Меню за 800калл

  • 3 847
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11
Здравейте. Поради здравословни проблеми, лекар ми каза, че трябва да се огранича до 800калл. Аз в момента консумирам около 1800-2000 калл, което е доста знам... Много съм пристрастена към сладкото... Може ли да ми дадете някакви примерно меню, в рамките на 800калл?

# 1
  • Мнения: 374
Изтегли си приложение за пресмятане на калории. Много е удобно и знаеш в края на всеки ден, колко калории си приела и така контрола е по-голям. Ще ти трябва и везна, за да си измерваш порциите. В началото е досадно, но постепенно научаваш, кое, колко тежи и няма да ти е толкова необходима. Започни, към всяко хранене да добавяш салати и наблягай на тях. Поне 1/2 от обяда или вечерята да е салата. Намали въглехидратите до минимум. Тестените ги изключи. Може да замениш първоначално с хляб от семена. Сладкото... то е и мой враг, но се научих. Спираш да купуваш сладко и като няма, не го и мислиш толкова. Има моменти в които наистина много ти се яде сладко и в такива моменти можеш да взимаш по лъжичка мед. При мен това работи много успешно. Ако към всичко това добавиш и спорт или поне по 5000 крачки на ден, резултата ще е много по-бърз. Успех!

P.S. Приложението е на български и включва почти всичко от българското меню.

# 2
  • Мнения: 11
Изтегли си приложение за пресмятане на калории. Много е удобно и знаеш в края на всеки ден, колко калории си приела и така контрола е по-голям. Ще ти трябва и везна, за да си измерваш порциите. В началото е досадно, но постепенно научаваш, кое, колко тежи и няма да ти е толкова необходима. Започни, към всяко хранене да добавяш салати и наблягай на тях. Поне 1/2 от обяда или вечерята да е салата. Намали въглехидратите до минимум. Тестените ги изключи. Може да замениш първоначално с хляб от семена. Сладкото... то е и мой враг, но се научих. Спираш да купуваш сладко и като няма, не го и мислиш толкова. Има моменти в които наистина много ти се яде сладко и в такива моменти можеш да взимаш по лъжичка мед. При мен това работи много успешно. Ако към всичко това добавиш и спорт или поне по 5000 крачки на ден, резултата ще е много по-бърз. Успех!

P.S. Приложението е на български и включва почти всичко от българското меню.

Благодаря! Как се казва приложението? Бях си изтеглила едно, но включваше много мако неща

# 3
  • Мнения: 374
Броене на калории. Търсете го с търсачката на български. Иконката е с червена ябълка.

# 4
  • Мнения: 2 352
Какъв е този доктор, 800 са прекалено малко. Особено пък ако спортуваш нещо. Ще си докараш повече проблеми.

# 5
  • Мнения: 11
Какъв е този доктор, 800 са прекалено малко. Особено пък ако спортуваш нещо. Ще си докараш повече проблеми.

Кардиолог, имам високо кръвно. Не спортувам, но имам доста активно ежедневие. Имам и доста килограми за сваляне, 110кг, поне 50 трябва да сваля...

# 6
  • Мнения: 15 356
Мога да препоръчам моята диетоложка. Лекар е, прави режими според здравословното състояние и след изследвания. Имам приятел свали 30 кг и си ги задържа една година, племенницата му има да сваля 60, свали 30 дотук. Менюто ми не знам колко калории има, но ям по 4 пъти на ден, не усещам глад и е освен за анемията ми и с храни, които предпочитам и обичам. Между 5 и 60 кг работи тя и прави и проследяване.
Тренирам три пъти седмично с инструктор и се чувствам добре. 800 калории са супер малко, освен това е добре да се постигне гъвкав метаболизъм, иначе ще свалиш малко и ще останеш на едно ниво.

# 7
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Съветвам Ви да си направите преглед при диетолог, който най-правилно да Ви посъветва как следва да загубите нужните килограми без шоково ограничаване на калориите. Съжалявам, но 800 калории са твърде малко. Моите уважения към този лекар-кардиолог, но той разбира от сърце , а не от здравословно хранене и метаболизъм.
Да не  говорим, че също е добре да ви види и ендокринолог.

