Хитринки за всякакъв случай - 33

  • 43 723
  • 758
  •   2
Отговори
  • Мнения: 12 006
Добре дошли в новата тема!
Тук споделяме всякакви хитринки свързани с домакинството.
Ако имате въпрос - питайте. Заедно ще намерим отговор.
Sign Exclamation Моля, не пишете "запис", точка, запетая, всевъзможни препинателни знаци и картинки, а ползвайте бутон , докато има какво да напишете. Sign Exclamation
Популярни хитринки от предходните теми и отговори на  често задавани въпроси:
Скрит текст:
Основен въпрос през лятото:
*Почистване на кожени стелки. Внимание! Не е приложимо за велур!!! За него има специални препарати.


Втора бонус картинка за прЕател получаваш 😁.Хлябната сода много добре чисти наистина .А за бели кецове от плат е чудна като паста забъркана с вода и кидлородна вода.
Цитат
Има ли някаква хитринка за опъване на много смален вълнен пуловер?
Накисваш в хладка към студена вода в омекотител, бебешки шампоан, маска за коса ... едно от тези. Да поседи - колкото повече, толкова по-добре. После го навиваш на роло в кърпа да отнемеш водата. Разтягаш добре от всички страни и простираш. Докато съхне пак поразтягаш. Но чак чудеса не очаквай. Ако е смален като за 3-годишно няма как да стане размер М.
*Боя на коса - не цапа кожата около косата, ако намажеш предварително с крем.

*Домашен гел за петна от мазно, кръв и стари петна: равни части сода за хляб, кислородна вода и препарат за съдове. Забърква се кашичка, намазва се и след 20 минути в пералнята.

*Ваза с цветя - 1-2 капки белина за трайност и да не мирише водата.

*Вилици, лъжици и ножове; сребро, злато, метал - лесно се почистват като се сложат в голяма тенджера с вряща вода, в която сме сложили 1-2 с. л. сода за хляб. Оставя се да ври около 15 мин. на слаб котлон. Същия съвет може да се използва и за загорели тенджери и тави.

*Винетка - залепвам няколко пъти по дрехите си, за да отслабне силата на лепилото, сваля се по лесно.

*Гребен за коса - 1. срешете се докато косата ви е сапунисана с шампоан; 2. почистете с разреден амоняк.

*Дрехи - пресни петна се почистват лесно, ако предварително са натъркани с бебешкия Нивеа.
*Дървен плот - резки се заличават, като се намаже с олио и се остави да попие.

*Зрял фасул - за да уври по-бързо,  прибавя се една малка чашка ракия във водата, като в последната вода не се сипва ракия.

*Кръв засъхнала - пере се със студена вода.

*Керамични котлони - пръснала мазнина се почиства с мека гъба, напоена в разтвор от вода, сол и лимонов сок.

*Огледало - не се поти, ако преди да го изчистим с препарат, го натъркаме със сапун.

*Панти на врати - премахва се скърцането, като напръскаш с дезодорант без талк.

*Силикон - TYTAN PROFESSIONAL Чистител за силикон - отстранява засъхнал и незасъхнал силикон от различни повърхности.

*Следи от щипки върху пране - простират се, като захванеш с щипката мястото под мишницата.

*Стикери върху стъкло - премахване - 1. нагрейте добре със сешоар; 2. памуче с лакочистител без ацетон и после с влажна кърпа; 3. чиста вода и микрофибърна кърпа; 4. Универсален препарат Meglio ; 5. памуче напоено с олио.

*Теракот и плочки - фугите се почистват без никакво търкане, като се напръскат с белина Аче и след това се обират с мопа.

