Малко трудна тема....за болестта рак и борбата с него - тема №6

  • 192 232
  • 3 404
  •   6
Отговори
# 495
  • Мнения: 4 787
То си пише, че или е GS-5245, или плацебо.
Може е и болницата да не знае, а само главните изследователи, по баркода на шишето. С две думи - няма как да стане ясно.

Иначе това е съвсем ново лекарство, с доста обещаващи резултати от Фаза I и Фаза II. В момента тече Фаза III, дори не знаех, че има достъп и в България. Съставката се нарича обелдесивир и работи по сходен начин като ремдесивир. Разликата е, че се приема под формата на хапчета, а не се влива венозно.

Тоест, НЕ е Паксловид, както предполагах.

# 496
  • Мнения: 846
Момичета, днес записах майка ми на комисия за утре.
Стискайте ни палци! Аз ще бъда плътно до нея! По препоръка на Моли от темата за гърдата ще посетим и Вълкан Иванов.
Утре ще е важен ден....

# 497
  • Мнения: 43
Здравейте,
неудобно ми е заради лаишкия въпрос, но ако може някой знаещ да каже тези резултати показват ли неутропения



Пълна кръвна картина / CBC                     
     Левкоцити/ WBC                   L    3.4       G/L    3.5 - 10.5   
     Гранулоцити-бр./ GRAN   L    1.2       G/L    2.0-7.8   
     Гранулоцити-%/ GRAN%   L    34.8       %    44 - 78   
     Лимфоцити-%/ LYM%           H    55       %    18 - 48.30   
     Лимфоцити -бр./ LYM                   1.9       G/L    0.63 - 5.07   
     MID бр.                                       0.3       G/L    0.0-1.8   
     MID%   H                                           10.2       %    < 10%   
     Еритроцити/ RBC                      4.59       T/L    4.20 - 6.20   
     Хемоглобин/ HGB                      134       g/L    130 - 180   
     Хематокрит/ HCT                      0.39       L/L    0.37 - 0.55   
     Ср. обем на еритроцитите/ MCV       85.8       fl    82 - 98   
     Ср. Hgb. съдърж. в ер./ MCH               29.3       pg    26.5-32.0   
     Ср. конц. на Hgb. в еритр./ MCHC       342       g/L    295-360   
     Девиация на ер. разпред./ RDW   H    15.6       %    11,5-14,5   
     Тромбоцити/ PLT                                   L    90       G/L    130 - 440   
     Ср. обем на тромбоцитите/ MPV       9.8       fL    6,5 - 11,5   
     Девиация на тромбоцитно разпределение/ PDW       21.3       fL    15.5-30.5   
     Тромбокрит/ PCT                                       0.0800       L/L    0.0015-0.45   
Биохимия
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
ГГТ/GGT                                                   H    135.78       U/l    5 - 50   
Желязо/Iron       13.6       umol/l    М 10.0-28.0 Ж .(F.) 6.0-26.0   
Туморни маркери
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
CEA   H    178.51       ng/ml    непушачи < 5,0 / пушачи < 10,0   
Имунология
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
C-реактивен протеин/CRP   H    27.46       mg/l    до 5 mg/l   
Забележка :

# 498
# 499
  • Мнения: 43
Мъжът мие на вливки с фолфири+авастин  в момента,  в болницата не мислят, че има проблем. Не знам с какви аргументи да поискам някакво лечение - много са докачливи.
Чела съм в темата, че се прилага Неуласта, но не знам такъв ли е случаят.
Мъжът ми изпитва слабост, замайване - най лошото е че обикновено кръвните изследвания в болницата драстично се разминават с тези в други лаборатории. Затова направихме тези в Рамус преди вливката.
Дадохме ги, но не им обърнаха внимание.

# 500
  • София
  • Мнения: 1 714
В коя болница сте? Разлика в резултатите винаги има, лично съм сравнявала от 3 лаборатории в един ден! Но чак драстични - не.

# 501
  • Мнения: 846
Какво е хормон-рецептор- положителен тумор? Това ли е ХЕР?

# 502
  • Мнения: 43
Magia,
в Софиамед сме. Тромбоцитите там ги преброиха 166, след 2 дни в Токуда - 85. това ми се вижда дори опасно

# 503
  • София
  • Мнения: 1 714
А освен разлика в дните, има ли други фактори? Например едното изследване да е правено преди терапия, другото след? Нека и по-компетентните в темата да кажат. Аз правих сравнение с кръвните изследвания на баща ми преди и след ХТ през няколко дни в различни лаборатории, имаше разлики, естествено, но не драстични.

# 504
  • Мнения: 4 787
По-важното от едно изследване на даден показател (освен ако не е критично нисък/висок) е как същият се движи във времето. Тези неутрофили как се движат? Имате ли предишни изследвания, с които да сравните?

В идеалния вариант следва изследванията да са правени еднакъв брой дни преди/след вливане. Иначе пак може да има някакви циклични отклонения.

Зарзио/Неуласта/Лонкуекс не се изписват рутинно при Фолфири и бевацизумаб, защото рискът от фебрилна неутропения е нисък (около 5%). При други режими рискът е висок и са си част от лечението. В случая не знам дали движението на неутрофилите предлага употребата им - това е нещо, което онколог трябва да прецени.

