Позволено ли е даването на лакомства в държавна детска градина?

  • 6 065
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 965
Позволено ли е даването на лакомства в държавна детска градина?
Другите родители купуват по повод празници и раздават на всички деца в детската градина лакомства, които са пакетирани, но иначе са крайно нездравословни - близалки, бонбони, дъвчащи бонбони, вафли, шоколад, чипс и т.н. Това се случва често. Детето се прибира с една торбичка лакомства често? Аз не съм съгласна, говорих с тях, но те са мнозинство и тази практика им харесва. Това допустимо ли е?

# 1
  • Мнения: 46 508
В Правилника на градината трябва да е записано дали е разрешено. В повечето може за празници, ако храната е пакетирана. В някои има условие продуктите да се консумират извън градината, т.е. по преценка на родителите.

# 2
  • Мнения: 6 887
Говорете направо с директора

# 3
  • Мнения: 5 000
Не разваляй удоволствието на децата. Като отидете на площадка и другите деца ядат боклуци, не купувате ли и на вашето?

# 4
  • София
  • Мнения: 35 087
Не е такава драма, каквато я мислите.
И да говорите, щом е приета почерпка, просто вашето няма да получава нищо.

# 5
  • Мнения: 2 464
Е, хубаво де. Прибира се. Отваряте торбичката, опитва си едно нещо или направо взима балона, свирката или другата глупост, която е вътре, и забравя за другите неща, а те "изчезват". Толкоз. Какво говорене с родители и директори?

# 6
  • Мнения: 5 000
Да си се черпят децата, която майка не иска черпилки, да предупреди да не дават на нейното.Бананите и авокадото да не са по- полезни? За да стигнат до тук знаете ли с колко препарати са обработени?

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
В градината на дъщеря ми стартирахме с малки торбички с почерпки. После ни ги  "забраниха" с "учтив" призив да не го правим и да вземем питка за децата. Ееее ОК. Ама по случай Ковид и това забраниха.
Това лято дъщеря ми става на 7. Не е бебе да не знае точно кога и в кой делничен ден се пада рождения й ден. Обаче съгласно тъпите правила на ДГ няма право на никакъв празник. Няма право да почерпи приятелите си. Хващам се и й надувам 10тина дребни балона, които правя на сноп и й ги връчвам да иде с тях на градина. Баба й я заведе. Познайте... Милата лелка от ДГ ги посрещнала с гадно злобно изражение и " Защо ги носиш тези балони? Никога повече да не носиш балони в ДГ!". Редно ли е, хубаво ли е, приятно ли е едно дете на 7 г. да няма право на празник, защото на една кисела лелка ще й е криво да измете 10 напукани балона днес? Ядосах се и утешение е, че това беше последния празник за моето дете в ДГ.

# 8
  • Мнения: 921
Детето се прибира с торбичката, явно там не им дават да консумират нищо. Не мога да разбера какъв толкова е проблема, че чак до директора да се обърнете. Избора е ваш дали ще му дадете от почерпката. Напоследък са много модерни картонените торти или направени от книжки с моливи точно защото винаги има някакви забрани и някой е сърдит. Сега като се замисля, децата ми никога не са празнували рожден ден в градината, защото са лятото. Но не би ми станало приятно ако някой ми забрани.
Едно време майка ми правеше домашна торта и всички деца в групата хапваха с удоволствие. Сега всичко е вредно и отровно. Сякаш децата ви не виждат по магазините вафли и близалки и не им се прияжда.

# 9
  • Мнения: 1 965
Бихте ли го направили - някой да подари нещо на детето ви, а вие да му го вземете или пък да го скриете? Това не е ясла, децата много добре помнят, че са получили това и онова.
Аз не бих го направила. Все пак давам една част от тези лакомства.
В тази тема не говоря да се почерпи детето за рожден ден с питка (при нас е позволено и почти винаги има питка) или едно лакомство, както е било някога. Нямам против това.
Имам против 5-6 лакомства от най-евтините и нискокачествени продукти. Сякаш родителите се надпреварват кой може повече да почерпи. И да, невероятно, но при 30 деца, които празнуват  рожден ден и имен ден и няколко други празника по този начин, имаме торбичка средно всяка седмица (365дни/50 празника =7,3). Сега искат и всеки ден преди Коледа да има лакомства...
Dr Cocktail, няма нужда да се записваш в нашата градина. Мога спокойно да ти изпращам от нашите излишъци Simple Smile
Благодаря на всички за отговорите по темата!

