Салата

  • 15 073
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 883
Предлагам ви една салата, която може да се прави през всеки сезон и е много вкусна. Вчера я направих по следния начин: сварих 1 кг. картофи и ги настъргах на ренде в продълговат съд, отгоре сложих натрошено сирене, после майонеза, настръгана прясна краставица, пак майонеза, сирене и отгоре картофи. Салатата завършва с настърган кашкавал и нарязан на ситно магданоз. По желание може да се сложи и копър. Пробвайте, няма да съжалявате:)!

# 1
# 2
  • Мнения: 883
Цитат на: Sea Father
A rakiqta kakvo koli4estvo e? Mr. Green

Колкото поеме;)

# 3
Звучи страхотно newsm10  още довечера ще я пробвам.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 638
Тази рецепта много ми напомня на една руска салата(наистина руска, а не като тази, на която ние казваме руска) която се казваше Салата под шубъй. С риба е. Много е вкусна. Ако някой се интересува ще му я напиша, но не я знам на изуст, а сега съм на работа Neutral Face

# 5
  • Мнения: 1 277
Цитат на: gato
Тази рецепта много ми напомня на една руска салата(наистина руска, а не като тази, на която ние казваме руска) която се казваше Салата под шубъй. С риба е. Много е вкусна. Ако някой се интересува ще му я напиша, но не я знам на изуст, а сега съм на работа Neutral Face


Аз се интересувам  Simple Smile. Благодаря предварително.

# 6
  • Мнения: 180
Цитат на: gato
Тази рецепта много ми напомня на една руска салата(наистина руска, а не като тази, на която ние казваме руска) която се казваше Салата под шубъй. С риба е. Много е вкусна. Ако някой се интересува ще му я напиша, но не я знам на изуст, а сега съм на работа Neutral Face


и аз също Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 1 638
Ау, аз пак съм на работа и я нямам в себе си Embarassed Довечера ще ви я напиша!Обещавам!

# 8
  • Мнения: 180
Ето от мен една хубава салата, която научих от Иван Звездев Simple Smile

Салата “Санта Фе” (Иван Звездев)
Продукти:
1 салата / маруля
200 – 250 гр. домати / чери домати
1 краставица
200 гр. царевица
2 моркова
2 червени чушки
За дресинга:
4-5 суп. л. майонеза
4-5 суп. л. сметана
1 суп . л. горчица
1 суп. л. кетчуп
2-3 клонки копър
1 кисела краставичка
сол (малко)
Приготвяне:
Заливаме салатките с вода в купа за няколко минутки да се измият хубаво. Нарязваме доматите на ситно или ползваме чери домати. Настъргваме морковите на ситно ренде. Нарязваме салатките на финни ивички. Чушките нарязваме на ивички от късата страна. Краставицата нарязваме на колелца. В прозрачна купа за салата нареждаме първо марулите, после доматите, чушките, царевицата, краставицата и морковите.
Дресинга: Нарязваме копъра и краставичката на много ситно и след това смесваме всички съставки.
Поливаме салатата с част от дресинга и оставяме в хладилника да се охлади. После като сервираме всеки си слага от останалия дресинг.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 638
Цитат
200 – 250 гр. домати / чери домати


Какви са тези чери домати. Аз пак нещо не съм в час Embarassed

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: gato
Цитат
200 – 250 гр. домати / чери домати


Какви са тези чери домати. Аз пак нещо не съм в час Embarassed


Чери доматите преставляват много малки домати, примерно размера на едно голямо зърно грозде, имат интересен, леко сладникав вкус, но са доста скъпички (една шепа е към 3 кинта)  Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 1 638
Хъх! Интересно. Къде се продават?Никога досега не съм виждала Neutral Face

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
gato, може ли да те помоля да постнеш салатката тук, защото и аз проявявам интерес Wink
И да питам предварително въпросната салата може ли да се прави с риба Тон, че аз друга риба недолюбвам Confused:

# 13
Цитат на: gato
..Какви са тези чери домати. Аз пак нещо не съм в час Embarassed


Това представляват. Обаче за в къде ги има не мога да помогна Embarassed  - тук ги продават навсякъде

# 14
  • София
  • Мнения: 7 242
Моята редовна салатка е много лесна и вкусна - голяма консерва царевица + консерва риба тон. Евентуално добавям заехтин /или олио/ и сол и това е всичко...

# 15
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ще ви напиша и мойта рибена салата!

2 бр топло пушена скумрия
половин или една майонеза (според вкуса)
1 стрък пресен чесън
2 стръка пресен лук (или една по- малка глава стар)
1 лимон
сол, черен пипер
много копър и магданоз (примерно по половин китка)

Пушената скумрия се обезкостява и се нарязва на ситно. Чесъна, лука и зеленилките- също на ситно. Изтисква се лимона отгоре, ръсят се поправките, слага се майонезата и се бърка.

