: 35 062
Врътването на ключ в чужда къща само още повече ще разбуни духовете.

# 36
  • Мнения: 39 248
Клеопатра 10/един от най неадекватните потребители на форума/ нали питаше не е ли редно свеки да си иде на село и да оставят къщата на младите. Така де, снахата е снесла златното яйце, редно е старите да се оттеглят. 

# 37
  • Мнения: 14 802
То, освен че ще разбуни духовете, не бих разчитала на помощ от някой, който ми подхвърля как ми било студено, защото съм мързелива. Имам предвид...духчетата-пазители на свекървин дом вече са разбунени.

# 38
  • Мнения: 430
След като живеят на отделен етаж - домакинствата са две. Значи всеки си живее отделно. Аз също не бих приела да правят с детето ми това, което смятам за нередно. Но и кавгите не са решение. Нито натякването на съпруга.

# 39
  • Мнения: 2 458
Или изгонете свекървата.
Не става така, за съжаление.
Мислех, че моята ще умре накрая, беше уж хронично болна. Търпях, търпях и се разделих със сина ѝ, а те си живеят заедно, 18 години по-късно.
Ремонти, пари, махайте се оттам.
Защото след година -две ще те пречупи и сама ще си тръгнеш.

# 40
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Прекалено много се вглъбяваш в перфектното отглеждане на бебе. Обичаш да ти е чисто и подредено, кой не обича. Само почакай "бебо" да пропълзи и проходи. Тогава сама ще звъниш на свеки.
С малко повече чалъми и хитрост можеш да превърнеш свекървата в голям ресурс. Вместо да се дразниш от дреболии, спокойно обясняваш какво-що. Нормално да не е в крак с новостите. В следващия момент започни да й делигираш задачи покрай отглеждането на бебето. Така хем тя ще се чувства приета и пилезна, хем ще имаш незаменима помощ.

# 41
  • Мнения: 10
Казали са ти вече да се отделите, там няма какво да се допълни.
Мъжа ми държи да й го давам понякога и тя да му се порадва. Все пак му е баба…Просто тя не уважава моето мнение и прави всичко обратно на това, което съм казала.

На мен ми е интересно от описаните случки как така тя се озовава с бебето някъде си, къде си била ти, че не си разбрала, че го взима? Мъжът ти ли ѝ го е дал, или сте се били разбрали да го вземе, просто не си била наясно как ще се държи?

Според мен коментарите как на бебето нищо нямало да му стане са излишни. Да, сигурно е така, но бабата трябва да прояви уважение към правилата на майката. Освен ако не звучи сякаш майката ще си затрие бебето, а не ми звучи така.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 560
Абе хора, какъв съюзник! Свекито се дразни на пуснато парно ( в момента сме на село и в къщата си е вече студено), вие говорите да си оправяли отношенията! Как да стане? Докато свекървата се смята за безспорен авторитет, който напира да мие бебешко шише със сапун, направен от свинска лой ( ще повърна просто), няма да има оправия. Авторке, на каквото си постелиш, на това ще легнеш. Не очаквам мъжът ти да си остави ремонтираното етажче. Свекърва ти да се промени - забрави. Може би поизчакай детето да порасне малко и поставяй ребром въпроса на мъжа си. Другият вариант е да станеш абсолютно перде и да не се жегваш от намесата на свекърва ти, но за това се искат железни нерви. Тя сега се запъва за бебешки истории още, а после за възпитанието ще става още по-трудно, когато трябва да се оформя поведението на детето.

# 43
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Спокойно,  след 1- 1½г, когато "бебо" започне да прави капризи и да се тръшка за всяко нещо, да тича и да пипа навсякъде, на свеки ще й мине меракът. Даже има вероятност ти да запопнеш да я гониш за услуги- да го вземе от ясла, да го гледа, докато е болен, за да ходиш на работа, да го води по площадки...

# 44
  • София
  • Мнения: 4 285
Пиша преди да съм чела коментарите, на база 1вия пост.
Ами, най-основното - изнасяте се.В нейната къща си, тя може да си прави каквото си иска там. Аз, изначално не бих тръгнала да живея в къщата на свекървата, пък, ако имам проблеми - директно се изнасям. Разбираш ли - ТИ искаш промяна, ТИ се изнасяш. Ако те обича мъжът ти - ще те последва.
Другият вариант е да търпиш.
Имай предвид обаче, че ако избереш втория ще си съсипеш нервите и в крайна сметка пак може да стигнете до раздяла, но ще имаш бонус и разбити нерви и емоции, които никой няма да ти върне.
Затова моят съвет, предполагам и на другите е - да се изнасяте. Много е възможно той и да не иска да чуе, затова ТИ трябва да поемеш инициативата. Или, както казах - свиваш перки и мълчиш.

Иначе, вярно, че не съм ти в обувките, но проблем в описаните неща не видях - че миела шишето с гъба и сапун. МИ то и аз така съм мила шишетата на дъщеря ми (вярно, че беше препарат за съдове, но...). Всъщност, след като слагах тенджерата и изварявах, но това продължи само няколко месеца. Извинявай, не разбрах колко е голямо бебето?
Също не разбрах какъв е проблемът, че количката е под прозореца на кухнята?
А какво значи, че мете в количката?
А за пипането - направо съм втрещена. Какво като го е пипнал някой, радва му се. Сега, наистина, ако е на 2 седмици...
Отивам да дочета коментарите.

# 45
  • Мнения: 491
Ами мъжа ти да беше хвърлил пари за някой апартамент или къща или каквото ви е по възможностите, вместо при майка си. Има два вариянта - или се махате, или оставате и стискаш зъби. Решение друго няма. Такива са свекървите - и да и обясняваш няма да те разбере. Влиза през едното ухо и излиза през другото. Мислят си, че като са по-възрастни и вече изгледали 1-2-3 деца, са разбирачи големи. И моята свекърва е такава, само дето не живеем при нея (и слава Богу). Нашето пък бебче е на 4 месеца и като и отидем на гости за няколко дни много се пречка. Не слага точно мерителни лъжички, не слага точно вода, не мие правилно шишенцето и едно от най-дразнещите и неща е, че е много бавна. Като трябва да съблича бебето да го къпем го прави суууупер бавно, като иска да излезе да я разходи следва една дълга процедура - да се изкъпе, да сложи малко грим, да се облече, в движение се сеща разни неща като например прането да събере, чиниите да подреди и подобни. Бебето се къса да реве, защото иска навън, но не - тя трябва възможно най-бавно да действа. И също винаги като с ММ си затворим вратата, тя точно тогава решава, че иска да си измие зъбите или косата да си оправи в банята (а тя е до нашата стая и иска да подслушва)🤣🤣🤣 Но ние отиваме за 4-5 дни в месеца, затова я издържам някак. Но поне ММ също и се дразни, а не съм самичка. При теб малко мамино синче е работата. Или говори с мъжа ти, или стискай зъби.

# 46
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Защо не си вършите сами нещата, вместо да се оплаквате?
Правете си млякото, мийте си шишетата, преобличайте си бебетата. Казваш- аз ще го направя и точка. Едва ли свекървите умират от желание да мият шишета.
На вълка затова му е дебел вратът.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 16:16 от VickyTaylor

# 47
  • Мнения: 10 761
Разбира се, че умират да мият шишета и да преобличат бебето. С моята свекърва много се разбираме, на нея просто й е кеф са се грижи за детето. И на тази сигурно й е кеф, просто си прави каквото иска Grinning

# 48
  • Мнения: 7 245
Е, едва ли всички свекърви обичат да мият шишета и останалото покрай бебето. Повечето си гледат кефа и оставят тази работа да я върши майката, защото е нейно задължение.  Авторката е поредната оптимистка, настанила се в чужда къща и искаща да определя правилата. Трудно, почти невъзможно.

# 49
  • Мнения: X
Малкия мъфин и тук много разбира. Сега пък се пречкала свека, а като излизат по нощите до 3, тогава не се пречка.
Бебе на 4 месеца да реве, защото иска да излиза???

# 50
  • София
  • Мнения: 4 285
Ама онова потребителката с излизането ли е? Дето оставяха бебчето, за да купонясват до 03:00ч?

# 51
  • София
  • Мнения: 28 474
При нея имаше разни несъответствия в писанията ѝ, та не бих се връзвала много.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 285
Ама тя не живееше със свекървата, ходеха при нея няколко пъти месечно.
Тази е друга.
Която определено трябва да се замисли как иска да прекара живота си.

