За парите и големите деца

  • 2 553
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Знам, че има и други майки тук на пораснали вече деца.
Моля ви кажете ми как процедирате с парите. По колко и как им давате - за деня, за седмица, месец?
Че това мойто...много ме ядосва. Cry
И се чудя аз ли съм стисната и смотана.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Аз не съм майка на посатнало дете, но мога да ти кажа една приятелка как процедира със сина си, който е 7-ми клас.
Дава му по 2 лв. на ден, като отделно му приготвя и сандвичи, които разбира се юнака не яде. Ако му трябват пари за глезотийки му дава допълнително по още 1лв и го кара да си го събира докато  стигне сумата която му е необходима.
Честно казано незнам ти по колко му даваш, но имам усещането, че колкото и да им се дава все не им стига Confused

# 2
  • Мнения: 2 567
Моята също не е най пораснала ама и аз да си кажа  Laughing .

Давам и на ден само по един лев , защото в училище и дават и закуска и обяд. Когато съм и давала повече от това и съм и казвала примерно , че това и е за два дена тя е изхарчвала всичко наведнъж и за това вече давам ден за ден.
Но тя все пак е малка и трудно все още прави преценка на парите , а твоите мисля са по големи и за това незнам дали този вариант ден за ден е добър при тях. Знам ли може да помислят, че им нямаш доверие да си плануват сами разпределението на джобните   Thinking

Ако моята иска нещо по голямо да и се купи аз и го купувам, но ако е някоя глупост и аз съм твърдо против тя сама си събира левчетата и си го купува. Аз не съм притеснена, защото без храна няма да остане като и се дава в училище предостатъчно, но честно казано някога не изтрайвам и въпреки протестите на баща и че трябва да се научи да си носи последствията от взетите решения и давам допълнително.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Ох. Георги е на 15, 9ти клас.
Даваме му по 20лв на седмица/за 7те дена уж беше уговорката/. Закуски аз не правя през седмицата но му купувам всяка сутрин. Вечеря у дома. Обяда е проблем - не ще да яде каквото има в хладилника, ако е останало нещо от веерята е абсурд да го иска! Винаги има от какво да си направи сандвичи, но не - това не било обяд! Иска да яде долу в закусвалната, нямам нищо против, ама да яде една супа...а не скара и от сорта/4-5 лева обикновено му е обяда там, ако му дам пари, от неговите абсурд да си плати Sad /. Така. Ходи на фитнес 2-3 пъти в седмицата - пак иска да мму го плащам, верно, по 1 лев ама ме дразни. Вчера негова съученичка имала рожден ден, искал да и купи цветя...дадох му 5 лева. За всяко нещо ...трябва да му давам допълнително пари....мааму стара за какво ги харчи неговите 20 лева не знам. Много съм смотана и много съм 'изпуснала' положението...Днес се скарахме за 3 лева!!! Rolling Eyes Трябвало да копира нещо си за училище, бил обещал, дай пари! Леле...няма да ви казвам как се ядосах и как се карах и какво желание имам да го смачкам от бой!!!
Усещам се и колко разбъркано пиша, ама ...
Знам, че събира пари по принцип, за всеки празник купува подаръци, по Коледа беше купил и на трима ни подаръци за около 100лева от негови си пари. Обаче пак ме е яд!
Та се скарахме и не му дадох пари допълнително, ходи до ксерокса, и преди малко с мазен глас ми вика ' чао, телефона е в мене ако има нещо дъра бъра...подмазвач такъв!
Оплаках се ама не ми олеква нещо.Sad

# 4
  • Мнения: 811
Аз засега само обмислям въпроса с джобните, че девойката на есен е първолаче  Rolling Eyes
На племенника - 16 год. му дават по 40 лв. седмично. Имат - дават. Според мен са множко /то аз не харча толкова за закуски, сокчета, касети и комп. зали/ Фитнес, плуване, дрехи и уроци ги плащат отделно. Ако това ще те успокой - племенника мисли, че го ограничават  Shocked  И се сърди, че телефона му е от "цяла година"  Laughing

