Университети в Германия и други държави с немски език- тема 19

  • 52 210
  • 747
  •   1
Отговори
# 480
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Малък е светът.

# 481
  • Мнения: 8 757
Русалке, обичам да те чета и се радвам на готовността ти да помагаш! Браво на девойката ти, и на трите! А на теб шапка свалям.
  Нямам дете, искащо да учи в Германия, но ми харесва темата ви. И я следя с кеф, радват ме млади хора, които не се страхуват да опитат. И родители, които подкрепят трудните избори.
   На близка моя приятелка синът кандидатства архитектура във Виена, Аахен и Щутгард. Следя за нея темата, казвам какво съм прочела , тя няма възможност.

# 482
  • София
  • Мнения: 18 034
Русалке, обичам да те чета и се радвам на готовността ти да помагаш! Браво на девойката ти, и на трите! А на теб шапка свалям.
 
Stuck Out Tongue Closed Eyes
Дъщеря ми снощи ми вика, подигравателно и хилейки се, разбира се - "Скоро идваш насам, нали си "селебрити", автографи ще раздаваш ли ? Joy Чудя се обаче дали порция задвратници да не раздам на пораснало, но небито навреме дете..И аз се майтапя, естествено.

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 11:35 от пенсионирана русалка

# 483
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Негативните настройки е лошо, че са налице у нас и в обратна посока. Бг работодателите (слава богу има много изключения) често са кофти настроени към кандидатите  с чужди дипломи. Пак в тема тук във форума дама беше написала като повод  едва ли не за хвалба, че във фирмата  на мъжа й много ги "обичат" такива и бързо им показват къде им е мястото. Та ако на такова отношение ще се "радват ", решавайки да се върнат в БГ, май е по-добре да си пропилеят живота някъде навън....
И аз съм чувала подобни негативни коментари за кандидати с чужди дипломи, също и за фирми с изискване да си работил поне 2 години в България, за да отидеш да работиш при тях. Да знаели кандидатите как е в България.

Скрит текст:
Така се случи, че дълго и интензивно работих с уж добра индустриална фирма в София. Как да се изразя... Начинът на работа е тотално различен, макар да говорим за немска фирма с изнесено производство. Друго, освен немците, там хората с ноу-хау бяха няколко жени, работили в производства преди падането на стената...
Говоря за мениджърски позиции, не работник на монтажна линия.

Едната жена е била някакъв ръководител в завода в Ботевград, който (доколкото разбрах от нея) вече отдавна го нямало или е направен напълно наново. Ако беше някъде 5г по-възрастна, щеше да е на възрастта на майка ми. По-младите хора (бяха в диапазона 25-35, т.е. мои години) бяха същинска трагедия и сме си говорили за прости принципи на физиката в срещите, защото правеха върли абсурдности в производството си, мислейки си, че помагат или гледайки да отбият номера... Когато нещо ми беше спешно и не ми се играеше учителка по физика, директно отивах при шефката им, която разбираше "децата" какви ги вършеха, извиняваше се за непрофесионалното отношение и поемаше лично вкл. и оперативна дейност...

И това може би завинаги ме отказа дори да си помислям да си практикувам професията в България (или поне на този етап)...

Тъжно ми стана, че младоците (с които всъщност бяхме с +/- 2-3 до 5 години разлика) подхождаха с агресия, когато се опиташ да им обясниш нещо, а отговор на въпроса защо не им се получаваше, нямаха. Но казваха, че както аз го искам нямало как да стане, не можело така...
А имаше какво да научат от мен.

Успоредно с техния проект, имах още 2-3 други, също тежки, единият и доста технологично нов, за пръв път се въвеждаше такъв продукт на пазара, съответно по отн. на производствена технология бях видяла нещичко повече...

Колегите, с които коментирахме и работехме по проекта казваха, че в цялата си практика, не са виждали такива лаишки грешки и толкова лош доставчик... При това положение, по-добре да си "пропилее човек живота" някъде, където го оценяват...

# 484
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Има ли някой в темата запознат с данъчните и осигурителните задължения, които възникват ако студент поработи малко през летните месеци в Австрия? Или поне да ме насочи къде да попрочета. Искам да съм наясно кое си заслужава и кое -не.

# 485
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Galimar, и да има, всичко ще зависи от това къде е данъчно задължен студентът и дали съответната страна има двустранно споразумение с Австрия.

# 486
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Студентката е в Австрия и евентуално ще поработи там Simple Smile

# 487
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А там ли е данъчно задължена?
Първо това проверете като стъпка.
Обикновено в ЕС е така, че ако пребиваваш над 183 дни в страната, дължиш данъците си там. Ако обаче студентката започне например първи курс през септември, то 2/3 от годината вече са минали, тогава има възможност евентуално да опита да докаже, че не дължи данъци в Австрия.