Отгоре се украсява с черни маслини, а аз понякога нарязвам и в самата салата такива.
Скоро експериментирах да добавя и две супени лъжици бяло вино в соса и стана мммммммммммммммммммммм!

 Wine Glass  1dating

# 16
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Цитат на: belalim
Предлагам ви една салата, която може да се прави през всеки сезон и е много вкусна. Вчера я направих по следния начин: сварих 1 кг. картофи и ги настъргах на ренде в продълговат съд, отгоре сложих натрошено сирене, после майонеза, настръгана прясна краставица, пак майонеза, сирене и отгоре картофи. Салатата завършва с настърган кашкавал и нарязан на ситно магданоз. По желание може да се сложи и копър. Пробвайте, няма да съжалявате:)!


Тази салата я зная като френска и е много хубава. Благодаря за напомнянето! Страхотна е! Heart Eyes

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Цитат на: belalim
Предлагам ви една салата, която може да се прави през всеки сезон и е много вкусна. Вчера я направих по следния начин: сварих 1 кг. картофи и ги настъргах на ренде в продълговат съд, отгоре сложих натрошено сирене, после майонеза, настръгана прясна краставица, пак майонеза, сирене и отгоре картофи. Салатата завършва с настърган кашкавал и нарязан на ситно магданоз. По желание може да се сложи и копър. Пробвайте, няма да съжалявате:)!

Аз правя подобна салата, патента е мой Wink

Настъргват се 2 големи картофа
2 кисели краставички на кубчета
1-2 сварени яйца на кубчета или настъргани
1/2 глава чесън - пресован
Всичко това го обърквам с кисело мляко /няколко лъжици, колкото поеме/, става по лека салата, може да се сложи и 1-2 с.л. мойонеза.
Овкусявя се със сол, черен пипер и олио/много малко/.
Понякога слагам натрошено сирене и/или царевица.

Салата по скоро е зимна, заради кис.краставички.
Има един много приятен вкус от чесъна и яйцето.

# 18
  • Мнения: 3 926
Цитат на: gato
Хъх! Интересно. Къде се продават?Никога досега не съм виждала Neutral Face

Ако си в София - има ги по големите пазари, а със сигурност ще ги има на пазара на Ситняково. Там зад Румънското посолство. Там има и череши, доколкото разбрах от мъжа ми по 50 лв. килото Grinning

# 19
  • Мнения: 883
Салатата, която ви предложих ми я показа зълва ми, не знаех как се казва, пък и няма значение- нали е вкусна:), давайте рецепти за салати с риба, не се стискайте;), колкото повече, толкова повече!

# 20
  • Мнения: 180
Цитат на: Assinka
Цитат на: gato
Хъх! Интересно. Къде се продават?Никога досега не съм виждала Neutral Face

Ако си в София - има ги по големите пазари, а със сигурност ще ги има на пазара на Ситняково. Там зад Румънското посолство. Там има и череши, доколкото разбрах от мъжа ми по 50 лв. килото Grinning



Аз не си направих труда да тарся чери домати. С обикновените си стана супер Wink

# 21
  • Мнения: 1 277
Цитат на: Milenika
Аз правя подобна салата, патента е мой Wink

Настъргват се 2 големи картофа
2 кисели краставички на кубчета
1-2 сварени яйца на кубчета или настъргани
1/2 глава чесън - пресован
Всичко това го обърквам с кисело мляко /няколко лъжици, колкото поеме/, става по лека салата, може да се сложи и 1-2 с.л. мойонеза.
Овкусявя се със сол, черен пипер и олио/много малко/.
Понякога слагам натрошено сирене и/или царевица.

Салата по скоро е зимна, заради кис.краставички.
Има един много приятен вкус от чесъна и яйцето.


Тази вечер направих тази салатка. Много е вкусна! Миленика,  благодарности и от мъжа ми.

# 22
  • Мнения: 1 771
Чери домати се продават в "Била" и във "Фантастико". И на двете места съм ги виждала.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 638
Мммммм, вкусно! Аз съм хубостника, дето опатка половината салатка, гозбица и торта вкусна, на съпругата чевръста!А вечерята бе изненада за годишнината ни от наш'та сватба. Ние сме си шампиони - на годинки две и половина откак спря тока в залата на кмета, там, дето разни хора мятат си букета;) Ама стига съм говорил, аз нали съм отговорен, трябва да напиша тука рецептата на мойта тъща. И нека никой не се чуди, щом я вкуси ще се поопули ама току виж и той си заобичал тъщата и прочие - ето я рецептата:
Салата руска с риба наша наречена накратко "Под шубой"
Продукти:
1 пушена скумрия (младите майки - не я гледайте в очите, причинява и главоболие;)а за Валерия специално уточняваме веднага - с риба тон не сме опитвали но да се експериментира - може;)
1 лимон;
5-6 сварени картофа;
2-3 по - големи моркова;
1 яйце;
1 майонеза;
1 глава воден лук;
1/2 компотен буркан мариновано червено цвекло или 1/2 глава сварено прясно;
черен пипер.