# 5
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: dari
Аз засега само обмислям въпроса с джобните, че девойката на есен е първолаче  Rolling Eyes
На племенника - 16 год. му дават по 40 лв. седмично. Имат - дават. Според мен са множко /то аз не харча толкова за закуски, сокчета, касети и комп. зали/ Фитнес, плуване, дрехи и уроци ги плащат отделно. Ако това ще те успокой - племенника мисли, че го ограничават  Shocked  И се сърди, че телефона му е от "цяла година"  Laughing


Мале, имало и по зле от нас значи!!!! Ох, не финансово имам предвид де...разбра ме!
Да ограничаваш когато всъщност имаш пари е много трудно. А според мен е важно, много важно. Ох, ще слагам ред аз.

# 6
  • Мнения: 4 212
Ето и моят съвет, мисля си 4е може да ти е от полза.За пример моята щерка все още не мога да ти дам, по принцип е много пестелива и съобразителна, хар4и все още за сок4ета и дъвки като излезе.Но това ресторанско хапване което е много хубаво за подрастващият организъм на синът ти, е доста удрящ в джоба. Мисля си, 4е ако иска да се храни със скара всеки ден, трябва да разбере как  идват парите, та да му стане още по вкусно. Ето как процедират испанците например и за мен са прави. След навършаване на 14 годишна възраст, младежите и девойките си имат нужда от самостоятелни пари4ни средства, които дори и тук не всеки родител може да осигури. Така, 4е лятото да не се офлянкват и мислят за глуппости ами по4ват сезоннна работа, кой каквото умее. Със спестените пари си купуват, кой мотор4е, кой видео, кой си ги спестява за зимата, та да има какво да хар4и. Идеята е да разбере стойността на парите. За мен 20 лева на месец даже са му много, естествено вие си преценявате.Мойта и тя повторно ядене не яде, но ако не го иска яде каквото има в хладилника, пари за ресторанти не давам....за сега... Grinning

# 7
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Дръж фронта, ФлаШ4е. Не му давай да ти се ка4ва на главата.  Confused Сигурна съм,4е детето ти е добро и разумно ама нали знаеШ ,4е парите развалят хората а пък децата оЩе пове4е. То и съвсем без пари не става, абе въобЩе противник съм на двете крайности нито твърде много нито съвсем малко. И тук съвсем не става възможност за финансовите възможности на родителите а за 4исто възпитание и принципи. Трябва да се нау4и да хар4и толкова колкото има ( то и при големите е така ) а когато може и да си спестява. Аз съм противник на това да се хар4и пове4е отколкото се има/пе4ели.
Вси4кото това го изписах 4исто теорити4но, практи4еския опит за сега го нямам или по_то4но имам само своя собствен опит като дете. Май не ти помогнах хи4, ама ... Embarassed

# 8
  • Мнения: 811
На 17 години разполагах ........ със средна месечна заплата!
Не бих казала, че не съм се научила да ценя парите.
Говорила съм с майка ми /след като се омъжих/. Нейните доводи:
- имахме възможност
- харчеше основно за учебници, книги, фото /тогава доста снимах/, концерти
- редовно пазаруваше /без да ме карат или подсещат/
Макар да разполагах със средства май наистина не съм ги давала за глупости - заведения, скъпи дрехи. И досега като трябва да харча за себе си съм малко стисната  Laughing
И аз, и сестра ми никога не сме били ограничавани финансово. И двете се научихме да се самоограничаваме. Явно родителите ми са намерили най-верния път - но как точно не знам.
Само за пример - най-добрата ми приятелка на тази възраст я ограничаваха и възпитаваха строго - за десет години мисля, че дължи пари поне на 100 човека / и надали ще ги върне/

Като порасне щерката и иска да си купи енциклопедия за 150 лв - ще й дам /ако имам де  Simple Smile /, но ако мрънка че обувките й не са маркови - ще има да взема.

# 9
  • Мнения: 1 533
Сложничко е, да му се не види Thinking

Аз давам и на двамата по 10 лв на седмица. Очаквах голямата да протестира, че и на брат й давам колкото и на нея, все пак е по-голяма, но ни гък не чух Rolling Eyes

Понякога се случва ама наистина да нямам да им дам по 10 лв в неделя вечер, дрънкаме стотинки да натаманим по 5 и после след ден два, давам пак. Може би защото са ме виждали да се чудя от кой джоб да изтръскам да им дам, засега са внимателни с парите. Понякога на дъщеря ми давам лев-два допълнително, ако излиза вечер.

