Държавна работа - длъжност и стаж

  • 2 751
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 194
Защо си се панирала? Реално в частния сектор по-важно е какво умееш, а не какво ти пише в дипломата или длъжностната характеристика. На интервюто винаги става ясно дали си правила нещата, които си написали или не. Като се влезе в детайли и няма нужда от доказателство. Отделно длъжностните характеристики в частния сектор ( или поне където съм попадала и работя) са много по-бедни и общи от тези в държавния. Това се дължи донякъде на гъвкавостта към отделните позиции и задължения, освен ако нямаш абсолютно еднотипни задачи. Казвали са ми, че няма как за всяка промяна да правят нова длъжностна. Така че вярвай, последното, за което ще те питат е защо в последната ти длъжностна характеристика липсва ЗБУТ като отговорност. По-скоро си насочи усилията върху това да представяш добре това, с което се занимаваш действително, задачите ти и уменията/знанията като цяло. В частния сектор не се следи така до буквата както държавния. Или поне на мен не ми се е случвало, а съм минала и през държавния.

# 16
  • Мнения: 11
Защо си се панирала? Реално в частния сектор по-важно е какво умееш, а не какво ти пише в дипломата или длъжностната характеристика. На интервюто винаги става ясно дали си правила нещата, които си написали или не. Като се влезе в детайли и няма нужда от доказателство. Отделно длъжностните характеристики в частния сектор ( или поне където съм попадала и работя) са много по-бедни и общи от тези в държавния. Това се дължи донякъде на гъвкавостта към отделните позиции и задължения, освен ако нямаш абсолютно еднотипни задачи. Казвали са ми, че няма как за всяка промяна да правят нова длъжностна. Така че вярвай, последното, за което ще те питат е защо в последната ти длъжностна характеристика липсва ЗБУТ като отговорност. По-скоро си насочи усилията върху това да представяш добре това, с което се занимаваш действително, задачите ти и уменията/знанията като цяло. В частния сектор не се следи така до буквата както държавния. Или поне на мен не ми се е случвало, а съм минала и през държавния.

Абсолютно подкрепям. Не съм се и сещала в CV да посочвам код по НКПД. Ако човека, който те интервюира си разбира от работата не му трябва код, та да разбере колко знаеш и можеш.

# 17
  • Wonderland
  • Мнения: 741
Работя "модерна професия", която не съществува по българското законодателство, затова в договора е записана по коренно различен начин. Същото беше и с предходната ми работа. До момента съм сменила 3 компании, откакто работя тази професия и нито една не ми е искала доказателство, че наистина съм била еди-какво-си на предходното място. Затова служат интервютата, в които разговаряте за отговорностите ти, задачите ти на дневна база, дългосрочните цели и т.н.
Ако, пък, толкова се съмняват - много компании имат практиката да звънят на предходния работодател, за да проверят дали е имало такъв служител на такава позиция.
Ненужни неща си трупате на главата. Grinning

# 18
  • Мнения: 2
Здравейте!
Всички ли в държавната администрация се водят с длъжности като "главен експерт", "главен специалист" ?
В такъв случай това не ти се признава за стаж нали ? Например работя като човешки ресурси, но се водя младши експерт и като видя НКПД е за държавна администрация.
ако съм счетоводител или друга длъжност никъде не ти се трупа стаж по специалността. Ако отидеш на друго място как ще докажеш, че имаш ?

Здравей, не всички са експерти. Зависи от образованието и опита за заеманата длъжност. Младши, старши специалист, младши, старши, главен експерт, експертните длъжности са с растяща заплата между 10-25 % годишно. Финансистите в отделите на държавна, областна или общинска администрация не са с експертно ниво, обикновено са оперативен счетоводител , старши счетоводител , н-к отдел и т.н. Работя повече от 4 години в общинска администрация и директно бях назначен като Главен експерт заради опита и професията. На другата ми работа съм Старши програмист където също се слага длъжността според опита и квалификацията. В селата най-високо като длъжност е старши специалист там няма експерти. Можеш на всякъде да докажеш стажа си но повечето частни фирми не се впечатляват особено от кадри на държавна администрация дали бивши дали настоящи.

# 19
  • София
  • Мнения: 355
Щеше да е чудесно, ако заплатата на експертите в държавната администрация нарастваше с 10-25% всяка година, но в голямата част от структурите не е така. В последните две години възнагражденията при тях не са увеличавани. Не се подвеждайте от горното твърдение.

# 20
  • Мнения: 2
Щеше да е чудесно, ако заплатата на експертите в държавната администрация нарастваше с 10-25% всяка година, но в голямата част от структурите не е така. В последните две години възнагражденията при тях не са увеличавани. Не се подвеждайте от горното твърдение.
Дали??

Поне при нас местната власт и управление е на много високо ниво и служителите са ценени а ръководството отговорно. Мога да приложа последните си допълнителни споразумения от две години на сам 🙂

Последна редакция: нд, 18 дек 2022, 23:07 от DAdilev

# 21
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Щеше да е чудесно, ако заплатата на експертите в държавната администрация нарастваше с 10-25% всяка година, но в голямата част от структурите не е така. В последните две години възнагражденията при тях не са увеличавани. Не се подвеждайте от горното твърдение.
Дали??

Поне при нас местната власт и управление е на много високо ниво и служителите са ценени а ръководството отговорно. Мога да приложа последните си допълнителни споразумения от две години на сам 🙂

Заплатите на експертите по държавните и общинските администрации не нарастват с 10 процента всяка година. А за 25 процента е немислимо да се говори. Може да има някакви единични случаи на крайно връзкарство, които в никакъв случай не са общовалидни. Понякога има периоди в които заплати не се актуализират по 3, 4, 5 години.
За местните власти е важно дали кметът е от партията която е на власт в момента. Защото ако е от другите, няма кой да му отпуска пари за актуализации и съответно администрацията му си дреме на ниски заплати. В по-малките общини е пълен феодализъм. Всички се знаят и познават и нямаш никакъв шанс за висока заплата, ако нямаш протекции.

# 22
  • Мнения: 711
Хубаво е също да се прави разлика м/у държавна и общинска администрация. Simple Smile Местните власти контролират нивата на заплащане във втората, но не и в първата.

Общи условия

Активация на акаунт