# 8
  • Мнения: 11
Мога да препоръчам моята диетоложка. Лекар е, прави режими според здравословното състояние и след изследвания. Имам приятел свали 30 кг и си ги задържа една година, племенницата му има да сваля 60, свали 30 дотук. Менюто ми не знам колко калории има, но ям по 4 пъти на ден, не усещам глад и е освен за анемията ми и с храни, които предпочитам и обичам. Между 5 и 60 кг работи тя и прави и проследяване.
Тренирам три пъти седмично с инструктор и се чувствам добре. 800 калории са супер малко, освен това е добре да се постигне гъвкав метаболизъм, иначе ще свалиш малко и ще останеш на едно ниво.

Да, ако може, да ми дадете нейни контакти

# 9
  • Мнения: 2 352
Трябва ти режим, който реално ще можеш да следващ. Такъв, който няма да се откажеш да следваш на 5 ден. С толкова малко калории, точно това ще се случи. Ще се назориш 3-4 дни и после организма ще откаже. Ще се сринеш психически.
Започни с малки цели, постижими. Така ще се мотивираш много повече и ще успееш да се справиш с проблема. Килограмите ще вървят бавно на долу, но ще се задържат. Няма да си докараш и други здравословни проблеми така. Успех!

# 10
  • Мнения: 12 752
Друг вариант е да прегледаш в ютюб Нутризнание:
https://www.youtube.com/channel/UCBLAviFr6x_N8gdze0BEnww
Там има броене на калории, ще си изчислиш до колко на ден, но ще бъдат, да речем, 1500. Какви са тези 800 калории, това е абсурдно.

# 11
  • Мнения: 15 356
Моите уважения към този лекар-кардиолог, но той разбира от сърце , а не от здравословно хранене и метаболизъм.
Да не  говорим, че също е добре да ви види и ендокринолог.

Това е точно така! Моят мъж имаше сериозни сърдечни проблеми, тежеше 120 кг при ръст 190 см. Казаха му да свали до 90 максимум. Добре но всяка костна система е различна, при него има доста мускулна маса. Друг кардиолог му каза, че структурата му е едра, той си е голям мъж и 90 кг са много малко. Свали до 110 и си седи на тях, проблемите му се решиха с оправяне на диетата, лечение и няколко манипулации. Ендокринолог също му каза, че 90 кг за него са ниско тегло. Аз от самоволни диети си докарах анемия, та вече съм решила да се допитвам само до специалисти, цял живот съм на диети, спортувала съм и преди да родя, но всичко е било хаотично. След като се докарах до супер гадна желязодефицитна анемия предпочитам да не рискувам. Та едно я оправиш я не, но друго като нищо ще развалиш, тялото има нужда от всички хранителни вещества и диета спрямо твоя начин на живот. И да кардиологът е лекар за сърце, не може да разбира от всичко. Затова има други специалисти.Не търси бързо сваляне, а постоянство.

# 12
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Здравей,

Правих нюкасълската диета заради омазнен черен дроб. Тук:

https://bg-mam.ma/p/1335020/44348459

съм описала как съм я правила и какво съм яла. Меню не е трудно да си направиш - салати и зелени листа на корем, достатъчно протеин за да не загубиш мускул, всички витамини и минерали и по поне чаена лъжичка мазнина.

Важно е витамините и минералите да ги започнеш преди режима. Също много, много важно е да се снабдиш с всичко необходимо като тестови ленти за урина, цитрат, витамини, защото гладните диети дават висок % камъни в бъбреците и проблеми със жлъчката. Това докторът би трябвало да ти го е казал.

Ако си на препарати, понижаващи КЗ, трябва да ги намаляваш и спираш, но лекар ще ти каже кога и как.

След като изпитваш глад за сладко е по-логично да започнеш кетогенна диета, но бавно да намалиш ВХ до изчезване на глада за сладко. След това няма да имаш апетит и дали ще ядеш 200 или 2000 калории дневно, просто няма да има значение.

Съветват те да спортуваш, но спорт и ниски калории свалят метаболизма завинаги и след диетата ще се окажеш в още по-лошо положение. Аз не спортувах извън необходимото, за ежедневието ходене. Спорт след диетата.

Внимавай с кръвното, защото съм чела, че може да скача при такива диети! Мери поне 5 пъти дневно!

Успех ти желая и да се похвалиш!