*научих нещо много полезно от приятеля си - в банята имам 2 коша за пране - за цветно и за бяло. Така не ми се налага да сортирам дрехите преди да пусна пералнята - просто ги набутвам в нея директно от съответния кош.
*когато съм пържила мия пода след като съм го напръскала с обезмаслител - става идеално чист.
* мия банята всяка седмица във времето, когато чакам да подейства маската на косата.
*използвам за търкане на фуги и обувки старите четки за зъби;
*събирам боклука в торбичките, които получавам, когато пазарувам и всяка сутрин ги хвърлям.
*когато готвя пиле с ориз или гъби с ориз винаги леко сварявам
пилето (гъбите) в микровълновата.
*ризите простирам на закачалка, така се гладят по-лесно.
*използвам често микрофибърна кърпа - с нея прозорците, стъклените
и гладки повърхности се чистят изключително лесно.
*чорапи  и бельо, както и пуловери пера в специална торба за пране (може и в стара калъфка от възглавница), за да не се размъкват   и да не ги търся из пералнята.
*Пържолите също могат да се сложат в торбичка преди да бъдат начукани и по този начин си спестявате пръскането.
* Пера маратонките на ниски обороти в пералнята.
* Като пера пердетата, веднага след центрофугата ги вадя и закачам на релсата като хубаво ги поизпъвам- така си спестявам гладенето им
*Защипвам с щипка за пране торбичката за прах - така аромата му не изветрява.
*При боядисване на косата, за да си избегне боядисване и на челото и ушите е добре ако се намажат с крем.
*За да не се овлажнява солта в солницата се добавя ориз.
*Сребро чистя лесно с парцалче намазано със старо червило, което вече не ползвам.
* Винаги във фризера имам зеленчуков микс.
Цитат
* За пръв път пробвах трикове от нета за почистване на кухнята без препарати.
Започнах с фурната. От вечерта направих смес от 1/4 чаена чаша вода, 3/4 чаена чаша сода за хляб и 1/4 чаена чаша сол. Почистих вътрешността на фурната с влажна кърпа и нанесох обилно сместа. Оставих да престои цялата нощ. Сутринта с влажна кърпа разтърках сместа навсякъде по фурната (леко търкане, не се наложи натиск) и я почистих. Изчисти се перфектно. Нямаше миризма, нямаше притеснение, че част от препарата е останал не изплакнат.
След това на дневен ред дойдоха кухненските шкафове и плота. Отново по съвет от интернет смесих едно шишенце кислородна вода със същото количество обикновена вода и сок от лимон (прецедих парченцата преди да смеся с другите съставки). Имах само един лимон, но може би с повече ще бъде по-добре. Не бяха дадени пропорции. Описвам тези, които сложих аз.
Отново стартирах с влажна кърпа, а след това нанесох обилно количество от сместа (най-удобно е ако имате шишенце с пулверизатор, за да се напръска, но нямах такова и използвах чисто парцалче, обилно напоено със сместа). Изчаках не повече от 10  минути  и почистих с чиста влажна кърпа . Подсуших и готово. Не бих казала, че е по-лесно или по-качествено отколкото с препарат, но не беше и по-зле почистено. И като прибавя факта, че не се тревожа дали съм изплакнала добре препарата, предпочитам това почистване. Същите усилия, същия краен резултат, но по-безопасно.

*Да споделя и за микровълновата, в купичка с вода слагам парчета лимон, пускам купичката на 2-3-4 минути (зависи колко е силна микровълновата ви) и когато водата стане вряла спирам. Веднага минавам с микрофибърна кърпа или ако се налага гъбичка за по-наслоени мръсотии и всичко светва.

*Когато пера зимни якета слагам в пералнята топка за тенис, тя попречва на пълнежа да се степи. Разбира се с якета, които са с гъши пух не смея да правя това и нося на химическо чистене.

*Когато в хладилника се застои някаква неприятна миризма, вадя всичко и почиствам с лимонов сок от пресен лимон (не готов) , сода и вода. Неутрализира веднага миризмата.

*Никога не мия огледала с кърпи или специалните уреди за тях, а винаги с вестник. Така никога не ми остават замазани участъци. Иначе си действам с обикновен препарат.

* Научих се да слагам купичка със сода за хляб в хладилника, премахва миризмите.
Въобще содата много работи върши.

*С парче лимон батериите светват, както и ако ги обтриете с паста за зъби. После само плакна.

* Огледала и стъкла чистя с вода, в която съм разтворила оцет. Светват. Почиствам или с микрофибърна кърпа, или с вестник , но напоследък вестниците ми оставят следи върху дограмата и ги избягвам.

