Помощ за захранванееее?

  • 635
  • 13
  •   1
Отговори
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравейте на всички! До сега специално в този форум само съм чела, но ето, че дойде и моя ред да извикам за помощ! Деничка е на 6 месеца и малко отгоре. До сега съм я хранила само с кърма, но ето че времето за захранване настъпи и от 2-3 седмици правя отчаяни опити, но нищичко не се получава. Тотално ми отказа да яде всякакви пюрета - плодови или зеленчукови. После взех оризова каша на нестле. Не бих казала, че е във възторг, но горе-долу я понася. Като забелязах, че приема кашата ми хрумна към нея да добавям новите вкусове, за да не са толкова шашкащи. Когато сложих 1 лъжичка морковено пюре се помръщи, но го изяде, но на другия ден с двете лъжички го отказа. Един път й дадох да смуче банан и изглеждаше, че й допада. Но когато го направих на пюре не пожела да го яде независимо дали със или без кърма или пък към оризовата каша.
И сега след близо месец опити сме на изходно положение - една или две лъжички оризова каша, като изобщо не е сигурно че и тях ще поеме. Cry Общо взето от цялото захранване научи, че види ли лъжичката трябва здраво да стиска устичка.

Може би аз бъркам някъде. Очаквах да е много по-лесно.  Confused:  Confused:  Confused:
Все си мислех, че злоядите деца майките им са ги направили такива, но ето че и моето отива да се нарежда в тази категория. Разбира се таткото е виновен за това! На времето той е бил злоядо дете.  Wink
Кажете как да подхождам? Все си мислех, че до годинката ще сме горе-долу на еднаква храна, но като гледма ми се струва че ще продължи да си е само на кърма.  Sad

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Няма място за притеснение! Много бебета отказват твърда храна. Според някои проучвания, бебетата, склонни към алергия от дадена храна, инстинктивно я отказват, докато не я израстат. Други пък просто по-късно (7-8-9м) решават, че са готови за захранване... не е речено, че стане ли на 6м, мандалото лопва.
Ще прояде, спокойно. Продължавай да й предлагаш нови храни по малко. Твърдата храна е за опитване, не за наяждане. Вземи й безглутенови Троховци и й давай парченца да си ги яде с пръсти - бебетата много обичат.
Резенчета ябълка или безглутенов сухар/бисквита (под твой надзор, да не отхапе голямо парче).
Пробвай да й даваш не с лъжичка, а с твоят пръст, натопен в манджата.

# 2
  • Сливен
  • Мнения: 382
Цитат на: boo

Пробвай да й даваш не с лъжичка, а с твоят пръст, натопен в манджата.


Днес точно това направих - топих с пръсти и й давах, но пак не си искаше кашата

Цитат на: boo
Вземи й безглутенови Троховци и й давай парченца да си ги яде с пръсти - бебетата много обичат.Резенчета ябълка или безглутенов сухар/бисквита (под твой надзор, да не отхапе голямо парче).


А какви са тия "Троховци"? И как мога да разбера кои сухари са безглутенови? Някоя марка?

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
"Трохо" се казва продукта. Като царевични пръчици, но с по-малко сол и "подобрители" и "овкусители". Има оризов, царевичен и пшеничен Трохо. По диетичните магазини ще ги намериш, 30-45 ст./пакета.
Пак там провери и за сухари и бисквити, подходящи за бебето, само чети етикетите внимателно.

# 4
Цитат на: Кенга
Здравейте на всички! До сега специално в този форум само съм чела, но ето, че дойде и моя ред да извикам за помощ! Деничка е на 6 месеца и малко отгоре. До сега съм я хранила само с кърма, но ето че времето за захранване настъпи и от 2-3 седмици правя отчаяни опити, но нищичко не се получава. Тотално ми отказа да яде всякакви пюрета - плодови или зеленчукови. После взех оризова каша на нестле. Не бих казала, че е във възторг, но горе-долу я понася. Като забелязах, че приема кашата ми хрумна към нея да добавям новите вкусове, за да не са толкова шашкащи. Когато сложих 1 лъжичка морковено пюре се помръщи, но го изяде, но на другия ден с двете лъжички го отказа. Един път й дадох да смуче банан и изглеждаше, че й допада. Но когато го направих на пюре не пожела да го яде независимо дали със или без кърма или пък към оризовата каша.
И сега след близо месец опити сме на изходно положение - една или две лъжички оризова каша, като изобщо не е сигурно че и тях ще поеме. Cry Общо взето от цялото захранване научи, че види ли лъжичката трябва здраво да стиска устичка.