# 53
  • Мнения: X
Друга е авторката на темата. Няколко мнения нагоре е малкия мъфин със свекървата, която гледа бебето до 3 нощес, докато са на дискотека. Little muffin

# 54
  • София
  • Мнения: 28 474
Точно за мълкия мъфин говоря.

Здравейте, аз съм на 19 години и ще раждам през месец май живот и здраве.
Същата година, няколко месеца по-късно:
Цитат
На 22г. забременях и на 23г. родих.
https://bg-mam.ma/p/1481978/45299098

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 17:15 от milenaka

# 55
  • София
  • Мнения: 4 285
Аааа, разбрах. Ама е права, де. Да беше инвестирал в ново жилище като ще прави семейство. Макар, че още на предложението да идат у маминка трябваше тя да откаже и той да реши дали тя му е по-важна. Сега, вече е бита карта и се струва.

# 56
  • Мнения: X
Като са решили да правят ремонт, там е бил ключовия момент. Авторката не е трябвало да се съгласява. Квартира, ипотека, варианти има. Ремонтът е излязъл скъпо - обрича на нерви.

# 57
  • Мнения: 491
Защо не си вършите сами нещата, вместо да се оплаквате?
Правете си млякото, мийте си шишетата, преобличайте си бебетата. Казваш- аз ще го направя и точка. Едва ли свекървите умират от желание да мият шишета.
На вълка затова му е дебел вратът.
Ама аз искам и ги правя тези неща, но един път сме отишли при нея. Нормално да иска да помогне. И ние се разбираме. Не се караме. Просто има неща, които ме дразнят. Сигурно и при нея е така за мен.

# 58
  • Мнения: 12 725
Тази идея авторката да си е казала тежката дума, когато се е подготвял ремонт на етажа, е добра, но без кръчмаря, разбирай - без мъжа. Ооо, ама това е родната му къща, ама защо да даваме пари за ипотеки, а тетажът да стои празен... Нямаше да се съгласи, басирам се на 100 неденоминирани лева, от тези със Захари Зограф.

Авторке, много добре те разбирам, че се дразниш на всяко нещо, което свекървата прави, защото го прави демонстративно и с натъртване колко снахата не става.
След като не можете да се изнесете, се налага по-умният да отстъпи. Надявам се, че това си ти, защото тя няма да го направи.

Значи някак трябва да се настроиш по-ведро и да започнеш да коткаш свекървата, защото зад нейното раздразнение стои твоето неразбиране, че сте в нейната къща и че тя е възрастен човек с ограничен мироглед и иска да се наложи, така че трябва да проявиш, поне проформа, уважение.
Гледай да не драматизираш, когато детето е при нея. Все пак е отгледала едно дете и не го е убила. В това време си оправяй перфектното домакинство или си дай малко време за себе си.

Ако не започнеш да реагираш по-лежерно, ще си разбиеш и нервите, и семейството. Нея не можеш да промениш, себе си също, но как възприемаш ситуацията - ето това можеш да промениш, ако искаш.

# 59
  • Мнения: 958
Един път= всеки месец за по 4-5 дни, нали така мъфинче?!?

# 60
  • Мнения: 6 538
Изнесете се. Няма как иначе. Изобщо не знам как млади хора се навиват да живеят с родителите на някой си. Абсурд.

# 61
  • Мнения: 1 946
Тези поне са в къща с отделни етажи. А кажете ми що за вклюбена загубена млада жена би се навила да живее в ... апартамента на мъжа си с неговите майка и баща в другата стая... След малко годинки това семейство почна да не му върви и започна да е всичко друго, но не и семейство. Сега са разделени с дете и единият живее изключително зле поради този факт..  Та.. добре да му мислят тези, които живеят в общи домове с родителите на единия. Особено ако мъжа, счита се сина на по-възрастните и собствениците на дома, не е мъж, а лекенце, което не може да осигури мирното съжителстване на поколенията в този дом. Това най-вече. Дори мисля е най-важното, не толкова колко хора обитават дадения имот...

# 62
  • Мнения: 40 752


Така се забърква магия за разбиване на семейство - в котела се слагат следните съставки:
- живот под един покрив с тъща, като къщата е нейна;
- капризна снаха, правеща от мухата слон;
- съпруг, искащ си при мама в семейната къща на село;
- новородено бебе.

Всичко това трябва да къкри няколко месеца на тих огън и да се разбърква на срещи с приятелки на снахата.

# 63
  • София
  • Мнения: 35 062
Една потребителка каза е чакала кончината….

# 64
  • София
  • Мнения: 4 285
Да, и 18 години по-късно тя е разведена, с разбити нерви и пропилени години, които никой няма да ѝ върне. Даже вероятно е съкратила част от бъдещите. А синчето си живее с майката.
И това е при много хора. И не могат да разберат как си коват ковчега по този начин. Дори и свекървата да се спомине, лошите спомени и изхабени нерви остават и ако изобщо младите са останали заедно отдавна не са семейство.
А животът се изнизал.

# 65
  • Мнения: 18 295
Като прочетох заглавието си помислих кой знае какво прави свекървата, а тя мие неправилно шишенцата и дава на хората да пипат бебето по бузките, без да ги плесне през ръцете.
Искам да знам кой ще гледа бебо, когато мама трябва да се върне на работа. Явно сте в провинцията, места за ясла ще има, но в моментите, когато боледува, няма ли да трябва съпорт?

# 66
  • Мнения: 25 571
И така и не дочакала... Smile

Едно време ни учеха, че след атомна война ще оцелеят само хлебарките и скорпионите.
И свекървите, ще добавя аз.

# 67
  • Мнения: X
Един път= всеки месец за по 4-5 дни, нали така мъфинче?!?
Не ѝ задавай толкова сложни въпроси. Мъфинът не знае на колко години е, ти сега ще я караш да смята колко дни в месеца е един път.

Мъфин, кога излъга? Когато януари тази година написа, че си на 19 или тези дни, когато написа, че си на 23?

# 68
  • Мнения: 17 407
Мъжа ми хвърли много пари в ремонти и не иска и да чуе за идеята да живеем на друго място…

Ти къде беше, докато той хвърля парите? Мълчалива подкрепа или имаше друго предложение,  свързано с хвърляне на пари от теб? Ако не ти се чува думата, на форума да разчиташ….

# 69
  • София
  • Мнения: 28 474
И така и не дочакала... Smile

Едно време ни учеха, че след атомна война ще оцелеят само хлебарките и скорпионите.
И свекървите, ще добавя аз.

Свекървите към семейството на хлебарките ли са или към скорпионите Joy

# 70
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Някакъв хибрид между двете 😂

# 71
  • Мнения: 2 559
Аз съм тъща. Но и свеки да бях, хич нямаше да ми дреме. Да се оправят младите. Що да се натискам Grinning

# 72
  • Мнения: 6 764
Аз като сама мия, пера, мета, децата са с мен докато чистя, няма на кой да намеря кусур. Та и ти така. Имаш ангажимент в болницата, ще вземеш и бебето или ще го оставиш на баща му. Имаш да чистиш, ще чистиш бебето като спи. Имаш претенции за шишетата, миеш си ги сама. Не искаш някой да влиза по никое време, заключвате вратата. Общо взето като се намесва и трети човек в грижите, намали претенциите. Аз като бях на зъболекар, бебето беше в чакалнята с баща си. Мъжът ми беше прал бебешките дрехи със стандсртния прах, не бебешкия. Казах ли нещо, не, защото дрехи чисти имаше, аз не пусках пералнята, бебето беше ок.
Свекървата не е виновна, че сте се натресли в дома й. Така сте спестили доста пари. Така че, ще си я търпите. Всяко нещо си има своята цена 🤷‍♀️

# 73
  • София
  • Мнения: 35 062
Бето ще заякне до крепките 6 месеца и не знам какво ще правим с кюфтето Relaxed

# 74
  • Мнения: 9 669
Трудно ли е нещата да се комуникират със свекървата, дори и предварително,  за да се спестят тия неградски ситуации??
Просто като боб. … (обръщение по избор), ако се налага да измиеш шишето на бебето трябва да го направиш така. Моля те, не използвай домашния сапун и гъбата  за съдове. Има алергенни съставки, които водят до …
Мисля, че трябва да запалим парното днес. Навън е Х градуса и ако бе поддържаме У градуса няма да е добре за бебчо.
Домашният/ външният прахоляк е силен алерген, възможно е да докараме неприятности за бебчо…
Не бих искала външни на семейството хора да го пипат. Има вируси, зарази и какво ли още не може да навредят на бебчо…. и прочие.
Ситуациите могат да се отиграят съвсем различно.