# 13
  • Мнения: 148
Здравей eli966,
Докторът малко се увлякъл с намаляването на калориите.

800 ккал на ден са изключително малко за нормално функциониране на организма и биха довели повече проблеми, изтощение и най-лошото, че може би биха ви отказали от хранителни режими като цяло.
Трудно ми е да си обясня как толкова много хора си мислят, че голямото ограничаване откъм храна е ключ към здравословен живот и отслабване. Толкова ниски калории трябва да се избягват като цяло. Не съм сигурна, че има човек, който би се чувствал в добро състояние и да изпитва комфорт при тези нива.

Казвате, че в момента консумирате около 1800-2000 калории на ден, а как ги измервате? Ако това е просто предположение или има неща, които не смятате към дневният прием - най-вероятно приемате повече от 1800-2000 дневно. Всъщност това не са толкова много калории за активен човек, ако се движите е напълно възможно да ги изразходвате. Дори и да не спортувате, ако ходите много - също е движение и дори е полезно.

Като за начало, бих ви посъветвала дори и да не броите калориите, а да бъдете по-осъзната спрямо храната, която ядете. Намалете бързите и преработени храни, ограничете сладкото или използвайте продукти без захар. Заменете ги с домашно сготвена храна, която да не е бедна на мазнини, но да са в контролирано количество. Пърженето не е за предпочитане, даже си е за избягване. Включете зеленчуци и плодове - те са добър начин да увеличите обема на храната, без да носят прекалено много калории, а имат и полезни вещества.

Ако решите да броите калории, за да сте абсолютно точна с калориите - всичко се брои, напитки, мляко в кафето, разни добавки, захар, десертчета и т.н.
Да речем, че вземем 1800 калории за отправна точка - започнете с толкова, но по-здравословно хранене спрямо редовете по-горе - намалете сладкото, заместете с плодове, яжте повече храна, която вие сте сготвила и знаете какво има в нея. Например, месо с ориз и зеленчуци е чудесна идея.
Не изключвате групи храни от менюто си. Например - не премахвайте напълно мазнините или въглехидратите - не води до нищо добро.
Ако целите отслабване, с времето може да намалите малко тези 1800 калории. След известно време пак намалявате малко и т.н. и т.н. Ключовата дума е "малко" и не рязко, за да имате след време "място" където да намалите още.
От 2000 да паднете на 800 е много рязка промяна и няма да можете да спазвате дълго време. Намалявайте например с по 200 (от тези 1800-2000) спазвайте 2-3 седмици и следете резултата. Не ми се струва разумно да падате под 1200 на ден, което също ми се струва недостатъчно, но може да го приемете като някакъв абсолютен минимум.

Диетата не трябва да е прекалено ограничаваща, напротив. Балансираният начин на хранене е хубаво да стане част от живота ви, а не просто да е нещо временно - така ще има много повече положителни резултати в бъдеще. Това е процес, които не е краткотраен, въоръжете се с търпение и бягайте от "бързи резултати", чайове, добавки и стриктни диети само на плодове 1 седмица.

Ако можете да спортувате и имате желание - направете го. Плавно впускане в активности. Плуване, колело (велоергометър), ходене са добра идея. Моля ви, не бягайте и на този етап избягвайте високоинтензивни натоварвания.

* Горенаписаното е в случай, че нямате проблеми с кръвната захар, инсулин, диабет и подобни, за които не съм компетентна да коментирам.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 714
Никак не се е увлякъл докторът с калориите. При дамата има много свръхтегло, а явно и лоши други показатели. Целта на такава ограничаваща диета е, за да се смъкне ударно тегло за кратко време. И да се подобрят показатели като кръвно налягане, захар и т.н. Ставите и сърцето трябва да се поразтоварят. Не е казано, че тази диета от 800 ккал трябва да се спазва доживотно. Предполагам, че за макс. месец.

# 15
  • Мнения: 2 352
И на 5 ден като не издържи психически и физически на изтощението, какво правим?

# 16
  • София
  • Мнения: 5 714
800 ккал не са задължително изтощение. Ако искаш да пълниш стомаха до откат с трева, да, ще ядеш много, а калориите са малко. Но ако ядеш месо, ядки или друга плътна храна, малко количество е достатъчно за насищане. А и всеки трябва да узрее, че тази диета не е, за да сме "Убави", а за да сме здрави. Да спрем да се задъхваме, да не ни болят колената, да свалим кръвното, да облекчим сърцето и т.н.
Пак казвам, такава диета би трябвало да е краткосрочна с ясно определени цели. Да се свалят еди колко си кг и после да се премине към по-умерен режим.
Една съфорумка, която вече не пише тук, точно такава диета е спазвала по лекарско предписание. Тя е диабетичка, била е с наднормено тегло. Спазвала е драстична диета за 10-20 дни, свалила е известни килограми. След това е преминала на друг режим.