Може би аз бъркам някъде. Очаквах да е много по-лесно.  Confused:  Confused:  Confused:
Все си мислех, че злоядите деца майките им са ги направили такива, но ето че и моето отива да се нарежда в тази категория. Разбира се таткото е виновен за това! На времето той е бил злоядо дете.  Wink
Кажете как да подхождам? Все си мислех, че до годинката ще сме горе-долу на еднаква храна, но като гледма ми се струва че ще продължи да си е само на кърма.  Sad
     ЕСТЕСТВЕНО! ТОЧНО СЕГА Е МОМЕНТЪТ,КОГАТО ДЕЦАТА ЗАПОЧВАТ ДА ПРОЯВЯВАТ СВОЯ ХАРАКТЕР И Т.НАР. "ДЕТСКИ ИНАТ"/6-7 МЕС./! ПРЕДИ ТОВА НЕ ЗНАЯТ ОЩЕ КАК ДА БУТАТ ЛЪЖИЦАТА И ДА СТИСКАТ УСТА! ТОВА Е ЕДИН ОТ НЕПРИЯТНИТЕ МОМЕНТИ ПРИ КЪСНОТО ЗАХРАВНАНЕ /не съм го измислила аз/! ЕДНО Е ЯСНО ЩЕ ТИ БЪДЕ ТРУДНО,НО С ТЪРПЕНИЕ ОТ ТВОЯ СТРАНА,ЩЕ СВИКНЕ! И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ БИВА ДА Я НАСИЛВАШ! УСПЕХ! newsm10

# 5
  • Мнения: 5 713
........ и като не знаят все още как да будат  лъжицата и да стискат устни да им бутаме в устите всичко що видим и сварим, за да сме сигурни, че са поели от новата храна. Не съм съгласна с тоя ти довод, но нещо ме мързи да споря по въпроса в тоя мрачен ден, а и не виждам смисъл Wink

# 6
  • Сливен
  • Мнения: 382
Аз не искам да спорим за предимства и недостатъци на късното захранване. Така или иначе вече съм го избрала и дори да поискам не мога да се върна и да я захраня по-рано. Питанката ми е КАК да подходя от тук нататък?
Няма ли мами, кооито са се сблъскавали с моя проблем и как точно са се преборили?

# 7
  • Сливен
  • Мнения: 382
Благодаря, Бу! Потърсих Троховци, но в магазинчето от което пазаря по принцип не са ги чували. Ако имам някой ден път към диетични магазини ще пробвам и там.
Осен това още като прочетох бележката веднага й отрязах парче абълка и наисина й бе много интересно. Само дето накрая отхапа едно "ниню" парченце, но все пак успя да се задави.  Cry
Ще се борим...

# 8
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Anonymous
 ТОВА Е ЕДИН ОТ НЕПРИЯТНИТЕ МОМЕНТИ ПРИ КЪСНОТО ЗАХРАВНАНЕ /не съм го измислила аз/


Госте, к`ви ги приказваш  Thinking и шашкаш момичето  Outta Joint

# 9
  • САЩ
  • Мнения: 323
Мило майче, детето няма проблем и не е злоядо. Просто ти очакваш от нея да се държи по определен начин, а тя не го прави.
Дано те успокои, моята беше абсолютно същата. До към 9 месеца изяждаше по няколко лъжички от пюретата или кашата и другото беше кърма. После постепенно почна да хапва повече. Сега е на 3 години, яде съвсем нормално.
Както е писала Воо на тая възраст храната е за опитване, не за наяждане. Това с една лъжичка днес, утре две не е нужно да се спазва. Ако не иска, не иска, прибирай лъжицата и не го мисли. Можеш да спреш за една седмица (или по-дълго) да предлагаш, да позабрави неприятните емоции свързани с храненето. Единствената храна, която се усвоява пълноценно на тази възраст е млякото, така че няма защо да се тревожиш, че нещо ще и липсва ако не предлагаш други храни за няколко дена.