# 75
  • София
  • Мнения: 28 474
Трудно ли е нещата да се комуникират със свекървата, дори и предварително,  за да се спестят тия неградски ситуации??
Скрит текст:
Просто като боб. … (обръщение по избор), ако се налага да измиеш шишето на бебето трябва да го направиш така. Моля те, не използвай домашния сапун и гъбата  за съдове. Има алергенни съставки, които водят до …
Мисля, че трябва да запалим парното днес. Навън е Х градуса и ако бе поддържаме У градуса няма да е добре за бебчо.
Домашният/ външният прахоляк е силен алерген, възможно е да докараме неприятности за бебчо…
Не бих искала външни на семейството хора да го пипат. Има вируси, зарази и какво ли още не може да навредят на бебчо…. и прочие.
Ситуациите могат да се отиграят съвсем различно.
Това зависи и от двете страни.
Ако снахата очаква да ѝ четат мислите и/или свекървата е на принципа "Аз съм отгледала ... деца, тая ще ми каже на мене", комуникацията ще бъде направо невъзможна.

# 76
  • Мнения: 17 407
При мен идваше младо момиче с бебе, дразнеше се на съпруга, че не слуша майка  си по въпросите за отглеждането.  Я, какъв хубав мъж е отгледала. Simple Smile

# 77
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Аз да се включа с малко нелеп въпрос..
С какво пръскахте срещу паяци?

По темата да добавя.
На моята съседка сина ѝ се ожени. Снахата отишла с претенции да ѝ приписват етаж от къщата. Те не се съгласиха и сега младото семейство живее в гарсониерата на снахата. Имат бебе и се оправят някак.

# 78
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Патриархат в 21 век.

# 79
  • София
  • Мнения: 35 062
Не е балама снахата, знае какво иска, като не го е получила не е клекнала.

# 80
  • София
  • Мнения: 28 474
Особено ако са искали да живее на етажа...

# 81
  • Мнения: 39 248
Е, аз като казвам че свекървата трябва да се разкара!

# 82
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Особено ако са искали да живее на етажа...
Тя свекървата все опява, как имали етаж, ама били на тясно в гарсониерата.
Но снахата със сигурност няма проблемите на авторката, защото има съпруг, а не мамин син.

# 83
  • София
  • Мнения: 35 062
Как викаше една приятелка - най ми е вкусен кашкавала с домат върху ламината в хола вкъщи (нямаха мебели дълго време).

# 84
  • Мнения: 9 669
Трудно ли е нещата да се комуникират със свекървата, дори и предварително,  за да се спестят тия неградски ситуации??
Скрит текст:
Просто като боб. … (обръщение по избор), ако се налага да измиеш шишето на бебето трябва да го направиш така. Моля те, не използвай домашния сапун и гъбата  за съдове. Има алергенни съставки, които водят до …
Мисля, че трябва да запалим парното днес. Навън е Х градуса и ако бе поддържаме У градуса няма да е добре за бебчо.
Домашният/ външният прахоляк е силен алерген, възможно е да докараме неприятности за бебчо…
Не бих искала външни на семейството хора да го пипат. Има вируси, зарази и какво ли още не може да навредят на бебчо…. и прочие.
Ситуациите могат да се отиграят съвсем различно.
Това зависи и от двете страни.
Ако снахата очаква да ѝ четат мислите и/или свекървата е на принципа "Аз съм отгледала ... деца, тая ще ми каже на мене", комуникацията ще бъде направо невъзможна.
Именно. От снахата зависи да започне да определя граници, тактично да обяснява какво и как, предварително да запознава останалите с очакванията си. Работа в екип е, не си избираш сам роднините. Твоите или на съпруга.

# 85
  • София
  • Мнения: 28 474
Особено ако са искали да живее на етажа...
Тя свекървата все опява, как имали етаж, ама били на тясно в гарсониерата.
Но снахата със сигурност няма проблемите на авторката, защото има съпруг, а не мамин син.
Мда, точно това предположих. В масовия случай се дава някакъв имот на сина преди брака (ако има такъв), обаче претенциите са И към снахата. И после снахата ще пуска теми, че свекървата се бърка. Правилно ги е отрязала.

# 86
  • Мнения: 18 295
Какво искала да й припишат? Grinning

# 87
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Етажа на който ще живеят Лор.
Иначе е в чужда къща.
Тя си иска, те не са длъжни, намерили са решение.

# 88
  • Мнения: 18 295
А, за да се чувства у дома си... ясно. Smile

# 89
  • Мнения: 10
Не искам нищо никой да ми преписва! С мъжа ми не сме подписвали!Имам си хубава работа! Детето го давам на свекърва ми за малко и то не всеки ден, защото мъжът ми се сърди! Все пак му е баба! Благодаря на всички за съветите!

# 90
  • here and now
  • Мнения: 4 201
И на мен ми прозвуча нагло в първия момент, но като се замисля момичето има право.
Ако припишат етажа на нея и сина си, то при евентуален развод тя няма какво да прави с 2 стаи. Най-много да олекнат с някой лев да си го откупят. За дълбоката провинция иде реч, не е на пъпа на София къщата.
Но самия акт на нежелание от тяхна страна, показва колко на сериозно я вземат и колко биха се съобразявали с нея.
На сина си никога не биха купили друго жилище или да му помогнат за такова, защото има етаж от къща.
Те са ѝ направили огромна услуга, без да го осъзнават.
Вероятно ще си вземат по-голямо жилище, като семейство, но няма да живее в "чужда къща".

Аз съвети не съм давала. Споделих случай с младо семейство като вас.

Мен наистина ме вълнува за паяци с какво пръскахте.

# 91
  • София
  • Мнения: 28 474
Скрит текст:
И на мен ми прозвуча нагло в първия момент, но като се замисля момичето има право.
Ако припишат етажа на нея и сина си, то при евентуален развод тя няма какво да прави с 2 стаи. Най-много да олекнат с някой лев да си го откупят. За дълбоката провинция иде реч, не е на пъпа на София къщата.
Но самия акт на нежелание от тяхна страна, показва колко на сериозно я вземат и колко биха се съобразявали с нея.
На сина си никога не биха купили друго жилище или да му помогнат за такова, защото има етаж от къща.
Те са ѝ направили огромна услуга, без да го осъзнават.
Скрит текст:
Вероятно ще си вземат по-голямо жилище, като семейство, но няма да живее в "чужда къща".

Аз съвети не съм давала. Споделих случай с младо семейство като вас.

Мен наистина ме вълнува за паяци с какво пръскахте.
Абсолютно.

# 92
  • Мнения: 1 571
Забелязала съм, че такива теми се пускат от все майки на много малки бебета.
Като почнат да щъкат, лигавят, разболяват и да се водят и прибират от градини/училище  или други екстри нито една не се е оплакала от свеки колко много помага, а обратното.

Та, Наде, не си троши хатъра, а щом сте се заврели у свекървата и мъжът не поддава за изнасяне единственият ти шанс за спокойно всекидневие е някак си да се разберете със свеки и тя да играе в твоя отбор.

Говори с нея открито, обясни ѝ, кажи ѝ как се чувстваш, какво ти е важно за отглеждането.
Все пак и тя дете е гледала и тя свекърва е имала.
Ако само щ се цупиш и караш с мъжа си познай на кой ще му е най-зле.

# 93
  • Мнения: 1 083
То си зависи от мъжа, не от майка му или от жена му, дето иска вселенския ред да променя.
Разказвам и различен от този вариант. Мъжът до мен е съсобственик във фамилна къща/кооперация. Всеки си има апартамент/етаж. Всеки е вложил в строежа и своята част. Виждат се рядко, звънят си веднъж на ден по минута и половина от куртоазия. Когато някое от трите семейства има нужда от помощ, помагат, но иначе имат съвсем отделен живот. Не си ходят по къщите без покана, само на Бъдни вечер за час у техните.
Тоест граници могат да бъдат поставени, но това не зависи от нея, а от мъжът и.

