Живот без яйчник/ яйчници

  • 1 771
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 278
Здравейте, наскоро се сблъсках и с това. Отстраниха ми единият яйчник и искам да получа всякакви съвети и опит от други жени в моята ситуация. Какво да очаквам? Какви са минусите? Объркана съм

# 1
  • Мнения: X
Щом имаш един, няма страшно.
И се забременява, и си имаш хормони. Не си в менопауза.
Не се паникьосвай излишно.

# 2
  • Мнения: 2 486
Ако другият яйчник си е наред, няма да имаш проблеми. На колко години си?
Вече 26 години си живея само с един яйчник. Редовен цикъл. Две деца заченати напълно естествено, без никакви проблеми. Качество на живот съвсем нормално и пълноценно.
Минусите са, че е възможно по-рано да настъпи менопаузата, но това е много индивидуално.
Необходимо е просто редовни прегледи при гинеколог, които са задължителни за всички жени, не само за тези с един яйчник.

# 3
  • Мнения: 460
Ако другият яйчник си е наред, няма да имаш проблеми. На колко години си?
Вече 26 години си живея само с един яйчник. Редовен цикъл. Две деца заченати напълно естествено, без никакви проблеми. Качество на живот съвсем нормално и пълноценно.
Минусите са, че е възможно по-рано да настъпи менопаузата, но това е много индивидуално.
Необходимо е просто редовни прегледи при гинеколог, които са задължителни за всички жени, не само за тези с един яйчник.

Отговорът ми е абсолютно същият, само дето съм така от 14 години. Няма повод за притеснение.

# 4
  • Мнения: 278
На 31г съм. Имам деца. Просто не ми обясниха нищо и за това съм стресирана. Операцията беше преди 10дни и на 3-4 ден от нея ми дойде "цикъл". Обясниха ми, че е нормално да имам промени. Два дни имам зацапване, сега имам доста слуз и кръвенисто към нея. Явно е нормално, но съм много притеснена. Чакам и резултатите от хистология, понеже имах и премахната киста.  Не ми обясниха кога мога да започна спорт, различно от това да ходя повече. Главата ми е каша

# 5
  • Мнения: 81
Не се притеснявай, аз съм с три операции. След втората премахнаха напълно единия яйчник, след това забременях и родих. Шест години по-късно ми се наложи трета операция, махнаха тръбите и сега съм с около 2/3 яйчник. По принцип вторият яйчник поема функциите на липсващия, имаш си цикъл и овулация. Някои гинеколози препоръчват противозачатъчни след операция, обсъди с твоя лекар. Принципно животът ти няма да се промени от това, важното е да пазиш оставащия яйчник, да се грижиш за себе си, може да пробваш и билки профилактично или ПЗ- вече лекарят ти ще каже дали имаш нужда.За спорта зависи дали операцията ти е  била отворена или лапароскопска, при отворената е по-бавно възстановяването.

# 6
  • Мнения: 278
Не се притеснявай, аз съм с три операции. След втората премахнаха напълно единия яйчник, след това забременях и родих. Шест години по-късно ми се наложи трета операция, махнаха тръбите и сега съм с около 2/3 яйчник. По принцип вторият яйчник поема функциите на липсващия, имаш си цикъл и овулация. Някои гинеколози препоръчват противозачатъчни след операция, обсъди с твоя лекар. Принципно животът ти няма да се промени от това, важното е да пазиш оставащия яйчник, да се грижиш за себе си, може да пробваш и билки профилактично или ПЗ- вече лекарят ти ще каже дали имаш нужда.За спорта зависи дали операцията ти е  била отворена или лапароскопска, при отворената е по-бавно възстановяването.
Отворена беше, също така не ми обясниха дали и колко време е нормално да имам нещо като цикъл. Имам кафеникави зацапвания вече... И съм притеснена

# 7
  • Мнения: 486
Родена съм с един яйчник. На 20 години съм.Имам дъщеря на 7 месеца .Цикъла си ми е редовен.И два яйчника да имате не винаги и двата работят .

# 8
  • София
  • Мнения: 1 253
Да ви попитам - след премахване на яйчник, появиха ли се смущения в цикъла ви/хормонален дисбаланс?
Направих лапароскопия през януари и ми премахнаха киста заедно с десния яйчник. До този месец цикъл редовен, всичко нормално и от този месец кафеникаво зацапване около овулацията, сега ми закъснява...а за да пусна хормони, трябва да е на третия ден от цикъла (който в момента закъснява) Бях питала гинеколога, който ме оперира, дали трябва да пия нещо след отстраняването на яйчника, той каза, че не трябва нищо.
Разбира се, ще ходя при друг след цикъла (ако и когато ми дойде), но съм объркана и признавам си, леко притеснена. Изследвали са ми маркерите CA125 и CEA преди лапарото, правих декември цитонамазка - всичко съвсем нормално, изключвам бременност, обаче....

# 9
  • Мнения: 278
Да ви попитам - след премахване на яйчник, появиха ли се смущения в цикъла ви/хормонален дисбаланс?
Направих лапароскопия през януари и ми премахнаха киста заедно с десния яйчник. До този месец цикъл редовен, всичко нормално и от този месец кафеникаво зацапване около овулацията, сега ми закъснява...а за да пусна хормони, трябва да е на третия ден от цикъла (който в момента закъснява) Бях питала гинеколога, който ме оперира, дали трябва да пия нещо след отстраняването на яйчника, той каза, че не трябва нищо.
Разбира се, ще ходя при друг след цикъла (ако и когато ми дойде), но съм объркана и признавам си, леко притеснена. Изследвали са ми маркерите CA125 и CEA преди лапарото, правих декември цитонамазка - всичко съвсем нормално, изключвам бременност, обаче....
Не съм имала промени в цикъла. Може би защото ми изписаха да пия хормони за да не правя кисти.

# 10
  • Мнения: 1
Здравейте, мили дами!
Преди 4 месеца, по спешност, махнаха десния яйчник на дъщеря ми, която е на 14 години. Преди 5 дни разбрах че е трябвало да минем през някакво хормонално лечение което не сме провели. Цикълът й е редовен, но много болезнен. Та въпросите ми са два:
1. Колко важно е хормоналното лечение спиращо цикъла за 6 месеца?
2. Какво обезболяващо мога да й давам? Има желязонедоимъчна анемия и заболяване на щитовидната жлеза, т. нар. Хашимото.

За болката гинеколога каза - противозачатъчни или да търпи, което все едно не чух. И хем каза че сме пропуснали лечението, /Не знам, аз ли трябваше да знам, че има такова или някой трябваше да ми каже?/, хем каза че преди години е нямало такова и не е проблем.
Ендокриноложката каза че няма проблем да пие всякакви лекарства, но на бусколизина примерно пише че не е добре да се приема от хора с Хашимото.
         Болката е доста силна в първите два дни. Приемат се около 6-8 таблетки ибупрофен, отделно спазмалгон, но-шпа.... Детето не ходи на училище дори. Само лежи и спи.

Чувствам се ужасно, че съм безсилна да й помогна!

# 11
  • Мнения: 1 858
Здравейте, с Хашимото съм и много болезнен цикъл. Всеки месец от години наред Аулин, по една таблетка ми е достатъчна обикновено защото действа около 8-10 часа, после при мен болките стават търпими. Може да пробвате и кетонал. Спазмолитици, поне при мен не действат.

Общи условия

Активация на акаунт