Как да обичаме себе си повече - част II

  • 4 845
  • 136
  •   1
Отговори
  • Мнения: 245
Да поговорим отново за умението да обичаш себе си - нещо, на което се учим цял живот, но да извървиш този път определено си струва.

Дискусията стартирахме в предходната тема, а днес споделяме още идеи за това как да бъдете по-добри към самите себе си!

Случвало ли ви се е някога да посветите седмици, месеци или даже години на опитите да разгадаете поведението на някой мъж? А случвало ли ви се е повече от веднъж? Замислете се дали сте отделяла толкова време и усилия да разгадаете и опознаете самата себе си.

Ако имате настроние за това, можете да се обличате или гримирате "против правилата". Например да си сложите ярък грим рано сутрин. Вашите собствени желания имат значение! Особено когато с това по никакъв начин не вредите на някой друг.

Позволявайте се да си промените мнението.

Подарявайте си книги.

Помирете се с миналото си, прощавайте си грешките, особено онези от неопитност.




Проявете увереност и излезте на вечеря/ среща/ семейно събиране без грим. Доброто ви настроение ще свърши достатъчна работа!

Следвайте правилото, че ако едни обувки са ви неудобни, то те просто не ви заслужават!

Не се оправдавайте пред никого за това какви филми гледате и каква музика ви харесва.

Превърнете здравето си в основен приоритет. Не е слабост да кажете "Ще се наложи да пропусна срещата, защото съм на профилактичен преглед". По-скоро слабост е обратното.

Поставяйте си постижими цели.

Мечтайте понякога за непостижими неща.

Не раздавайте грижата и вниманието си безразсъдно. Отнасяйте се с хората така, както те се отнасят с вас.


Спрете да мислите защо той не ви се обажда. Обадете се на някой друг.

Направете малък подарък без повод на човек, който ви обича.

Помислете за всички малки неща в работата си, които обичате и в които сте наистина добра. Напомняйте си ги всяка седмица.

Овладейте импулсите си непрекъснато да се доказвате на някого.

Споделяйте с другите това, което обичате - книги, любими рецепти, нетипични маршрути за разходка в града.

Усмихвайте се на непознати, с които срещате погледите си случайно - на опашката или в асансьора.

Престанете да наричате грижата за себе си "глезотия".

Смейте се от сърце на провалите си.

Простете на родителите си това, че не са били перфектни.

Спомняйте си често хубавите моменти заедно.

Ограничете времето, което прекарвате в социалните мрежи.

Разхождайте се повече.

Без колебание спрете да общувате с хора, които не можете да понасяте.

Забавлявайте се с децата си. Не запълвайте със задачи всеки възможен час от деня. Прекрасно е да решите просто да гледате филми заедно или да си лежите в леглото и да си говорите (дори ако в мивката ви чакат съдове за миене).

Недейте да готвите, ако нямате никакво желание за това. Нито един съпруг по света не е пострадал фатално, ако веднъж седмично е вечерял препечени филийки със сирене и малко зехтин.

Замислете се колко често си казвате "Не мога да се оправя с това". Отървете се от този навик. Редовно пробвайте да вършите неща, с които си мислите, че няма как да се справите - например сама да си попълните данъчната декларация. С времето "Не мога да се оправя с това" ще бъде заменено от "Нека все пак се опитам".

Как бихте допълнили вие този списък? Кои са нещата, които редовно и осъзнато правите за самите себе си?

Последна редакция: сб, 04 мар 2023, 08:05 от Пeтя

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 250
Не съжалявам за минали неща, които не мога да променя.

Не искам всички да ме харесват. Не е възможно, а и далеч не е необходимо.

# 2
  • Аз ще се вмъкна в теб, ще разбъркам в теб, ще разхвърлям душата ти аз, ще се влея във теб, ще кипя във теб, ще взривя покоя ти!
  • Мнения: 3 654
Точно вчера за пореден път си казах, ей сега тия наколко лева, които ми останаха ще ги похарча за себе си... И не го направих. С част купих неща за децата... Другите останаха...
Боря се да свикна с идеята, че имам право на желания и нужди и имам право да ги изказвам гласно, да ги задоволявам, да се "глезя". Имам много работа в тази посока..

# 3
  • Мнения: 385
Старая се да бъда доволна от това, което имам и което ми се дава. Старая се винаги да имам някаква цел пред мен.

# 4
  • Мнения: 3 482
Не прави непоискано добро, приемай хората каквито са.

# 5
  • Дупница
  • Мнения: 279
Мисля ,че с натрупването на години и м ного опит ,човек се осъзнава да си обръщша внимание и да се поглези при всеки удобен момент.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 15 706
Трудно ми е да правя нещо лично за себе си. Но, се опитвам.
Има неща е миналото които много ми тежат,няма как да се променят,но продължавам да мисля,как е можело да се развият нещата.

# 7
  • Мнения: 69
Гледам хубав филм.

# 8
  • Мнения: 1 380
Бих искала да отделям повече време за себе си.
И ако може да се върна назад, да имам по-високо самочувствие.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 470
Няма нужда да се правя на добра с всички. Добра съм само за децата и за себе си. Интересите на всички останали стоят след моите. А когато някой ми каже: “лоша си”, го апострофирам със: “защото се съобразявам със себе си ли?” На тези години вече зная, че на никого не съм длъжна, освен на децата - моите или чужди няма значение.

# 10
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Опитвам се да се науча да вивея тук и сега, да не ровя в миналото и да не си мисля,че ако бях постъпила по друг начин сега щеше да е друго...За себе си смятам, че се грижа достатъчно добре,но ми се иска още една идея по-добре да е.

# 11
  • Мнения: 578
Не съжалявам за отминали неща.

# 12
  • Мнения: 1 027
Опитвам се да живея "тук и сега"- да не анализирам миналото и да не правя планове за бъдещето( което не отменя мечтите). И да сядам и да си почивам, когато имам нужда, а не когато си свърша работата.

# 13
  • Мнения: 529
Разхождам се повече, но не мога да се отърва от вредния навик да да хрускам нещо когато съм пред телевизора.

# 14
  • Мнения: 24 119
Подарявам си книги, държа се с хората, както те се държат с мен, споделям с другите неюа, които са ми харесали или зарадвали

Общи условия

Активация на акаунт