# 10
  • София
  • Мнения: 35 087
Вие какво черпите децата в градината?

# 11
  • Мнения: 1 015
То първо проблемът е, че са цели 30 деца в група. Иначе ако за другите родители е ок не виждам смисъл да разваляте щастието на децата. Имате вариант да кажете да не дават торбичка на вашето, но то ще се почувства гадно или да взимате торбичката и като се приберете да замените продуктите с по-здравословни вариант.
 Иначе не е до био майки, но има някои боклуци, които никога не бих дала на детето, а аз му давам сладко. Айде веднъж ще го преживея, но такова редовно. Общо взето ако аз не бих си купила и яла нещо, няма да го дам на детето ми.

# 12
  • Мнения: 2 464
Бихте ли го направили

Бих и го правя. Моето е забравило на секундата, че е получило нещо, играта му е по-важна. Дори и солети да ми изкрънка в магазина, вкъщи вече е на друга вълна и не се сеща за тях. Обикновено аз припомням, че съм обещала нещо и го изпълнявам, за да не ми е гузно.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 597
Да, и аз бих го направила. И го правя. За разни празници, за Коледа, за рождени дни е получавала не торбички, а торби с чипсове, гризки и сладки неща. Открай време съм обяснила, че вредни храни позволявам по малко и за десерт след храна. Имаме специална кутия вкъщи, която е нейна и там стоят подобни неща. Ако са чак такива боклуци, тайно изхвърлям, защото след като количеството е голямо, тя не ги помни всички. Останалите, както казах, по малко и за десерт. Не бих оставила детето си да гледа отстрани, докато другите получават, а и не бих опитвала да наставлявам другите родители какво е разрешено и какво не. Намерете собствен начин да се справите за да може всички да са доволни. Сега е градина. Идея си нямате какво става в училище, а ако живеете с идеята, че всички са длъжни да се съобразяват с вас или ще давате тон за песен в класа, сблъсъкът ви с реалността ще е болезнен. Подбирайте си битките за важни неща, в училище ще има достатъчно такива.

# 14
  • Мнения: 6 887
И аз купувам боклуци и в яслата е имало боклуци в картонените торти,то какво да се сложи в картон портокал ли 😀не съм био майка в никакъв случай,просто като е такъв проблем за авторката дадох предложение за нея👍
(Доколкото разбрах се случва често при тях не само на рд )

# 15
  • Мнения: 1 247
И аз не разбрах какъв е проблемът точно, след като детето не ги яде тези неща, а ги носи вкъщи. Майката може да се погрижи "най-евтините и нискокачествени" неща да не стигат до него.

# 16
  • Мнения: 513
Единственият начин е да приучите детето си да не ги яде, ако това искате. За него да стане начин на живот да не ги яде. Но трудно на тази възраст! Със забрани няма да стане. Рано или късно ще се сблъска със сладкото и ще си навакса. Детските РД в градината са хубаво преживяване за едно дете. От една страна не всички родители имат възможности да купят за 30 деца неевтини боклуци... От друга страна кое дете се радва на питка и портокали?! Нека бъдем реалисти! Друго си е една близалка или вафличка. Просто подменяте нещата, които най не харесвате и готово.
Нека се върнем в нашето детство и си спомним какво ни е радвало ... Лично аз си спомням, когато бях в ДГ и занесох една торта с формата на заек. Е много щастлива бях и ядохме по едно малко парченце. И пяхме някакви песнички. Абе хубав спомен...Или за нова година ми подаряваха сладки неща... Майка ми даваше по малко в продължение на два/три месеца... Много се радвах на сладките неща. За една НГ някой ми подари лепило Рила и портокал и банан (последните две бяха дефицит). Е... Това в съзнанието ми е един от най-тъпите подаръци евър!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Ако се получава торбичка, торба, чувал с няколко, 5-10, 20 боклука. Просто, за да не попарвате детето си и да му отнемате удоволствието от нещото, което са му подарили си направете уговорка, че от всяка получена такава торбичка /доколкото разбрахме са средно 1 седмично/ може да избере да изяде едното нещо, което най-много харесва. Приемате тази уговорка двустранно и му давате едното нещо, дори да е най-големия боклук. Така, ако вие самата не купувате боклуци и много държите на безбоклучав живот детето ви ще получи минималната доза от 1 боклук седмично, а и ако избира само един от боклуците постепенно може да се насочи и само да избира най-доброто от възможните, като знае, че останалите ще отидат по дяволите.
Моята дъщеря е самоосъзната в този аспект и сама решава и избира да яде по-малко боклуци от мен при това го прави от може би 2 или 3 години. Имали сме разговори за близалките и как това е просто бонбон, който е само захар и не е ок за здравето на зъбките и освен това човек става омазан и лепкав от тях. Та така при нас никога не е имало драма "защо не мога да купя, притежавам, изям всички боклуци на света".