Последна редакция: нд, 20 ное 2022, 07:15 от АРТЕМИС

# 17
  • Мнения: 18 527
Не е ли прекалено, ако до вчера си ял 2000 примерно, да слезеш директно на 800? Може би първо на 1300 известно време и т.н.?

Аз с 1200 - 1100 доста се мъча понякога, а карам така месеци наред. Имала съм дни да ям по 800 или 900, но само инцидентно, защото предния ден съм прекалила. Малко е и е трудно да го направиш веднага.

# 18
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Не е ли прекалено, ако до вчера си ял 2000 примерно, да слезеш директно на 800? Може би първо на 1300 известно време и т.н.?

Не, напротив, даже е много 🤩. VLCD са с цел първо да заминат коремните мазнини, които дават ИР, високо кръвно итн. За целта калориите не бива да надвишават 1/3 от обичайните. При 1800-2000 дневно трябва да се ядат 600-700 макс.

Аз дебелеех на диета от 1200 калории и спорт. Като махнах въглехидратите, почнах да свалям и за месец и половина свалих 10 кила. Свалих още 5 за 10 дена на около 400-500 калории. Може и пълен глад, разбира се. Ако бях започнала с ниските калории, може би нямаше да се наложи да свалям толкова кила, защото първо щях да си отмазня дроба.

Точно стреса от рязко намаляване е част от успеха.

И на 5 ден като не издържи психически и физически на изтощението, какво правим?

Правим почивка и продължаваме. Това ме посъветваха мене, макар и да не се наложи. Пред и диетата и по време на диетата се пият минерали и витамини, цитрат за pH на урина и няма изтощение, а само еуфория и много енергия.

АРТЕМИС коя е съфорумката с диабет и успя ли да го обърне? Аз съм голям фен на гладните пости и VLCKD.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 714
АРТЕМИС коя е съфорумката с диабет и успя ли да го обърне? Аз съм голям фен на гладните пости и VLCKD.

Сивилла. Нямам информация. Отдавна не е писала. Последно я засичах в темата ВХНВХ. Пишеше, че следва Аткинс.

# 20
  • Мнения: 471
Не ги слушай, живее се перфектно и с под 800 калории.
След преглед при диетолог бях 2 месеца на диета от средно 700 калории на ден.
Чувствах се перфектно. Когато храната е пълноценна, можеш да се храниш по няколко пъти на ден и пак да си под 700 калории. Сваляш ударно и след това ти настройват режима според новите показатели, с по-висок прием на калории.
Аз за 4 месеца съм вече 17 кг надолу, при редовни прегледи и изследвания.

# 21
  • Мнения: 18 527
Моля дайте меню как се храните по няколко пъти на ден за под 700 калории? Само зеленчуци, гъби и плодове мога да измъдря в такива комбинации. Естествено, може и супа, но то отидоха 2/3 от калориите за деня?
Аз няма да издържа, но ми е мн. любопитно кои са полезните храни, които се оставят в такъв режим?

# 22
  • Мнения: 471





Като режимът е за лечение на ИР, омазнен черен дроб.  Консумират се само плодове с нисък гликемичен индекс. Картофи, ориз и други варива в този период не бяха позволени.
Месото е теглено в готово състояние.
Една готова пъстърва като се обезкости и извади само месото, са 100 грама.
След втората седмица на адаптация, никога не съм се чувствала по-добре. 4 месеца по-късно кръвните ми изследвания са повече от перфектни.

Ето и при 5 хранения за деня:






А може ли вие да споделите едно ваше дневно меню от полезни и здравословни храни?

Последна редакция: вт, 22 ное 2022, 22:27 от titka2

# 23
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Моля дайте меню как се храните по няколко пъти на ден за под 700 калории? Само зеленчуци, гъби и плодове мога да измъдря в такива комбинации. Естествено, може и супа, но то отидоха 2/3 от калориите за деня?
Аз няма да издържа, но ми е мн. любопитно кои са полезните храни, които се оставят в такъв режим?

Е, на предишната страница дадох линк към мой пост, в който подробно съм обяснила какво съм яла с меню. Ето го пак:

https://bg-mam.ma/p/1335020/44348459

Гъби и сурови зеленчуци, яйца, риба, агнешки дроб, сърце ядях основно. Поне 200 калории от листа. Те реално не се усвояват.

