Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 30

  • 36 134
  • 787
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 9 754
Щом ти искат +ДДС, ти си поискай фактура за комисионната, да видиш как ще реагират. Smirk

# 766
  • София
  • Мнения: 2 917
Щом ти искат +ДДС, ти си поискай фактура за комисионната, да видиш как ще реагират. Smirk

И аз мислех да напиша същото Simple Smile Бива и наглост, и простотия, но при тези направо бие звънеца Joy

# 767
  • Мнения: 1 259
Не съм проверила фирмата дали изобщо е рег.в ТР, камо ли по ДДС.  Съмнявам се - нова брокерска фирма да е. Нека свършат работа, пък ще видим.

# 768
  • Мнения: 9 754
Не е нужно да проверяваш - като тръгнеш да искаш фактура/фискален бон и реакцията на брокерите дава отговор на въпроса как са с регистрацията.

Това, че са нова фирма, няма никакво значение, въпросът е да не смятат, че клиентите са тъпи дойни крави.
Дано да свършат работа!

# 769
  • Бургас
  • Мнения: 5 978
Няма как да съществува фирма без регистрация в ТР.

# 770
  • Мнения: 2 184
Аз ще подстрекая към самостоятелно търсене на квартиранти.

# 771
  • София
  • Мнения: 283
Аз ще подстрекая към самостоятелно търсене на квартиранти.
Иска много нерви, но понякога се отплащат. Казвам понякога - защото ако таксата на брокера е половин наем, както е цитирано по-горе, може би няма смисъл от самостоятелното търсене на квартиранти.

# 772
  • София
  • Мнения: 16 174
Ние отдадохме без брокер: 1) по-скъпо; 2) по-бързо, само за една седмица; и 3) по-изгодно (не сме платили ½ наем под формата на комисионна). Реално този, който нае, дойде сам, без брокер да го води.

Понеже ни беше за сефте, какво научихме:
1. Идват на проучване брокери "под прикритието" на търсещи кандидат-наематели.
2. Никога не давай личния си телефон, най-добре да се купи предплатена карта, само за целта.

# 773
  • София
  • Мнения: 283
Скрит текст:
Ние отдадохме без брокер: 1) по-скъпо; 2) по-бързо, само за една седмица; и 3) по-изгодно (не сме платили ½ наем под формата на комисионна). Реално този, който нае, дойде сам, без брокер да го води.

Понеже ни беше за сефте, какво научихме:
1. Идват на проучване брокери "под прикритието" на търсещи кандидат-наематели.
Скрит текст:
2. Никога не давай личния си телефон, най-добре да се купи предплатена карта, само за целта.

Това и на мен ми се е случвало, извинението е - ами, той клиента отказа в последният момент, но аз реших да дойда, защото все пак съм в района. И се почва - може ли да снимам, търсите ли си брокер, ще ви доведа клиенти и т.н.

# 774
  • София
  • Мнения: 16 174
А, на нас ни играха театър: единият е брокер, другият е уж потенциален клиент. В рубриката "Куриози": един такъв уж кандидат-наемател отваряше и оглеждаше кухненските шкафове. Още ми е мистерия какво точно търсеше.

# 775
  • София
  • Мнения: 283
Абе, и те душа носят, и те трябва да ядат. Но просто ми идва малко в повече понякога, и ги почвам вербално Simple Smile Последно пусках обява в имот бг преди 2 години - скоро пак ми звъняха да ме питат дали апартамента не се отдава под наем, имали го в някаква тяхна си база и проверявали. Разговора не му хареса на брокера Simple Smile

# 776
  • София
  • Мнения: 16 174
A мен си ме "проверяваха" по няколко пъти в месеца и преди да се пробваме да отдаваме сами. Този път обаче като ми "плъзна " телефонния номер взех да питам откъде го имат като споменавам  GDPR.

# 777
  • Мнения: 1 259
Там е работата, че те са с хиляди имена на агенции, не е ясно съществуват ли изобщо. Още помня една Барбара от агенция Армани или нещо подобно Grinning
Та се надявах като се обадя на 1, само с него да комуникирам. Е, да, ама не - той колегата щял да дойде с клиенти ала-бала. Честно, хич не ми се занимава с цирка. Те и наемателите не правят ситуацията по-лека, като все не са вкъщи, когато брокерът може да уреди потенциални кандидат-наематели. А аз искам да се съобразя с тях все пак. Който много се съобразява, накрая е прецакан.
Засега ще дам карт бланш на този 1 брокер, ако не се справи, ще ида за 2-3 дена в апартамента като се изнесат тези, за да съм на разположение и да не се разкарвам за псевдо огледи и това е.

# 778
  • София
  • Мнения: 2 375
Аз вече споделих как наскоро отдадохме за пръв път без брокер през една от ФБ групите. Стана бързо и лесно. Засега съм доволна от новата наемателка. Купих рафтчета, тип библиотечки, за които тя повдигна въпроса, но аз отдавна си знаех, че искам да сложа. Докато се наканя да пратя майстор, сама с един приятел се организира и ги сложи. Накупи си декоративни възглавнички, щипки за пердета и т.н. в тон с обзавеждането и ми праща снимки да ми покаже как си е наредила.
Обаче имотът е в средния сегмент.
Предполагам за висок клас имот едва ли ще стане през ФБ група.

Сега имам друго чудене. Искам да вдигна наема на един наемателите. Чудя се дали да му кажа от 01.08. или да изчакам да е от 01.09., защото септември започва сезонът и по-лесно и бързо ще намеря нов наемател, ако този се откаже. Като цяло не искам да се отказва. Често пътува, не прави купони, а съдейки по сметките му за ток и не готви и не амортизира печка, миялна... Вечната дилема... Хем е на подпазарен наем, хем е читав и не ми се занимава с освежаване и/или търсене на друг.

# 779
  • Мнения: 2 041
Илит, и аз имам едно студио в Ст. град на много подпазарен наем. Чисто 420 лв.
Първи наематели в нов блок, довършвах по поръчка, хубави настилки и баня.
Вече са 4 години. Сами си плащат входна такса, сметки, пазят. Знам, че мога да вземам повече, но не ми се занимава.

Общи условия

Активация на акаунт