# 10
  • Сливен
  • Мнения: 382
Цитат на: mam@
Цитат на: Anonymous
 ТОВА Е ЕДИН ОТ НЕПРИЯТНИТЕ МОМЕНТИ ПРИ КЪСНОТО ЗАХРАВНАНЕ /не съм го измислила аз/


Госте, к`ви ги приказваш  Thinking и шашкаш момичето  Outta Joint


Споко, не съм се шашнала. И друг път съм чувала тази теза. До колко е вярна - не знам, но просто въпросът ми бе съвсеееееем различен.

# 11
  • Сливен
  • Мнения: 382
Цитат на: summer
Мило майче, детето няма проблем и не е злоядо. Просто ти очакваш от нея да се държи по определен начин, а тя не го прави.
Дано те успокои, моята беше абсолютно същата. До към 9 месеца изяждаше по няколко лъжички от пюретата или кашата и другото беше кърма. После постепенно почна да хапва повече. Сега е на 3 години, яде съвсем нормално.
Както е писала Воо на тая възраст храната е за опитване, не за наяждане. Това с една лъжичка днес, утре две не е нужно да се спазва. Ако не иска, не иска, прибирай лъжицата и не го мисли. Можеш да спреш за една седмица (или по-дълго) да предлагаш, да позабрави неприятните емоции свързани с храненето. Единствената храна, която се усвоява пълноценно на тази възраст е млякото, така че няма защо да се тревожиш, че нещо ще и липсва ако не предлагаш други храни за няколко дена.


Благодаря ти, summer! Трябва да си призная, че си давам сметка, че ситуацията се усложнява от очакванията на фамилията. Като се роди Дени казах - детето ще е на кърма до 6ти месец. Имаше хън-мън, но се прие. Периодично ме подпитваха и подбутваха, но удържахх фронта. И сега детето ги навърши месеците, пък е още на кърма. Фамилията е ужасена и не пропускат при всяко обаждане да ме питат какво ядем. Пък и се чудя ако не й предлагам настоятелно новите храни дали изобщо ще прояви интерес към тях.
А твоята щерка ззащо е била предимно на кърма до 9ти месец? Тя ли не искаше пюрета и каше или ти предпочете така?

# 12
  • САЩ
  • Мнения: 323
Да, това с фамилията е най-големия проблем. При нас не можаха много да се месят, щото сме надалеч - в САЩ. Дъщеря ми не искаше пюретата и кашите, не е като да не съм предлагала. Даже се притеснявах, че не е заместено нито едно хранене, тръгнах на работа като беше около 10 месечна с такъв страх, че ще гладува през деня. Но като знам как майка ми ме е хранила до 6-7 годишна щото съм била "злояда" реших, че аз така няма да правя. Нашата задача е да предлагаме храната, а кога и колко ще ядат решават децата. Не се притеснявай, ще прояви интерес към храната. Трудно е, защото липсват примери наоколо, и човек не знае какво да очаква, но се довери се на детенцето, то най-добре знае какво му трябва.

# 13
  • Мнения: 503
Моята дъщеря също беше основно на кърма до към 8 месеца, макар 4е запо4нах да й давам по малко твърди храни още на 6 мес. и до 8 ве4е й давах по 3 пъти на ден, но по 1-2 лъжи4ки, и в изклю4ително редки слу4аи - до 50 гр. И аз се притеснявах като теб, и затова реших да не я кърмя поне 3 4аса, преди да я нахраня. И до сега съжалявам за това си решение!!! Не прави моята грешка, единственият резултат беше, 4е на 11 мес., когато заместих още едно хранене, ве4е хапвахме по 4 пъти на ден, през около 4 4аса (по принцип, дори според БГ схемата това е интервал за дете на 1 год., но моята Мила просто не искаше да яде по-4есто). Кърменията останах предимно между храненията, и те бяха кратки. В последствие Мила сама се отби на 14 мес., а много ми се искаше да я кърмя по-дълго.... За второто си дете, живот и здраве, ще знам, да не бързам да го тъп4а с големи коли4ества пюрета и каши, само защото другите деца на неговата възраст (в БГ) ядат по 250-300 грама на ядене (става въпрос за бебе на 10 мес. Shocked  Shocked  Shocked )! Най-важна сега е кърмата, другото има време цял живот да го яде Wink !

Общи условия

Активация на акаунт