При нас, Флашче е малко по-различно, не знам дали за добро или за лошо, те знаят, че баща им ми праща издръжка от дъжд на вятър и то карайно недостатъчна, изобщо не може да се разчита на нея. Знаят, че моят единствен доход са майчинството и детските и че Кирил, мъжът ми, е този който раздава джобните на всички ни. Знаят, че имаме твърди разходи, които живи-умрели трябва да оправим за месеца /кола изплащаме, друг кредит, мъжът ми плаща заплати на няколко човека, наем, едно-друго/ и след това да видим какво остава или не остава. Не че съм сядала да им се обяснявам, но те нали чуват като си говорим какви са ни грижите.

Абе с две думи, няма лошо отвреме навреме да показвате, че се случват и временни кризи /дори и да симулираш/. Не е лошо, да знаят за 2-те и 200-тата и те, също както и ние, големите.
Ти си бойна мацка, ще се справиш. Не, че има някакъв проблем сериозен де
 Wink

# 10
  • Мнения: 1 533
Малко дълъг постинг пуснах, сори за което, само исках да ти кажа, че тия дни мислех да ти пускам бележка точно за джобните на големите, направо не повярвах че пускаш точно такава тема Grinning

Истината е че смятам че за големите, 15-16г и нагоре, 10 лева е нищо, те имат и повече разходи, движат се из града напред назад, закъсняват след училище, сядат понякога да се почерпят нещо, чай надявам се Wink  Laughing Та 20 лв са си съвсем прилична сума.

# 11
  • Мнения: 1 417
Моя мъж има 2ма големи синове от предишния си брак. Единия работи при нас и си изкарва доста добри пари, другия - 18год. все още живее при майка си в провинцията. Мъжа ми му изпраща по 50 лв. месечно, дрехи и обувки му купуваме ние.
През ваканциите, когато дойде при нас - работи, колкото изкара такова харчи. Имаме възможност да му даваме и повече, но смятаме че така наистина ще разбере каква е стойността на парите и как се харчат. Мъжа ми има много странни за повечето българи методи на възпитание, но дават отличен резултат!

# 12
  • София
  • Мнения: 7 242
Ох, за конкретна сума не мога да дам  съвет- моята е още  малка...Но ми прави впечетление, че повечето деца /включая и моята пикла/ не разбират "цената" на парите и нямат уважение към тях.
Братовчед ми беше така, като освен това го мързеше и да учи. Тогава, за една лятна ваканция, родителите му го пратиха да поработи в един "Плод-зеленчук" - имаше чудесен ефекти /и върху желанието за учене също, т.к. баща му го заведе за "контраст" и в Научния институт, където работеше/.
Та моята, като ми заврънка да и купя някоя глупост и пет мин. след това вече и се насити и я забрави, направо побеснявам. Още малко да порасне и ще види... Онзи ден се замислих за тези, които продават вестници по кръстовищата - цял ден на студ, на мръсен въздух, на крак...та само още малко да ми порасне и ще я накарам да поседим за един час на едно кръстовище - да види парите, които иска да харчи за глупости, другите как ги печелят.
Та мисълта ми е, че не само сумата е важна, а и за какво се харчи. Ако е за разумни неща /книги, спорт../ нека да е и по-голяма /ако родителят има възможност, разбира се/, но ако парите се харчат за глупости - предимно за заведения, излишни "средства за разкрасяване" , компютърни клубчета и т.н.-тогава ПРОВЕРКА, ОТЧЕТ и ОРЯЗВАНЕ на бюджета.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Teya
Ето и моят съвет, мисля си 4е може да ти е от полза.За пример моята щерка все още не мога да ти дам, по принцип е много пестелива и съобразителна, хар4и все още за сок4ета и дъвки като излезе.Но това ресторанско хапване което е много хубаво за подрастващият организъм на синът ти, е доста удрящ в джоба. Мисля си, 4е ако иска да се храни със скара всеки ден, трябва да разбере как  идват парите, та да му стане още по вкусно. Ето как процедират испанците например и за мен са прави. След навършаване на 14 годишна възраст, младежите и девойките си имат нужда от самостоятелни пари4ни средства, които дори и тук не всеки родител може да осигури. Така, 4е лятото да не се офлянкват и мислят за глуппости ами по4ват сезоннна работа, кой каквото умее. Със спестените пари си купуват, кой мотор4е, кой видео, кой си ги спестява за зимата, та да има какво да хар4и. Идеята е да разбере стойността на парите. За мен 20 лева на месец даже са му много, естествено вие си преценявате.Мойта и тя повторно ядене не яде, но ако не го иска яде каквото има в хладилника, пари за ресторанти не давам....за сега... Grinning