# 94
  • Мнения: 17 407
От нея зависи. Simple Smile

# 95
  • Мнения: 6 764
Авторке, големият ти проблем е, че живееш без брак в чужд имот. Разбирай, ако се разделите, оставаш на пътя, всичко твое вложено в този имот няма да ти се върне.
За оплакванията ти... ами лапешки са. Всяко едно лесно може да бъде оправено. И шишетата могат да се измият повторно и можеш да спреш да кибичиш по прозорците да гледаш какво прави свекървата с бебето. Ако не е ментално болна и опасна за себе си и околните, едва ли ще си позволи да направи нещо на бебето. Това с прах и не знам си какво са преувеличавания в твоята глава.
Битови сметки плащате ли в този дом? Ако плащате своя дял за осигуряване на парно, просто можеш да кажеш, че си плащате сметките, значи проблем, че ползвате няма. Обаче ако не плащате, почнете, защото иначе с право мрънка. Аз знам колко струва да се отоплява къща и не би ми било ок щерките да си играят на семейство вкъщи, но аз да плащам масрафа.
Спри да се цупиш като госпожичка, а комуникирай правилно отношенията ви. В крайна сметка не си длъжна да я харесваш, но не се напъвай да се дразниш за разрешими и банални битовизми. Сигурна съм, че и доста неща прави за вас, но не ги пишеш,нали? Едва ли е изцяло черна.

# 96
  • София
  • Мнения: 35 062
Аз съм виждала снаха и свекърва в една къща, змии е малко да кажа. Така си съскат и така се хапят, но пред мъжете други хора.
Нещо като за спорта, ама младата (вече не толкова) грам не отстъпва.
Мъжете хал хабер си нямат, просто защото не ги въвличат.

# 97
  • София
  • Мнения: 4 285
Аз ей т'ва не мога да го разбера. Животът е толкова стресов по принцип, да си създавам стресове и негативни емоции още зорлем. Кому е нужно?
Не, наистина не разбирам!?!
Аз със собствената си майка, която много обичам и знам, че в огъня ще влезе за мен, ако е нужно не мога да изтрая да живея, какво остава с друг човек. При това човек, когото очевидно не понасям.
Тея хора осъзнават ли, че нямат 2 живота?

# 98
  • Мнения: 39 248
Вероятно го осъзнават. НО, за да си независим трябва да изкарваш пари за да си позволиш кредит/наем. Че единият да си седи вкъщи и да гледа бебе.
То на приказки е лесно.

# 99
  • София
  • Мнения: 35 062
Не, млади са и им е простено донякъде.
Обаче, това би бил страхотен урок да издрапат, ако пожелаят.

Моя позната сглупи по същия начин. Етаж от къща 140 кв, прекрасна локация, място, къща, всичко, но на свекини.
Ремонти, обзавежданици, а-у. Точно година след сватбата плю на всичко и с мъжа си се изнесоха.
Даже първото им дете се роди, когато сменяваха квартира и тичахме да пренасяме и чистим за бебето.
Десет години по- късно си живеят в собствен дом и тя не е стъпила в “мавзолея”, но бабата има връзка с децата.

# 100
  • Мнения: 40 752
Не е нужно винаги да има съскане. Около 20 години сме живели на една площадка (в съвсем отделни апартаменти) две поколения и нямам НИКАКВИ съжаления за това. Даже по-старото поколение прекалено много се стараеше да не излезе, че се меси или се натрапва. Никакви влизания, недискретности, натяквания не е имало. Но за сметка на това:
- излизаме вечерта и даже не е нужно да водим бебка, идват да я гледат на място
- трябва да се води и взема от училище - готово
- нещо трябва да се направи - няма проблем
- заминаваме на почивка - има кой да наглежда апартамента и да полива цветята
- .....

Та при свестни хора и все пак някаква отделеност (самостоятелни етажи от къща е ОК) в такова съжителство може да има само позитиви. Но човешкият фактор е решаващ. А иначе авторитарни и недискретно свекърви от една страна и от друга наежени и нетърпящи снахи, всичко гарнирано с лошо възпитание, си е рецепта за семейни войни.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 16:38 от Черна станция

# 101
  • София
  • Мнения: 35 062
Станция, с интелигентни хора е лесно и хубаво, получила си и си дала всичко за тези чудесни отношения - двустранно.

Но, знаеш, виждала си и от другото - там няма оправия или е на цената на много нерви и след много години.

# 102
  • Мнения: 17 407
Абе, то ако беше лесно с интелигентни, свекървите щяха да живеят безметежно със снахите си.

# 103
  • Мнения: 304
Абе Гераците учи ли се все още в 9-10 клас? Ако не са го махнали от програмата, не мога да разбера как млади жени се натискат да я преиграят тая новела в 21 век.

Както в 90% от драмите в свекървенската тема, проблемът ти не е свекървата, а гаджето ти.  Ти можеш да му викаш *мъжа ми*, ама нито сте женени, нито той се държи като да сте отделно семейство от майка му.  Не вярвам да ти е опрял пистолет в челото, за да се нанесеш у тях.   Сама си  навила да живееш там и да наливаш пари в чужд имот. Ако той беше измил шишетата по всички правила на изкуството или се беше заел с гледането на детето, докато ти изчистиш (или идеш до болницата) или пък беше разтребил къщата след работа, проблемите ти нямаше да ги има..... Не се хаби да го извиняваш как *много помага* и *много работи*, само майка му една зла... 

 Сега ще трябва да минимизираш щетите, което няма да стане ако се фръцкаш нацупено.   От директната война със свекървата губиш само ти - ето гаджето ти се сърди, че не даваш детето на майка му.  Трябва да направиш свекърва ти твой съюзник, защото иначе много ще те четем....Ако не се справиш с дипломацията, от хубавата ти работа ще ти остане само спомен, в случай, че детето боледува през ден като тръгне на ясла / градина.
Прочети радева-87 (няколко поста над моя)  много пъти.

# 104
  • Мнения: 18 295
Той гадже, а майка му - свекърва. Мчи тя тая жена чужда бе, каква свекърва, какво взема детето? О, упс, то пък е нейно внуче... Оплетена работа.

# 105
  • Мнения: 4 994
Бабата не е права да върви с рогата напред относно правилата на майката,но съветвам авторката да си запази нервите за малко по-нататък. Тепърва детето като проходи,проговори и почне да се тръшка, ще разбереш свеки толко ли желае да го гледа. Щото и при мен много се натискаше първите месеци, но малчо се оказа един голям и хитър палавник и свекървата  един ден казала на мъжа ми "да знаеш -ако се наложи да го гледам ,няма да мога".
Също така дай го малко по-спокойно. Дете на три месеца няма да загине,ако му измиеш нещата с веро. Нито че някой го е докоснал по главата . Не изнежвай детето.

# 106
  • Мнения: X
Авторката явно не очакваше да чуе такива мнения.

Според мен щом имаш хубава работа можеш да говориш с мъжа си да се изнесете на квартира. Спокойствието няма цена.

Иначе разбирам, че те дразни как свекърва ти не прави нещата по твоя начин, но шишето и прахта от двора не са най-важното.

# 107
  • Мнения: 397
Мъжа ми хвърли много пари в ремонти и не иска и да чуе за идеята да живеем на друго място…


Самият факт, че приятелят ти е хвърлил много пари за ремонти точно на това място , означава, че той никога не е планирал дори за секунда да се отдели от майка си и да създаде отделно семейство от двама равнопоставени съпрузи. Самият факт, че ти си била бременна и си му родила дете, и на него през ум не му е минало да пожелае да имате официален брак (не е старомодно, напротив), означава, че не гледа особено сериозно на връзката ви и съответно изпраща грешни сигнали към родителите си, че ти си едва ли не там за малко и може всеки момент да си тръгнеш, но детето остава при баба естествено. На всичкото отгоре твоят приятел използва положението, че живее при майка си и прехвърля бащинските си задължения на нея, вместо той сам да ти помага и сам да има желание да се грижи за детето, без оправдания "колко много работи", все едно ти си на ваканция на Малдивите, а не млада майка 24/7.
Не кандидат свекървата ти е виновна, а мъжът до теб, по-скоро не мъж, а непораснало момче на майка си.
А ти хубаво седни и си преосмисли живота, че не те виждам след година-две-пет-десет....

# 108
  • София
  • Мнения: 4 285
Авторката явно не очакваше да чуе такива мнения.
Според мен щом имаш хубава работа можеш да говориш с мъжа си да се изнесете на квартира. Спокойствието няма цена.


