Приспособяване

  • 596
  • 11
  •   1
Отговори
  • САЩ
  • Мнения: 323
Някои от въпросите на майчетата напоследък ме подтикнаха да пусна тази тема. Искам да споделя нещо, което научих – прочетено и изпитано откакто съм майка. Че понякога е необходимо да си променим очакванията или възгледите за да се справим с даден проблем.
Например когато бебето беше малко питах всеки родител “Кога ще спре да се буди през нощта?”. След известно време си казах, че няма значение до кога ще се буди. След още известно време оцених, че това, че се буди е природен механизъм за поддържане на лактацията. Скоро след отбиването спря да се буди.
Друг пример - кърмаческата стачка. Чувствах се отхвърлена от детето си, ненужна. Докато не осъзнах, че тя не ме отхвърля, просто е объркана между биберона и гърдата и аз трябва да и помогна да се върне към това, което наистина иска – топлината на мама и успокояващото действие на сукането. И стана, преборихме се със стачката.
Или когато я захранвах например – не искаше да яде, не даваше да “заместваме хранене”. Е, и това премина. Помогна ми да не очаквам че ще яде пюрета когато аз искам, а когато тя иска.
Мога да давам примери до безкрай – приучаването на гърне, справянето с прилепчивостта в определена възраст (когато мама не бива да изчезва от полезрението) и пр. Надявам се да ме разбирате правилно – не, че съм против въпроси от този род. Напротив, човек така се успокоява, като разбере че и други са изпадали в неговата ситуация. Далеч съм от мисълта, че моите решения са добри в чуждите ситуации - напротив, решенията на проблема винаги са индивидуални и лични. Искам да окуража всички майчета – не можем да избегнем съмненията и тревогите. Това, което ни помага да се справим с проблема много пъти не е директно решение на проблема, а да спрем да го възриемаме като проблем и да си променим отношението и очакванията. Странното е, че трябваше да стана родител, за да стигна до това “просветление” Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 1 845
Да се присъединя към твоето мнение с моя скромен родителски опит.
Точно днес писах нещо почти по темата- че трябва да се доверяваме повече на децата си, да им вярваме повече.

Досега нито веднъж, детето не ме е подвело. Просто за някои неща трябва да дадем малко време на детето да свикне с тях.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Ех, че хубаво си го казала Stuck Out Tongue Поздравявам те!Колкото по-рано човек осъзнае тези неща, толкова по-малко нерви ще изхаби, следователно толкова по-дълго ще живее Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 2 958
Много се радвам да "чуя" една спокойна майка Grinning Аз отдавна писах някъде във форума ,че с нищо не трябва да се прибързва и че детето само ще си покаже.Имам вече голям стаж като майка и смело продължавам да го твърдя.Много ми харесва изказването ти.Браво!Продължавайте все така спокойно и много се гушкайте,че времето летииии - и хоп пораснали .... Simple Smile

А иначе и аз си "сверявам часовника" с форума  Wink

# 4
  • Мнения: 2 051
Цитат на: marissha
Досега нито веднъж, детето не ме е подвело. Просто за някои неща трябва да дадем малко време на детето да свикне с тях.

Колко си права само!
Многократно съм се убеждавала в това с големите  си деца, а сега го виждам ежедневно и с близнаците. Не само по отношение на храненето.
Винаги много съм съжалявала по-късно, когато се е случвало да не успея да разбера навреме какво точно иска детето и съм наложила някакво мое предварително взето решение. Embarassed  Cry

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За мен това,с което бебката тотално ми промени възгледите,е непрекъснатия физически контакт,който иска.С баткото изобщо не сме се носили на ръце,напротив - много строго спазвахме прословутото правило да не свиква на ръце и добре,че той си беше от бебетата,дето си лежат спокойно в креватчето и се занимават с техни си работи.Но мъничката изобщо не е такава,може би защото спим заедно (още една разлика от преди) и е свикнала постоянно да ме усеща,затова си иска непрекъснато да е до мен.Очаквах,че това ще ме дразни,ще ми пречи и ще се чудя как да я отучвам (отделно приказките на всички около нас колко е лошо) - нищо подобно,оказа се,че даже ми харесва и нямам нищо против да се носим постоянно,а със слинга даже и работата успявам да си свърша.
Аз също смятам,че бебетата чудесно си показват какво искат и от какво имат нужда и ако се съобразяваме с това,животът за всички става много по-лесен.В повечето случаи проблемите идват от неправилните ни очаквания - например,че бебето трябва да спи цяла нощ,не трябва да се носи постоянно,трябва да яде определено количество определени храни на определена възраст,трябва да се махне памперса еди кога си - и така се затормозяваме излишно.
Не знам дали е валидно за всички - но като че ли с второто дете човек е доста помъдрял в тези отношения и не се впряга на всичките $трябва$,а се доверява на детенце да си покаже Simple SmileИ много се възхищавам на мамите,които още с първото дете стигат до тези изводи Mr. Green