За работа през лятото е хубаво ама е трудно легално, нали не разрешават на непълнолетни. Пък такива познати с подходяща евентуално работа нямам...освен чистач на баща си в офиса, ама и за това не става, ще го изгони на 2рия ден.
Много искам да разбере стойността на парите и все си мисля, че я знае, у дома те не идват от тотото, баща му работи по 12-14 часа, събота, неделя все има нещо още да свърши, ако не работи - чете да е в час, и той го вижда!!! Явно аз давам лошия пример като вече 4та година съм си у дома, знам ли... позволявал си е да ми казва, че на мен никой не ми държи сметка колко харча!!! А аз съм толкова скромна... Blush

За яденето - във фризера има винаги нещо готово за скарата/например/. Но тук идва следващия проблем...да си го приготви. Щото и това е борба - аз прислужница ли съм или не съм...а долу готвят наистина вкусно. Е как ще се прекара той... Thinking
Наскоро ме пита обаче, дали след като навършел 18 години ще му разрешим да живее още у нас...какво ли му се върти в тиквата, не знам!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: _kalina_k
Малко дълъг постинг пуснах, сори за което, само исках да ти кажа, че тия дни мислех да ти пускам бележка точно за джобните на големите, направо не повярвах че пускаш точно такава тема Grinning

Истината е че смятам че за големите, 15-16г и нагоре, 10 лева е нищо, те имат и повече разходи, движат се из града напред назад, закъсняват след училище, сядат понякога да се почерпят нещо, чай надявам се Wink  Laughing Та 20 лв са си съвсем прилична сума.


Ми аз рядко кипвам толкова, че да пиша теми и да се оплаквам публично, ама днес беше върха на наглоста моя син.
 
А наказвате ли ги по някакъв начин? По принцип? Ходят ли на дислотеки? До колко вечер най-късно могат да се прибират?
Че на 2 пъти ходи на дискотека нощна...като съм почнала да си казвам поне всичко да си кажа...
Има някакви 'детски' дискотеки в събота докъм 8-9 май, обаче не ще да ходи на тях. Обяснява ми как имало разни гастролиращи банди...от Аспарухово, от Владиславово...идвали да се бият и закачали местните за глупости...ходели момиченца 3-4 клас, и въобще му било под нивото. И моляти се та моля ти се, е с Никола ще съм с незнам кой си ще съм/все отличници и момчета дето знае че харесвам/ пусни ме на нормална дискотека, там ходят по културни хора, ако някой те настъпи е достатъчно да се извини а не да се бие като на другата...
Ей хора! Омайва ме здраво, да знаете! ooooh!

# 15
  • Мнения: 6 315
Аз също нямам опит с голямо детенце, но да си кажа мнението. Наистина не оценяват парите децата и това е. За жалост вече има закон, който забранява експлоатирането на деца, т.е. не могат да работят.

Моите джобни едно време идваха 1) от стипендия за успех и 2) от 16 годишна всяко лято работех и си изкарвах пари. Много е важно човек да знае цената на парите.

Флаш, не може ли да се измисли все пак нещо по тоя въпрос? В интерес на истината на мен 20 лева седмично никак не ми се виждат малко. Аз харчех по толкова когато пушех......