Не само не очакваше, ами влиза, чете, но е обидена и не коментира. На мен ми е все тая, но много хубаво да прочете горния коментар (всичките, де, макар че не ѝ харесват), да вземе да си напрегне сивото вещество и да осмисли добре казаното от Lunarte, за да не се окаже след 2-3 години много по-зле, отколкото е сега.

# 109
  • Мнения: 17 407
Каква е връзката между имането на брак и живеенето във фамилната къща?
Смята се, че ставайки официална, ще придобие собственост, каквато вероятно дори мъжът ѝ няма?

# 110
  • Мнения: X
Каква е връзката между имането на брак и живеенето във фамилната къща?
Смята се, че ставайки официална, ще придобие собственост, каквато вероятно дори мъжът ѝ няма?

И аз това се зачудих, видях 2-3 коментара по повод липсата на брак. Някои хора още смятат, че бракът е важен за всички по еднакъв начин. Ами не, не е.
И да са в брак, къщата пак си е на свеки, дори синът да я наследи, след развод пак ще е негова. Единствено, че авторката не унаследява мъжа си, но общото им дете е наследник.

На мен ми е странно друго, влезна авторката каза, че имала добра професия. За човек с добра професия и добър доход е странно да се навре в чужда къща със свека.

Явно са решили да минат с един ремонт вместо да се изръсят в пъти повече за ипотека.

А манталитетът тип “къща като слънце имаме, квартири да плащаш” няма да го коментирам.

Казвам го като човек, който се е изнесъл от родния дом на 20 и не се е връщал да живее с родители - нито моите, нито неговите.

# 111
  • София
  • Мнения: 4 285
Никой не говори за собственост, а за признание.
Да не споменавам, че, ако има брак и се разведат ще има права за детето, които сега няма. В случай, че няма къде да отиде.
Но по-тревожното е, че татенцето си бяга по тъч линията като стой та гледай.
Ма приказката за баницата я знаем, нали.

# 112
  • Мнения: 17 407
Какви права ще има, дето сега ги няма?

# 113
  • Мнения: X
Не вярвам дори след развод да претендира, че иска да живее в тая къща. Ще е абсурдно. Сега не се разбират, след развод ли? Да си съкращават взаимно живота?!

В днешно време браковете са 50/50, повече от половината българчета се раждат в семейства без подпис. Като цяло това важи за много от европейските страни. Не мисля, че признанието е подпис. Всеки има различно мнение, но да нищим защо авторката няма подпис, не е свързано с темата.

# 114
  • Мнения: 18 295
Ако има подпис, свекървата няма да дава на съседите да щипкат бебето по бузите. Relieved

# 115
  • София
  • Мнения: 4 285
То е ясно, че няма да иска да остава (то и сега не е ясно защо стои, ама както и да е).
Хора, според мен Lanarte не искаше да каже "колко е важен брака и как може да е без него", а че хубостникът дори не е решил да я валидира като своя жена, а там някаква приятелка. Защото, особено възрастните така разсъждават и нищо чудно свекървата така да я възприема. Авторката не е уточнила, може да са говорили и тя да е заявила, че не иска брак, обаче има резон в това. Аз лично смятам, че бракът не е гаранция за нищо, една хартийка, но е и точно валидация - "Искам да си моя жена".
И то не толкова самият брак, колкото предложението към жената.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 21:14 от Светулчица

# 116
  • Мнения: 397
Смисълът на липса на брак точно в този случай и по лично мое мнение - не става въпрос за това, какво означава "един подпис". Аз смятам, че бракът далеч не е задължителен в нашето съвремие, но родителите не са младежи и имат други виждания. За тях това може да е "грешен" сигнал, че синът им не държи особено на тази жена, дори тя да му е родила дете. Съответно неприязънта между младата майка и майката на бащата е налична - всяка е права за себе си. Едната си мисли, че е едва ли не първата родила жена на света, а втората си мисли, че " тая дойде и се събу и влезе на готово, роди едно дете" и съответно коя е тя, днес е тук -утре я няма, щом сина не иска да се ожени за нея.
За това за мен бащата на детето е виновен за това положение - майката на детето му и неговата собствена да живеят в някаква враждебна среда и общо взето да са нещастни и двете.
Ако бащата на детето няма воля да начертае граници и позиции, мерси ти на наследството, на етажа и какво ли не.

пп. спомням си една история от преди години, когато една "снаха" нанесла се по този начин да живее в свекината къща на един етаж, родила деца и т.н. Минали години, за нещастие обаче съпругът починал и тя се оплакваше, че е длъжна да ги гледа всеки ден, защото наследила етажа и как те я гледали с омраза и т.н.

пп2. Най-добре всеки отделно. Аз дето се вика филии с маргарин ще ям, но такова положение няма да търпя. Но това е мое мнение. Познавам жени , които по 20 години живеят с деца и свекърви в двустайни панелки и продължават да търпят, защото ще наследят панелката.

пп3. Никой не е длъжен на никого. Никой не ти е длъжен да ти строи и обзавежда, че на теб да ти е лесен живота и да ти е на готово. И съответно ако си предоставила на детето си и неговата избраница, те не са длъжни да ти се кланят по 10 пъти на ден и ти да издевателстваш над тях, защото си дала нещо.

# 117
  • Мнения: 18 295
Такива "гафове" с шишенцата и с разрешаването на хора да пипнат бебето е правила и родната ми майка, ама като не върви да пусна тема "Помощ - майка" или изобщо много да се обаждам, като съм й задължена за цялата помощ с детенцето, какво да се прави... Joy

# 118
  • Мнения: X


пп. спомням си една история от преди години, когато една "снаха" нанесла се по този начин да живее в свекината къща на един етаж, родила деца и т.н. Минали години, за нещастие обаче съпругът починал и тя се оплакваше, че е длъжна да ги гледа всеки ден, защото наследила етажа и как те я гледали с омраза и т.н.




Интересното е, че точно тази е могла голям номер да им врътне, вместо да се оплаква. Наследява етажа и го обявява за продажба. Ако свекърите не си го откупят, ще го продаде на външни хора. Пък тя с парите да си купи друго жилище и да си живее на спокойствие.

Иначе относно разбиранията на по-възрастните съм съгласна, някои са така. Просто няма уважение и от възрастните към избора на младите. Ние нямаме брак и ще ми е ужасно странно някои от родителите ни да се държат все едно сме чужди едни към други и все едно не сме семейство поради липса на подпис. Но и ние не очакваме нищо на готово, макар и двамата да имаме наследство, което оценяваме, защото никой не е длъжен нищо да ти оставя.

# 119
  • Варна
  • Мнения: 1 781
Не знам вече какви са разбиранията днес, че да обобщавам, ама колежка на 35 разказва ситуация и казава: мъжът ми... Две по-млади се обадиха, как мъжът ти, нали не си омъжена...
В смисъл, като не ти е нужен/не оценяваш/ненавиждаш брака, ми разграничи се от него във всяка ситуация.


# 120
  • София
  • Мнения: 28 474
Ами той й е мъж, но не е й е съпруг. А и ако бракът ти е безразличен, не е нужно да си правиш труда и да се разграничаваш.

# 121
  • Варна
  • Мнения: 1 781
Ето, друга гледна точка - съгласна. Просто темата пак е завила настрани към брака с доста "убедени" мнения За или Против, а той няма нищо общо с поставения въпрос.

# 122
  • Мнения: 10
Хора,  не съм се обидила на никой! Всеки си има мнение! Минавам да споделя, че вчера трябваше да пазаруваме за бебо за около час. Свекървата дойде и каза, че иска да го изведе на разходка. Мъжът ми й обясни, че ние скоро ще се приберем и ще изведем бебето, но тя категорично заяви, че този път няма да ни слуша и ще си направи каквото е решила. В такъв случай казах, че няма да ходя никъде и тя ми се нахвърли. Напрежението ескалира и стана голям скандал, тръгна насила да ми дърпа бебето от ръцете с думите “ Това е детето на сина ми, дай ми го”. След това избягах с бебето навън, а мъжът ми остана да се кара с нея. Отново пуснах телефона на рекордер и го оставих в стаята. Познайте - многоуважаваната ми свекърва каза” Гони я тая к*рва”… Само да вметна, че когато мъжът ми не е на работа много ми помага в грижите за бебето.