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Благодаря ти за темата. Както са ти писали, много си права. Ама наистина, защо толкова нерви ни трябват, за да го разберем?  Grinning

И аз минах през подобни неща, и аз свикнах с много неща, които ме влудяваха. Но след като приемеш всичко, се поотрезвяваш и можеш да пробваш да контролираш малко нещата Simple Smile

# 7
  • sofia
  • Мнения: 482
Абсолютно си права!

 Макар и малкия ми стаж като родител, наистина бебето си е показвало как е правилно, а аз съм си мислила че не е /чудеха се всички как може бебе на 0 месеца да НЕ обича биба - ами може разбира се, тогава се оформят сукателните навици, как може да НЕ съм спряла нощното кърмене до еди си кога си - ами може - за по-добра лактация, защо да нося бебето на ръце когато имаше колики - щяло да свикне - нищо подобно...и т.н и т.н./.
Само се издъних със стачката, но карай -  ако имам второ бебче ще се постарая и с това да се справя...

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Summer, много те разбирам.
Към 4-тия месец след раждането на детето покрай реорганизацията на кърменето, която изпочупи почти всички "правила", които масово се налагат тук (без нощно хранене, хранене под час, еди-каква си храна на тази възраст точно, не носи на ръце, не отговаряй на всеки плач, нека плаче, ще й мине...и пр.) се оказа, че съм реорганизирала цялата си ценностна система по отношение на детето изобщо. Започнах да вземам нещата много по-леко, да не се товаря излишно, а да дам шанс, да видя, какво ще стане, ако я оставя сама да покаже какво иска, вместо да решавам вместо нея... Оказа се добро.
Сега детето ми е може би по-буйно и по-палаво от връстниците си, определено не го ограничавам, както повечето родители с деца на тази възраст. В отговор виждам, колко общителна и любознателна расте, и смятам, че това е добре.
Оказа се, че е много по-добре да се заслушвам в нуждите на детето, отколкото да следвам общоприети норми - те могат просто да не са валидни за моето индивидуално семейство.

# 9
  • Мнения: 1 704
Цитат на: summer
Това, което ни помага да се справим с проблема много пъти не е директно решение на проблема, а да спрем да го възриемаме като проблем и да си променим отношението и очакванията.


много точно казано .. скоро открих, че това е единствения начин да изтърпим коликите, иначе щяхме и двамата с тати да полудеем Imp .. на практика почти нищо не можем да направим за да спрем истеричните писъци на малката (особено когато коликите са много силни), но е факт че в момента в който спреш да мислиш за това като `проблем` и приемеш, че нещата много малко зависят от теб и в един прекрасен ден всичко ще се оправи от само себе си - по-спокойно понасям жалния рев на бебка, по-спокойна съм като я гушкам и съответно тя по-бързо се успокоява..
а за всичко останало - и аз съм на принципа - бебка си знае най-добре и се старая да се съобразявам с това.. всичко друго е без значение.. добре, че близките ми знаят какъв инат съм и след първите няколко безмислени и безполезни опита да дават акъл -просто се отказаха  Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 1 586
Babies rule thumbsup , така да се каже Simple Smile

# 11
  • Мнения: 673
Тези неща и аз ги открих около 4-и 5-и месец, и аз като Boo именно с отхвърлянето на хранене под час, изцеждане след хранене и даване на сокове/пюрета, когато детето не иска такива. Наистина се живее по-лесно.
Обаче няма как да обясня именно тези неща на баба му по бащина линия, която звъни по 2 пъти на ден да пита яде ли пюрета дребният  #Sniper И съответно да ме убеждава какви "проблеми" имаме, как трябва да го лекувам  #Shocked  #Shocked  #Shocked  това дете, какви сиропчета за апетит да му купим. Как трябва да го отбивам, как да си спра кърмата, и въобще защо не издаде наръчник как да гледаме дете в 21 век...
 #Crazy  #Crazy Не че не съм опитвала да обясня... Но пробвали ли сте да говорите на радиото? Ефектът е същият. [/code]

Общи условия

Активация на акаунт