# 16
  • Мнения: 4 965
Моя приятелка има момиче на 16 г. Дава й по 10 лв. през работните дни (момичето закусва, обядва и вечеря вкъщи, а парите са й за кафе или за разни глезотийки. В събота вечер дават на дъщеря си още 10 или 20 лв. - момичето обикновено ходи с приятели на пицария, на кино или в някой клуб, но до 23-24 часа трябва да е вкъщи и да има кой да я изпрати. За купони я пускат да остава да спи при приятелки (оставя домашен телефон, на който може да я открият, въпреки че има мобилен - мисля, че това е начин да стане по-отговорна и да държи на думата си - щом е казала къде е, трябва наистина да е там). Когато трябва да купиподарък на приятелка, да отиде някъде на екскурзия, за нещо извънредно и т.н., й дават допълнително определена сума. На дискотека япускат, но само с по-голямата й братовчедка (момичето е на 22 г. и няма нищо против да я взема със себе си, а и на малката йхаресва).
Имат и по-малка дъщеря - на 12 г. На нея й дават същата сума пари, но тя не ходи на дискотека и на купони с преспиване, а съботното излизане есвечерен час 21 (лятото или ако е някъде на близо - вкафето пред блока или у някое съседче - 22). В събота получава 5 или 10 лв. в зависимост от това къде ще ходи.
Родителите имат финансови възможности и осигуряват на децата си всичко необходимо - храна, дрехи, обувки и т.н. Двете имат мобилни телефони с 20 безплатни минути на месец и не трябва да прекрачват лимита. Децата ходят на езикови курсове, а каката и на аеробика - плащат ги родителите.
Аз лично намирам този начин за правилен.

# 17
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Flash*
Ох. Георги е на 15, 9ти клас.
Даваме му по 20лв на седмица/за 7те дена уж беше уговорката/....

 За всяко нещо ...трябва да му давам допълнително пари....мааму стара за какво ги харчи неговите 20 лева не знам....

Знам, че събира пари по принцип, за всеки празник купува подаръци, по Коледа беше купил и на трима ни подаръци за около 100лева от негови си пари. Обаче пак ме е яд!
Не се ядосвай, добре си е детето Grinning Ами 20 лв за седем дни, прави по около 3 лв на ден. Едно кафе е минимум 80 ст. Безалкохолното и то толкова. Така, че една кола и едно кафе - ей ги минимум 1.60 на ден. Сигурно ходят и в Интернет-клубовете да играят разни игрички..някое друго гадже да почерпи Laughing  Laughing  /не че поощрявам подобни почерпки, де  #Splat  /. Казваш, че и от тия парички си спестява по някой лев.
Така че си мисля, че 20 лв  джобни седмично за петнайсетгодишен тийнейджър си е добре /като имаш възможност, разбира се Simple Smile /. Пък за другите разходи - фитнес, курсове, дрехи, подаръци за ЧРД - отделно Laughing  Laughing .
Единствено за обяда не съм съгласна - щом има осигурен вкъщи, ама на кафенето скарата е по-вкусна - тогава да се оправя с джобните. Е, понякога може да има изключения и да го поглезиш, ама през ден  newsm78  
То и аз съм от тия без опит Laughing , ама пусто, да си кажа мнението Embarassed  Embarassed  Blush

# 18
  • Мнения: 1 264
Ами мойте са на почти 18 и 17 години джобните за седмица са им 20лв като закусват , обядват и вечерят у дома , вземат и по 50лв. степендия на месец . Ако разходите им за месеца надхвърли тези пари давам назаем и другият месец си ги удържам засега не съм имала проблеми .Сметки за телефони , дрехи, обувки , книги , уроци  и т.н. аз купувам  и плащам Grinning Но те много често купуват на брат си касети или храна за вкъщи и не искат да им възстановявам парите . Лятото работят и парите са си за тях , тази година си купиха малко дрешки , учебници и ми дадоха 100 лв. да платя някой сметки за вкъщи Grinning Мисля , че ценят парите  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 017
Честно да ти кажа не знам къде е истината, Митака е още малък и не мога да ти да съвет от родителски опит, но мога да споделя личния си  Embarassed
Никога не съм била глезена, давали са ми малко джобни и после като студентка пак така.
Започнах да поработвам през ваканциите от десети клас, а в университета и не само през ваканциите, за да имам пари за глезотии.
Ами мога да те уверя, че и до ден днешен не мога да си правя сметка на парите( язък ми за счетоводната професия Embarassed )
Харча като за последно - и малко да имам и много #Puppy dog
И мъжо е същия като мен даже и по-зле!
А уж и той е ограничаван в джобните!
Абе може би трябва да се дава една сума за цял месец, та така да си правят сметката как ще я харчат, ама  пък ако свърши предварително трябва да си непреклонна.
Май не бях много полезна ама и аз да си кажа Embarassed