* Аз фурната чистя със сода и оцет. Поръсвам, напръсквам, изчаквам до 1, 2 часа и минавам с парцалчета. Светва.
Същото използвам за подложката на сушилника - маха варовика от там. За микровълновата и аз използвам вода с лимон - не ме е предавала!

* Почистване на етикети от буркани и шишета:
С няколко капки етерично портокалово масло! Най-ефективното решение, изпробвано многократно. Става почти моментално и няма нужда от киснене, търкане, варене, чоплене с нокти и т.н. Капвам директно върху етикета и "размазвам" с пръсти. След секунди се отлепя етикета а от лепилото няма и следа. Никога не пускайте в съдомиялна шишета и буркани с етикети! Ще задръстите дюзите и филтъра с остатъците от лепило и с хартия.

* Подметките на бели обувки пръскам с обезмаслител и търкам с четка, всички стават като нови.

* Четка за коса, почиствам с четката за боя за коса.
Слагам сапун или шампоан и търкам с четката ми за боя.

*Сода за хляб може да се наръси на дъното на котешка тоалетна, още повече поема всякаква миризма.

*Буркани с етикет не слагам в миялната никога.

*Може и да съм го писала в предната тема и ще се повторя - ако има котка или куче, космите дори и минали през сушилня понякога остават по дрехите.
С прането пускам една гъбка за миене на чинии, грубото обира космите идеално. Може да се ползва многократно.

*Ориз мия с гореща вода, която изхвърлям няколко пъти и накрая оставям накиснат, докато се надуе съвсем леко. Така става бял и по-едър, и се чисти изключително лесно.
*И ориз, и леща мия с гореща вода, не знам къде четох, че така било по-правилно. Измивам 4-5 пъти и оставям да се кисне , докато задуша лука и моркова.
*Сега някой може и да ме линчува, но гардероба ми не е огромен и често се случва на закачалките да смеся носени и неносени сака, якета, суичъри и т.н. За да знам кое съм носила и кое не , просто обръщам кукичката на закачалката в обратната посока. Представете си, че всичките ми дрехи са наредени с куката към гърба на гардероба, а щом облека дадена дреха, връщам закачалката  с куката към мен. За блузи, дънки и всичко останало просто имам отделен малък рафт далеч от праните ми неща. Нося 2-3 пъти и хвърлям за пране, не трупам по дивани, столове и т.н.

*Орехите премахват драскотини по дърво. Имам дървена помощна масичка и колкото и да я пазя понякога се случват инциденти. Използвайте ги, като разтриете орех по увреденото място с леки масажиращи движения. Мазнината от ядката попива в дървото и премахва светлите ивици от драскотината.

*Баба казва:
Ако накапете олио върху покривка или дреха на търкайте петното със сол ,оставете да изсъхне така посипано и после изперете.

*Накапано с олио се почиства с настъргана креда или тебешир, посипва се обилно, престоява 1-2ч.и после се пере.

**Сега като споменахте креда, тебешир-неща, дето поизлязоха от ежедневна употреба, се сетих, че навремето вкъщи имахме талк и това също се слагаше на мазно петно.
*Да споделя и аз хитринка при пране на маратонки от текстил. Преди да ги мушна в пералнята, ги намокрям леко и после хубаво ги натърквам с ДМ-ския сапун за третиране на петна. Направо светват.
Сайтове с хитринки:

Старите теми:

Последна редакция: чт, 13 окт 2022, 22:53 от 🧡 Clo 🧡

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 687
Благодаря за темата, Clo!
 Нека я запълним с по-малко щети, прах и петна и повече интересни ситуации Simple Smile
Пробвах да изпера възглавница в пералня, след като беше брутално замърсена... Прах я 4 пъти в рамките на 2 дни и без малко да счупя пералнята. Пуха й е синтетична пяна, която абсорбира вода явно и изобщо не се центруфугира. В момента стои (само пълнежа) на сушилника за дрехи на терасата, след като заколих възглавницата и го извадих да съхне самостоятелно.
Как да го върна обратно и да придам форма? Калъфка та я дадох на шивач, да й сложи цип, а не да я режа отново следващ път.

# 2
  • Мнения: 2 322
Като стана дума за пералня, та се сетих, че вчера долових някаква неприятна миризма от нея. Сложих препарат за почистване, но пак ми мирише. Вие как се справяте?