# 18
  • Мнения: 2 352
Не разваляйте празниците на останалите 29 деца в групата, само заради вашите претенции...
Ми научете го това дете, че това е вредна храна и трябва да се хапва в малки количество.

# 19
  • Мнения: 1 015
То пък не е нужно да се черпят децата с пликче с 10 сладкишчета за всеки рожден ден и имен ден. Ние в училище се черпехме с по 1 шоколадов бонбон. Като знам какви боклуци се продават няма и смисъл.Храната в детските не се прави с най-качествените продукти, но поне е храна - супи, манджички, а не пакетирата захар и бои.
Авторке, както виждаш, няма смисъл от борене за малко по-здравословни храни. Говорете на детето и криене и заменяне на нещата в пликчето.

Последна редакция: чт, 10 ное 2022, 15:16 от Не се сърди, човече

# 20
  • Мнения: 921
    В класа на дъщеря ми има дете, което е лишавано от всякакви купешки "боклуци" от майка си. Още от първи клас системно тероризира и изнудва другите деца за да им взема храната, особено сладкото. Къде с добро, къде с лошо успява да вземе чуждата храна. Има ли сме много разговори и с класната и с майката, но тя не е човек с който може да се разбереш.. Не вярва, че детето ѝ е способно на такова нещо. Дъщеря ми категорично отказва да дели храната си с нея, защото тя не дава на никой домашно приготвената си храна. Та мислете добре до колко ограничавате децата си, защото рано или късно ще намерят начин да пробват забранената храна.

    # 21
    • Мнения: 6 764
    В нашата градина почерпки се оставяха в шкафчетата, за да прецени родител дали да даде или не извън градината. Много пъти е имало пълни боклуци в парчетата торта. Някакви гнусни непознати близалки, без надпис на български дори и подобни. Хвърлям и обяснявам защо. Имало е и готини изненади като балон, дребна играчка, ластиче, приемливи храни тип меденка, солетки, тях съм ги давала.

    # 22
    • Мнения: 2 579
    Синът ми като започна ясла, не се разрешаваше нищо домашно да се носи и торта "само за снимката" бяха казали на ММ като го помолих да попита сутринта. Сметнахме, че ще е голяма глупост да занесем торта за снимка само и после да си я вземем. После разбрахме, че има някакви бутафорни торти от картон, като отделните парчета всъщност са кутийки с дребни пакетирани лакомства, но беше късно. Разминахме се с питка, сокчета и Барнита - такова видяхме, че дават и другите.
    После се оказа, че всъщност можело торта, ама да не се снимат с нея.
    А съвсем накрая, че масово си носят торти, френски макарони и всякакви сладки неща като стой та гледай. Тези неща се изяждат там, а ако има нещо пакетирано се дава на родителите и те решават ще го дадат ли на детето си.
    И аз забелязвам една тенденция да се покажат родителите колко са щедри. Даже и Кока-кола съм виждала на някои снимки от рождени дни. За друго не бих направила проблем, но ако видя тази напитка в снимка на нашата група и аз бих говорила с директорката да я питам с какъв акъл се разрешава изобщо да се допусне в яслата. Че някой родител може да реши и с ракия да почерпи по тази логика.