Второто нещо е има ли необлагаем минимум, колко е и за какъв период. Важна особеност за Германия например е, че да кажем миниджобовете не се облагат с ДОД и хората знаят тези 450 евро на месец (май вдигнаха ставките, може да не е най-последната сума тази), но може да си взел и 2000 евро за 1 месец и пак да не дължиш / да си върнеш данъка ако на годишна база не надвишиш въпросните 450 евро месечно за календарната година. Та този период на отчитане, например, тук е съществен...

Следващото нещо по списъка е да видите какви осигуровки/застраховки дължат работещи студенти в страната, също може да има разлики с Германия. Тук е важно не просто дали ги дължиш, а и дали може да си ги върнеш после в Германия това става с подаване на доброволна дан. декларация).

След тези 3 стъпки, вероятно ще имате идея за това, което проучвате.

# 488
  • София
  • Мнения: 18 034
Студентката е в Австрия и евентуално ще поработи там Simple Smile

По време на бакалавър може студентът да работи до 10 часа седмично, за магистър - до 20.  Това важи за учебно време, през ваканцията може да се работи на пълно работно време. Ако иска да надвиши тези 10 часа през семестъра, подава Antrag auf Arbeitsbewilligung. Необлагаем е годишен доход до  11 000 Евро годишно,  тоест при 916 Евро месечно. Трябва да се разграничават два вида  работа - първата (geringfügige Beschäftigung) е явно еквивалент на Миниджоб в Германия и  се характеризира с това, че възнаграждението не надвишава 460,66 Евро. Над тази сума  се говори вече за Teilzeitbeschäftigung. В първия случай  здравните се внасят самостоятелно от студента тук:
https://www.gesundheitskasse.at/cdscontent/?contentid=10007.8687 … portal=oegkportal
Във втория това  е задължение вече на работодателя. Вероятно има опция като в Германия да се кара при първия тип работа с ЕЗОК (а  прaвилата за осигуряване дори и тогава  да са за студенти от non EEA countries), но трябва да се разпита.

Chrissy, прагът в Германия вече е 520 Евро Simple Smile Предполагам и за Австрия има отклонения нагоре от горецитираната сума, но написах как е било преди година-две за ориентир.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 12:23 от пенсионирана русалка

# 489
  • София
  • Мнения: 18 034
Ей, никой не пише и ме вкарвате в прегрешение срещу правилата на форума  с пореден пост..
Ама ми се искаше  на някого да се оплача - на дъщеря ми самолетът е рано сутринта от Меминген, не рискува да тръгне със сутрешния влак (много ранен), че всичко щеше да е на косъм. Взе си вечерен с перспективата да си отвиси на гарата в Меминген до идването на шътъла. Да де, ама  ICE-то пак закъсня с много и сега  съществува опасността да изпусне връзката в Улм. А изпусне ли я, следващата е чак след като самолетът вече ще е излетял.. Sad Дано  стигне навреме.

Скрит текст:
Припомням само предложението си от преди:  ако някой от София конкретно има нещо  (не особено обемисто) да праща на детето си, на драго сърце ще го отнесем до Мюнхен,  Нюрнберг,  Франкфурт, Манхайм, Хайделберг, Кьолн, Аахен и населени места в близост до упоменатите .Heart

# 490
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Руслаче, вижте и за фликсбус, те имат най-много връзки отвсякъде за навсякъде. Иначе стискам палци да се получи връзката. Hands Plus1

# 491
  • София
  • Мнения: 18 034
Погледнах аз още преди час, ама:

И още закъснение, не мърдат от Щутгарт.. Оглеждам се вече за другите два полета по-късно през деня пак от Меминген Sad

Последна редакция: ср, 05 апр 2023, 00:30 от пенсионирана русалка

# 492
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тази опция видяхте ли я (първата, в 00:17 от Улм)? Нз кога пристига в Улм, но полетът на Уиз май е около 9?

# 493
  • София
  • Мнения: 18 034
Точно тази първата я пропуска вече със сигурност, другият влак е този, за който умишлено не си купи билет, защото нещата ще са на повече от косъм. Самолетът е в 7 и нещо..

ПП Много кофти късмет, въоръжени полицаи проверяват вече вагоните, сигнал за  бомба имало, само това притеснение ми трябваше.. Не ги пускат засега да слязат дори, а влакът нямало и да продължи Sad

Последна редакция: ср, 05 апр 2023, 01:08 от пенсионирана русалка

# 494
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Какво стана, Русалке? Успя ли да стигне до Меминген?

Общи условия

Активация на акаунт