# 20
  • София
  • Мнения: 2 181
Чета мненията по-горе и започвам нещо да се замислям - достатъчно ли са джобните пари, които отпускаме на сина ми - на 15 год., в 9 клас?
То ние и нямаме възможност много да се разпускаме, че скоро купихме нов апартамент и още не сме погасили заемите по него.
Даваме по 10 лв. на седмица. Отделно - ако ще ходи някъде или трябва да купува подарък за рожден ден на приятел. Естествено за уроците по английски, посещенията на фитнеса, картата за транспорта и всички други подобни - пак допълнително му даваме.
До сега не се е оплакъл. Даже онзи ден разбрах, че е раздал на заем пари на някои от приятелите си! Значи човекът си управлява добре финансите Grinning !

# 21
  • София
  • Мнения: 220
Моята дъщеря сега ще стане на 11 години и джобните и пари са по левче всеки ден.Разбрали сме се каквото иска да прави с тях,ако иска да ги харчи ,ако иска да ги спестява и да си купи някоя глупост,за която няма да дадем пари.Иначе всички други разходи ние ги поемаме,естествено.Добре ,че не е капризна и претенциозна за дрехи и други такива женски истории.Предполагам ,че като стане 14-15 годишна и ние ще даваме по повече пари джобни.

# 22
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Flash, брат ми е на 17 години -11 клас. Майка ми му дава по 2лв на ден. Отделно е айкидото ,интернет и др... Ако излезе вечерта иска допълнително ,като и за подарък,дискотека.
Преди време той самият искаше да му дава парите за месеца. Направиха му специално карта и майка ми му превеждаше паричките в началото на месеца. Оказа се обаче ,че все свършваха по рано.Wink Май винаги им трябват за още нещо.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Milena
Flash, брат ми е на 17 години -11 клас. Майка ми му дава по 2лв на ден. Отделно е айкидото ,интернет и др... Ако излезе вечерта иска допълнително ,като и за подарък,дискотека.
Преди време той самият искаше да му дава парите за месеца. Направиха му специално карта и майка ми му превеждаше паричките в началото на месеца. Оказа се обаче ,че все свършваха по рано.Wink Май винаги им трябват за още нещо.


При нас беше до миналата година така. Обаче в един момент просто му загубвах дирите... И решихме да минем да седмична сума...и постепенно пак взех да не мога да засеча колко харчи. Neutral Face
Снощи си приказвах с баща му ама той беше в някакво настроение и каза - ти го натискай да учи, пари повече отколкото имаме не може да похарчи! Thinking  ooooh!
Иначе се сдобрихме  Laughing днес преди обяд не ме ядосва:-)))))

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Флаш, аз съм далеч от тези грижи, но една позната процедираше много хубаво със сина и дъщерята си. Джобните пари се раздаваха срещу свършена работа по домакинството. Всичко има ценоразпис - примерно, изхвърляне на боклука - 1 лв, миене чинии - 1 лв, прахосмук навсякъде - 2 лв, и така... Наложило се някои неща да бъдат преоценени по-високо, щото нямали търсене  Laughing но като цяло системата е работила много години. Така че, организирай полутрудов ден и да заработва у дома.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 423
На дъщеря ми която е на 14год.и даваме колкото и трябват-винаги я питаме,но тя не иска повече от 1,2лв.не иска да ходи на купони,на дискотеки и др.а като я питаме защо тя ни обяснява че на такива места и е скучно и слава БОГУ защото работя в заведение посещавано от тинейджъри и знам какво става там.Ако някой има интерес мога да пусна такава тема ,като разкажа как се "забавляват"наште деца.