    # 23
    • София
    • Мнения: 2 665
    В нашата градина може да се внасят храни, но не домашни. Всичко трябва да е пакетирано или придружено със сертификат. Не мисля, че едно Барни е по-полезно от парче торта. Една и съща история са. В нашата група няма мрънкащи родители и всички сме съгласни с това. Колкото повече се ограничава едно дете, толкова после си наваксва. Важно е всичко да е с мярка, а като гледам по какви парченца от тортата режат на децата... То е символично. На рождения ден на моята дъщеря нося винаги торта, пица и фреш. Единствено съм против определени видове бонбони, от типа детска радост, тях ги изхвърлям и детето няма проблем с това. За газирано... никой не е носил, не знам толкова малки деца да обичат газирано като цяло, но съм твърдо против и ако видя такова нещо, ще имам сериозен разговор с родителите, които са допуснали това.

    # 24
    • Мнения: 2 352
    Според мен най- удачния вариант е торта със сертификат (поне да има някаква сигурност какво се дава) или картонена торта, родителя да прецени какво и дали да даде след това на детето си.
    Аз не одобрявам купешките сокчета, близалки, пакетирани глупости. Много рядко взимам, колкото да знае детето какво е. Обаче не подскачам толкова много ако изяде 5 солети, едно барни и изпие половината сокче, тази седмица. Голяма работа, нали през другото време се храни.

    # 25
    • Мнения: 2 579
    Аз не твърдя, че е по-полезно. Просто за него знаех, че може. Иначе бих предпочела торта и аз. Поне с тортите има начин да не са твърде шоколадови примерно.
    А, и с бонбони с ликьор съм виждала да черпят. И все съм се надявала да са били само за госпожите и те да са ги сложили на масата само за снимката.
    Солети даже ни карат да носим, защото всеки следобед дават на децата от тях.
    Синът ми е вече пристрастен към солетите. ( не заради яслата, по моя вина е.)

    # 26
    • Sofia
    • Мнения: 4 472
    Щом се дава за вкъщи, няма за какво да говорите с директор или учители. Нали не се яде там. Вие преценявате какво да дадете.
    Сега ще ви дам пример с моя опит преди 10 години. Тогава нямаше ограничения за внасяне на храна в детската градина. Родители започнаха да пращат бисквити, вафли. Ей така, без повод. По едно време взе да се случва всеки ден. Един ден имало спор за желирани бонбони. Питах една майка каква е тази практика и тя ми отговори, че явно и тя ще започне да носи, защото всички носели. Това преля чашата и отидох доста остро при учителката и направо заявих да се спре случващото се. Тя не само не се смути, ами отговори, че сутрин, като не искали попара, им давала вафлички за закуска. Започнах едно търсене на документи с правила, има ли забрана, започнах да звъня къде ли не, вече не помня. Само помня последния разговор с една другарка от районната община, която ме посъветва да напиша оплакване, но анонимно, за да не си го изкарат на детето. Накрая отидох при директорката, която принципно е голяма змия и мислех, че ще ми скочи и ще защити персонала си. Каква бе изненадана ми, когато след първите ми думи, ме прекъсна възмутено и каза, че такова нещо е недопустимо, а учителките всяка сутрин се разписвали за храната, която получават децата чрез тяхната кухня и друго не било разрешено. С това се спря носенето на храни без поводи. Учителката ми се цупи цяла година. На по-късен етап дойде и забраната за торти.
    Та имаше доста по-неприятни времена по отношение на храненето в градината.
    Не му давайте пакетчетата и това е.

    # 27
    • Мнения: 1 792
    И аз не виждам проблема в пакетираната храна за вкъщи. И как от дете не може да се вземе и скрие? То помни 1-3 неща, останалото се забравя за минути, а след ден може и само 1 да помни. Та дъщеря ми, на 9, беше на рд (в чужбина съм, тук се дава подарък на гостите), получи 1 чантичка с лакомства, ама поне 20! Прибрах нещата от чантичката в кутията с лакомства и тя все още не се е сетила да си вземе от тях. А с нея направих грешката като малка да я ограничавам и на 5-6 почна да се крие и да яде тайно. От както съм отпуснала юздите сама не се сеща защото не е забранено.
    Та по въпроса ви- зависи от вътрешния правилник на градината, но щом останалите родители са съгласни вие нищо не може да направите