За 10 дена ми отмазни черния дроб. Не е за вярване. 8 години по-късно съм добре, поправих остатъчната ИР с ходене и WFPBD и кето по месец поне годишно, постя, но ям доста калории. Ям понякога и боклуци. Даже успях да кача почти 5 кила без да си омазня отново дроба. Това е по-трудното и се постига с повече протеин. Искам да кача още 5 кила, но ИР се връща.

titka2, кой лекар те следи и ти я препоръча? Малко са лекарите, които са съгласни да сложат човек на нюкасълския режим, че и на свободно меню.

# 24
  • Мнения: 471

titka2, кой лекар те следи и ти я препоръча? Малко са лекарите, които са съгласни да сложат човек на нюкасълския режим, че и на свободно меню.

Доктор Митко Ригов.
Дал ми е насоки как да комбинирам храни, кои храни да избягвам + примерно меню от различни вариации, от които да си избирам. Като изключително много набляга на консумацията на зелени зеленчуци и чушки за подобряване на показателите на черния дроб. И до 1 супена лъжица зехтин за подправяне на салата.

# 25
  • Мнения: 18 527
Да, благодаря, аз не бих могла да се храня така. Моето меню изглежда много богато на този фон Simple Smile

Писала съм и преди:

Обяд - супа различен вид
Междинно хапване - плодове - банан, ябълка или друго
Вечеря - салата + нещо друго (риба, месо, пълнени гъби, може малко ориз или картофи понякога). Хапвам си и десерт кисело мляко с боровинки или друг плод някои дни.
Кафето си го пия със захар, от това не съм се лишила досега.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 714

titka2, кой лекар те следи и ти я препоръча? Малко са лекарите, които са съгласни да сложат човек на нюкасълския режим, че и на свободно меню.

Доктор Митко Ригов.
Дал ми е насоки как да комбинирам храни, кои храни да избягвам + примерно меню от различни вариации, от които да си избирам. Като изключително много набляга на консумацията на зелени зеленчуци и чушки за подобряване на показателите на черния дроб. И до 1 супена лъжица зехтин за подправяне на салата.

С две ръце гласувам за Ригов. Видях какви чудеса сътвори с 2 мои приятелки.

# 27
  • Мнения: 471
Когато въпросът със здравето е "опрял ножа до кокала", се преживява и без кафе със захар и без банани и без ориз и картофи. Simple Smile и не е невъзможно, нито вредно както се твърдеше в предишните мнения.

Артемис, изцяло съм се доверила още след първата ни среща. За мен той е магьосник- бог. Първо, че никога не съм успявала да сваля толкова килограми и то с лекота. Второ, той е единственият лекар, който ми каза - "Довери ми се и ще обърнем ИР и пред диабетното състояние без да се налага да се тровиш с хапчета."
Само 2 месеца бяха достатъчни с него да докаже, че думите му не са празни обещания, а факти.

# 28
  • Мнения: 18 527
Да, разбира се, аз не съм вече наднормена, само задържам. Преди това почти не ядях и аз въглехидрати. Сега просто не ми се лепят, като са по малко.

# 29
  • Мнения: 166
Едва ли при наднормено тегло калорийния прием е 1800/2000 калории, смятали ли сте в дните, в които не се ограничавате, реално колко калории докарвате?
800кл е малко дори за ден, камо ли за месец.
На ден само за поддържането на дейността на тялото горите около 1300/1400/1500, според зависи от метаболизма, годините...
Задължително при друг специалист.
Едит: Проветете термина "хомеостаза", като казвам дейност на тялото, нямам предвид движение,  активност. В покой се горят калории.

Последна редакция: пн, 28 ное 2022, 12:41 от blackwolfie

# 30
  • Мнения: 471
4 месеца, между 650 и 850 калории. Перфектни кръвни изследвания - включително хормонални.
При първо посещение - метаболитната ми възраст беше на 49 годишна жена (на 31 съм), след втория месец невероятно подбрение на нивата на глюкоза, инсулин, HOMA index. Втория месец метаболитната възраст се подобри.
При положение, че има специалисти с над 30 години опит, признати  в своята област, не знам защо трябва да се подлага на съмнение. Ама българина нали знае и разбира от всичко, прочетел е 3 статии в BB- Team и вече много разбира от хранене.
П.П само да кажа, че се докарах до това положение, благодарение на топ треньори от България (минала съм през всички известни имена), които много разбират от хранене и тренировки. След всеки ставах по-зле и по-зле. Оправданието беше, че не съм прилагала стриктно режимите. Аз съм като войник - ако ми кажат само на вода да карам, само на вода ще карам.  Човек с ИР и HOMA Index 5 го бухаха с картофи, ориз и оризовки, понеже на организма му трябвали въглехидрати. Мхм. Айде няма нужда.