Има ли вариант да дръпнете доктор от лекуващия екип настрана (напр. ако минава по време на вливане) и да споделите това притеснение? Не започвайте с “искам Неуласта”, ами с “извинете, притесняват ме тези и тези отклонения в кръвната картина. Има ли необходимост/може ли да се направи нещо?”. Ако трябва гранулоцитно-стимулиращ фактор, това ще им “светне лампата”. Simple Smile

# 505
  • Мнения: 43
Когато преброиха 166 тромбоцитите беше преди вливка по симптоматична пътека - витамини и кортикостероиди. 2 дни след нея в Токуда бяха 85. Оттогава и левкоцитите и гранулоцитите се сринаха,. Той е на преднизолон заради пулмонит.

# 506
  • Пловдив
  • Мнения: 2 090
Какво е хормон-рецептор- положителен тумор? Това ли е ХЕР?
Не е това HER2
"Хормонални" рецептори са тези за хормони - в сл.  естроген и прогестерон . И двата са положителни . Още в началото ви написах да уточните с образни изследвания какви са тези "кисти" в  наличния ячник.
Защото РМЖ-то на майка ви е силно хормоно-зависимо.
HER2 е генетична мутация в гена за епидермалния ратежен фактор - Oт Erbb фамилия - като EGFR,HER2,HER4.
FISH/CISH направихте ли за уточновяване на HER2 статуса,при 3-тата ревизия? HER2 (и въобще туморите с мутации от  Erbb фамилията са изключително агресивни и метастазират бързо и рано,вкл. и ЦНС) ,въпреки ниската профилиративна способност (оцявана с Ki-67 при РМЖ (и не само)).
Ако няма мутация,свръхекспресия ,най-вероятно ще и назначат само хормонална терапия.


verilana
Неутрофилите се увеличават (в серум) от кортикостероиди. Леко нелогични са тези резултати ,да са паднали след преднизол/он ,дексаметазон и т.н.
Друга причина има . Пуснете излседване на B12 и фолиева киселина. Ако са ниски Растежния стимулиращи факктор препарати няма да помогнат(Неуласта,Зарзио),трябва и "материал" от който да "произведа" тея бели кръвни клетки. Сложно е с ГИТ туморите ,защото само с подходяща диета няма да може да си ги достави,а и добавките не може да усвоява добре,може да се наложи венозно B12. Някакъв  инхибитор на протонната помпа взима ли? Или директен антиацид?
В момента са  му под критичния минимум и някоя тревиална бактериална инфекция ,буквално може да го убие.Та не е лошо и да коментирате прилагане на широкоспектърен антибиотик -венозно.
 

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 22:47 от whitefang

# 507
  • Мнения: 43
Whitefang,
мъжът ми взима от години ноацид, а той е инхибитор на протонната помпа.
Възможно ли е от това да са сегашните проблеми с кръвната картина.
Но ниските неутрофили са отскоро.
Hope 4C спомена да погледна предишни изследвания и се оказа, че преди 3 седмици, пак в Токуда левкоцити и гранулоцити са били на горна граница. Аз тогава гледах само тромбоцитите, защото не можехме да ги вдигнем.
Преди 6 седмици са били долу-горе в норма.
Благодаря ви ! Ще гледам да поговоря насаме с някой от онколозите.

# 508
  • Мнения: 4 787
Надали е от Ноацид, при все че го пие от години.
По-вероятният виновник е 5-FU, който е част от ФОЛФИРИ и е миелосупресивен. Всъщност това е често срещан страничен ефект. Неутропенията достига пик между 9ти и 14ти ден, а тромбоцитопенията - между 7ми и 17ти ден. Обикновено и двете се пооправят около 10 дни след това.

В по-тежки случаи на миелосупресия, може да се наложи употреба на гранулоцитно-стимулиращ фактор, промяна в графика на вливките или премахването на 5-FU (дългата инфузия с еластомерна помпа).

# 509
  • Мнения: 846
Минахме комисия. Меко казано съм разочарована.
Влязохме в залата, доктора цитира няколко изречения от епикризата и ни прати навън. След две минути вече беше готов протокола- праща ни за лимфна дисекция.
Представихме им документ от Факирова и  Калчев, които правят корекция на първоначалната диагноза от епикризата, която ни дадоха след операцията.
Но никой не си направи и труда да вземе резултатите под влияние! Сега в имунотипа на карциноми е посочен  HER2/2+/, а това се отхвърли от водещи патолози....но явно за тях това е незначително.
Въпроси, не ни беше разрешено да зададем, отпратиха ни навън. Доктора продиктува първоначалната диагноза - Умерено-диференциран дуктален карцином, без дори да си направи труда да разлисти другите документи. Защото заключението от Факирова и Калчев е съвсем различно, те определят карциноми като ИНВАЗИВЕН МАМАРЕН ТУБУЛАРЕН ВАРИАНТ.
Явно много я обичат тази здравна каса и имат предварително начертан път, за да се облагодетелстват не на гърба на човешките съдби... Безсилна се чувствам...

Общи условия

Активация на акаунт