    П.С. смятам за редно да споделя и тук причината да вдигна забраната. Споделял съм в друга тема преди време, запознах се с една българка покрай обща позната. Децата и бяха на 17 и 19 тогава, не помня как стана на дума че нейните деца все още не са опитвали дъвки, сок били пили на 14-15 за първи път, газирано още не били пили. Този ден видях и дъщеря и. След време бяхме пак в този град и в една закусвалня се засякохме с момичето на въпросната. Тя през цялото време ме гледаше и реших че се чуди просто от къде ме познава. Когато излязох ме настигна да ме моли да не казвам на майка и че съм я видяла там защото майка и не позволява. И го казваше с истински страх в очите. Тогава разбрах че същото се случва и с дъщеря ми. Естественно не съм казала на майка и, не е моя работа, просто от тогава ми е смешно как майка и се има за успяла да научи децата си да не се хранят и пият боклуци

    Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 22:25 от Kaya

    # 28
    • София
    • Мнения: 3 399
    И аз не виждам проблема просто да се прибере пликчето като толкова държите детето да не яде такива неща. Нали все пак си го носи вкъщи. Няма как всички останали 20 да се съобразяват с 1. Ако родителите на другите са ок, това са техни възгледи и просто се разминават с вашето разбиране за хранене.
    Моето дете яде сладко, солети от време на време. Но е научен, че е малко и за десерт или похрусване. Обаче е научен и да яде плодове и често ги предпочита. За нас е важен балансът. Вкъщи неща като чипс, барнита, вафли няма и не се консумират, но ако детето иска да пробва какво е съм давала (по различни празници или като сме били на гости). Важно ми е да знае вкуса на различни храни и да може да прецени кое е ок за ядене и кое не, а не след 10г да ми се крие из храстите и уличките и да нагъва шоколади и бонбони.

    # 29
    • Мнения: 6 764
    Честно казано, всяко дете, което познавам, има парти за рожденния си ден в детски кът, плюс поне 2 торти. Една вкъщи и една за партито. Кому и защо е нужно да се мъкне торта в градината за снимка с 20 непознати деца? При положение, че в наши дни рожденика има 155161 снимки от партито си.
    По време на Ковид, когато всичко беше забранено, госпожите пускаха музика, надуваха балони и така всички с танци и балони отбелязваха РД. Децата бяха много доволни.
    От моя опит за 8 години рожденни дни, единици са тези, които си ядат тортата. Винаги остава. Та всичко около почерпката с храна са поредните извхвърляния. Спокойно може "да се почерпи" и с емоция. Балони, шапки, 2-3 песнички и танци. Много консуматорско обществото сме вече. То няма ли 20 торти и мега скъпа украса, не се смята за рожден ден. И на децата от бебета им се вменява да очакват нещо уау🤷‍♀️

    # 30
    • Мнения: 2 579
    За моето дете, децата в яслата не са съвсем непознати.
    Даже може би са му по-близки към момента от децата на наши приятели, поради простата причина, че се вижда с тях всеки ден. А приятелите ни докато си нагласят графика, така че да се видим, минава половин година. Ние още не сме празнували рожден ден в детски кът, именно защото познатите деца, които могат да присъстват на РД са малко и сме повече възрастни. Така, че за мен е съвсем резонно да се почерпят децата от яслата с торта. Ние вече си имаме и приятелства от яслата, така че ... А дали се яде тортата е друг въпрос. Децата се радват на самата идея за торта, че се духа свещичка, че се пее песничка. Както и да е, ние миналата година минахме само с питка, защото торта към онзи момент не можеше.

    # 31
    • Мнения: 1 792
    Не всички родители правят друг рожден ден, още повече пък в детски кът. 2019 ми искаха над 200лв за 5 деца за 2 или 3 часа, а тортата се доплащаше отделно. Реших че ще го направя в къщи и повече не съм проверявала.
    А децата от яслата и градината, сега и училището са по близки н децата ми от децата на моите приятели, точно поради споменатат в предния коментар причина.  Рожденните дни децата ми си празнуват с тяхните приятели, вкъщи се събираме да се почерпим, но сме предимно родата и за тях това не е рд, а само още подаръци

    # 32
    • Мнения: 18 298
    Абсолютно нищо не даваха да носим, какви питки, какви близалки говорите! Scream А аз нямаше да имам против. Понеже си влизам в магазини с детето или си купувам кафе от тия магазинчета за кафе и сладки неща, тя вижда сладките неща и си иска. Най-спокойно й купувам. Тя е слабичка и здрава. Ако беше дебела или болна, да я ограничавам, но не виждам причина.
    А въздухът в София колко е вреден, ама как да ограничим дишането...