# 3
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 030
Благодаря за темата, Clo!
 Нека я запълним с по-малко щети, прах и петна и повече интересни ситуации Simple Smile
Пробвах да изпера възглавница в пералня, след като беше брутално замърсена... Прах я 4 пъти в рамките на 2 дни и без малко да счупя пералнята. Пуха й е синтетична пяна, която абсорбира вода явно и изобщо не се центруфугира. В момента стои (само пълнежа) на сушилника за дрехи на терасата, след като заколих възглавницата и го извадих да съхне самостоятелно.
Как да го върна обратно и да придам форма? Калъфка та я дадох на шивач, да й сложи цип, а не да я режа отново следващ път.
Колко е голяма тая възглавница? Нормална за спане? И пералнята колко кг е?

# 4
  • Мнения: 24 115
Като стана дума за пералня, та се сетих, че вчера долових някаква неприятна миризма от нея. Сложих препарат за почистване, но пак ми мирише. Вие как се справяте?
Пусни празна пералня на висок градус с прах за бяло. А след пране оставяй люка и чекмеджето за прах отворени

# 5
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 030
Като стана дума за пералня, та се сетих, че вчера долових някаква неприятна миризма от нея. Сложих препарат за почистване, но пак ми мирише. Вие как се справяте?
Ако само си пуснала с препарата няма да се измирише. На самият препарат обикновено пише, че с него се измива и чекмеджето, гуменият маншон на люка и филтъра. На Heitman (който ползвам аз) има даже отбелязано колко си отсипваш в отделен съд, разреждаш и с този разтвор миеш тези части. Останалото се сипва за вътрешното почистване, но СЛЕД като си почистила уплътнение, филтър и чекмедже. Тук да кажа, че нашата вода е ужасно варовита и по чекмеджето свалям налепите само с концентрат за котлен камък (последно съм много доволна от MaxxiPro, но и Медикс гел също върши работа).

# 6
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
Ако чекмеджето се изважда след пране и се оставя да изсъхне или се подсушава, не се наслагва варовик.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
Никога (на тази пералня) не съм сваляла челмеджето Open Mouth Ползвам я от 6 години горе-долу, само с капсули (може би 5-6 пъти за този период с прах).
Почиствам с препаратът на Лидл - веднъж на месец-два, когато се сетя. Вратичката винаги ѝ стои отворена и не се е вмирисала

# 8
  • Мнения: 6 131
Никога не ми се е вмирисвала пералня, но и никога не затварям вратата и чекмеджето след пране. Измивам го, ако има наслоявания от прах или омекотител.

# 9
  • Мнения: 5 083
В квартирата имахме проблем, но беше от задържане на вода в маншона. Падна едно хубаво пръскане с анти-мухал препарат, няколко изплаквания... Абе идилия. Но беше щета от предния наемател. Ние винаги оставяме вратата и чекмеджето. А сега слагам една гъба за попиване там, където се събира вода докато върви сушилнята. Тя си попива, след час и половина я махам и нямам никакви грижи.

# 10
  • София
  • Мнения: 10 514
Пусни я пак с препарат. Понякога с повече наслагвания не става от първия път.
След това си следи на месец-два да пускаш една профилактика.

# 11
  • Мнения: 2 931
Как перете хавлиите, за да са пухкави. В едно клипче сипваха праха направо в барабана - нямам идея това до какво води?

# 12
  • Мнения: 40 307
Как перете хавлиите, за да са пухкави. В едно клипче сипваха праха направо в барабана - нямам идея това до какво води?

Нищо специално, но съм установила, че ако се сушат на простор са много по-корави и груби от сушени в сушилня.
Иначе гладенето с много пара също подобрява мекотата.

# 13
  • Мнения: 5 083
Всичко, сушено на слънце е като колосано в сравнение със сушилня Joy

# 14
  • Мнения: 2 322
Пералнята ми е в мокро помещение и никога не затварям вратата и чекмеджето. Досега не ми е замирисало, а я позвам вече толкова години. Изхвърлих опаковката на препарата, но съм категорична, че пишеше да се изсипе в барабана, да се затвори и пусне веднага на 60 градуса.

Общи условия

Активация на акаунт