Нашите орхидеи – тема 41

  • 32 391
  • 741
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 3 846
mariat, идеални корени! Не виждам нищо за чистене или премахване. Ако не сте махали гнили части и по корите няма бели точки - по-добре оставете част от стария субстрат. В него е създаден микроклимат, който е подходящ за фалчето. Сложете в транспортна саксия растението /като тази, която махнахте, но прозрачна/. Купете си чисти кори, а не някаква смес. Чисти кори има във всеки Лидл. Пише субстрат за орхидеи или нещо такова. Растението може да стои по корени неограничено време - това е естественото му състояние, така че няма нужда да бързате.

# 481
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 912
Дезинфектант - кислородна вода 3%. Другото, което може да се ползва са фунгициди. Имена не споменавам, защото не знам в България какво се предлага. Това могат да кажат момичетата, които са там и са наясно кое се ползва.

# 482
  • Мнения: 39 040
mariat, идеални корени!
А тези пожълтели корени? Орхидейката нещо не е ок. Миналата седмица подмених корите. Купих точно от Лидл. Днес пак видях, че листата са си все една идея клюмнали, дори отрязах цветоносите с идеята силата да отиде в растението. Жертвах ги.

# 483
  • Мнения: 7 916
Корените, които са вътре в корите са бледи... Твоите изглеждат прекрасно. И листата няма как да се "налеят" изведнъж, а даже може тези никога да не станат плътни и твърди... ще си изкарва нови. Аз с тази орхидея проблем не виждам Thinking
Всяка седмица "ръчкане" не е най-добрата идея.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 17:29 от peneva_a

# 484
  • Мнения: 39 040
О, това не го знаех за листата. Значи ще си чакам да се възстанови. Благодаря.

# 485
  • Мнения: 4 368


































Таз годишния ми цъфтеж 🏵️

# 486
  • Мнения: 243
Привет 🙂 споделям новата придобивка на Liodoro, от сайта Враца. Изглежда много добре.
Заредили са и с Ванди, на 56лв. Една пътува вече към мен 😇


# 487
  • Мнения: 6 213
Днес видях в фб че орхидеи.бг затваря магазина тотално..

# 488
  • София
  • Мнения: 3 846
Да. Продават всичко. Самият бизнес не знам дали някой го е купил.

# 489
  • Мнения: 13 664
Да. Продават всичко. Самият бизнес не знам дали някой го е купил.

Според мен отдавна е продаден. Даже се чудя защо толкова време все още продаваха орхидеи..

# 490
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Все забравям да си покажа кенгуровото цвете (анигозантос). Не е орхидея, но пак се гледа в кори, та ми е в същия отбор. Не вярвах, че ще го опазя като четях отзиви, но взе, че оцеля през зимата и дори не спира да цъфти:

п.п. табуретките са на котките, не им придиряйте Laughing

# 491
  • Мнения: 6 386
Много е красиво и интересно!
Мен орхидеите ме научиха да се справям с антуриумите. Пресаждам в кори, поливам и торя както булбестите и се развиват чудесно, цъфтят много.
Преди това убих няколко, но кой да знае/прочете, че и те били епифити.

# 492
  • Мнения: 2 723
Impala, как ториш булбестите? На моите още не съм слагала нищо, а вече имат нови издънки. Паяка го пресадих в кори и има две нови бебета, но булбите му, 3 на брой все са си сбръчкани, това нормално ли е?

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 18:59 от Sysly

# 493
  • Мнения: 6 386
Накратко казано, торя на всяко трето поливане. Ако има някакво развитие, с тор за растеж, ако цъфтят - за цъфтеж.

А сега надълго, защото в никакъв случай не мога да съм пример за отглеждането на камбрии Simple Smile
Имам Colmanara Masai Red, Miltassia (Bratonia) Shelob 'Tolkien' (разделена с времето на три) и Brassada Mivada (също разделена на три). Колманарата и една от брасадите са в кори, останалите - в сфагнум.
Поливам на 2-3-4 седмици в зависимост от сезона и времето, което имам.
Случва се да имат набръчкани булби, листа на хармоника, цветоноси за освобождаване, но като цяло се развиват добре и цъфтят редовно. Това обаче след доста време адаптация и развитие до здрави растения с достатъчно булби и толеранс към евентуални мои грешки.

Щом старите булби на твоя "паяк" си стоят набръчкани въпреки поливането, то корените им не си вършат работата добре. По-важни са новите растежи. Скоро ще започнат да пускат корени и да оформят, "пълнят" булби. Аз бих им помогнала с периодично опръскване. А защо не и с доста разреден тор за растеж.

# 494
  • Мнения: 243
Привет 🙂 включвам с малко офисни цъфтежи 🌸













Вандата от Враца се оказа някакъв гигант 😍
Много красива: огромни цветове, корените изглеждат здрави и много, растението и то.
Сега остава да реша какъв тип отглеждане да приложа 🤔 В почва, висяща или в кашпа 🤔Приемам съвети за подходящо отглеждане на такъв гигант, пък и въобще за Вандата 🤗







Новата мини придобивка Phalaenopsis Yara 🥰



И аз имам доста бублести, които не съм сигурна, че отглеждам правилно. Ще наснимам и ще питам ☺️

Общи условия

Активация на акаунт