# 26
  • Мнения: 6 323
Моята щерка е в междинната група - вече има дневен бюджет, защото ходи на училище, но не се вписва в групата на "големите".
За ден и даваме по 1 лв., като закуската и обяда в училище ги плащаме отделно.
Парите са и за сок и закуска следобяд и за разни глезотийки.
С изключение на първия ден, в който си направих експеримент и й дадох повече пари (2 лв) без да й казвам нищо и тя ги изхарчи, повече "харчлъци" не е имало.
Обясних й, че не е нужно да изхарчва всичко за един ден и с паричките да си купува само каквото е необходимо.
Обяснила съм и че съм против купуването на зрънчовци и т.н. и че това не е закуска.
Вечер като я вземем тя ми разказва за училище и междудругото ми казва и колко пари и за какво е изхарчила (аз не искам отчет, тя сама си споделя).
Освен закуски си купува и разни моливчета, блестящи химикалки и разни други джунджурийки от книжарницата. Леко ме изненада със закупуването на тебешири (за да имало с какво да си рисува по дъската през междучасието без да й се карат, че изхабява тебеширите на учителката, а и да имало "да  услужи на госпожата", когато нейния свършел.)
Вечер ни помага в магазина и съпреживява всеки път колко пари имаме, дали са ни платили, има ли с какво да купим нещо за вечеря и т.н. Достатъчно голяма е и може би не съвсем точно, но разбира важността на парите, уважава ги и това ме радва.

Относно по-големите деца - мога да разкажа как беше при мен.
От 9-ти клас нашите ми даваха парите за целия месец на 1-ви.
Аз си правех план - колко за какво ще са ми нужни - за ежедневни кафенца и прочие, за подаръци за рождени дни (все пак знаех кой кога има рожден ден), за други разходи (червилца, пудрилца, кино и т.н.).
След това представях списъка с калкулациите на баща ми (от време на време той ми орязваше нещо от бюджета, което счете за ненужно, излишно или прекалено) и той ми даваше парите за месеца. Оттам нататък си беше мой проблемът как и за какво ще ги харча, но нямах право да искам повече пари, освен за инцидентни допълнителни разходи (ако събират пари в училище за нещо, ако се организира екскурзия или пък непредвиден празник/рожден ден).
Случвало се е, разбира се, да си изхарча парите още в началото на месеца, но както писах - нямах право да искам допълнителни.
Постепенно си свикнах да си разпределям парите и съм много благодарна на родителите ми, че ми дадоха тази възможност - още от ученическа възраст да си правя сама сметката за това колко пари са ми нужни и че не правеха изключения да ми дават допълнителни когато се случеше да профукам парите бързо (тогава естествено се цупех, но сега го оценявам).

# 27
  • usa
  • Мнения: 2 113
хм, накара ме да се замисля  Thinking ... на нашите още не им даваме джобни пари, те не ходят никъде без нас, а може би е време да им отпуснем бюджет, че да се учат да си го разпределят. ама за какво ли ще го харчат като така или иначе до магазин не могат да отидат без нас?
парите за фитнес, книги и прочие полезни неща, които ти иска, аз не бих ги броила ако мога да ги отпускам над джобните пари. виж за глезотии, подаръци и ресторантски обяди нека си се вмества бюджета, права си да се дразниш.
аз лично съм против заплащането на домакинския труд. всеки в къщи трябва да има задължения и да си ги върши защото така улеснява живота на другите в семейството, не защото очаква възнаграждение. как така ще им плащам като пуснат прахосмукачката? те на мен плащат ли ми като им пера гащите или ги закарвам до приятелчетата им?
на нощна дискотека като те чета как се разбирате и разговаряте, аз бих го пуснала. останала съм с впечатление, че си имате доверие. а ако доверието се клати периодично, нищо не ти пречи да направиш някоя и друга тайна проверка с кой е и дали наистина е там където ти казва. все има начини да го направиш без да го излагаш.

