Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 904
  • 868
  •   1
Отговори
# 630
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Здравейте, изчетох цялата тема назад , но не мога да намеря отговор на въпроса ми" Как да се разведем с Вход Мениджър"? Какъв е реда?

# 631
  • Мнения: 11 570
Здравейте, изчетох цялата тема назад , но не мога да намеря отговор на въпроса ми" Как да се разведем с Вход Мениджър"? Какъв е реда?
Свиквате общо събрание с техен представител с предварително зададен дневен ред и точка "развод". Правите протокол. И след това имате един месец срок да се разведете.
Имайте предвид, че те ще протакат за датата за насрочване на събранието, за да цоцат колкото могат повече.
На нас навремето разводът с тях ни отне около 5 месеца.

# 632
  • Мнения: 6 529
Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.

(3) (Изм. – ДВ, бр. 57 от 2011


Как се тълкува този текст? При нас мине не мине месец и все някой не живее или е на село или е някъде другаде. Дори и на тези ,които ползват жилището от време на време, винаги ще им се съберат 30 календарни дни за година

# 633
  • Мнения: 68 574
Те ще са по ал.3.

Това което си цитирала касае с-к, който идва само да си нагледа жилището 2-3-5 пъти в годината за по час или ден. Така общо му се събират до 30 дни които е идвал/влизал/обитавал. Той НЕ дължи такса режийни по закон.

Който отсъства над 30 дни...дължи таксата когато е в ап. За месеца в който е на село, МОЖЕ да дължи ПОЛОВИН такса ако ОС е решило така.

# 634
  • Мнения: 6 529
Те ще са по ал.3.

Това което си цитирала касае с-к, който идва само да си нагледа жилището 2-3-5 пъти в годината за по час или ден. Така общо му се събират до 30 дни които е идвал/влизал/обитавал. Той НЕ дължи такса режийни по закон.

Който отсъства над 30 дни...дължи таксата когато е в ап. За месеца в който е на село, МОЖЕ да дължи ПОЛОВИН такса ако ОС е решило така.

Можеш ли да ми го намериш? Кой член е това?

# 635
  • Мнения: 68 574
51. Две са хипотезите.

1. Не живея, вясвам се 2 пъти в година - не плащам режийни. За цялата година те ги дължа. Например идвам за 2 седмици само лятото. Или три пъти по 2 дена оставам да нощувам. В останалото време живея на друго място, не тук.

2. Живея си там, лятото 2 месеца съм на Бахамите - за десетте месеца плащам режийни пълна такса, за двата месеца, ако ОС са решили, мога да плащам по половин такса.

Не знам успявам ли ясно да го обясня. Питай ако пак не е ясно..

# 636
  • Мнения: 6 529
51. Две са хипотезите.

1. Не живея, вясвам се 2 пъти в година - не плащам режийни. За цялата година те ги дължа. Например идвам за 2 седмици само лятото. Или три пъти по 2 дена оставам да нощувам. В останалото време живея на друго място, не тук.

2. Живея си там, лятото 2 месеца съм на Бахамите - за десетте месеца плащам режийни пълна такса, за двата месеца, ако ОС са решили, мога да плащам по половин такса.

Не знам успявам ли ясно да го обясня. Питай ако пак не е ясно..

Благодаря. Flowers Cherry Blossom

Всичко това в чл 51. Щом таксата на домоуправителя спада към режийните ,значи и на него такса не трябва да се плаща

А ток, чистачка, асансьор трябва ли да плаща, при положение, че не живее там, но се плаща за един човек ,който живее, а не за двама

Последна редакция: пт, 03 фев 2023, 22:33 от Dream Team

# 637
  • Мнения: 68 574
Чистачка, заплата прафи, ток стълбище, абонам.такса асансьор са режийни.
Ремонт на асансьор е към ФР...защото той е обща част по закона за собствеността.
Виж параграф 1, т.11 мисля беше от ДР на ЗУЕС.

# 638
  • Мнения: 199
Здравейте, изчетох цялата тема назад , но не мога да намеря отговор на въпроса ми" Как да се разведем с Вход Мениджър"? Какъв е реда?
Свиквате общо събрание с техен представител с предварително зададен дневен ред и точка "развод". Правите протокол. И след това имате един месец срок да се разведете.
Имайте предвид, че те ще протакат за датата за насрочване на събранието, за да цоцат колкото могат повече.
На нас навремето разводът с тях ни отне около 5 месеца.

Съберете се минимум 25% собственици на идеални части (удостоверено с подписи - пиши на лично ако искаш и ще дам още разяснения)  и изпратете искане за свикване на обюо събрание с дневен ред: 1. прекратяване управлението на меринджея. Важно е да има като точка и включено в дневния ред. Изпращате им го с обратна разписка и по мейл и имат 30дни срок да свикат събрание. Ако не се организират, след 30 дни Вие можете са насрочите дата минимум след седмица.  Успех!

# 639
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
А какво пише в договора?
За какъв срок е сключен, как се подновява/прекратява...
Понякога отговорите ги има, трябва само да се погледне в правилната посока.
Успех, както и да го решите.

# 640
  • Мнения: 1 586
Чл. 51. е още един пример колко некачествен е този закон. Според него разходите за управление са към разходите са поддръжка, а би трябвало да са съвсем отделно перо. Дали живееш или не в ЕС, щом си собственик, собствеността ти се управлява и би трябвало да си плащаш за това без значение къде си и дали ползваш или не.

# 641
  • Мнения: 6 529
Чл. 51. е още един пример колко некачествен е този закон. Според него разходите за управление са към разходите са поддръжка, а би трябвало да са съвсем отделно перо. Дали живееш или не в ЕС, щом си собственик, собствеността ти се управлява и би трябвало да си плащаш за това без значение къде си и дали ползваш или не.

Тета беше писала, че управлението спада към режийните и не трябва да се плаща

# 642
  • Мнения: 68 574
Законът така казва. Аз само го цитирам.

# 643
  • Мнения: 32
От няколко месеца от някой съсед отгоре или от отклонение на обща тръба има теч - капе в ревизионната шахта, а оттам се мокри стената към коридора в моя апартамент. След това всичко отива и към мазето. Домоуправителят твърди, че не може да открие откъде е (от кой съсед), друг е въпросът дали е опитал, факт е, че знае от началото на проблема, но няма никакво развитие. Сложих една кофа в шахтата, която изпразвам поне 2 пъти на ден, ако ме няма - прелива и пак се мокри. Моля за идеи какво да правя... Апартаментът е застрахован, но застрахователят евентуално би платил за боядисването на стената и дотам. Над мен са доста етажи, та и термокамера не е опция, тъй като ще излезе много скъпо да се обиколят всички, а и едва ли съседите ще ме пуснат у тях. Ако сложа спирателен кран, ще спра водата на всички съседи над мен, които реално нямат вина.

# 644
  • Мнения: 68 574
Тръгваш по апартаментите нагоре, звъниш и проверявате дали ще се види нещо.
Свиквате събрание и там го поставяш като проблем.
Викаш водопроводчик да те ориентира за причината евентуално..

Общи условия

Активация на акаунт