Приготвяне (страшното започва;)

Рибата се нарязва на малки парченца и се обърква със ситно нарязания лук. Отгоре се залива със сока от лимона. Върху тази смес сложена на дъното на прозрачна купа се настъргват последователно на пластове картофи, на ситно ренде моркови, отново картофи, цвекло и отново картофи. Залива се отгоре с майонезата и върху нея на ситно ренде се настъргва за украса вареното яйце поръсено с черния пипер. Може да се добавят зелени подправки или маслини за доукрасяване.
Сервира се като се загребва от всички пластове, за да изглежда подобно на палачинкова торта.

консумира се умерено и продължително в приятна компания с бяло вино, предварително охладено и подготвено според етикета.
 Приготвено от съпругата на оня дето писа Wink newsm51

# 24
Ами сега и аз се регистрирах Wink та вече участваме съвсем семейно Wink)

# 25
  • Мнения: 1 216
Хайде и аз да предложа една съвсем лесна за изпълнение, но много вкусна салата, която аз наричам
салата ''Свежест''.
Необходими са: сварени пресни картофи,  прясна краставица, кромид лук, салата Айсберг и сирене (по желание).
Продуктите се нарязват и смесват в голяма купа, дресингът е стандартен: сол, оцет и зехтин.
По желание отгоре се настъргва сирене.

Аз предпочитам тази салатка без сирене и картофите да са топли, а краставицата студена и хрупкава.

# 26
  • София
  • Мнения: 10 309
Ето ви и любимата ми рибна салата. Става страхотна Simple Smile вече съм я давала, така че директно копирам от предишната тема
Цитат на: nad_tab
Най-сетне и аз да се включа с любимата на всичките ми приятели салата с риба и ябълки... любопитното е, че не се намери и един човек който след като я опита да не я хареса и ме карат да я правя всеки път като се събираме!
Продукти:
8твърдо сварени яйца (аз ги варя 10-15мин)
2кутии скумрия в растително олио или 2 малки топло пушени(ако искате вкуса на рибата да се усеща по силно)
1средна до голяма глава лук(голяма ако обичате повече лук!)
2 сочни средно големи (аз предбочитам от зелено-жълтите) ябълки
1/2 до пакетче(125гр) масло
1 и 1/2 кутийка(250гр) майонеза

Яйцата се разделят на белтъци и жълтъци, лука се нарязва на много дребно, ябълките се обелват и почистват а маслото се оставя  предварително в камерата за да може да се рендосва.

Избирате си стъклена купа, за да изглежда салатата по-красива и почвате да редите:
започвате да редите на слоеве 1/4 от белтъците(рендосани на най-едрото ренде), накъсвате на дребно1/4 от рибата, поръсвате  1/4 от нарязания лук, рендосвате малко масло и 1/4 от ябълките и леко подравнявате с ръка да стане плоско и замазвате с майонеза. Повтаряте реденето още 3 пъти и отгоре рендосвате на най-дребното ренде жълтъците. Оставяте да престои на стайна температура 1ч. и след това една нощ в хладилника.Моя съвет, за да не стане безсолно да посоляватв леко редовете с белтъците и жълтъчния горен слой!
Салатата може да се яде и така, но аз я предпочитам на препечена филийка или просто на франзелка.... божествено е...

# 27
Цитат на: Melpomena
Цитат на: Milenika
Аз правя подобна салата, патента е мой Wink

Настъргват се 2 големи картофа
2 кисели краставички на кубчета
1-2 сварени яйца на кубчета или настъргани
1/2 глава чесън - пресован
Всичко това го обърквам с кисело мляко /няколко лъжици, колкото поеме/, става по лека салата, може да се сложи и 1-2 с.л. мойонеза.
Овкусявя се със сол, черен пипер и олио/много малко/.
Понякога слагам натрошено сирене и/или царевица.

Салата по скоро е зимна, заради кис.краставички.
Има един много приятен вкус от чесъна и яйцето.


Тази вечер направих тази салатка. Много е вкусна! Миленика,  благодарности и от мъжа ми.