    # 33
    • Мнения: 91
    В нашата детска градина дори картонените торти са забранени, при това от поне 2 години. В яслата също не даваха да внасяме нищо- нито играчки, нито шишенце с вода, за почерпка пък- дума да не става. Който иска да почерпи-извън градината..
    Не съм особено очарована, ама това е на мегдана..

    # 34
    • Мнения: 29 316
    Каква драма за бонбон и кексче...!!!

    # 35
    • Мнения: 6 552
    И какъв ви е точно зора с черпенето? Ми не може, а не е и редно. Различните деца ядат различни неща. Не всички ядат боклуци. Отивате на магазина и купувате, каквото си искате на детето си. Другите правят същото,съобразно собствените разбирания. Голям зор да се покажем колко сме велики, щото сме купили 20 барнита и 20 близалки. Голям зор, голямо нещо за това черпене. Черпете се у вас с каквото си искате.

    # 36
    • София
    • Мнения: 2 665
    И какъв ви е точно зора с черпенето? Ми не може, а не е и редно. Различните деца ядат различни неща. Не всички ядат боклуци. Отивате на магазина и купувате, каквото си искате на детето си. Другите правят същото,съобразно собствените разбирания. Голям зор да се покажем колко сме велики, щото сме купили 20 барнита и 20 близалки. Голям зор, голямо нещо за това черпене. Черпете се у вас с каквото си искате.
    Да, те менютата в държавните градини са много здравословни. Филийки, маргаринче, евтино конфитюрче...

    # 37
    • Мнения: 5 000
    И  най- евтините продукти с изтичащ срок. Различните деца, ядящи различни неща, не ядат ли еднакво ядене в градината или им готвят различно според каквото ядат?

    # 38
    • София
    • Мнения: 3 399
    А защо детето да не почерпи за празника си? Това им е радостта на деня, веднъж в година е все пак. Много сме извратили нещата възрастните и вече всичко е боклук, отровно, то за какво му е на това дете да черпи, то за какво са му торти и празненство, ама не дай си боже и някоя снимка да има от градината с децата и почерпката. Забравили са някои какво е да си дете и да се кефиш да си разменяте стикери от дъвки турбо или да ядете ледени сокчета в жегата.

    # 39
    • Мнения: 9 648
    В нашата ДГ имат триетажна картонена оборотна торта. На рожден ден на някое дете, се снимат около тортата, поднасят поздравления индивидуално, правят им дискотека, танци, манци. Учителките украсяват и с малко балони. Не се носи нищо отвън.
    Преди детето ми посещаваше частна градина. Там съм носила картонена торта на парчета. Вътре съм слагала шоколадово яйце, стикери, балонче, парти свирка. Даваха се за вкъщи. На място имаше почерпка (пак от мен) от мини тарталети + плодова салата (учителките асистираха) + сок. И другите родители черпеха идентично.

    И аз нямам драми с почерпки. Ако реша, че е прекалила с нещо, после я ограничавам няколко дни от същото нещо.

    # 40
    • Мнения: 2 352
    И според мен малко вече се изпада в крайности. Сакън ако златното яйце хапне едно барни. Като искате да сте толкова еко, био, органик, не искате да ви черпят и не искате да общувате явно с хора хващайте гората, някъде по- на отдалечено място, за да си решите проблема. Никой няма да ви безпокои и да ви черпи с отровните бонбони.

    # 41
    • Мнения: 5 000
    Храната,която ядат в градината е по-вредна от почерпките.Ама другите като черпят и тяхното дете ще иска да черпи, ама сакън да не се охарчат.Интересно какво правят децата на толкова претенциозни хора в държавните градини?

    # 42
    • Мнения: 6 764
    Много груби и егоистични сте. Моето дете имаше жестока алергия към продукти с пълномаслено сухо мляко и прясно мляко. Та колкото и да исках да се тъпче с Барнита, нямаше как. Обаче постоянно разни щедри хорица по площадки се бутаха да черпят. Сякаш отиваш да ядеш на площадката, не да играеш. Съответно аз пред нея трябва да откажа и върви обяснявяй на малко дете защо не може да изяде нещо, което вече са й дали.
    В яслата и градината беше на менюто без млечни. В яслата ни никой никога не е черпил, имаше абсолютна забрана. В градината само в шкафчето се оставя. Но тогава вече беше по-голяма, разбираше повече, отделно след 4тата година израстна напълно алергията. Та много е важно да обидиш какви нещастници са родителите, правят се на еко, био, но като не си треперил до подуто дете, предполагам не ти пука. Важното е да се радват децата, но те се радват и не само на ядене.

    # 43
    • Мнения: 2 352
    Ама пак изпадате в крайности! Защо все всички трябва да сте засегнати от най- малкото. Имам дете с атопичен дерматит и аз съм му треперила, докато разберем какво провокира реакцията. След като се знае, че има дете с алергия, винаги може да му се подготви нещо подходящо, а защо не и на всички деца безмлечен продукт. И тук не става въпрос за постоянното тъпчене на площадки, а празник!

    # 44
    • Sofia
    • Мнения: 4 472
    Храната,която ядат в градината е по-вредна от почерпките.Ама другите като черпят и тяхното дете ще иска да черпи, ама сакън да не се охарчат.Интересно какво правят децата на толкова претенциозни хора в държавните градини?

    А на мен ще ми е много интересно да ми обясниш на какво се дължи заключението ти, че че храната в градината е по-вредна от почерпките. Предполагам, че всички ще те прочетат с интерес, не само аз.

    # 45
    • Мнения: 5 000
    Вижте какво ядат.

    # 46
    • Мнения: 2 352
    И на мен наистина ми е интересно, какво толкова ви притеснява менюто?
    Имат супи, бобови, риба, омлети, млечни, плодове, салати, пълнозърнест хляб, имат и сандвичи и тестени закуски.

    # 47
    • Мнения: 5 000
    Всичко има в менюто, но продуктите са от най-евтините имитиращи продукти.Щом ядат това, какъв е проблема, че някое дете ще почерпи?

    # 48
    • Варна
    • Мнения: 36 597
    Аз пък не съм съгласна с това. Имам позната, сравнително близка, която е готвачка в кухня в градина. Веднъж ми показа какво масло ползват. Изобщо даже не е имитация, много си е хубаво.

    # 49
    • Мнения: 6 764
    В нашите кутийки с почерпка е имало както пълни боклуци тип вафла от непозната марка без никакъв етикет на български, за да знаеш какво има вътре, така и бонбони за смучене, твърди. Много ми е интересно на коя от вас ще й е спокойно 3 годишното дете да лапне такъв бонбон? Рядко са хората сложили нещо по-стандартно. Повечето заради голямата бройка взимат някакви евтини боклуци. Та като ще се черпи така, то трябва почерпката да се даде на родителя и той да си реши какво ще даде и какво не.
    Евала на групи, където 25+ деца черпят със съобразени за възрастта неща, на мен не ми се е случвало. Затова смятам, че е редно всичко да се остави в шкафчето и нищо да не се яде там.
    Това ми напомни как помолиха за Коледа да се дадат малки по размер подаръци, опаковани. 20 човека се съобразихме, 5 човека довлякли огромни подаръци. Децата реват, гледат тъжно, няколко деца с голям подярък, другите пренебрегнати. Не може да се разчита на добросъвестност. 🤷‍♀️

    # 50
    • Пловдив
    • Мнения: 2 136
    Има си правила за менютата и в голяма степен се спазват. Наприер, когато уж трябваше, заради Ковид да направят някаква компенсация за средствата разпределени за идхранване в градини, не дадоха някакви тъпи и гадни продукти, а кашкавала, който дадоха на родителите /не, че имаше смисъл/ си беше кашкавал по БДС, т.е. това е кашкавала, който се купува и дава на децата, когато те посещават градина, не се купува кашкавал имитация от 10 лв./кг.
    Относно почерпките, на БИО и ЕКО родителите май не е предвидено децата им да живеят в реалния свят. Реалния свят е място, което е пълно с боклуци и там родителя или по-късно и осъзнато съответния индивид решава кои от тях и как ще ползва. Детската градина и детската ясла няма да са парник, който да предпази децата ви от реалността. Те ви дават опцията да не натъпчат детето с боклуци, защото ви ги дават опаковани и оставят за вас решението.
    Продължавам да съм твърдо анти- "децата нямат право на празници, щото не са осъзнати кое е боклук и кое не е". Ако, като дете не празнуваш, щото може да ти дадат боклук иди после, като възрастен да разбереш какво е празник.

    # 51
    • София
    • Мнения: 3 399
    Вие нали знаете, че био не означава чистота на продукта, а самият процес на достигане до крайния потребител чисто от транспортна гледна точка и такива неща? Продуктите са еднакви, цената е по-висока и етикета с думичката био са по съвсем други причини. За изчистени продукти трябва да си ги гледате вие и да не пръскате/торите и прочие иначе и там нямате никакъв изчистен състав. Обаче там продукцията нито е много, нито издържа повече време, та ако не си късате от двора и да ядете веднага, и еко не ядете.
    Освен това тук говорим за торбички, които се носят вкъщи и родителите решават кое и дали да дадат на децата си. Освен това дете на 5г+ е достатъчно голямо и разумно да знае какво може и не може да яде.

    Аз също съм човек с непоносимости и не мога да ям неща тип торти, кексчета, шоколади. Обаче никога не съм искала някой да се съобрази с мен дали да черпи или не, а пък още по-малко с какво. Поздравявам, пожелавам, взимам предлагана почерпка и после я давам на някой да я хапне.

    # 52
    • Мнения: 1 792
    Леля ми беше продавачка в едно частно училище в София. Няколко пъти съм ходила да и помагам, единия път трявбаше да подготим масата за първокласниците. Десерта беше БИО кис мляко с плодове. Не се сещам коя марка беше млякото, но събраха кофичките в черен чувал и ме пратиха да го хвърля на съседната улица. Като цяло се оплакваха от решението на родителите да се яде само здравословна храна.
    А съм работила няколко месеца в един маркет, примерно бананите пристигаха всички заедно и ние там ги сортирахме, хубавите с фолио "био", другитв обикновенни. Не мога да кажа че всеки супермаркет го прави, ама от тогава си правя своите изводи, че био няма да купувам

    # 53
    • Мнения: 9 648
    ....Като цяло се оплакваха от решението на родителите да се яде само здравословна храна...

    !?!?!? Joy

    # 54
    • Мнения: 2 464
    И аз не разбрах нито къде е плоблемът на киселото мляко с плодове, нито за черния чувал на съседната улица. Имаше се предвид, че киселото мляко не може да е био ли, какво?

    # 55
    • Мнения: 5 000
    С изтичащ срок на годност, намалено.

    # 56
    • Мнения: 1 792
    Беше обикновенно, не био, логиката да го хвърля на съседната улица не знам, сигурно да не тръгне да рови някой в боклука?
    А проблема им за "здравословното" беше че се разваля прекалено бързо и е доста по скъпо. И колкото и да калколират цената лафката почти не вървеше, пари изкарваха само от обяда. В другите училища голяма част от оборота им идва от продаване на снаксчета, шоколадчета и прочие "боклуци".
    Не се опитвам да убеждавам никого, като цяло опита ми е от 2 места и не претендирам че навсякъде е така. Още повече случката с училището е от преди 14г, а от маркета преди 12 и може би нещата са се оправили

    # 57
    • Мнения: 9 648
    Разбрах! Проблемът е бил, че бизнесът на леля ти (шефовете й) не е вървял.
    И тя ли е слагала био етикет на не био продукти? Защото това си е за прокурор...

    Напълно нормално е родителите да искат здравословна храна за децата си и, за Бога, нали те си я плащат!?
    Като продаваш само здравословно в едно затворено пространство, купувачите искат, неискат ще си харчат парите за него. А купувачите определено са искали.

    Без думи съм щo за simple народ съществува! Дъно!

    # 58
    • Мнения: 5 000
    Те купувачите искат здравословно, био, еко, ама ако може да е по-евтино и от боклука.

    # 59
    • Мнения: 2 464
    Като бяхме по командировки последно в Австрия дори и на кучето взимахме био зеленчуци. Разликата с "обикновените" беше 10-30%. При промоции често идваха и по-евтино даже. Тук на пазара българската продукция два пъти по-скъпа от вносната. Въобще широко поле за изява на тарикати.

    Общи условия

    Активация на акаунт