# 31
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Едва ли при наднормено тегло калорийния прием е 1800/2000 калории, смятали ли сте в дните, в които не се ограничавате, реално колко калории докарвате?
800кл е малко дори за ден, камо ли за месец.
На ден само за поддържането на дейността на тялото горите около 1300/1400/1500, според зависи от метаболизма, годините...
Задължително при друг специалист.
Едит: Проветете термина "хомеостаза", като казвам дейност на тялото, нямам предвид движение,  активност. В покой се горят калории.

Удебеленото категорично не е вярно. Всеки организъм е различен. При проблем с наднормени мазнини диета от 1200 калории, съчетана с интензивен спорт сваля обмяната на веществата. С времето организмът се пригажда към новите калории и след диетата базовият метаболизъм на някои хора слиза до 500 калории на ден и качват и от нищото, дето се вика. The biggest looser effect се нарича. Понижената обмяна на веществата остава и след като надебелеят повторно.

https://www.health.harvard.edu/blog/exercise-metabolism-and-weig … t%20loss%20levels.

Гореописаното не се случва на кетогенна диета с много ниски калории и на пълен глад, но не трябва да се спортува тогава.

Поетите калории нищо не означават. Мога да пия зехтин с чаени чаши и няма да наддам нито грам. Вероятно не го усвоявам. Всеки човек усвоява различните вещества различно, според бактериите в червата, чревното здраве, бързината на опразване на стомаха.

1 калория не е равна на 1 калория. Усвояваме 90% от поетите калории от мазнини и ВХ, но само 75% от поетите калории от протеин. 1000 калории от ВХ са 900 за тялото, а 1000 от протеин са 750. 150 калории разлика само от вида на храната. 

За мене супер ниско калоричната диета беше идеалното решение и го казвам 8+ години по-късно, когато се вижда какво е станало в дългосрочен план.

# 32
  • Мнения: 471
По темата, мой познат - мъж, който също е с ИР и HOMA над 5, ходи при "диетоложка". Резултатър - режим, при който на всяко хранене има хляб, ориз и бобови + МЛЕЧЕН шоколад за десерт...
В това отношение, видеата на Dr. Berg са изключително образователни по темата с калорийте и консумацията на възглехидрати.

# 33
  • Мнения: 166
Да, при резки диети се забавя метаболизма и хомеостаза и качваш от това, което преди ти е било необходимо за поддържане на теглото като калории.
Задължително посетете ендокринолог. Самият факт, че мислите че 1800/2000 калории са много не е добре. Много са спрямо 800. Както виждате съветите тук са разнопосочни и всеки говори от собствените си знания и опит, но това да те съветват от форум не е като да те следи специалист. Освен ако нямате време тепърва да четете литература и с критично мислене да отделяте факти от логически заблуди, да разпознавате анекдотични доказателства и стойностни такива...

# 34
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Резките диети и пълният глад не забавят метаболизма, напротив, увеличават го с 12%. Ако се яде достатъчно протеин, по 2-2.5г на килограм активно тегло може даже да се качи мускулна маса докато се слабее и се губят мазнини. Volek има такова проучване. Резките диети и гладните пости отмазняват вътрешни органи първо, докато при леко намаляване на калории мазнините се свалят пропорционално. Точно вътрешните, коремни мазнини предизвикват възпаление, метаболитен синдром с високо кръвно, висок холестерол и ИР.

1800-2000 калории, често (доста) повече ям в момента и не дебелея. 1600 ям като ям WFPBD, защото просто не успявам да изям повече. А не успявах да отслабна на 1200 калории и спорт. Много сме тези, които успешно преборите ИР, високо кръвно, диабет с ниски калории и даже пълен глад.