Моля Wink  Радвам се,че Ви е харесала.
А и е лека салата.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Опс....аз бях Flutter

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Салатата на belalim приготвих с кисело мляко, вместо майонеза, щото да бъде по-лека и здравословна... Embarassed  После поканих любимия да му налея и малко концентрат и имах нещастието да споделя съставките на салатата му. Преди това хапна малко, побутва примесите, пита кое, какво е.. Абе, марсианец. То да не е пържоли с пражен картоф или пък шкембе-чорба, та да знае какво яде... Е, като казах, че има картофи със сирене и мляко.. Лелей.. Получи сърцеудар!  Sick  Толкова беше обиден, че съм му поднесла нещо, което не ядял и мразел в комбинация.. Умрях от смях, какви гримаси правеше и колко отвратен беше. Имам да ям сега, поне 1,5 кг салата. Диетична ми изглежда. Може да се гарнира със сварено яйце.
И така, явно с възрастта човеците стават по-твърдоглави и старомодни или закостенели, незнам. Не ще! Пък толкоз ми харесва тази салата, че се сетих за един друг сюрприз, коъто не помня дали съм споделяла с Вас. Може и да съм, но ще го напиша.

Смесвам 1 майонеза с 2-3 с.л. кисело мляко, няколко наситнени, сварени яйца, няколко стръка праз-също много ситно накълцан (в купата на пасатора), малко горчица, съвсем малко. И ситно нарязан копър. Всички съставки слагам на око и нагаждам на вкус, докато приготвям.
Ама вкусно е!
Май съм я писала тая рецепта. Thinking

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
gato,  благодаря за рецептата Wink
В най-скоро време мисля да я пробвам, само искам да питам това червено цвекло мога ли да го заменя с някаква ряпа, че по принцип не го понасям Confused:  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 493
alma,
това за възраста ми е адски познато мила. Аз вече не му казвам какво има в ястието и гледай как всичко яде и харесва.
Имаме едни познати на които мъжът не яде домашна кокошка. Аз толкова си играх да я панирам и не казах,че е домашна и знаеш мила как си изяди всичко човечеца  Sunglasses

# 32
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Бъни, пък моя любим, ако има представа, колко пъти съм му пробутвала таратор без чесън...  Twisted Evil  Пита дали има чесънче: "Ами сложих, да" Flutter . И яде, доволен. Не можело таратор без чесън, на нищо не приличало. Ами яде го. Как да стискам чесън, пък после да ходи насам-натам да мирише на хората, чеснов. Ще го дресирам аз.  Crazy
Хареса ми салатата на nad_tab и ще му я направя, пък ще спестя обяснения, има ли наистина ябълки вътре или просто майонезката е подсладена. Outta Joint

# 33
  • Мнения: 163
САЛАТА със СИНЬО СИРЕНЕ /преработка от Иван Звездев/


грах
царевица
печен пипер /нарязан ха ситно/
броколи и/или карфиол
или каквато и да е друга комбинация от зеленчуци

дресинг
100 гр. намачкано синьо сирене
200 гр. заквасена сметана Данон /заради това че е гъста/
50-60 гр. майонеза
2-3 суп.лъжици кисело мляко
1 счукана скилидка чесън
1 ч.л сос Уочестър
2 суп.лъжици лимонов сок
сол
черен пипер

Аз лично ползвам някой от многобройните варианти на замразени зеленчуци и добавям само печения пипер, защото дава един леко опушен ефект на салатата. Та бланширам зеленчуците и след като изстинат добавям дресинга. Салатката обича студенко и затова я съхранявам в хладилника до сервиране.
Салатката иска много ракия и/или водка за компания когато я сервирате.

# 34
От мен една салата с миди Simple Smile

1.маруля 2-3 бр. зависи от големината
2.миди 300-400гр.
3.зелен лук около 4 стръка
4.моркови 3бр. средно големи настъргани на ситно
5.чесън на вкус (аз слагам 5-6 скилидки)не пресован ,а ситно нарязан
6.малко черен пипер
7.зехтин (може и олио)
8.лимон 1бр но големичък да е

Марулята се нарязва възможно най ситно след което се слагат другите продукти ,като се овкусява със сол зехтин и лимон.

Дано да ви хареса на нас ни е любимата за ракийка Laughing

# 35
Цитат на: belalim
Предлагам ви една салата, която може да се прави през всеки сезон и е много вкусна. Вчера я направих по следния начин: сварих 1 кг. картофи и ги настъргах на ренде в продълговат съд, отгоре сложих натрошено сирене, после майонеза, настръгана прясна краставица, пак майонеза, сирене и отгоре картофи. Салатата завършва с настърган кашкавал и нарязан на ситно магданоз. По желание може да се сложи и копър. Пробвайте, няма да съжалявате:)!

Е те с това чудо снощи омаях мъжо. МНОООГО му хареса, и на мене също. Само дето пресполовихме запасите от ракия Confused  Laughing  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт