Постоянен шум от асансьорно помещение

  • 2 759
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 146
Здравейте,
живея на последния етаж в блок, долепено до стената на спалнята ми е сервизното помещение на асансьора. За мое огромно съжаление, от там се чува постоянен шум (статичен, електронен или подобен).
Този шум се излъчва непрестанно, а не единствено, когато асансьорът е в движение (тогава има друг специфичен звук), т.е. шумът е нон-стоп, 24/7.

През деня не ми прави такова впечатление, макар в последно време да прекарвам повече време вкъщи. Но вечерно време, особено когато се приготвям за сън и си лягам - това нещо ми бърка буквално в мозъка. Слагам си тапи за уши, само за да мога да заспя, иначе е доста трудна задача. В банята този шум се чува още по-усилен, но да речем, че никой не спи в банята и там за кратко е ОК...
Не съм сигурна дали този шум присъстваше преди една година например или просто не ми е правил впечатление.

Няколко пъти коментирах този въпрос с фирмата, която поддържа асансьора. При първото ми обаждане ми казаха, че навярно "шайбите са се разместили, ще изпратим човек да погледне". Вторият път ми казаха, че нямало решение на този проблем, отвътре си имало изолация около електронното табло. В последното твърдение се съмнявам много. Като цяло, нямам доверие на фирмата, защото доскоро трябваше буквално да ги преследваме, за да поправят постоянните спирания на асансьора, който беше неизползваем в много дни.

Шумоизолация на моят апартамент не обмислям, защото не виждам смисъл да вложа труд и пари, докато в други теми многократно е обсъждано, че ефектът не е сигурен.
Обръщам се към вас, за да разбера дали има някой с подобен опит? Дали и как се справихте?
Мисля си пак да разговарям с асансьорната фирма, но за сега изчаквам, след последният ни разговор на тази тема може да се каже, че ме отсвириха. А пък аз искам да си търся правата, ако имам такива в този случай.

# 1
  • Мнения: 6 649
Доколкото разбирам някакъв резонанс се получава ? Какво го предизвиква и как? Не е закачено правилно, допира се до нещо ... ??? Ако е резонанс шумоизолация няма да помогне.

# 2
  • Мнения: 146
Доколкото разбирам някакъв резонанс се получава ? Какво го предизвиква и как? Не е закачено правилно, допира се до нещо ... ??? Ако е резонанс шумоизолация няма да помогне.
Нямам никаква представа от какво би могло да се получава и изобщо - дали е резонанс. Просто се чува един постоянен шум, предполагам от електронното табло...

Вие от какво мислите, че би могло да бъде?

Мога пак да комуникирам с фирмата, която поддържа асансьора, но не съм наясно точно какво да ги подканя да направят, а както изглежда - не са и много сговорливи.

# 3
  • Мнения: 40 744
Дай снимка на таблото, на стена ли е, стоящо ли е?
По принцип за климатиците се използват тампони именно за да се изолира този шум. Може таблото да се изолира някак от стената.
https://klimatici-ood.com/antivibracionni-tamponi-za-klimatik-komplekt

# 4
  • Мнения: 146
Нямам достъп до помещението. Не знам как е закрепено таблото.
Ще разпитам тези дни, за ключ и ще се чуя с фирмата - да ми покажат и обяснят как е поставено таблото.

# 5
  • Мнения: 40 744
Идеята ми беше в случай, че чуваш "зум" от самото табло. Но ако е от двигателя, или от барабан, или въжета ще е друго. Но тогава няма да е постоянен.

# 6
  • Мнения: 146
Точно от таблото е според мен, защото е постоянен и хомогенен.

Наистина ще видя за ключ тези дни, за да погледна как е поставено. Ако успея да се добера - ще снимам и ще кача в тази тема.

Въпросът по-скоро е, ако всички изисквания за монтаж, обиране на шум и вибрации са покрити (което предстои да се разбере) - мога ли изобщо да направя нещо?
В случая, в който не са покрити - започвам обсъждане на това кога и как да бъдат направени.

Редакция: Дали има наредба, описваща точно тези детайли с таблото, по която да мога да сравнявам? Намирам само за безопасна експлоатация на асансьор.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 148
Асансьорът с какво помещение във вашия апартамент граничи? Мисля че със спалня не е разрешено.

# 8
  • Мнения: 6 649
може да им е преустроено.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 148
може да им е преустроено.
Може, може и ателие да е, или нещо друго. Но има значение ако ще се търси решение чрез институции.

# 10
  • Мнения: 11 310
Според мен направи малко проучване - това, че си млада жена ще ти е много от полза Simple Smile Намери ДРУГИ асансьорни фирми и лично или по телефона поговори и им кажи, че искаш помощ, не знаеш какво да правиш. Мъже много обичат да откликват на жени в беда, ОСОБЕНО като им искат само акъл. Така асансьорни техници биха те насочили какъв може да е проблема и решението му.
След това идва трудното - да поставиш на вашата асансьорна фирма искане какво да променят. Те ще откажат разбира се. Тогава може да ги заплашиш, че ще търсиш комислия със специалисти и ще искаш да направят каквото трябва по съдебен ред или там както се полага.  Преди години правихме нещо подобно , относно монтираните на покрива антени на М-тел - техни специалисти, наши специалисти, комисия и т.н. защото се чуваше дрънчене от климатиците им. В крайа сметка те ни сиктирдосваха, но след комисиите се оказа, че можело да се сложат някакви си специални неща и всичко да се оправи - и се оправи.

# 11
  • Мнения: 6 649
the Дорис тя няма ключ от помещението.

# 12
  • Мнения: 11 310
the Дорис тя няма ключ от помещението.
А защо и е ключ от помещението?

# 13
  • Мнения: 6 649
ами как да отгатне другата фирма какво има вътре и как е инсталирано?

# 14
  • Мнения: 11 310
ами как да отгатне другата фирма какво има вътре и как е инсталирано?

Да не мислите, че има голяма разлика в асансьорните помещения? Много добре знаят без да влизат. По телефона даже ще и кажат къде могат да са проблемите и от какво е шума, че и съвети как да се оправи.

Общи условия

Активация на акаунт