# 35
  • Мнения: 166
Да, това е една от теориите. Според друга обаче рязка диета е от 2000 калории да преминеш на 1600.
Всичко под 1400кл носи риск, който е безсмислен и в крайната си точка води до забавяне на метаболизма и нарушаване на хомеостазата, без значение първоначалната реакция на тялото. Без значение дали ще избере да набавя калории предимно от въглехидрати или мазнини, дори споменатият някъде назад доктор Бърг не препоръчваше рязко сваляне на калории и калории под 1400. Спазвала съм и режим лежащ на такава теория, първите 4-5 месеца бях супер, след това довлоших хипофункция на щитовидната жлеза и само месец след това ми изписаха лечение най-накрая, след като влезе в действие нещата се случиха от само себе си...
След това с чашите зехтин (което съм пропуснала да прочета, понеже отговарях в движение) аз решавам да се оттегля от разговора, не искам да водя дискусия, а и наистина, в светлината на горното твърдение, смятам и че не мога .
От начина, по който авторката е потърсила помощ аз не мисля, че тя е запозната с множеството и противоречащи си теории за "най-добра и "най-ефективна" диета, нито че ще спазва това ограничение от 800кл. Т.е. влизането в подробности или изготвянето на примерен режим няма да са от помощ, реална такава може да получи от човек, който може да я следи и да я научи на базисни неща, по които да може сама да се ориентира какво да яде, без да трябва да се ограничава и животът и да се върти около храната и гладът. Естествено, ако искате да покажете какво сте чели и приложили, това е ваше право, може да бъде полезно и интересно за някого. От моята гледна точка не изглежда да е в помощ.
Извинявам се, че говоря от името на авторката, ако тя се чувства по-ориентирана от написаното до тук или е готова да отдели време да се запознае с различните теории, а после да ги прилага, докато открие своята или докато стигне до извода, че й трябва помощ, това е абсолютно нейно право.

# 36
  • Мнения: 471
Затова от самото начало се пише да се обърне към специалист. За да може всичко да се случва под контрол на медицинско лице, което да прецени колко време и какви ограничения да налага и в последствие да се мине през период на правилно захранване.

# 37
  • София
  • Мнения: 5 714
Авторката в първия пост написа, че лекар й е препоръчал такава диета. Без да уточни какъв специалист е. Май и не се интересува много какво се пише тук.

# 38
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Да, това е една от теориите. Според друга обаче рязка диета е от 2000 калории да преминеш на 1600.
Всичко под 1400кл носи риск, който е безсмислен и в крайната си точка води до забавяне на метаболизма и нарушаване на хомеостазата, без значение първоначалната реакция на тялото. Без значение дали ще избере да набавя калории предимно от въглехидрати или мазнини, дори споменатият някъде назад доктор Бърг не препоръчваше рязко сваляне на калории и калории под 1400. Спазвала съм и режим лежащ на такава теория, първите 4-5 месеца бях супер, след това довлоших хипофункция на щитовидната жлеза и само месец след това ми изписаха лечение най-накрая, след като влезе в действие нещата се случиха от само себе си...
След това с чашите зехтин (което съм пропуснала да прочета, понеже отговарях в движение) аз решавам да се оттегля от разговора, не искам да водя дискусия, а и наистина, в светлината на горното твърдение, смятам и че не мога .
От начина, по който авторката е потърсила помощ аз не мисля, че тя е запозната с множеството и противоречащи си теории за "най-добра и "най-ефективна" диета, нито че ще спазва това ограничение от 800кл. Т.е. влизането в подробности или изготвянето на примерен режим няма да са от помощ, реална такава може да получи от човек, който може да я следи и да я научи на базисни неща, по които да може сама да се ориентира какво да яде, без да трябва да се ограничава и животът и да се върти около храната и гладът. Естествено, ако искате да покажете какво сте чели и приложили, това е ваше право, може да бъде полезно и интересно за някого. От моята гледна точка не изглежда да е в помощ.
Извинявам се, че говоря от името на авторката, ако тя се чувства по-ориентирана от написаното до тук или е готова да отдели време да се запознае с различните теории, а после да ги прилага, докато открие своята или докато стигне до извода, че й трябва помощ, това е абсолютно нейно право.

Не пиша за теории, а за доказани научно практики, които съм изчела и проучила. От 2000 до 1600 калории си е нормален дефицит от 20%, който се случва редовно на всеки нормален човек. За да има ефект диетата върху кръвно налягане и обезитет и ефектът да е траен, е по-удачно дефицитът да е 70% минимум.