# 123
  • Мнения: 39 248
Щом мъжът ти е останал да се кара, може и да има надежда да се махнете щ.

# 124
  • София
  • Мнения: 13 031
Аз пък в момента много съжалявам, че и моите родители, и свекърите ми са си на морето. С удоволствие бих им дала бебето да обикалят по цял ден с него. Поне в почивните дни, докато големите деца са вкъщи. Чак пък да бягаш с бебето, че да не го изведе баба му, която явно е трябвало да го гледа междувременно, докато вие сте по магазините.
Всички сте се намерили май.

# 125
  • Мнения: 39 248
Фейвър, соре, ма свеки не я слуша много главата. Ще дърпа бебе от майка му. И ще казваш, че е курва. Що? За да се наложиш на човек в очевидно неравностойно имотно положение.
Живяла съм девет години със свекърва. Ми един път дума накриво не съм чула. Сигурно съм и кривила капата някой път. Ма ей не съм разбрала.

# 126
  • София
  • Мнения: 28 474
Скрит текст:
Аз пък в момента много съжалявам, че и моите родители, и свекърите ми са си на морето. С удоволствие бих им дала бебето да обикалят по цял ден с него. Поне в почивните дни, докато големите деца са вкъщи. Чак пък да бягаш с бебето, че да не го изведе баба му, която явно е трябвало да го гледа междувременно, докато вие сте по магазините.
Всички сте се намерили май.
Не е лъжа.

# 127
  • София
  • Мнения: 13 031
Сигме, ама то и да грабнеш бебето от ръцете на баба му и да бягаш с него не ми е много нормално.
И да оставиш телефона на запис, че да не изпуснеш нещо от скандала.
Еднакво ми е нивото на мен. Надали и синът/мъжът е много сос.
Пък да беше я записала тайно. Можеше и ти да чуеш някоя приказка. Wink

# 128
  • Мнения: 39 248
Да, да. Крушата ябълки не ражда. А круша с ябълка не се събира.
Освен ако малката крушка не си плюе на сурата и се изнесат дружно

# 129
  • София
  • Мнения: 28 474
А, ще си плюе...
Ще продължава да плюе свекървата и няма да направи нищо.

# 130
  • Мнения: X
Боже, какво е това дърпане на бебе, какво е това чудо! Чак и запис.

Явно уважение в тоя дом няма, съветът ми остава същия - да се изнесете.

# 131
  • Мнения: 10
Бебето беше в моите ръце, при което тя започна да го дърпа. Избягах навън, защото не искам да си стресирам детето.Записах я за доказателство, защото тя се чуди с какво да се заяде.

# 132
  • Мнения: 39 248
Добре де, ти как я виждаш тая работа от тук насетне с живеенето заедно?

# 133
  • Мнения: 9 669
Доказателство пред кого? Били сте трима възрастни, станали видетели на сцените.

# 134
  • София
  • Мнения: 28 474
Пред кого ще използваш това доказателство и какво смяташ да предприемеш оттук нататък?

# 135
  • Мнения: X
Нали мъжът ти е чул всичко? Какво доказателство?

Наистина кажи ти как виждаш нещата за напред?

# 136
  • Мнения: 10
Все още обмислям какво да предприема.Казано и е да не разговаря с мен, а след време може да се изнесем. Нямам намерение да си съсипвам нервната система заради нея. Тя няма да се промени.

# 137
  • Мнения: X
Ние 10 страници коментираме, че възрастните няма как да ги променим, нито манталитета.

Като гледам какъв льольо е мъжът ти, явно и да се изнесеш с бебето, не е сигурно, че ще те последва.

# 138
  • Мнения: 39 248
В такъв случай темата се обезсмисля. Изпусна парата. Закривай.

# 139
  • Мнения: 18 295
Защо толкова се затръшка, че иска да го изведе? Инак ти помага, но трябва постоянно да показваш, че доминираш?
За мен бабата основателно ти е ядосана. Смяташ се за кралицата, а нея за слугиня.

# 140
  • Мнения: 10
Ако зависи от мен, няма да вижда бебето изобщо. Не се имам за доминираща, нито за кралица. Просто това е моето дете и няма тя да ми нарежда как да си го гледам. Не искам да го извежда навън, защото го показва на всеки, с който се види. На мен не ми е приятно. Притеснявам се, защото бебето е много малко и не искам да пипне някой вирус.

# 141
  • Мнения: 18 295
Гордее се с него. Колко е малко?

Твоето дете и детето на сина й. Престани да мислиш, че му е никаква. Една четвърт от детето ти е тя, тъй да се каже. Joy

# 142
  • Мнения: 9 669
Искаш да доминираш, манипулираш и контролираш, но нямаш качества за това, нито житейски опит, нито интуиция как да го постигнеш. Нямаш и ''топки'', които да покажеш като се изнесеш.

# 143
  • Мнения: 10
Уважавам вашето мнение! Бъдете здрави! 😃

# 144
  • Мнения: 1 793
Това най-го обичам....няма да вижда детето.."Ама живеете в къщата която тя е построила и това дете все пак не си го донесла от баща си,а е на сина и.

# 145
  • Мнения: 9 669
Трудно ли е нещата да се комуникират със свекървата, дори и предварително,  за да се спестят тия неградски ситуации??
Просто като боб. … (обръщение по избор), ако се налага да измиеш шишето на бебето трябва да го направиш така. Моля те, не използвай домашния сапун и гъбата  за съдове. Има алергенни съставки, които водят до …
Мисля, че трябва да запалим парното днес. Навън е Х градуса и ако бе поддържаме У градуса няма да е добре за бебчо.
Домашният/ външният прахоляк е силен алерген, възможно е да докараме неприятности за бебчо…
Не бих искала външни на семейството хора да го пипат. Има вируси, зарази и какво ли още не може да навредят на бебчо…. и прочие.
Ситуациите могат да се отиграят съвсем различно.
Самоцитирам се, за да си посипя главата с пепел, че съм имала неблагоразумието да предложа да комуникирате, докато вие до бой и дърпане на бебе сте стигнали.
Къде беше мъжът ти през това време, почесваше се по ... ли?

# 146
  • Мнения: 18 295
Разходките са полезни за децата. То трябва да изгради някакъв имунитет. Тези деца, които ги държат под стъклен похлупак (в преносен смисъл) после при всеки полъх на вятъра боледуват.

# 147
  • Мнения: 8 937
Когато се изнесете в дом, който сте създали сами, гледате си детето сами и не разчитате на никого за нищо,ще можете да имате изисквания. В чужда къща и разчитайки на бабата да Ви помага, какво очаквате? Ако зависи от Вас, тя няма да вижда детето, но и ако тя реши, Вие и бебето ще трябва да си търсите нов дом.
А и нещо не се връзва в разказа - тичате навън, за да не стресирате детето или не е толкова спешно и успявате да оставите телефона, за да запишете свекърва си?

# 148
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
След като те е изгонила майката на гаджето ти от дома си при последната ви драма, спокойно можеш да си тръгнеш.Освен ако не си си въобразила , че си главната героиня в турски филм.Дърпането на бебето ти от ръцете ти ,викове,крясъци ,обиди.Пълна сапунка.

# 149
  • Мнения: X
Ако зависи от мен, няма да вижда бебето изобщо.


Това вече няма нужда от коментар…

# 150
  • Мнения: 6 538
Аз нещо не разбрах? Вие сте искали да излезете заедно с бебето, а свеки е настоявала да й го оставите, з ада го разходи или вие сте оставили бебето на свеки да го гледа и сте искали сами да излезете?

# 151
  • Мнения: 18 295
Искали да излязат, тя да гледа бебето, но без да излиза с него навън, че ще го показва на хора. А хората имат бацили. Grinning

# 152
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Вярно, че сте се намерили. Спретнали сте си чуден цигански романс.
Свекърва ти не е цвете, ама и ти си го просиш.
Какво като го показва на хората, на 3м е все пак това бебе, вируси не се хващат с едно назъртане. То сега ако не го извежда, кога? Като запопнат мъглите и дъждовете?
Направо тръпки ме побиват от такива майки на златни яйца, дето ги забулват и покриват до първи клас, сакън да не ги видят хората. А всъщност на хората грам не им пука.

# 153
  • София
  • Мнения: 28 474
Разходките са полезни за децата. То трябва да изгради някакъв имунитет. Тези деца, които ги държат под стъклен похлупак (в преносен смисъл) после при всеки полъх на вятъра боледуват.
+ 1000 от мен.

