Съществува ли национална кухня?

  • 4 673
  • 97
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 35 094
В сувлакито има риган задълже, бюрека се залива с прясно мляко.
Леки пинизи, ама регионални.

# 46
  • Мнения: 1 722
За мен автентична, значи уникална. Българската кухня спада в графата източно европейска/ориенталска (второто повече).
Скрит текст:
Мисля че културните традиции, архитектурата, фолклорът и музиката (последно чух българска народна песен в the Banshees of Inisherin) са автентични и уникални, кухнята - за съжаление, не.

# 47
  • SF
  • Мнения: 21 167
В сувлакито има риган задълже, бюрека се залива с прясно мляко.
Леки пинизи, ама регионални.

А на бас, че в баничарницата не са заляли бюрека с прясно мляко!

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 047
Българската кухня няма много общо с "източно европейската", освен географското разположение. Със съседите делим това-онова, няма как, но до там.
По ресторантите вероятно се чуждеят за да се отличават от конкуренцията, няма лошо, а и народа е свикнал с ментета, важното е да е вкусно Satisfied
Бюрек съм забелязала че викат на вити банички за разлика от другите, май са и с повече яйца, докато българската баница по лафките често е само сирене вътре. Няма контрол върху тия работи ¯\_(ツ)_/¯

# 49
  • София
  • Мнения: 35 094
В сувлакито има риган задълже, бюрека се залива с прясно мляко.
Леки пинизи, ама регионални.

А на бас, че в баничарницата не са заляли бюрека с прясно мляко!
Коя? Щото в моята го заливат.

# 50
  • SF
  • Мнения: 21 167
докато българската баница по лафките често е само сирене вътре. Няма контрол върху тия работи ¯\_(ツ)_/¯

Само с какво е вътре? Simple Smile

# 51
  • Мнения: 513
Във Варшава има една верига за бързо хранене Yugo. Наредени 5-6 знамена на балкански страни и предлагат шопска салата, таратор, мусака... Абе всичко най-популярно от Балканите. Половината неща не помня как бяха кръстени (ама всичките бяха хубави и напомняха за удома и на фона на храната в университета бяха върхът на кулинарията Grinning)

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 10:40 от the_bug_lady

# 52
  • Мнения: 3 120
За мен автентична, значи уникална. Българската кухня спада в графата източно европейска/ориенталска (второто повече).
Скрит текст:
Мисля че културните традиции, архитектурата, фолклорът и музиката (последно чух българска народна песен в the Banshees of Inisherin) са автентични и уникални, кухнята - за съжаление, не.

Уникална и национална са две различни неща. Имаме си определено национална кухня, макар и голяма част от нея да не е уникална. Същото и със сръбската, гръцката и турската национални кухни. Доста от рецептите ни са общи, но и те като нас си имат национални кухни.

# 53
  • Мнения: 1 722
Всяка страна си има национална кухня. Рецепти, които са се предавали от поколение на поколение и впоследствие популяризирани чрез издания в книги и накрая в заведения и ресторанти. В България най-популярни са таратор, мусака, шопска салата, зелеви сърми, скара, баница…От продуктите кисело мляко и бяло сирене. Национални ястия са. Не виждам особена уникалност в никое от тях.

Последна редакция: нд, 29 яну 2023, 06:20 от ierldan

# 54
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
За продуктите, понеже аз редовно пазарувам в турските магазини, мога да кажа, че нямат единствено луканка. Бюрекът при турците е просто навита баница. Кашкавалът е абсолютно същия като нашия и така си се казва. При сиренето също не виждам разлика, а лютеницата е македонски айвар. Сръбското кисело зеле също е едно към едно с нашето. Може аз да нямам достатъчно вкусови възприятия, за да намеря разлики, но то и у нас нещата са различни според региона и дори домакинството. Супа топчета не съм виждала някой наш съсед да прави. Може би тя е типично наша. И със сигурност шкембе чорбата. Супите от спанак и ориз, от корпива със сирене, от лапад също никъде не съм виждала.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 719
Някой друг ползва ли чубрица като нас? Май не.

# 56
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Не, аз никъде не мога да я намеря и си я нося от България.

# 57
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 047
E така масово като нас не, но е задължителна част от сместа за Провансалски подправки, която е кулинарна класика.

# 58
  • София
  • Мнения: 35 094
Ползва се, но по нашите ширини е подвид - балканска чубрица.
Франция мисля е най- голям производител.

# 59
  • Мнения: 12 711
Някой друг ползва ли чубрица като нас? Май не.
В някои части на Канада също не е необичайна. Не е екзотика в супермаркетите де, при престой там на втория ден бях си купила кутийка, може да се каже че си е същата като нашата чубрица или поне достатъчно близка. Съвсем обикновен хранителен супермаркет, не някакъв специализиран. Беше си на рафта до всичките пипери и ригани и прочие масови подправки.
Не им е основна подправка както при нас де, но не е и непозната. Не знам при тях на какво я слагат, не е като нас на кюфтета и подобни Grinning То зорът беше да се уточним че имам предвид Summer savory, че имало и друг вид.

Виж за джоджен като нашия не можахме да се разберем, идея си нямам как да го обясня и точно такова не знам в колко държави ползват съвсем същото. То ясно че е някакъв вид мента, ама знам ли на английски каква точно разновидност се води. И ме гледаха много странно като казах че го слагаме на боб тук. Но и той мисля че си е за региона тук, а не само за нашата държава.

Общи условия

Активация на акаунт