Диетата от 600 калории + 200 от листа като маруля, спанак, магданоз е разработена за излекуване на диабет Т2, но е забелязано, че лекува и хипертония.

https://www.ncl.ac.uk/press/articles/archive/2021/06/dietreverse … ersbloodpressure/

Разработена е от академичния, медицински екип на професор Рой Тейлър от Нюкасълския университет и вече има тонове проучвания за дългосрочния ефект. Естествено се прави под наблюдение.

Ако се цели запазване на метаболизъм в краткосрочен план, ден с повече калории и повече спорт със силови и кардио и в следващите 24 часа пълен глад и покой е най-ефективната стратегия. При хора с висок инсулин тя не работи, обаче, защото 36 часа глад не са достатъчни за да падне инсулинът и да се влезе в режим на горене на мазнини. Докато инсулинът е висок, организмът функционира на глюкоза и ако не я приемаме, разгражда мускул за да си я набави.

Хипофункция на щитовидната може да се получи от недостатъчно йод, селен, Б12, Д3, а като ядем по-малко, приемаме и по-малко витамини. Задължително се пият всички витамини и минерали като се прави диета на много ниски калории. Следи се pH на урина и не се допуска под 6.5. Т3 е нормално да падне като не се ядат ВХ и даже желателно за да не се губи мускул. На мене ми казаха изобщо да не меря щитовидни по време на диетата и 6м след нея ако нямам симптоми. ТSH падна от 2.5 на 1-1.5 след диетата, Т4, което ми беше на долна граница се качи до средата и Т3 падна от горна граница до средата. По време на диетата съм мерил двуцифрено ТSH 🌞.

Няма най-добра или най-ефективна диета. Всеки човек е различен и се взимат предвид особеностите му. При високо кръвно дават повече магнезий, намалява се солта, примерно.

На авторката диетата от 800 калории е предписана от специалист заради кръвно. Поиска меню, дадох и линк към моето.

# 39
  • Мнения: 18 527
Така е, аз си признавам, че изобщо не бих имала време да се следя при лекар по повод отслабване. Най-голямото ми притеснение е да не си предизвикам някакви стомашни проблеми, язва или нещо подобно, заради дните с малко храна. Затова гледам почти всеки ден да ям някаква супа.

# 40
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Язвата на стомаха се предизвиква основно от бактерията Helicobacter Pilori, а не от липса на храна:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/h … licobacter-pylori

Бактерията ползва захар за да се закрепи на стомашната стена.

https://www.futurity.org/helicobacter-pylori-groove-stomach-982552/

Helicobacter pilori е еволюирал механизми, чрез които вдига кръвната глюкоза на хазяите си. Свързан е с повишен риск от диабет.

https://clindiabetesendo.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40842-021-00131-w

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3122084/

Никакви супи и редовно хранене не помагат да се предотврати или изгрее тази гадина. Лишаване от глюкоза, глад и по 2-3г грама челебитка + куркума, на всяко хранене я трепят. В този смисъл глад и ниски калории кето режим са си екстра.

Последна редакция: вт, 29 ное 2022, 14:41 от Nevena Virolan

# 41
  • Мнения: 18 527
Сигурно си права, не съм запозната.

Вчера изядох 1100 калории за деня, като вечерях салата с риба тон много рано, преди 19 часа. Легнах си почти гладна, кантара сутринта е рязко надолу, но как изтрайвате на 800 за мен е загадка. Воля, която аз не притежавам. И в дните с най-големи ограничения съм яла по 900 - 950 аз. Иначе обожавам гъби, риба, зеленчуци, плодове и всякакви ниско калорични храни.

# 42
  • Мнения: 753
Мога да препоръчам моята диетоложка. Лекар е, прави режими според здравословното състояние и след изследвания. Имам приятел свали 30 кг и си ги задържа една година, племенницата му има да сваля 60, свали 30 дотук. Менюто ми не знам колко калории има, но ям по 4 пъти на ден, не усещам глад и е освен за анемията ми и с храни, които предпочитам и обичам. Между 5 и 60 кг работи тя и прави и проследяване.
Тренирам три пъти седмично с инструктор и се чувствам добре. 800 калории са супер малко, освен това е добре да се постигне гъвкав метаболизъм, иначе ще свалиш малко и ще останеш на едно ниво.
Може ли контакти на диетоложката?

# 43
  • Мнения: 15 356
Sanito, пиша.

Общи условия

Активация на акаунт