Консултации с адвокат

• 17 985
  • 322
  •   1
Отговори
# 300
  • София
В темата ѝ се отговори, но тя иска да го чуе от адвокат. Нормално, уплашена е. Аз не съм адвокат, обаче, авторке, да те светна, че с всеки изминал ден става все по-лошо и с тия непрестанни караници и заплахи не стига, че ще травмирате детето, ами му даваш и козове в ръцете на този. Казаха ти - подай жалба, извади ограничителна заповед, още детето е неродено, това е огромен коз. Че роди ли се, тръгването ти може да го изтълкува като отвличане. И тогава стой, та гледай  в какъв филм ще се вкараш, еле пък, ако го запишеш на него.

# 301
  • Буркина Фасо
тук тя го чува от адвокат

# 302
Здравейте!
Интересувам се какви са вариантите за делба на жилище при развод. Имаме сключен брак и дете. Преди да сключим брак купихме къща с потребителски кредит 50 000 лв. и в нотариалния акт са записани имената и на двамата. Кредитът все още се изплаща.
Възможно ли е дялът на бащата да се прехвърли на детето?
Възможно ли е дяловете и на двамата родители да бъдат прехвърлени на детето?
Ако дялът на бащата бъде прехвърлен на майката, майката дължи ли на бащата половината от сумата, за която е била купена къщата или трябва да доизплати кредита?
Възможно ли е бащата да изиска пълна собственост на семейното жилище, като принуди майката и детето да се изнесат?
Бащата на детето ми каза, че ако в нотариалния акт пишело само неговото име, сега ние с детето сме щели да си търсим къде да живеем. Това така ли е?

# 303
  • Далечният изток
1. Колко е голямо детето?
2. Разводът по взаимно съгласие ли ще е или по исков ред?

При развод, ако родителските права бъдат предоставени на майката и тя няма къде да отиде с детето, може да поиска от съда да им предостави семейното жилище докато детето навърши пълнолетие.  Съдът няма да се произнесе служебно, трябва да се поиска.

Последният въпрос - няма значение. Нали във вашия нотариален акт сте записани и двамата като собственици и освен това имотът е придобит преди брака? Собственици сте 50 на 50. Дори и да беше само негов, щом е семейно жилище, имате право да живеете там с детето, ако вие упражнявате родителските права.

За прехвърляне - всеки от вас може да си прехвърли дела на детето.

Кредитът на кого е, на двамата ли? По отношение на банковите кредити въобще не съм компетентна, мисля, че като солидарни длъжници продължавате да го изплащате както до сега, освен ако не се договорите нещо друго с банката.

Не разбрах как и от кого ще изиска бащата "пълна собственост"? Нали сте съсобственици с по 1/2?! Той да изкупи вашия дял и да стане собственик примерно може. Но пак важи принципът за предоставяне ползването на родителя с родителските права и детето.

# 304
1. Колко е голямо детето?
2. Разводът по взаимно съгласие ли ще е или по исков ред?

При развод, ако родителските права бъдат предоставени на майката и тя няма къде да отиде с детето, може да поиска от съда да им предостави семейното жилище докато детето навърши пълнолетие.  Съдът няма да се произнесе служебно, трябва да се поиска.

Последният въпрос - няма значение. Нали във вашия нотариален акт сте записани и двамата като собственици и освен това имотът е придобит преди брака? Собственици сте 50 на 50. Дори и да беше само негов, щом е семейно жилище, имате право да живеете там с детето, ако вие упражнявате родителските права.

За прехвърляне - всеки от вас може да си прехвърли дела на детето.

Кредитът на кого е, на двамата ли? По отношение на банковите кредити въобще не съм компетентна, мисля, че като солидарни длъжници продължавате да го изплащате както до сега, освен ако не се договорите нещо друго с банката.

Не разбрах как и от кого ще изиска бащата "пълна собственост"? Нали сте съсобственици с по 1/2?! Той да изкупи вашия дял и да стане собственик примерно може. Но пак важи принципът за предоставяне ползването на родителя с родителските права и детето.

Здравейте!
1. Колко е голямо детето? Детето е на 2 години.
2. Разводът по взаимно съгласие ли ще е или по исков ред? Все още не сме се разбрали по този въпрос.
Кредитът на кого е, на двамата ли? Къщата е купена преди брака, а кредитът се изплаща само от бащата на детето.
Не разбрах как и от кого ще изиска бащата "пълна собственост"? Нали сте съсобственици с по 1/2?! Той да изкупи вашия дял и да стане собственик примерно може. Точно това се интересувах, дали има вариант, в който единия собственик изкупува дела на другия.

# 305
  • Пловдив
Здравейте!
Ако дялът на бащата бъде прехвърлен на майката, майката дължи ли на бащата половината от сумата, за която е била купена къщата или трябва да доизплати кредита?
Това, което дължи някой при прехвърляне на собственост, се определя от уговорката за самото прехвърляне, не от нещо друго.
Вие купувате половин къща, принципно нормално е да платите половината актуална пазарна цена, а задълженията към банката - който както ги е поел, но можете да постигнете и всяка друга уговорка.
Кредитът, това е важно, в отношенията на всеки от двамата с банката не се променя по никакъв начин - всеки дължи, както е дължал. Банката не я засяга кой какви дялове и срещу какво прехвърля - тя си има договор за кредит с двама длъжници, който договор не се променя.
В отношенията между вас можете да се разберете, каквото си решите. Например да му платите половината от пазарната цена и той да си изплаща кредита, или можете да приспаднете от тази цена кредита и да поемете плащането по него само Вие, или да погасите кредита или част от него предсрочно - както се уговорите, както сметнете, че е справедливо.