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Миз, съвсем съм съгласна с изказването ти, просто споделям как е процедирала тази жена.
Със сестра ми вкъщи съвсем безплатно ги вършехме тези неща Wink Мисля, че идеята е по-скоро - ако не помагат достатъчно по къщата, да не очакват пари ей-така, именно защото  всеки си има домакински задължения, които трябва да изпълни.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Всъщност Воо ти ме връщаш доста години назад, защото моите родители процедираха по същият начин като твоята позната. Имам сестра която е с една година по-голяма от мене и парите ни бяха общи, защото излизахме все заедно. Домакинските задължения в къщи си имаха цена, но ние винаги ги изпълнявахме с голямо желание, защото все събирахме пари за нещо.
За ризите на баща ми които му гладех получавах по 2лв. на риза. Измити чинии бяха на същата цена, прахосмуча също.
Със сестра ми си разпределяхме задълженията и накрая си деляхме паричките и всички бяха доволни.
За гримове и подобни глезотийки пари не давахме, защото майка ми имаше в изобилие и ни отпускаше месечно по едно червило да си се мацотим. За дрехи също не давахме това си беше грижа на нашите.
Но все си мисля, че тази схема малко трудно би могла да проработи при момчетата.
Мисля, че и аз бих подтиквала дъщеря ми да върши такива неща срещу заплащане, естествено ако има желание в противен случей не бих я насилвала.

# 30
  • Мнения: 1 533
Цитат на: Flash*

Има някакви 'детски' дискотеки в събота докъм 8-9 май, обаче не ще да ходи на тях.


Ааа, много е дърт за детска дискотека Laughing , тука съм на негова страна, и мойта щерка е ходила преди, но сега да я вържа няма да стои там!

# 31
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
това за детските дискотеки и моята щерка го казва, може би има някаква истина. Тя е на 16 и вече, ако ходи , то е само на нощна дискотека, е разбира се винаги знам с кой е. Друг е въпроса, че докато се прибере пада голямо треперене. Изобщо скапана работа, ни да ги пуснеш, ни да не ги пуснеш. А можем ли пък да ги вържем за нас тези деца, все пак не са бебета.

# 32
  • Popovo
  • Мнения: 571
Уф какво ни чака,отсега да събирам нерви.Моят син е малък и немога да говоря от личен опит, но си мисля, че всяка една майка знае точно от колко пари има нужда детето и. Мартин е на 8 и му давам левче на ден-закуска и обяд в уч-ще.Остават му 10-15 ст., които той си събира, а когато иска да му купя нещо казва  мамо,ако имаш парички или когато вземеш заплата,докато сина на мъжа ми никога не му е отказвано нищо и то просто казва искам.Как да цени парите това дете.Мартин цени (или това не е точната дума незнам )казва, че е съгласен да не яде в уч-ще а да си носи закуска от в къщи и че няма да иска нищо, стига аз да не ходя на работа, за да прекарвам повече време с него.Не ти помогнах с нищо,ами по скоро си излях душата.Извини ме.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: koketka
Уф какво ни чака,отсега да събирам нерви.Моят син е малък и немога да говоря от личен опит, но си мисля, че всяка една майка знае точно от колко пари има нужда детето и. Мартин е на 8 и му давам левче на ден-закуска и обяд в уч-ще.Остават му 10-15 ст., които той си събира, а когато иска да му купя нещо казва  мамо,ако имаш парички или когато вземеш заплата,докато сина на мъжа ми никога не му е отказвано нищо и то просто казва искам.Как да цени парите това дете.Мартин цени (или това не е точната дума незнам )казва, че е съгласен да не яде в уч-ще а да си носи закуска от в къщи и че няма да иска нищо, стига аз да не ходя на работа, за да прекарвам повече време с него.Не ти помогнах с нищо,ами по скоро си излях душата.Извини ме.


Няма за какво да се извиняваш, имаш си добро момченце!
За съжаление с редки изключения няма как да не се ходи на работа а децата си искат своето. Сигурна съм, че на твоето момче обич не му липсва!

# 34
  • Мнения: 215
Дъщеря ми е в осми клас. Давам по два лева на ден за училище. Обядва и вечеря вкъщи. Събота и неделя ,ако ходи  на кафе  и давам по1 лев,понякога на детска дискотека  по още 1 лев .На нощна дискотека все още не е ходила.

Общи условия

Активация на акаунт