# 154
  • Мнения: 10
Трябваше да пазаруваме дрешки на бебето и разни други неща от аптеката. Мъжът ми искаше майка му да загледа детето за около един час. Въпросната жена се качи на етажа , застана до креватчето и предложи да разходи бебето навън, но той и каза, че няма да се бавим и след като се приберем ще си го разходим ние. Тя заяви, че този път въпреки това, което й се казва, щяла тя да го изведе. Аз казах, че при това положение няма да ходя никъде и ще си остана с бебето. Тя ми посегна, при което мъжът ми се разкрещя и й каза да седне, за да се разберем като цивилизовани хора. През това време аз включих рекордера, а тя не спираше да прекъсва и да говори. Посегна да ми дърпа детето насилствено, а аз избягах навън. Повече няма да изпадам в обяснения, явно аз съм лошата, че търпя подобно отношение и съм натрапник в нейната къща…

# 155
  • Мнения: 3 732
Вярна е поговорката, че мъжът си избира жена, като майка си.

Няма да скучаете.

# 156
  • София
  • Мнения: 4 285
Прочетох само постът на авторката. Хубаво е, че не си се обидила на нас, но аз бих се обидила на свекървата, бих си взела детето и бих се махната на секундата. Мъжът, ако иска да НИ последва.
Ако не - значи не сме му важни. Айде, у лево!
Между другото ""Гони я тая курва" показва, че тя няма уважение към теб като майка, а детето е нейна собственост. Записите нищо няма да ти помогнат. Просто се вземи в ръце и се махни от тази среда.
Отивам да дочета.

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 14:08 от Светулчица

# 157
  • Мнения: 9 669
Детето лежи в креватчето, вие си крещите, ти включваш рекордер?!?!?!?!, после тя започва да го дърпа от ръцете ти. В кой момент го взе това бебе, та се развихри тая драма? И защо просто не излязохте тримата, хем да пазарувате, хем да разходите детето?

# 158
  • София
  • Мнения: 4 285
Вижте, аз също смятам, че е ОГРОМНА грешка това пазане и детето като не изгради имунитет и боледува през 3 дни ще ѝ излезе през носа. Обаче те са родители и щом не искат бебето да се извежда бабата трябва да се съобрази. Разбира се тук имаме едната страна, но, ако действително се е заинатила като магаре на мост и е рекла "Ти пък ще ми кажеш, ако искам ще го извеждам" жената е в правото си.
Но, мила авторке, за да докажеш правотата си излез и ако иска мъжът ти да те последва. Обаче трябва да си готова на това и на последствията, ако мъжът ти не го направи. Стиска  ли ти?

# 159
  • София
  • Мнения: 13 031
На всички участници в селската идилия ви липсват доста повече от първите 7 г.
Но да живееш в къщата на някого, да му оставяш да ти гледа детето, че и претенции да имаш и да се тръшкаш, наистина си иска някаква ответна реакция. Просто в случая реакцията съответства на нивото. Мъжът си е взел копие на майка си, наистина. А самият той е абсолютен льольо, който не може да предразположи двете уж най-важни жени в живота му да комуникират с поне привидно взаимно уважение.
Само ми липсва и един свекър в картинката или бабата на мъжа.

И снахата няма да се изнесе. Пише да се оплаче само.

# 160
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Свекърва ти те има за лека жена, чудно ми е защо точно този епитет е подбрала, а не някой друг.
Горкото дете, какво ще му чуят и видят ушите и очите занапред. Още сега живее в отровна среда между скандали и обиди.

# 161
  • Мнения: 18 295
Ако това го правеше зет към тъща...
Между другото майка е много властна и като вземе да инструктира БНД за периодите, когато взема детето, чудя се как я търпи. Обаче той нищо не й казва, съгласява се, съобразява се и т. н. - мир да има. Още не е казал: "Алоууу, това е мойто дете, аз решавам!" 🙄

# 162
  • Мнения: 6 171
Селска идилия. Ама като се бутате в една къща, има голяма вероятност такива глупости да се случват.

# 163
  • София
  • Мнения: 4 285
Свекърва ти те има за лека жена, чудно ми е защо точно този епитет е подбрала, а не някой друг.
Горкото дете, какво ще му чуят и видят ушите и очите занапред. Още сега живее в отровна среда между скандали и обиди.

И аз точно това си мислех, за конкретната дума. Не просто: "Тази да се маха" или " Не я искам повече в къщата си" или дори ""Тая тъпачка да изчезва". А "Гони я тая к..ва".  Потрес. Спомням си история точно как някаква мъжът ѝ я обиждал и се освестила, чак, когато детето се обърнало към нея със съответния епитет. Ама то моделът вече бил попит...


# 164
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
То не е гаранция, че ако живеят на отделни места, няма да е същото. Повечето млади майки приемат помощта от свекървата за даденост и смятат, че са длъжни да им ходят подире и да изпълняват. И отделно да живееха, пак щеше да ги навестява да гледа "бебо", докато мама изчисти/ сготви/ отиде на маникюр, фризьор, пазар, лекар и т.н. и съответно пак щеше да ги има същите драми.

# 165
  • Мнения: 6 171
Ако ги има същите драми дори в отделни къщи, значи хората просто са си глупави. За това не знам какъв съвет да дам.

# 166
  • София
  • Мнения: 4 285
Оооо, ако живееха отделно и бабата трябваше да идва, първо може би нямаше да е навита всеки ден да бие път и второ, по-важното - ако живееха отделно и щракнеха ключа на вратата дори и да е имало първо, нямаше да има 2ро такова изпълнение. Освен това нямаше как да каже "Гони я тая к..ва", защото домът си е нейн. А в случая е на свекървата.
Но трябва снахата да е готова да си гледа детето сама и тогава много от претенциите ѝ щяха да отпаднат и сама да види, че няма смисъл да мисли така. Но...
Я да видим как ще влезе някой в дома ми и ще ми спре парното?
Не, не, просто не мога да си го представя.
Хи-хи-хи-хи!
Влиза майка ми, свекърва ми, учинайка ми и ми спира парното.
Оххх, не мога...
Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 167
  • Мнения: X
Казано и е да не разговаря с мен, а след време може да се изнесем.
Виж сега, свекърва ти е простафунгел безподобен. Спор за това няма. Но не става да живеете в дом, осигурен от нея и да ѝ издавате заповеди да не говори с теб. Ако искаш да не говори с теб, да не се меси в живота ти изобщо, изходът е само един - изнасяте се и си плащате за живота. Но мъжът ти е мамин пикльо, който първо приема жилище наготово от мама и тате, а после издава заповеди с кого може и не може да разговаря мама. Не виждам как ще живееш с такъв мъж.

# 168
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Няма оправия тая каша, нито свекрвата ще спре, нито снахата ще се изнесе. Този филм е игран хиляди пъти и никога не свършва добре. В по- нататъшни нива биват замесени подли номера, магии, ходжи и кълнене при всяка случайна среща. Проклети жени под един покрив са взривоопасна комбинация.
Викайте Жоро Игнатов, само той ще ви оправи.

# 169
  • Мнения: 9 669
Жоро ще избяга с бебето.
Шегувам се, разбира се Wink

# 170
  • Мнения: 1 571
Вземете да идете за няколко дни само тримата с бебето, че да се успокоите всички.
А най-добре у вашите, че собствената ти майка като ти вдигне кръвното до 220 Горна граница да си помислиш от сърце какъв прекрасен човек е свекървата ти.
От опит ти говоря, а нашите баби са на доста км и никога не сме живели под един покрив.

Жената е горда с внучето си и затова го разнася, каза го вече Лорелада, а от вируси няма да му се размине и само у вас да го държиш, напротив. Аз много се радвах съседи и приятели като взимаха дъщеря ми на ръце, тя си падаше бебе “лепенка за мама” и се радвах страшно, като хареса някой и поседи три минутки при него.
Не се карайте така категорично със свекървата, баба е на твоето дете и дори хипотетично да се разделите с бащата този факт няма да се промени.

# 171
  • София
  • Мнения: 4 285
Аз, обаче съм оптимист. След време може и да се изнесе. Явно не ѝ е прекипяло достатъчно. Лошото обаче е, че докато ѝ прекипи  може да мине бая време, детето да расте в отровна среда и да попива грешни модели. Двете да си изхабят нервите до крайност и никой няма да спечели, всички ще са загубили. Защото, ако сега жертвата може да е само мъжът ѝ, в случай, че не желае да се изнесе, след време жертвите ще са майката, детето, мъжът и бабата.