Цитат
Бащата на детето ми каза, че ако в нотариалния акт пишело само неговото име, сега ние с детето сме щели да си търсим къде да живеем. Това така ли е?
Не баш, като се вземе предвид това, което вече Аида го е написала, за семейното жилище, докато детето е под 18 и се упражняват родителските права, но и да е така, не знам какво трябва да значи подобно изказване в стил "ако баба ми беше мъж", още повече - нали изплащането е с общи средства и е нормално и покупката да е на името на двамата... Ако беше написано само неговото име, щеше да си търсиш ти (при уговорката за семейното жилище и детето, и при уговорката, че ще му дължиш за това време наем за половината от неговата половина), ако беше написано само твоето име, той щеше да си търси съответно къде да живее - но не е.

Последна редакция: ср, 17 юли 2024, 23:56 от Магдена

# 306
Здравейте!Мога ли да осъдя бившият ми съпруг за нападки,обиди по телефона?Твърди,че не се грижа за децата,че неглижирам здравен проблем на едното дете,оставям ги сами през деня😁и куп други неща,естествено неверни.
Децата са на 14 и 15.6 г.Той ме тормози психически,не че ще тръгне да прави нещо...Защо му вдигам телефона не мога да обясня. Как да огранича разговорите с него ?Има ли начин да подам жалба,например,че ме тормози психически ?И какъв ще бъде резултата?
Не плаща издръжката навреме,но я плаща все пак.Свеждам разговорите ни единствено до това,къде и кога да ми я даде.Но той е нахален,зъл,не добре с главата,и като му вдигна да чуя какво ще каже,той започва да върти плочата. Какво ще ме посъветвате?Благодаря!

# 307
  • Далечният изток
Молба до съда по Закона за защита от домашното насилие. Задължително чрез адвокат, че съм виждала изгубени дела заради молби, писани от полицаи след измененията на закона.

# 308
"къде и кога да ми я даде" - и това е грешка. Даваш му IBAN. Ти ако взимаш издръжката на ръка, как ще докажеш, че закъснява да ти я изплати?
Имаш опция за блокиране на входящи повиквания. Използвай я.

# 309
"къде и кога да ми я даде" - и това е грешка. Даваш му IBAN. Ти ако взимаш издръжката на ръка, как ще докажеш, че закъснява да ти я изплати?
Имаш опция за блокиране на входящи повиквания. Използвай я.
Аз искам да получи забрана да ми звъни,или да ми звъни в точно определен ден и час,единствено за издръжката.

# 310
Ама докато това стане, можеш да го блокираш ти. И като си заявила "по сметка", няма да се налага да осъществява контакт с теб. Негов дълг е да направи превода.
И ако ще подаваш жалба, пак трябва да докажеш тормоза по телефона. Аудио записите мисля, че не ги броят за доказателство. Трябват ти свидетели на разговорите по телефона. Видео със свидетелите и разговора.
Аз на твое място не бих се занимавала. Блокирам го и толкова.

# 311
Ново двайсе в моя казус,малко по-различен е,но пак вследствие на брака и развода.
Имам уведомление или покана от ЧСИ ,за един кредит на бившия,което подписах ,че ми е връчено. Той не е намерен на адреса.
След 1 месец банката ще образува производство за принудително събиране ,и вероятно ще ми сложат запор на заплатата и предполагам на автомобила.
Така- аз по договор съм на минимална заплата,която ми дават на ръка.
От поне няколко години получавам помощи от АСП,БЧК , ТЕЛК пенсия взимам,и реално се водя социално слаба.Притежавам единствено автомобил на мое име.Въпросът ми е мога ли ,на базата на този ми социален профил,да осъдя банката или ЧСИ,че посягат на доходите и имуществото ми?
Съкредитоискател съм на бившия ми съпруг,упоменато е в съдебното решение,че кредита остава изцяло на негово име,но тогава той не е отишъл да си го прехвърли.
А иначе апартамента е бързал да си запише на негово име в Агенцията по вписванията 😡
Та с две думи,мога ли да възразя по някакъв начин и оттук нататък да не ме занимават с тъпотии?Благодаря предварително!

# 312
  • Пловдив
Всеки длъжник ли смята дълговете си за тъпотия? А когато има да взема?
Банката НЕ е обвързана по никакъв начин от споразумение между вас двамата, вкл. това при развода ви - без значение, че се съдържа в решението на съда.
Щом нямате секвестируемо имущество, няма да има какво да Ви вземат чисто фактически.
Но длъжник да "осъди" кредитора си, задето си търси вземането - подобна идея ми е в повече.

Последна редакция: нд, 21 юли 2024, 11:36 от Магдена

# 313
Фактически,аз не съм взела и не съм похарчила нито стотинка от този кредит. Само подписа ми ,като негова съпруга,ме прави длъжник.И ,да,това са тъпотиите на този индивид.
Въпросът беше друг...

# 314
  • Буркина Фасо
самата ти си в нарушение след като укриваш доходи - заплата на ръка.

Общи условия

Активация на акаунт