Отвръщение към храна

  • 1 061
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте, на 21г. Съм и от 2 години насам изпитвам отвръщение към определени храни, които преди съм обичала (лук, мед, лимон, спагети, вид месо). Често дори, когато само си помисля или представя за дадена храна ми се гади. Не съм спазвала диети, не съм се лишава от храна. Моля за съвет

# 1
  • Мнения: 9 436
Съвет за какво? Thinking

# 2
  • Мнения: X
Според мен си внушаваш. Гадене от мисли няма. Ако имаш проблем със стомаха, е възможно да има гадене от по-трудно смилаеми (мазни) храни, от сладко или нещо друго, но изброените от теб нищо не ги обединява - спагетите, лимона и месото нямат нищо общо, което да провокира нещо в стомаха. Нямаш достатъчно проблеми според мен и мозъка ти компенсира с мисли от типа "сега тези спагети какви са - май са гадни, абе гадни са..." ...и стомаха ти реагира на това, което казва мозъка. Ако все пак смяташ, че е проблем с обработката (храносмилането) на определени храни - лекар (гастроентеролог).

# 3
  • Мнения: 5 674
Карала ли си ковид?
Анорексия изключена ли е?
Специално за месото и аз имам проблем, често ми се гади от миризмата, примерно бих могла да ям кюфтета с подправки, а чиста вратна свинска пържола ми мирише.
След ковид ми се гади и от други храни но е на периоди, а не постоянно.

# 4
  • Мнения: 5 139
+1 от както карах ковид съм сериозно скарана с лука конкретно.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 043
Ами нищо, всеки има любими и нелюбими храни, избягваш нелюбимите и това е, не ги мисли, затваряй си очите ако ги видиш за да не ти влияе. Освен ако не искаш да ставаш готвач, тогава би било голям проблем.

# 6
  • Мнения: 12 755
Не яж храните, които те отвращавят и си решаваш проблема. Има толкова други храни.

# 7
  • Мнения: 18
Карах ковид и може би наистина след това да се е появило. Притеснява ме това, че с времето стават все повече храните, които не понасям. Изключена е анорексията

# 8
  • Мнения: X
Ако е защото са започнали да ти миришат на лошо, се изследвай за синузит. Ако не е заради мирис, а заради мазнини/киселини/"лютивини" - изследване за хеликобактер пилори, ако е отрицателно - гастроскопия.

# 9
  • Мнения: 3 902
Това се нарича паросмия. Поинтересувайте се. Не е приятно, но с времето намалява. Появява се като страничен ефект след вирусни заболявания. Стана модерно след Ковид, тъй като той убива нервните окончания в носа. При възстановяването им се връзват грешно и се получават доста неприятни състояния, от леки до крайни. Аз около година бях много зле. Слава Богу, две години по-късно съм почти ОК.

# 10
  • Мнения: 18
Това се нарича паросмия. Поинтересувайте се. Не е приятно, но с времето намалява. Появява се като страничен ефект след вирусни заболявания. Стана модерно след Ковид, тъй като той убива нервните окончания в носа. При възстановяването им се връзват грешно и се получават доста неприятни състояния, от леки до крайни. Аз около година бях много зле. Слава Богу, две години по-късно съм почти ОК.

Ами Ковид карах преди 2 години и все по - зле ставам с времето

Общи условия

Активация на акаунт