# 172
  • Мнения: X
За съжаление тази ситуация винаги води до разрив в семейството. Единствената възможност е да се изнесете, тогава нещата ще се оправят. Дори и да ви защити съпругът ви, пак ще има говорене зад гърба и дрязги. Не си заслужава да се измъчвате.

# 173
  • Мнения: 6 146
Стана ли ясно рекордера за какво се ползва, че на мен това ми е интересното?

# 174
  • Мнения: 39 248
За собствена удовлетвореност.

# 175
  • Мнения: 1 793
Рекордера се ползва да записва думите на свекървата,и снахата ,макар,че е излязла навън с бебето да не изпусне думичка от скандала.Наистина са се намерили.

# 176
  • Мнения: 7 245
Вие българи ли сте? Много странни отношения имате. Обаче като тъща и баба хич не ти симпатизирам.

# 177
  • Мнения: X
Авторке, аз бях бебе и дете, отгледано в саксия. Не е гот, казвам ти го. Майка ми не ме пускаше при собствената си майка, защото там не бях в саксийка. Не бях пипала куче/коте до късна възраст. Всички имаха бълхи и хапеха. Не ме пускаха на детска градина (не съм била болнава). Ако друго дете ме почерпеше с нещо, майка ми не ми даваше да го ям (зрънчо в парка примерно). Уверявам те, не е ок това. Нищо няма да му стане на златното яйце ако го види друг човек.

Свекърва ти не е стока, но и ти не си. Ревеш тук, но те е страх, че ако се махнеш, мъжът ти няма да те последва.

# 178
  • Мнения: 25 571
Прави ли ви впечатление как проблемите на всички снахи, живеещи на етажи при свекърви, са едни и същи?
С леки разлики, ама по принцип едно и също петцифрен сезон, шестцифрен епизод. Отново и отново се настъпва една и съща мотика.
Но пък и Господ е събирач, да. Всеки такъв пример е поредното доказателство за това.

# 179
  • Мнения: 11 565
И колко време беше навън с грабнатото бебе?
После ще пиша що питам.

# 180
  • Мнения: 7 388
Съгласна съм с Кака Сийка, че проблемите с общите къщи са сходни, така живея и до ден днешен. Същите простотии, драми и разправии, особено когато се роди внучето.
Но, авторке има изход....постави граници, заяви твърда позиция, не се предавай.
Аз се преборих, уважават ме, приеха ме. Костваше ми години битки и разправии.
И не си мисли, че мъжът ти винаги ще е на твоя страна .Успяхме да се изградиме, като самостоятелно семейство, въпреки постоянните намеси. Не позволявай да те тъпчат и да ти диктуват живота.

# 181
  • Мнения: 304
Ако зависи от мен, няма да вижда бебето изобщо. Не се имам за доминираща, нито за кралица. Просто това е моето дете и няма тя да ми нарежда как да си го гледам. Не искам да го извежда навън, защото го показва на всеки, с който се види. На мен не ми е приятно. Притеснявам се, защото бебето е много малко и не искам да пипне някой вирус.
Виж сега, майката на гаджето ти не е цвете за мирисане, но тя няма да се промени. Тя не те взема насериозно . Не се занимавай с нея - не тя те е навряла да живееш там. Проблемът ти с е гаджето-  убеди го да се изнесете. Той е построил комунизма - жената и майка му се въртят около него,  той “помага с детето” и е Велик Мъж на Етажа. Истинки заинтересованите бащи  гледат децата наравно с майката.

Твоят основен  аргумент за иснасянето трябва да е “ ние сме отделно семейство “. Плъзнеш ли се по плоскостта
  “ изнасяме се, защото майка ти е такава и онакава “ влизаш в нейната категория и мамин златен трабва да е буфер помежду ви. На което той може да реагира не както ти искаш.

# 182
  • Мнения: 958
Мамин златен няма да се изнесе, щом на момента не е станало има да чака авторката. За да се изнесе трябва първо авторката да си тръгне и той да поиска да ги последва. Това си е нож с две остриета и авторката може да не е готова да рискува.
Иначе да са се търсили с конкурс няма да се намерят толкова еднакви. Заповеди от младите към свекървата  и обратно и щом не се изпълняват бой и зрелища. Това говорене и компромиси забрави.

# 183
  • Мнения: X
Мамин Златен е налял едни пари за ремонт на етажа от мама и тате и пари за наем или ипотека той няма да налива. Това е положението. Сега ще си дърпат бебето, ще се записват, после ще се дърлят за възпитанието на детето и така до края на света. Чудя се само на авторката, като толкова иска да живеят отделно, което е съвсем правилно между другото, защо изобщо се нанесе на етажа при свекърите? Като видя, че Мамин Златен налива пари за ремонта на този етаж не ти ли светна какво ще последва? Или си въобразяваше, че ще си живеете happily ever after там?

# 184
  • София
  • Мнения: 4 285
Добре, сбъркала е, не е първата,  нито ще е последната.
Въпросът е какво ще прави оттук насетне

# 185
  • Мнения: 39 248
Свекървата да се изнесе. Толкова е просто.

# 186
  • Мнения: 18 295
JoyJoyJoy Рядко съм виждала някое толкова хубаво решение и тъй кратко и ясно формулирано в тема. Hands Thumbsup

# 187
  • Мнения: X
Свекървата да се изнесе. Толкова е просто.
Ако се изнесе, може после да реши да св върне. Или да идва на гости непоканена. Най-добре да похапне супа от горски гъби, набрани и сготвени лично от авторката.

# 188
  • Мнения: 958
А преди вечерята с гъбена супа да се изкъпе и да си облече официални дрехи. За улеснение...

# 189
  • Мнения: 2 579
Бебчо момче ли е? Ако да, значи чудесна свекърва ще излезе и от теб. Мисля, че имаш данни.

# 190
  • Мнения: 1 571
Бебчо момче ли е? Ако да, значи чудесна свекърва ще излезе и от теб. Мисля, че имаш данни.

Честно казано винаги при такива теми се радвам, че имам дъщеря, че направо ме дострашава…

# 191
  • Мнения: 17 407
Ние сме с три дъщери. Всяка ще вземе син на майка си. Както и аз, ама  съм безстрашна, бе.

# 192
  • Бургас
  • Мнения: 5 631
Чувствам се кофти майка. Представям си как майка ми или свекърва ми мият шишета и съдове и умирам от кеф. Грам не ми пука с какво точно ще ги мият, нали после шишетата ще минат стерилизатор.
Когато някой ми разхождаше децата на ръце, в колика или където и да е, се чудих дали да спя като пор, да се къпя или просто да пия кафе. Може и да ги показват на хората. Да ги видят колко са хубави, докато аз блаженно хъркотя завита. Рядко се случваше, но обожавах тези моменти. Те бабите си обичат внуците, всяка колкото и както може.
За такива чудеса не виждам причина да си създавам душевен дискомфорт или да пиля на милото. Обаче факт, казвам го почти 18 години след първото дете. А в главата ми цъфна след като се пръкна второто. Едва когато нямах време да дишам, установих, че е хубаво когато някой просто измие шишетата и не са пълни с вкиснато мляко и т.н.

# 193
  • Мнения: 1 152
Авторката, бая критика събра тук, къде основателна, къде не, но и много истина има в мненията. Според мен ако свекървата наистина те мрази (с такова впечатление оставям), няма начин да се разбереш с нея. Явно не те уважава като партньора на сина и, а те търпи в къщата си само защото мъжът ти иска да живееш там. Дори факта, че си му родила дете няма значение за нея - явно смята, че ако те изгонят, ще ти вземат детето и тя ще те замени като майка. Може да ревнува, може да иска нещо по-добро за сина си, може да е кофти човек, който има нужда от скандали непрекъснато. Ние само можем да гадаем.

Интересно ми е това отношение от кога е? Не вярвам да е от скоро, тоест да сте се разбирали преди да родиш и после да е обърнала на 180 градуса поведението. Защо изобщо се съгласи да живееш там?

Аз на твое място бих си събрала багажа и изнесла с бебето. За вбъдеще ще става все по-зле, а и може да почне да те саботира и физически. Мъжът, ако държи на вас, ще намери начин да се отделите като самостоятелно семейство. Ако не, по-добре отсега да си знаеш, няма да е лесно, но поне няма да си тровиш всеки ден нервите и да живееш в нереалистични надежди за промяна. А и детето няма да става свидетел на скандалите, епитетите и отровната атмосфера.
Успех и смело!

Общи условия

Активация на акаунт